Mikrogranule

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:145
Počet zobrazení:4 928

Toto dvouminutové video ukazuje, jak můžou být plastové mikrogranule nebezpečné. Především díky své koncepci a velikosti se dostanou do kanalizace a následně do řek, jezer a oceánů. Vysvětlení: Microbead - Jedná se o plastové mikrogranule hojně používané v kosmetickém průmyslu. Exfoliation - Odstranění odumřelých kožních buněk. Waterways - Vodní cesty, potrubí Zdroj: http://storyofstuff.org/, https://en.wikipedia.org/wiki/Exfoliation_(cosmetology)

Přepis titulků

Toto jsou mikrogranule. Jsou to malé kousky plastu, menší něž zrnko písku. A najdete je všude. Kolují ve vaší puse nebo se otírají o vaši tvář. Fuj! Mikrogranule jsou ve spoustě věcí, ale objevují se většinou u produktů pro osobní hygienu, jako je mýdlo na obličej, sprchový gel, zubní pasta.

I vrásky si vyplňujeme za pomocí plastu v makeupu proti stárnutí. Společnosti je ve svých produktech využívají jako exfolianty nebo látky pro úpravu povrchu, ale není prokázáno, že to pomáhá. Ani si neuvědomujeme, že je používáme, pokud nevíme, co hledat. Ale největší problém s mikrogranulemi je to, že díky své koncepci se snadno dostanou do odpadu.

Jsou tak malé, že většina čističek je nemůže zachytit. Takže jich miliardy skončí každý den ve vodách. Ještě horší je, že tyto drobné kousky plastu nasají jako houba toxiny kolem nich. Takže jediná mikrogranule může skončit milionkrát toxičtější než voda okolo. Poté jsou v našich vodách snědeny rybami a ostatními zvířaty. A najdou způsob, jak se dostat zpátky k vám do vašeho sushi.

To je ten koloběh života? Tak proč společnosti přidávají plastové mikrogranule do svých produktů? Dobře, prvně, plast je levnější než přírodní exfolianty, které jsme dříve používali. Plus je to výmluva, jak prodat více věcí. Přírodní exfolianty fungují tak dobře, že by je stačilo používat jenom jednou týdně. Mikrogranule jsou tak jemné, že je můžeme používat každý den! Což znamená, že vám docházejí rychleji! A musíte kupovat více těchto produktů.

Jistě, můžeme se pokusit vyhnout těmto produktům s mikrogranulemi, ale není vetší problém, že je vůbec společnosti umísťují na regály? Dobrou zprávou je, že některé společnosti již plastové mikrogranule ze svých produktů odstraňují. Na mnoha místech uvažují o jejich úplném zákazu. Nezáleží na tom, kde žijete, existují způsoby, jak jednat. No tak! My nepotřebujeme mikrogranule! Dostaňme je pryč z našich věcí, z našich vod a z našich těl.

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže pokud vypijete molekulu tohoto, hmmm, mikrogranule, budete otráveni milionkrát více, než-li jednou molekulou vody? Vzhledem k tomu, že mililitr vody obsahuje kolem 10ˇ20 molekul, odpovídalo by to statisícině mililitru. Tudíž pokud vypijete molekulu mikrokranule, bude to stejně toxické, jako statisícina mililitru vody... To mi nepřijde jako něco, kvůli čemu by se měl dělat nějaký humbuk... Navíc to naváže ty toxické látky z kama? Ano, z té vody, tudíž defacto to, co vypijete, bude stále stejně toxické... Pokud tedy to, co ve videu říká, je na 100% pravda, jakože spíše není.

02

Odpovědět

Nechci nic říkat, ale to vážně všichni používají produkty, které něco takového obsahují? Ty kuličky jsou tam kvůli abrazi, takže růžné peelingy, bělení zubů atd... Já se myju normálním mýdlem a bělící pastu jsem v ruce nikdy neměl, a předpokládám že 90% normálních lidí taky ne

36

Odpovědět

Zase levičácká propaganda.

318

Odpovědět

Z tohoto videa jsem si vzal jasné ponaučení - jíst ryby může být škodlivé...

211

Odpovědět

nope, jen sushi

00

Odpovědět

Z tohoto videa jsem si vzal jasné ponaučení - je škodlivé jíst ryby...

31

Odpovědět

U věty "Sure, we can try to avoid products with microbeads, but isn't the bigger problem what companies put in the shelf in the first place?" se mi zvednul kufr.
Mladí zelenobolševici od starých rudobolševiků fakt neliší...

1414

Odpovědět

Zelení, piráti, antifa, anarchisti...všechni sluhové Karla Marxe.

112

Odpovědět

Na můj vkus až moc jednostranné video, ale je fajn, že v tom někdo dělá osvětu :)

163

Odpovědět

Chápu, tak já se teda nebudu mýt.

166

Odpovědět

Jestli to z videa správně chápu, dokáží mikrogranule do sebe / na sebe navázat toxiny a to v koncentraci až tisíc krát větší než je v jejich okolí.

To je zcela geniální, můžeme se jimi krásně pročistit, sbohem škodlivé prostředí, sbohem toxiny v těle.
Jen je třeba je na konci procesu odfiltrovat a zbavit se jich i s toxiny v nich.

532

Odpovědět

No zbavíme se toho a stejně je tu plno jiných škodlivých věcí...to se nedá celé obsáhnout. :-) Třeba škodlivé nanočástice atd..

18

Odpovědět

To že se nemůžeme zbavit všeho, ještě neznamená že nebudeme dělat nic.

Freony jsme přestali používat, nejtoxičtější pesticidy taky a mnoho dalšího. Jasně, vždy se najde něco nového, ale je rozumné snažit se produkci škodlivých věcí omezit.

220

Odpovědět

Díky tomu, že nedbám na osobní hygienu vlastně zachraňuju přírodu. A ostatní lidi mě za to respektují, v tramvaji vždy uvolní celou část vagonu kde jsem nastoupil, abych si mohl sednout a nemačkat se ve stoje.
Takovéto vyjádřování podpory od všech lidí mě jen utvrzuje v tom, že společnost stojí za mnou v boji proti zlořádným korporacím a budu rozhodně pokračovat.

1731

Odpovědět

"Hej, toto je dobré, toto je špatné. Toto používej, toto ne."
Chápu, špatné plasty, zlé korporace. Po palmovém oleji máme zase co bojkotovat.
Pokud to filtrace nezachytí, není to další podnět aby s technologií filtrace bylo něco uděláno? Pochybuju, že celý svět rázem přestane kupovat tyto výrobky.

1916

Odpovědět

Nepřestane, protože jsou lidi líní a je jim fuk, co s planetou i lidmi v budoucnosti bude.
To ale neznamená, že objektivně škodlivá a zřejmě i ne moc efektivní technologie by se měla dál používat. Na to nepotřebuješ, aby si to uvědomil každý člověk, stačí těch pár lidí, kteří o zákonech rozhodují.

183

Odpovědět

Můžeme jednoduše omezit užívání těchto věcí, když navíc víme o alternativách.
Už jsme to zvládli s různými sajrajty.

91

Odpovědět

"není to další podnět aby s technologií filtrace bylo něco uděláno?" nie, pokiaľ je častica toho sajrajtu väčšia ako častica vody, s tým nič neurobíš.
Jedine že by sa na toto našiel nejaký "magnet" resp. chemická látka ktorá by s tým reagovala a tak to zničila, ale tam je zase podmienka, že produktom danej reakcie by nemalo byť väčšie zlo resp. hocaké zlo (toxická látka)

11