93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:436
Počet zobrazení:7 862

Karakal je kočkovitá šelma střední velikosti (asi 65 cm tělo + 30 cm ocas), která mezi svými příbuznými vyniká rychlostí, hbitostí a ostrostí smyslů. Karakalové často loví i kořist větší, než jsou oni sami a jsou specialisty na lov ptáků v letu. Příroda je k tomu vybavila velice citlivým sluchem a silnýma nohama, díky kterým dokážou vyskočit až do výšky tří metrů. Také se jim žádná jiná kočkovitá šelma srovnatelné velikosti nevyrovná rychlostí běhu. V následujícím videu se můžete podívat, jak své přednosti karakal využívá při lovu ptáků.

Přepis titulků

Hejno snovačů pospolitých se připravuje k páření. Karakalovy citlivé smysly jedou na plné obrátky. Zatímco lidé mají pouze šest ušních svalů, uši karakala jich mají celkem dvacet a mohou se pohybovat nezávisle na sobě. Hlavní tři svalové skupiny pracují odděleně. Svrchní svaly uši vztyčují, zadní je naklánějí dopředu a dozadu a krční je ohýbají směrem dolů.

Tyto kočičí satelity zachycují zvukové vlny a navádějí je do zvukovodů. Neunikne jim sebemenší zvuk. Zvukovody jsou o něco delší a o hodně citlivější než lidské nebo psí. Spoléhá na maskování a skrývání, aby se dostal co nejblíž.

Tichý útok je klíčový. Karakalovy tlapy jsou k němu dokonale přizpůsobené. Srst mezi polštářky, složená z tuhých chlupů, umožňuje velmi tichý pohyb. Díky tomu se může bez povšimnutí připlížit velmi blízko ke kořisti. Jde na věc! Karakal je díky silným zadním nohám a dokonalým reflexům velmi hbitý. Snovač je rychlý, ale karakal se ho drží.

Silný úder snovače zranil, potravu si však v poušti musíte vybojovat. V téhle hře na kočku a ptáka může zvítězit jen jeden. Vše trvá jen vteřiny. Šťastnějším snovačům se podařilo uniknout. Prozatím. Díky své rychlosti a hbitosti si konečně vychutná jídlo.

Přeložil: Ibex www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

floppa

00

Odpovědět

Prakticky způsob lovu všech malých kočkovitých šelem. Parádní záběry.

210

Odpovědět

Taková pěkná čičí :)

201

Odpovědět

kakal na lovu... lovil až sa pokakal... prípadne kakal a lovil

152

Odpovědět

skoda ze ten fight dali jen ve slow-motionu, takhle jsem z toho nic nemel :/

213

Odpovědět

jak jsem se díval na název videa bez brýli tak jsem četl Krkal na lovu :D
Jinak pěkný video :)

83

Odpovědět

Aha, takze prastit tu kocku novinama pres usi a je v p****i ;D

Vychutna jidlo ? vzdyt na tom nic neni akorat peri a kosti..
ty ptaci sou akorat blbejsi nez ta kocka :)

Nektere radoby dokumenty me fakt dokazi rozesmat..

468

Odpovědět

Blbější nebude to správné slovo. ;-)

173

Odpovědět

+TceldBude, ale u autora komentáře :-D

233

Odpovědět

Na medojeda nemá, ale i tak solidní zvířátko. :-D

1334

Odpovědět

Nic nemá na medojeda :-D

824

Odpovědět

ja jen doufam ze ma Ibex koule a da sem video jak tuhle kocku sezere neco vetsiho :) ale to by sme se uminuskovali ze? Tak holt zpatky na navratdoreality.cz

1225