Proč je gepard tak rychlý?

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:925
Počet zobrazení:12 563

Všichni asi víme, že gepard je na krátkou vzdálenost nejrychlejším savcem na Zemi. V následujícím videu se dozvíte, proč tomu tak je a jaké konkrétní adaptace se u něj k tomuto účelu vyvinuly.

Přepis titulků

Gepard je bezpochyby králem rychlosti. Za deset milionů let se neobjevil rychlejší pozemní tvor. Dokáže vyvinout rychlost přes 110 kilometrů za hodinu... ale nejpůsobivější je jeho zrychlení. Většině dnešních nejrychlejších aut dává na frak. Ferrari, Lamborghini ani McLaren nemají šanci. Z nuly na stovku to zvládá ve třech vteřinách, pouhými třemi odrazy. Takovou akceleraci umožňuje gepardův aerodynamický tvar a lehké tělo.

S pouhými 57 kilogramy se svaly příliš nenadřou, a jejich energie se tak může přenášet přímo do zrychlení. Malá hlava, zúžený hrudník a štíhlé nohy minimalizují odpor vzduchu. Jakmile nabere rychlost, má spoustu prostředků k jejímu udržení. Patří k nim extrémě ohebná páteř, uvolněné výkyvné boky a lopatky, které nejsou spojené s klíční kostí. To předním a zadním nohám umožňuje se od sebe více roztáhnout a také více přiblížit, když jsou pod tělem, což prodlužuje délku gepardova skoku na sedm a půl metru.

Běží tak rychle, že jeho nohy stráví více času ve vzduchu než na zemi. V každém skoku má dvakrát všechny čtyři nohy nad zemí. Při rychlém stíhání mu dlouhý svalnatý ocas pomáhá jako stabilizátor. Dokonce i tlapy má adaptované pro rychlost. Narozdíl od jiných koček, jsou gepardovy chodidlové polštářky tvrdé a ploché jako pneumatiky a jeho krátké tupé drápy se nikdy plně nezatahují, narozdíl od lvů či leopardů.

Jsou stvořeny k odrazu, jako hroty na tretrách. Tyto adaptace umožňují gepardovi zvýšit rychlost i manévrovatelnost pohybu. Přeložil: Ibex www.videacesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A pak příjde Medojed, kterýmu je všecho u prd... a může lovit znova :D

341

Odpovědět

lebo má vrtulu v p****i. Ajtak to za chvíľu všetko v tej afrike vyhladíme. Už sú tam iba chrobáky a ebola.

2014

Odpovědět

nedávno jsem se doslechl, že ve volné přírodě žije jen 2000-3000 tygrů :/, což je děsivě málo...jak nějaké malé městečko....

60

Odpovědět

chtěl bych být gepardem !!

86

Odpovědět

Je to frajer :D taky bych chtěl umět běhat 110 km/h :D

220

Odpovědět

Zvláštní, že to ta evoluce tak chytře vymyslela. Ledaže ...

1555

Odpovědět

Všechen respekt, nechtěl bych aby mě něco takového pronásledovalo. Ale je taky důležité zmínit že gepardi mohou touto rychlostí běžet zhruba 40 vteřin 3x denně. Pouze kolem 40 vteřin protože by se jim přehřál organismus a bylo by po kočce. No a pouze 3x denně protože je to stojí spousty energie. Ale jinak je to vážně super predátor.

392

Odpovědět

Skoro mu ten králík zdrhnul, potřeboval by asi ještě o pár kiláků zvýšit výkon.

468

Odpovědět

A nebo lepší gumy. V zatáčkách házel docela slušný drifty :D

983

Odpovědět

Možná by i zdrhnul nebýt té chyby po kopci, nějak to tak pokonil a zastavilo ho to, jedna věc je rychlost geparda, ale jak je na tom s výdrží ? Také by mě zajímala % úspěšnost lovu geparda, u kočkovitých šelem to moc nebývá, takové srovnání (lev, tygr,..) úspěšnosti by bylo zajímavé.

70

Odpovědět

+TRIGUNJak je na tom s tou výdrží celkově, si nejsem jistá. Tu maximálku, 110 km/h dokáže udržet jen chvilku, kolem 10, 15 vteřin. Když mu lov trvá déle, má smůlu :D

70

Odpovědět

+TRIGUNOn gepard je spíš taková větší kočka s flekama, dokonce ho přepere i hyena, takže jeho největší kořistí je mlaďoučká gazela, což naproti lvům, kteří loví ve smečce a jsou schopni skolit i slona, se nedá moc porovnat

164

Odpovědět

"...o pár kiláků zvýšit výkon." ...neříkej na hodině fyziky :-)

171

Odpovědět

Nejdřív video o lvech a pak gepard a jaký to má úspěch. Koukám že na VČ lidé ocení přirodovědná videa.. a víte co, já taky, díky a chci víc takových! :D :)

1334

Odpovědět

cheetah... kdo si ještě vzpomněl na GTA? :D

9415

Odpovědět

Já si vzpomněl na kočku BrienaD :D

101

Odpovědět

Gepard je vůbec úžasné zvíře. Bohužel, běžet takhle rychle dokáže orpavdu jen velmi krátce. Stejně jako ostatní kočky ani Gepard nemá potní žlázy, když takhle rychle běhá hrozí mu přehřátí organismu, prakticky by si uškvařil mozek.
Taky má potom skvěle přizpůsobené oči, většina kočkovitých šelem má problém lovit v poledních hodinách, protože svítí příliš prudké slunce (v Africe samozřejmě), ale Gepard má kolem očí černou barvu a ta mu pomáhá vidět zřetelněji... ale stejně toho moc nevyužije, protože v poledne je největší hic... tedy schopnost rychlého běhu se krátí.

312

Odpovědět

já osobně ale miluju Irbise, tedy Levhart Sněžný, ačkoliv mezi levharty druhově nepatří :). To jsou nádherná stvoření.
No... a potom svou kočku na traktoru :D http://www.fotoaparat.cz/gallery/popup/848119

360

Odpovědět

Nejen kočky, ona potní žlázy nemá snad většina zvířat, i díky tomu se člověk tak dobře vyvinul, protože byl schopen uštvat zvěř. Člověk z toho důvodu předběhne i koně (na dlouhou vzdálenost samozřejmě :) )

200

Odpovědět

+eXeje malo znamym faktem, ze clovek je shopen ustvat JAKEKOLIV suchozemske zvire, tedy mimo ptaku :) . pocita se, ze za to muze sila vule.

151

Odpovědět

+eXeJooo, tak přijď, dám ti do ruky vodítko a jdi si chytat :D :D.
Jasně, plně trénovaný a přizpůsobený lovec by to dokázal, jenže když si vezmu enduranční araby a fjordy, kteří se na to právě také trénují a připravují/šlechtí... tak ani člověk nemá šanci.

35

Odpovědět

+eXeNa prave poludnie v subsaharskej Afrike ti ten kon zdochne a nemusi ani behat. Clovek sa vyvinul na beh vo vysokych teplotach, tazi z toho, ze ostatne zvierata sa prehrievaju a on ich pomalym behom ustve k smrti.
Dokonca aj v nasich podmienkach maju kone cez leto problem a musia mat prestavky, pocas ktorych ich doslova topia v studenej vode.
Alebo sa pozrime na uplny extrem: Badwater ultramaraton. Udolie smrti, teplota v tieni 50°C a 217km asfaltka bez naznaku tiena. Tam ziadne zvierata ani neziju, nie aby sa tam nahanali.

80

Odpovědět

+eXev našim podmínkách přes léto problém? Podle kvality takového ustájení. Je jasný, že bez stínu, bez vody to asi moc nevydrží, ale v takový poušti by v tomto případě měl výhodu před člověkem třeba velbloud s dostatečnou zásobou sádla. V Subsaharské Africe je otázka jakého koně tam šoupneš, Arab, Berber, Acha-Teke a Marawi maj tu zvláštnost, že jsou na takové podmínky skvěle uzpůsobení. Takový Arabský plnokrevník a Achal-Teke je úžasné zvíře v mnoha ohledech, zatímco jiným koním dělají vedra problémy a dalším zase chlad, tohle zvíře by teoreticky mělo být schopné vydržet obojí. Resp: vydrží chlad do cca -20, pokud má možnost úkrytu třeba ve venkovním přístřešku nebo v zalesněné vegetaci, protože při sněhové bouři je to zase o něčem jiném.
Zatímco člověk se musí roky a roky trénovat aby takovou věc dokázal, koni prakticky stačí se narodit, a žít v "přirozených" podmínkách. V tomto případě mít prostornou pastvu. Netrénovaný, běžný člověk s dostatkem běžného pohybu toho schopen není, zatímco netrénovaný běžný kůň ti zdrhne. No, a trénovaného vytrvalostního koně už se dohonit rovná téměř nemožnosti, protože je trénovaný. A když si vezmeme naše běžné podmínky, teplotní a v okolí, plným řek a lesů....

22

Odpovědět

+eXeA neměl by ten člověk žít taky v přirozených podmínkách (oštěp, kyj a stan z kůží) aby to srovnání mělo smysl? Ten by mohl mít natrénováno, aniž by věděl jak. Na rozdíl od obyvatel civilizace (nejen lidí, ale i "panelákových" zvířat).

43

Odpovědět

+eXetady někdo moc četl Born to run

40

Odpovědět

+eXekdybychom v těch dobách s kyjy a oštěpy dokázali uštvat všechnu zvěř, tak bychom nevyrobili luk a šípy a různé nástrahy a pasti. Člověk možná je vytrvalý, jenže zvířata jsou rychlejší, takže to co člověk má k vytrvalosti oni zase dotáhnou rychlostí. Takže se takovému člověku brzo stratí. A pak ten člověk musí kromě běhu a 'štvaní' zvěře hledat stopy na zemi, protože nemáme ani moc dobrý sluch, ani moc dobrý čich, zrak mám o něco lepší než jiná zvířata, ale ne o tak moc jak se zdá.
A potom... Maraton je dlouhý 42 kilometrů a člověk ho uběhne za dvě hodiny a je většinou úplně mrtvej. Kůň na distančních jízdách ale během dne uběhne i 160 kilometrů.
Spíš bych to viděla tak,¨že člověk má nejlepší regenerační schopnost. Zkrátka se vyspí a druhej den to teoritkcy může uběhnout znova, kůň musí mít pak aspoň měsíc, nebo víc času voraz.

21

Odpovědět

+eXeJasně, že většina živočichů nemá potní žlázy, když jsou studenokrevní. Potní žlázy jsou v kůži mnoha savců. Ti, co je nemají, žijí převážně v blízkosti vody nebo bláta- např. hroch, nosorožec,prase...Kniha Born to run je zajímavá vyprávěním o Tatahumarech, ale jinak je plná nesmyslů. Člověk nad všemi zvířaty není díky běhu, ale díky chůze po dvou. Tělo je zařízené, aby téměř neustále, za správného dýchání, bylo schopno chodit a ještě k tomu člověk při tom nepociťuje takovou únavu, jako např. lvi (+ jiní čtyřnozí), kteří většinu dne odpočívají. Je nepravděpodobné, že by lidé uštvávali jiné zvířata během, spíše chůzí. Tlačí nás gravitace, tudíž minimální námaha. To je také důvod, proč jsou lidé schopní žít téměř všude. Organismus se díky přirozenému pohybu (chůze) dokáže adaptovat jak na vysoké, tak na nízké teploty. Důvodem, proč jsou Tarahumarové tak výbornými běžci není ten, že by přišli na nějaké "tajemství", ale ten, že celý svůj život chodí po horách a nijak své chodidla neeliminují obuví, nemají vyosené klouby a dokáží perfektně regenerovat, potom je pro ně takový sváteční běh hračkou.

50

Odpovědět

+eXejrd12: nie len cital, ale aj behava ;)

lenacia: ty na jednej strane popisujes a vymenuvavas najlepsie a nejvytrvalejsie kone a chces ich porovnavat v behu s KFC detmi. tak ked elita na jednej strane, potom elita aj na druhej. ale to uz kone stracaju aj na maratone a ultramaraton by neprezili.

kone na pretekoch maju spickovu zdravotnu starostlivost, kontroluju ich veterinari, meraju im tlak, na kazdej stanici ich kupaju vo vode, aby ich schladili. keby ten kon nemal takuto strarostlivost a hlavne to chladenie na obcerstvovackach, nemusel by to prezit.

btw. svetovy rekord cloveka v 24h behu je 303,5 km.

kvadrulegik: kniha Born to Run cituje studiu vedcov z Harvardu. nie autor Born to Run si vymyslel teoriu o evolucii skrz beh, ale ti vedci. ze je nepravdepodobne, aby clovek lovil zver behom? nuz, pozrime sa na africke kmene, ktore to este nezabudli: https://www.youtube.com/watch?v=826HMLoiE_o

21

Odpovědět

+eXeAha, já tady porovnávám KFC děti? Jasně píšu o tréninku. Ano, koně na enduranci všude kontrolují a chladí, ale to neznamená, že ten kůň není toho výkon uschopný i bez toho, tam se ale dbá na zdraví toho koně, protože kdyby jej jezdec přetěžoval a nekontroloval, bylo by to týrání. Pochybuji, že tebou uvedený běžec během toho běhu nepil ani mu nebyl kontrolován třeba tep.
A zase, když těch 160 kilometrů ti koně daj za cca 4 hodiny, kolik by urazili za celý den?
Jasně že nemůžeš srovnávat trénovaného koně a netrénovaného člověka, a samozřejěm věřím, že dobře trénovaný člověk by nejspíše dokázal nějakého paličatého hucula uštvat a dohnat. Ale běžný člověk zkrátka běžného koně nedoběhne.

13

Odpovědět

+eXepointou meho prispevku bylo prave to, ze neni na planete zemi zvire, ktere clovek driv nebo pozdeji nedohoni.. a to je fakt, nevycucal jsem si to z prstu.. takze i kdyz se ti to muze zdat jako ocividnemu pravidelnemu divakovi velke pardubicke zvlastni, velbloudari z egypta se to bude zdat taky divne.. nic to nemeni na tom, ze clovek vydrzi nejvic. kazde zvire drive nepo pozdeji odpadne. tato evolucni vyhoda prispela k tomu, ze jsme meli dost casu ten mozek pouzivat i k dalsim vecem ( naradi, obleceni, ohen atd.) a pak se pohybovat jeste efektivneji. no a dneska uz si lidi jako ty muzou dovolit zapomenout, ze clovek je diky svemu mozku i fyzicky v necem nejlepsi na svete.

22

Odpovědět

+eXeAle ved prave o tom chladeni to cele je. Clovek je lepsi bezec na dlhe trate prave preto, lebo ma lepsiu termoregulaciu, ako kon. Ked kona chladis, je to tak trosku podvod, lebo on sa bez chladenia prehreje, clovek nie.

Ultramaratoncom sa pocas behu nekontroluje tep, iba pri tych extremnych vaha. Ak mas vyrazny ubytok na vahe, si dehydrovany.

Pitie vody nikomu nezakazujem, hovorim len o tom chladeni. Ale ked uz sme pri tom piti vody. Kon spotrebuje priblizne 10x viac vody ako clovek. Kto musi castejsie chodit k jazeru?

Ziaden kon nezabehne 160km za 4 hodiny, ani ked bude mat chladenie dusikom. Ze dokaze kon bezat rychlostou 60km/h este neznamena, ze tak moze bezat cely den. Najlepsie kone davaju 160km za 10-12 hodin. Clovek ma svetovy rekord 11h 28min.

Bezny clovek z pohladu prirody je prave ten maratonec, ktory nahana na prave poludnie antilopy v subsaharskej Afrike. Casto si ludia predstavuju pravekeho cloveka s lukom a kopijou v ruke. Prve kopije sa objavili pred 500 000 rokmi a luky dokonca len pred 11 000 rokmi. Ako asi lovil zver pocas tych milionov rokov homo erectus a habilis. To ze clovek poslednych 30 000 rokov sedi na zadku z pohladu evolucie neznamena skoro nic. Bezny clovek je stale ten bezec v Afrike, akurat uz na to zabudol.

10

Odpovědět

+eXechápeš, co je tohle za blbost? Člověk nidky žádný zvíře doorpavdy neštval. Je možná vytrvalý, dokáže běžet déle, ale zvíře je zkrátka rychlejší. Ani člověk v pouštních podmínkách afriky moc dlouho nevydrží.Koni stačí poklusnout a i když ty budeš běžet jak o život kůň si prodlouží krok bude se "vznášet" a bude stejnak 50 metrů před tebou a bude se vzdalovata věř mi, že se ani trošku nezapotí. V plným trysku by to sice vydržet tak hodinu, než by zpomalil, ale to ty bys byl několik kilometrů daleko a kůň by měl mezitrí mčas se pořádně napít, vydýchat a doplnit energii, ty bys pak doběhl a odpočatý kůň na tebe kouknul, otočil se a zase lehkým vznášivým prodlouženým klusem odklusal sto metrů od tebe, přičemž by měl zdvižený ocas jako nějakej arabskej plnorkevník (protože to stejnak zdědil od araba při křížení) a tak by to vypadalo, že tě žádá abys mu políbí jeho naleštěný (kovový lesk srsti u koní je zase dárek od plemene Achal-teke)koňský zadek.
Takže ne, evoluční výhoda člověka byl mozek. protože co by takovej holej cápek bez zubů, bez zdrápů, bez ničeho svedl?
Takže se člověk naučil používat nože, oštěpy, luky apod. Protože vědí, že možná vytrvalí jsou a vydrží déle a stačí ji mse jen pořádně vyspat, jenže nejsou dost rychlí, aby takové zvíře dohonili včas, než zmizí a ukryje se. Proto také máme tak obrovský vývoj zbraní a různých pastí.

26

Odpovědět

+eXeChtěl bych vidět koně, kterej vydrži v plnym trysku běžet hodinu. Bohužel blbosti a polopravdy tady píšeš ty.

50

Odpovědět

+eXeJako hnidopich si nemužu dovoli Vás neosvítit ale Kůň má potní žlázy :)

Ale pro poušt opravdu neni stavěný(jelikož se vyvinul v chladnějších oblastech). A nechci Vás podceňovat ale nevim jak dlouho byste byli schopný při pravém poledni běhat závody nekde v subsaharský africe:P kůň je taky jenom zvíře :)

teda koukám až ted že stojim v zástupu odpovědí, tak snad dojde že to bylo k prvním příspěvkům :)

11

Odpovědět

+eXeKůň celý den běžet dokáže, dokonce dokáže běžet několik dní, pokud na to vysloveně přijde (na divokém západě moc rádi štvali koně přes obrvské vzdálenosti), ale aby to nezanechalo žádné zdravotní potíže, dokáže v plném trysku běžet tak cca 5 hodin. Jenže to nedokáže běžet ani člověk... na dlohué vzdálenosti člověk taky spíše poklusává, a zase má výhodu kůň...
http://www.equichannel.cz/endurance-hostka-podruhe
tohle ti možná otevře obzory

Krtecek- Ano, kůň potní žlázy má, ale má je jinak než člověk... A kůň se vyskytoval i v pouštních oblastech afriky, Berber, Arab... v pouštích Asie pak stojí za zmínku Marawi a Achal-teke- u něj by to člověk ani nečekal že? Je to orpavdu velmi skromné, vytrvalé a odolné plemeno do pouštních podmínek, a velmi se mu daří i na chladnějších územích Ruska, kde mají obrovské hřebčíny i se stovkou takovýchto koní.

11

Odpovědět

+eXeNo, já si myslím, že tento Váš spor vzniká z nedostatečně vyjasněných podmínek „závodu“. Každopádně se přidávám k názoru, že člověk dokázal koně uštvat.

O tuhle otázku jsem se do teď nijak nezajímal, ale docela mě oslovila. Koně chováme už co jsem se narodil a často o nich přemýšlím. Jsou rychlí, vytrvalí. Dokážou popoběhnout, když se člově přiblíží, aby je nechytil, jasně. Ale kolik takový kůň denně sežere a vypije? Proč se celé dny pase? Kůň je těžké zvíře, potřebuje velkou spoustu energie, aby se udržel při síle a na to musí dost žrát, což ve volnosti znamená pastvu a ta trvá. Vždyň kůň se pase klidně celý den a nemá dost.

Pokud to chápu správně, nemluvíme o tom, že jeden den se vydám za koněm a ještě ten večer ho uštvu. A vážně si myslím, že naši předci, bylo-li to třeba, si byli schopni sbalit zásoby na cestu a koně po několika dnech možná týdnech uštvat. Člověk se bude pohybovat svým tempem, bude k tomu přikusovat kus sušeného masa, támhle si trhne kus bobulí, tady doplní čutoru a může být pořád v pohybu. Kůň bude popobíhat, popobíhat, ani se pořádně nenažere a časem odpadne. Tedy aspoň tak si to představuji.

A o uštvání jiných zvířat, třeba běžných predátorů, ani nepochybuji. Vždyť se říká, že i Zátopek dokázal uštvat psa během pár hodin. =)

41

Odpovědět

Cítím kandidáta na nejlépe hodnocené video roku :D

1223

Odpovědět

Viac takýchto videí :)

611

Odpovědět

A nyní se podíváme, co se stane, srazí-li se čelně dva takoví gepardi v plné rychlosti.
http://www.bugemos.com/?q=node/8

1116

Odpovědět

ked už sme pri tých OP šelmách, tak vraj najdokonalejším lovcom na svete nie je žralok alebo lev, ale Mačka domáca

190

Odpovědět

Šéfova exmanželka dokázala udělat škodu 16 mega za 2 měsíce včetně zničeného Jaguára. Nemyslím si, že by se s ní nějaká kočka mohla srovnávat... :-(

322

Odpovědět

+Tceldtak pokud ta ex byla aspoň kočka....

60

Odpovědět

Úžasné záběry s dobrým komentářem. Stručně jen to důležité a zajímavé, bez keců okolo. Díky za překlad!

1272

Odpovědět

A hlavně na rozdíl od jiných naučných videí ten člověk mluví pomalu!

814
Další