Kdo byl Miloš Forman?

Thumbnail play icon
97 %
89. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:248
Počet zobrazení:10 802

Po krátké nemoci včera v USA zemřel ve věku 86 let Miloš Forman, jeden z nejslavnějších českých rodáků a držitel několika filmových Oscarů za režii. V dnešním videu zavzpomínáme na jeho začátky i velké filmové úspěchy.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz A vítězem se stává... Miloš Forman. Je 29. března 1976 a večer 48. udílení Oscarů v Los Angeles v Californii. Český filmař Miloš Forman právě získal Oscara za režii Přeletu nad kukaččím hnízdem. Tento film vyhrál Oscara nejen za režii, ale také za nejlepšího herce, herečku, scénář a také nejlepší film.

Kukaččí hnízdo je druhým ze tří filmů, který vyhrál ve všech těchto pěti kategoriích. Prvním je Stalo se jedné noci z roku 1934 a třetím Mlčení jehňátek z roku 1991. Právě Formanova režisérská genialita vytvořila z Přeletu nad kukaččím hnízdem nesmrtelnou klasiku. Toto byl ale teprve druhý Formanův celovečerní film od jeho odchodu do USA.

Miloš Forman začínal jako režisér ve svém rodném Československu. Jeho prvním velkým filmem byly Lásky jedné plavovlásky z roku 1965. Film vypráví o dělnici, která za války žije s klavíristou a jeho rodiči. Lásky jedné plavovlásky byl důležitý film československé Nové vlny 60. let, jejímž motivem byl protest proti komunistickému režimu, který v zemi panoval od roku 1948. Formanův další film, Hoří, má panenko, je komedie o vesnickém sboru dobrovolných hasičů.

Film byl v Československu značně kontroverzní. Cenzura komunistického režimu měla pocit, že si film dělá legraci z režimu. Po několika týdnech byl film zakázán. Tyto filmy získaly uznání i mimo Československo a oba byly nominovány na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Krátce po vydání Hoří, má panenko byl Forman na návštěvě v Paříži, když přišla sovětská okupace Československa, která zakopala do země liberální vlny v médiích, svobodě projevu a cestování z roku 1968.

Forman se rozhodl svou vlast opustit a začal žít v New Yorku. Forman byl ideální volbou pro snímek o muži, který se bouří proti tyranskému personálu psychiatrické léčebny. Po obrovském úspěchu Přeletu nad kukaččím hnízdem natočil Forman psychedelický undergroundový muzikál Vlasy. Vlasy i Přelet nad kukaččím hnízdem byly původně divadelní hry, stejně jako jeho další snímek, Amadeus.

Za Amadea získal Forman dalšího Oscara za režii a snímek získal i Oscara za nejlepší film na 57. udílení Oscarů. V Amadeovi i v Přeletu nad kukaččím hnízdem se v epizodních rolích objevuje mnoho známých herců, což je pro Formana typické. Mnoho z těchto herců u Formana začínalo, včetně Christophera Lloyda, Vincenta Schiavelliho a Dannyho DeVita. Myslím, že tyto malé epizodní role jsou stejně důležité jako hlavní postavy.

Určitým způsobem se při hledání herců více soustředím právě na tyto menší role, protože tyto postavy musí... Když je jednou uvidíte, už na ně nezapomenete. Toto mělo velký vliv na Formanův styl. V jeho filmech je často mnoho postav, proto bylo důležité vystavět scény na reakcích. Podobný přístup lze vidět i v jeho pozdějších filmech. Díky Miloši Formanovi vzniklo mnoho ikonických filmů.

A jeho unikátní úhel pohledu pomohl přinést českou Novou vlnu k nové generaci filmařů.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak Miloš Forman bol hlavne žid,tak ako Werich,Voskovec,Herz,Kafka,Haas,Kopecký,Goldflam,Klein,Kříž, a stovky ďalších umelcov.Milujem židovskú kultúru.Kiež by aj slováci alebo češi mali takých velikánov...

03

Odpovědět

já jenom doufám, že si do Ameriky nepřizvou žádného českého patlala z dnešní doby, protože česká kinematografie stojí posledních pár let za pěkně velké hovno, které sází jenom na popularitu a oblíbenost našich předních hereckých jmen. A to mám přednostně na mysli jména, kterým už táhne na 60+ let.

140

Odpovědět

Přesně tak. Nechápu co se stalo s českou kinematografií za posledních několik let. Jakoby béčkový režisér dostal námět pro scénář (nejlépe z českých dějin), ten se nepovedl, tak si řekli, že tam obsadí Vetchého a bude to mít sledovanost. Na kvalitě jim nezáleží, hlavně že většinu financí vynaloží na reklamu a ti lidi už na to do kin budou chodit - co na to, že hodnocení na CSFD nepřesáhne 60%. Milada byl poslední český film, na kterém jsem byl v kině. A nejspíše to tak i zůstane. Mrkněte na filmografii Miloše Formana. Co film, to skvost. A zkuste najít nějaký český skvost od Formanova posledního filmu. Občanský průkaz? Habermannův mlýn? Nic dalšího mne nenapadá. Smutné, že se dnes hledí jen na peníze.

20

Odpovědět

prelet nad kukučím hniezdom, amadeus, muž na mesiaci, radím do top 10 filmov...pekná tvorba, pekný vek... nech mu je zem ľahká

00

Odpovědět

Škoda Formana :(

120

Odpovědět

jo no

30

Odpovědět

Neuveriteľný človek. Ako veľmi talentovaný musel byť, keď dokázal presvedčiť Američanov, že nejaký privandrovalec z malej socialistickej krajiny je to pravé pre točenie oskarových filmov.

600

Odpovědět

On je přesvědčovat ale nemusel, když už jeho československé filmy byly nominovaný na oscary.

170