Kouzelnické peníze nedávají smysl

Thumbnail play icon
64 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:166
Počet zobrazení:14 507

Spousta z vás jistě ví, že ve světě Harryho Pottera se používají tři mince. Svrček, srpec a galeon. Ale když se nad tím zamyslíte, jejich měnový systém je tak trošku šílený. Nejen kvůli hrozivým přepočtům, ale i kvůli mnoha dalším praktických důvodům.

Přepis titulků

Zdravím. Víte, kdo podezřele chybí v knihách o Harry Potterovi? Jeho rodina. Ano, jeho rodiče byli zavražděni, kolem toho se točí celý příběh, ale je divné, že v celých sedmi knihách vůbec nejsou zmíněni jeho prarodiče. Co se jim stalo? Kolik bylo jeho rodičům, když zemřeli? 20? 21? Všichni jeho příbuzní jsou mrtví?

Tak to je fakt smůla. 21? Co vlastně dělali? Jak získali tu obří hromadu zlata? Jak bohatý Harry byl? Podobně jako famfrpál, i kouzelnická měna je naprosto na hlavu. Pokud si to nepamatujete, což chápu, protože je to celé šílené, kouzelníci mají tři typy mincí: galeony, srpce a svrčky. Prvním problémem je to, že v anglickém knut vyslovují K, ačkoliv by neměli.

Dělají si legraci? To nikdo neví, co dělá? A na společnost, která svou populaci neučí matematiku, vytvořili naprosto zmatečný systém měny. Srpec má 21 svrčků a galeon má 17 srpců. To je 493 svrčků za galeon. Takže svrček má hodnotu 0,002 galeonu. Například cent je oproti dolaru 1/100, což je 0,01.

To znamená, že svrček je vůči galeonu 5krát méně cenný než cent vůči dolaru. A lidé si stěžují, že USA nemají metrický systém. Galeony jsou o trochu cennější než dolary, takže to srovnání není úplně přesné. Galeon má hodnotu asi 7,35 amerických dolarů. Tato čísla pochází z knihy Fantastická zvířata a kde je najít, kterou si můžete koupit. Na Harry Potter Wikia můžete najít kompletní cenový rozbor. Takže po přesném převodu by svrček měl cenu dvou centů.

Takže bezcenný. Srpce na tom nejsou o moc lépe. Do galeonu se vejde 17 srpců, takže mají hodnotu 0,58 galeonu. V USA by měl hodnotu asi 46 centů. Takže si zkuste představit, že se veškerá měna v USA skládá z centu, půldolaru a sedmidolarové bankovky. To by bylo snadné.

Představte si, že si chcete koupit čarodějnými penězi něco za 13 dolarů Zaplatíte 1 galeonem, 12 srpci a 7 svrčky. A dostanete půl svrčku zpět. My tu video stříháme, ale trvalo nám 50 sekund, než jsme celou transakci vymysleli. Umíte si představit, jak náročné by bylo tahat to zlato? Kašlete na peněženku, to chce bágl. Nebude to dobré pro kolena.

Abych byl fér, mudlovské a čarodějné peníze se nedají přímo srovnávat. Mudlovské peníze někdy také nedávají moc smysl. Tedy nominální hodnoty ano, ale často nedává smysl jak existují, jakou mají hodnotu nebo proč mají nějakou hodnotu. Krátkou odpovědí je, že naše peníze mají hodnotu, protože věříme, že mají hodnotu. Je to takzvaná měna s nuceným oběhem.

Znamená to, že hodnotu peněz nepodporuje nějaká komodita, například zlato nebo stříbro. Hodnota vychází z toho, že vláda deklaruje hodnotu své měny. Její hodnotu určuje rozdíl mezi poptávkou a nabídkou. V USA tento systém funguje teprve od roku 1971, což se zdá hrozně nedávno. Do té doby jsme fungovali na takzvaném zlatém standardu. Naše peníze byly podpořeny skutečným zlatem.

Vláda nemohla vytisknout více peněz, než měla zlata v trezorech. Mohli jste vstoupit do banky a požadovat za svůj dolar jeho hodnotu ve zlatě. To jsem trochu propásl. Ale to je minulost, nyní naše peníze mají hodnotu ve víře, ne ve zlatě. Ale to mě přivádí k otázce, proč jsme vůbec využívali zlato? Je sice velmi lesklé, ale odpovědí je věda. Zde je důvod. Když se rozhodnete, že váš stát potřebuje měnu, musíte určit, co tou měnou bude.

Nejspíš to bude přírodního původu, takže si to nikdo nemůže vyrobit. To znamená, že to musí být prvek. Musí to být pevná látka, čímž vyřadíte všechny plyny a tekutiny. Nechcete, aby byl radioaktivní, reaktivní nebo korozivní, a musí být natolik vzácný, aby bylo obtížné ho najít, ale ne tak vzácný, aby to bylo nemožné. Tím zúžíte periodickou tabulku na pouhých pět prvků.

Rhodium, paladium, stříbro, platinu a zlato. Stříbro snadno koroduje, rhodium a paladium byly objeveny v 19. století a bod tání platiny je tak vysoko, že ho dříve nebylo možné efektivně přetavit na měnu. Tím nám zůstává pouze zlato. A tím se vracíme k Harrymu Potterovi. Stále to bude na hlavu.

Úplně na hlavu. Čarodějové nepoužívají zlatý standard, protože používají zlato, a ne mince a bankovky, které reprezentují zlato. Také to vypadá, že používají jakýsi systém nuceného oběhu. Čirou náhodou používají měnu z prvků, kterých si my, mudlové, ceníme. Ale jejich důvody zřejmě budou úplně jiné. Kdybych měl hádat, řekl bych, že zlato, stříbro a bronz spadají pod Gampův zákon elementárního přeměňování.

Nemohou být vyrobeny z ničeho a nemohou být rozmnoženy. Pokud tedy nemáte kámen mudrců. Ale kdo ho potřebuje? Směnný kurz za dolary je tak směšný, že se divím, že toho čarodějové nevyužívají. Vyměňte svých 7 dolarů za galeon, ten prodejte mudlovi za cenu váhy zlata. Gram zlata stojí 40 dolarů.

Takže vezmete zřejmě víc než 40 dolarů do banky, vyměníte ho za více galeonu a tak dokola, dokud nejste bohatí. Seamusi, táta je mudla, máma čarodějka. Kdyby přišli na ten švindl, ani nemusíš chodit do Bradavic. Trvalo nám 20 vteřin, než jsme přišli na náš směnný podvod, což je mnohem méně, než nám trvalo domyšlení dřívější transakce. Jak bohatý tedy Harry je? No, extrémně bohatý.

Ale těžko přesně říct, protože v knihách hodnota galeonu tak nějak kolísá. Jednou Molly z trezoru vyzvedne jediný galeon a nakoupí za něj všechny školní potřeby. Jindy Harry jen tak vysype 30 galeonů za tři všechnohledy, které s Ronem a Hermionou používali jen pár hodin. Možná by je používali déle, kdyby Krum uměl počítat a uvědomil si, že zlatonku chytat nemá. Ale matiku děti prostě neučí, tak co.

A jak Harryho rodiče získali to zlato? Jejich povolání není v knihách nijak zmíněno, ale nemyslím si, že by se pro něj zrovna nadřeli. Zdá se, že hned po dokončení školy nastoupili do Fénixova řádu a v té době byl James už bohatý. Článek na Pottermore dokresluje dějiny rodu Potterů a ukázalo se, že rodinné jmění vydělal Jamesův otec. Vytvořil vlasový lektvar.

Později společnost prodal a poté se svou ženou zemřeli na dračí spalničky jen chvíli po tom, co si James vzal Lily. Nikdynepoznali svého vnuka Harryho, který měl stejně jako jeho otec, rozcuchané vlasy. A je to, peníze v čarodějnickém světě jsou šílené. Mou otázkou na vás je, zda jste někdy utratili balík peněz za něco tak praštěného, jako jsou všechnohledy.

Dejte vědět v komentářích. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

James a Lily byli bystrozoři ne?

24

Odpovědět

jj

11

Odpovědět

Potter je přeceňovaná chujovina, tohle je jen další důkaz...

129

Odpovědět

No, důkaz to právě není- tedy ty peníze.
Hodím citaci z wiki:
"Do roku 1971 se jedna libra dělila na 20 šilinků. Každý tento šilink dále sestával z 12 pencí. Jedna pence byla tedy 1/240 staré hodnoty libry."
A to tam ještě chybí Guinea, zlatá mince v hodnotě jedné libry a jednoho šilinku :)
To už je jen o fous míň šílené :D

71

Odpovědět

Já si vždycky na chyby v HP říkám že první dva,tři díly psala pro 10 leté děti a vůbec nemohla vědět jaký to bude fenomén tak proto vůbec nepřemýšlela nad těmito detaily...protože 10 letý ditě určitě nebude přemýšlet že jeden galon je vlastně jen 160kč a že to je vlastně malá bankovka...:) a pak prostě už to nemohla změnit za chodu :)

92

Odpovědět

Ale ona věděla že to bude fenomén. Všechno to bylo naplánováno už předem. Práva na filmy byly vykoupeny ještě před tím než vyšla první kniha. Je to obrovský marketingový tah protože o té knize se mluvilo ještě než vyšla. Slávu si hp vytvořil ne jen kvůli tomu že je to dobrá knižní série ale hlavně kvůli tomu že se o tom mluvilo ještě mnohem dříve. Teď jsou tyto informace těžce hledatelné protože to všechno smazali aby nebyla pravda vidět.

23

Odpovědět

+jaaaaaaaaNerad tě zklamu ale práva na film si koupilo až třetí filmové studioprotože jim přišel začátek první knihy zdlouhavý a nudný a kvůli tomu si mysleli že to nebude uspěch. jinými slovy první díl se začal filmovat ve stejnou dobu co autorka J.K.ROwling začala psát již 3. díl.

10

Odpovědět

sveho casu si vazim jako 500 kc za hodinu. Cumel jsem na tuhle sracku skoro 9 minut, takze jsem za divani utratil cca 80,- to mi prijde vic nez dost. Tady mas svuj koment.

119

Odpovědět

Ve skutečnosti pracuješ za kilo na hodinu maximálně.

54

Odpovědět

+Morceprečo si to myslíš? 500 kč na hodinu pre mňa ako developera je málo ja mám 22.5 eur na hodinu čo je asi 575 kč/hod (v Prahe). takže kľudne môže mať aj viac..mám bývaleho kolegu čo pracuje v nemecku za 1500 kč (65 eur/hod). Nie každý pracuje ako predavačka v Lídli :D

312

Odpovědět

+feshynakAsi to že ten komentář je debilní... Pokud někdo vydělává 500 na hodinu tak fakt nebude řešit 80kč.

81

Odpovědět

kdybys mel 500,-/h tak 80,- neresis.. ses jen plebs.. 500 je hovno nekteri maji 1mega za 30s .. gl plebs

11

Odpovědět

Všem, kteří si občas při čtení Harryho Pottera říkali, že to či ono nedává moc smysl, vřele doporučuji fanfiction Harry Potter and the Methods of Rationality, která je volně ke stažení na http://www.hpmor.com/ (existuje i český překlad, ale obávám se, že není kompletní) a dle (nejen) mého skromného názoru je lepší než originál.

"Autor je badatelem na poli umělé inteligence a lidské racionality. Jedním z jeho záměrů s touto knihou bylo rozšířit dnes sice prozkoumané, ale zatím nepříliš rozšířené poznatky o tom, jak funguje lidská mysl, a jak to ze subjektivního hlediska lze zlepšit. Takže celá kniha je prodchnuta jak odkazy na skutečné výzkumy a vědecké poznatky, tak i snahou z nich plynoucí poznatky aplikovat – aniž by ztrácela na čtivosti."

81

Odpovědět

Mě tohle teda vůbec nikdy nepohoršovalo.
Daleko víc mi vadí třeba právě to zmíněné ukončení "mudlovské" školní docházky v deseti letech, nebo fakt, že kouzelníci na jednu stranu stráví hafo času a námahy skrýváním se (včetně složitých zákonů a komanda napravovačů paměti), často bydlí (nebo se alespoň pohybují) mimo striktně kouzelnické lokality, ale zároveň nikdo neví, jak se mudlové vlastně oblékají.
Učitelů je málo a nemají žádný osobní život...

Tak jako tak jsem Potterofil :)

41

Odpovědět

Já teda moc nechápu, proč všichni píšou na kůži a jako hlavní zdroj světla, mimo svých hůlek, využívají luceren a svíček. A proč tak moc odmítají technologie? Aby se s někým na dálku domluvili, musejí mu poslat sovu, očarovanou vlaštovku, nebo strčit hlavu do krbu. A proč je vyčarování některých věcí problém? Třeba jak si v sedmým díle/knize nemohli vyčarovat jídlo a furt strádali nebo kradli.

41

Odpovědět

+ass.ass.inV knížkách je přímo napsaný že to není o tom že by ji odmítaly, ale moderní technologie prostě nefunguje když je blízko nějaká silná magie, nebo větší množství slabší. I když je určitý procento čarodějů který opovrhuje mudlama a vším s nima spojenýho, tak většině je prostě jedno co dělaj a žijou si podle sebe.
Jídlo nejde vyčarovat protože patří mezi tři (nejsem si úplně jistej, že byly 100% tři ) vyjímky který prostě magii neuděláš. Taky to bylo v knížkách, kdo je nečetl o hodně přichází.

81

Odpovědět

+fenerCZJá je četl, minimálně dvakrát celou ságu, ale žádný z těch pravidel si popravdě vůbec nepamatuju.

11

Odpovědět

+ass.ass.inBylo to v posledním, nebo předposledním díle, Harry, nebo Ron se tam zeptal proč si jídlo prostě nemůžou vyčarovat a Hermiona mu řekla že vůbec nedává ve škole pozor protože je to je ze ... pravidel, paradoxu, podmínky nebo něčeho takovýho. Ostatní tam ale jmenovaný nebyly.

21

Odpovědět

+ass.ass.inMagie vytváří nějaké elektromagnetické pole. Čím silnější koncentrace, tím horší - protože zápletka. Prostě elektronika pak nefunguje. Ale máš pravdu, že by mohli mít spoustu mechanických vychytávek.
Nemyslím, že je to taková chyba, protože kouzelníci jsou hrozně rigidní, tradicionalistická a konzervativní skupina. Všem připadají děsně cool, ale izolace od ostatního světa jim taky škodí - Arthurovi se všichni smějou za to, že se hrabe v mudlovských věcech. V knihách navíc několikrát zazní, že inspirovat se u mudlů v nečem není zas tak špatnej nápad, že by bez nich nejen dávno vymřeli, ale můžou se i něco naučit.

Co se jídla týče, má být jednou z pěti výjimek "Gampova zákona elementárního přeměňování." Vyčarované jídlo "z ničeho" časem zmizí. Dá se přeměnit, nebo rozmnožit, ale nedá se vyčarovat z ničeho. Vaření pomocí magie je pak skill sám o sobě - takže když Molly Weasleyová napouští talíře cibulačkou, prostě buď summoní už uvařenou polívku, nebo jí při tom prostě mizí ingredience ze špajzu.

Si říkám, co vlastně doma pořád dělá? Domácí práce musí být pro šikovného kouzelníka hračka, a její děti jsou deset dvanáctin roku na internátě.

51

Odpovědět

Chudák mladý. Měna (dolar) byla kryta stříbrem, nikoli zlatem. Na některých bankovkách může majitel najít, že je může vyměnit za stříbro.

Ve světě, kde existuje instantní doručovací systém (sovy, oběžníky, přenášedla) vůbec nepotřebuješ mít "fyzicky" velký pytel peněz neustále u sebe.

Tím, že si nakoupíš zlato ve tvaru plíšků ještě neznamená, že máš vhodné platidlo. Ještě potřebuješ vhodnou raznici, která vnutí zlatému plíšku zcela jedinečné elektrochemické vlastnosti (například elektrický odpor, který je pak rozpoznáván například automaty). A myslíš, že skřeti neumí rozeznávat pravé mince od falešných právě tímto způsobem (ovšem s magickým podtextem):

15

Odpovědět

Tak to je super že existuji sovy která mi doručí zlato....v pondělí ji vyšlu a ve čtvrtek je zlato u mě :D

31

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruV pondělí ji pošleš a ve čtvrtek ti doručí super koště (to je myšleno pod instantním doručovacím systémem).

00

Odpovědět

2:15 srpec má hodnotu 0.058 (1/17) galeonu..chýba nula za desatinnou čiarkou

21

Odpovědět

Problém z Playstationem je ten, že v době kdy se to začalo natáčet nebyly hotové všechny knihy a Roulingová zapomněla filmařům říct kdy se to odehrává. Tudíž bych události ve filmech a v knížkách nespojoval. Mohli bychom říct, že most který spadne v Princi dvojí krve ještě v daném období ani nestál. Na ostatní věci se díváte jako Mudla. Kouzelníci k tomu mají jiný přístup a navíc díky kouzelným peněženkám jim je fuk kolik peněz sebou tahají. Řeknou si kolik potřebují a požadovaná částka jim z ní vyskočí přímo na stůl. Navíc jsme viděli kouzelnický svět z pohledu dětí. Technicky jsme se o něm vlastně toho moc nedozvěděli. Ve videu hned na začátku řeší kde tolik peněz vzal. Za prvé byl Harryho otec z kouzelnické rodiny, za druhé o jeho prarodičích nic nevíme, protože zřejmě v danou dobu nežili a nebo umřeli v období než bylo Harrymu 11 let. To proč byl u tety bylo jasně zdůvodněno. Za třetí, je to fantasy koho zajímají takový drobnosti. Chceme aby děj šel plynule dál.

31

Odpovědět

ad zaprvé: Takže to, že byl James z kouzelnické rodiny automaticky znamená, že má v trezoru kupu prachů?
ad zatřetí: Mě třeba zajímají, na detailech stojí dobrý příběhy. Kdyby v příbězích nebyly dobře udělaný detaily, byly by v nich díry, či by dokonce nedokázaly správně vykreslit svět v příběhu. Koho zajímá příběh, když o světě nic neví?

21

Odpovědět

+ass.ass.inVelmi pravděpodobně znamená.
Bavíme se o Anglii, kde existuje ten společenský fenomén "lepších rodin."
Harryho otec ve skutečnosti pochází z rodu Potterů, a ti z rodu Peverellů, byla to velmi stará a bohatá kouzelnická rodina. Je to důvod, proč byl v pubertě tak namyšlenej rozmazlenec. Bohatej fracek prostě.

Například Weasleyovi jsou stará kouzelnická rodina, ale to, že jsou chudý, je spíš výjimka, a všichni jim to neustále dávají sežrat (protože je vidí jako mocnou rodinu v úpadku, ne jako prostě... chudý lidi.)

00

Odpovědět

+DamAle Anglie je stejná jako jiný vyspělý země. Proč by tedy nemohli existovat kouzelníci ze střední třídy? Nebo kouzelníci - žebráci?

00

Odpovědět

+ass.ass.inCíleně ignoruješ termín "Stará kouzelnická rodina." Peverellové, Malfoyové, a všichni ti ostatní jsou něco jako šlechta. Proto všechny ty kecy kolem čisté krve.
Weasleyovi jsou "Stará kouzelnická rodina," která je chudá, a všichni jimi za to pohrdají, jsou spíš výjimka.

V knihách je řečeno, že Harry odvozuje majetek od svého otce. James byl jediným dědicem rodinného jmění, které Potterovi kumulovali od 12. stol, který jeho otec (Harryho děda) předtím zečtyřnásobil.

00

Odpovědět

Pridal by som aj toto video s prekladom : Harry Potter Theory: Dumbledores Horcrux
Pripomína mi to konšpiračnú teóriu o Jar Jar Bingosovi, kedy sa špekulovalo, že on je najväčší majster zo Sithov. Každopádne ak je na tom kus pravdy, tak potom je J.K.Rowlingova majsterka vo svojom remesle :D

21

Odpovědět

Odpovědět

Stačila mi ta část o prarodičích. Nebudu si kazit nejlepší knižní prožitek mládí takovými hloupými detaily... Já vím, je to uhozené, ale po zbytek videa jsem si zacpal uši, zavřel oči a zpíval HP intro.

138

Odpovědět

Ale video sis mohl pauznout ;)

41

Odpovědět

+ass.ass.inNemohl jsem to riskovat..

00

Odpovědět

stříbro koroduje?

16

Odpovědět

Ano.

50

Odpovědět

A co teprve když pracuješ se sloučeninami sýry, já si jednou řetízek ze stříbra změnil do barvi černé, která si zároveň uchovala kovoví lesk.

11

Odpovědět

+HMTDKoukám, že taky jedeš podle nejnovější normy "ČSN 01 6910".
http://slideplayer.cz/slide/3074791/11/images/9/Uk%C3%A1zka+normy-Zna%C4%8Dky+mm+milimetry+%C2%B0C+stupn%C4%9B+Celsia+t+tuny+ha+hektary.jpg

Taky mi leze na nervy, když si nakrájím ementál a zčernají mi všechny řetízky.

80

Odpovědět

Harryho Pottera mám moc rád, ale je fakt, že vůbec Rowlingová matematiku nijak zvlášť neřeší, a snahou dovysvětlovat určité detaily si pod sebou akorát tak kope ještě větší jámu.

– Řekla, že v Británii je +-3000 kouzelníků, což někdo rozpočítal a vyšlo z toho, že veškerá kouzelnická populace je tím pádem buď ve škole, pracuje na ministerstvu nebo je členem některého z famfrpálových týmů.
– Na mistrovství světa se sjelo 100.000 kouzelníků. Věřím, že všichni na hru viděli perfektně. Taky to je 422. mistrovství (rok 1994), přičemž 1. mistrovství prý proběhlo v roce 1473 a další se konala každé čtyři roky. Tedy 422 mistrovství za 521 let se čtyřletou pauzou mezi každým z nich. Takže buď 1. bylo v roce 310, nebo je tohle teprve #131.
– Tonksová to své těhotenství stihla opravdu velice natěsno, nebo byla těhotná už v době, kdy se od ní Lupin chtěl co nejvíc distancovat.
– Dudley má PlayStation o pár let dřív, než vyšel.
– V Harryho ročníku je podle lidí, se kterými chodí na hodiny, tak 40 studentů. Tedy zhruba 280 studentů v celých Bradavicích, ale Rowlingová naznačuje, že jich je +- 750 (např. 200 studentů Zmijozelu fandí na famfrpálu).
– Jak potom učitelé v Bradavicích stíhají své rozvrhy? Celkem čtrnáct předmětů a jeden učitel na každý předmět?
– Ve Fénixově řádu začíná výuka 1. září, ale ten rok to byla sobota.
– Bradavice byly založeny v 10. stolení, a Merlin (6. století) v nich studoval.

A to jsou jen čísla, drobné nesrovnalosti v příběhu by byly kapitolou samy o sobě. :)

420

Odpovědět

Famfrpálista nemůže být zároveň úředníkem? :)
Stadiony pro 100k lidí po světě jsou, jeden býval i v Česku...jestli vidí všichni perfektně je věc druhá, mno :)
Za 2 roky má být 32. olympiáda, konat se má každé 4 roky, ale přitom první olympiáda proběhla v r. 776 př.n.l. ...asi měli taky nějakou tu pauzu a přečíslování :)
Ano, co si pamatuju, Lupin se od Tonksové chtěl distancovat až když se odhalilo, že je těhotná (a právě proto).
PlayStation...umm...ok, vzdávám to :D
I když, už v r. 1991 bylo vyrobených asi 200 prototypů: https://www.popularmechanics.com/culture/gaming/a26409/nintendo-playstation-prototype-working/

93

Odpovědět

+fireTak s tou olympiádou to moc nesedí - to, že se z nějakýho důvodu nepořádá, je celkem pochopitelný... ale jak se jich může za daný období pořádat víc? Muselo by se pořádat téměř každej rok - proč by pak ale říkali, že se pořádá každý 4 roky?
... kdo je k***a Tonksová? ... to je jedno

A teď ještě reakce na Thoo, ať to nepíšu 2x:
1. počet kouzelníků - kde je problém?
2. souhlasim
3. ... kdo je sakra Tonksová?? ... to je jedno
4. souhlasim
5. tohle je blbost... počet žáků v jednej třídě rozhodně neni počet žáků v celým ročníku... btw. tenhle člověk má i video, kde rozebírá počet žáků v Bradavicích
6. učitelů je tam taky daleko víc, jen nejsou důležití pro příběh (taky o tom v jednom videu mluví)
7. a? proč by se nemohli učit v sobotu? I u nás to bylo ještě poměrně nedávno naprosto normální... tim spíš, když studenti nejezděj na víkend domu
8. o tomhle nevim... se založenim Bradavic je to taky daleko složitější... ale jo, může to bejt prostě jen chyba autorky

15

Odpovědět

+BullOver"kdo je k***a Tonksová?" A ven, pod tímhle videem nemáš co dělat. Jestli se vytasíš s nějakým anglickým originálem, tak tě to stejně neomlouvá

81

Odpovědět

+mglaedrNevytasim... na Pottery jsem byl ještě malej, anglicky jsem neuměl a čet jsem je česky...
Jo teď to čtu... koukam, že žádná důležitá postava... tak jako tak zemře a na děj má nulovej vliv. Možná zajímavá pro pravidelnýho diváka velmi křehkých vztahů, ale to je tak všechno.

25

Odpovědět

Odkud víš, že Merlin žil v 6. století?

Prophetiae Merlini - poprvé právě jako Merlin, nikoli Myrrdin, pochází i roku 1130 až 1135.
Historia Regum Britanniae, kde vystupuje jakýsi Merlin - kouzelník, pochází až ze století dvanáctého (1136); Vita Merlini taktéž z ze století dvanáctého (1150);

Myrddin Wyllt - osoba pocházející z 6. století, ale silně "kulturně vykastrovaná" právě zmíněnými pseudohistoriemi - vůbec nemá atributy kouzelníka, ale spíše proroka.

51

Odpovědět

Až na tu část o mudlovských penězích zajímavé, nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlel :D

101