Přidat do sledovaných sérií 50
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:444
Počet zobrazení:10 684

Po týdnu zdravíme všechny naše věrné fanoušky u dalšího středečního dílu Hudebních klenotů 20. století. Další „opáčko“ na sebe nenechalo dlouho čekat, dnes doufám vyhovíme nejednomu divákovi. Na scénu totiž přichází již legendární skupina Led Zeppelin se svým hitem Kashmir! V minulosti jsme vám od nich přinesli krásnou baladu Stairway to Heaven – po kliku na odkaz si můžete přečíst info o kapele, k dnešní písni ho přichystal Kari. Kashmir byla poprvé obsažena na šestém studiovém albu kapely z roku 1975, které neslo název Physical Graffiti. V roce 2004 se tato píseň umístila na 75. příčce seznamu 500 nejlepších písní všech dob podle časopisu Rolling Stone. Předělávku songu s názvem „Come with Me“ vydal Page společně s P. Diddym a objevila se v roce 1998 na soundtracku k filmu Godzilla.  Píseň obsahuje mnoho prvků indické hudební kultury, kterou se Page často inspiroval. Slova k písni vymyslel a napsal Plant v roce 1973 při jízdě jižním Marokem od Gouliminu do Tantanu v saharské poušti. Tuto část nazval jako obrovskou pustinu. Celá inspirace k textu plynula z toho, že cesta vedla jen dál a dál a všude byla jen poušť a teplo. Kashmir je považována za jednu z nejlepších písní od Led Zeppelin - všichni čtyři členové skupiny se shodli, že jde o jeden z jejich nejlepších hudebních počinů. Plant prohlásil, že Kashmir je definitivní písní od Led Zeppelin, a také to, že je jeho nejoblíbenější skladbou kapely vůbec, především kvůli své energii a síle – Kashmir je zkrátka pýchou Led Zeppelin.

Přepis titulků

Nechť mi slunce silně praží do obličeje a hvězdy plní mé sny. Cestuji jak časem, tak prostorem, abych znovu navštívil místa, která jsem již viděl. Sedět se staršími příslušníky něžné rasy, kterých je na světě pomálu. Trpělivě čekají na dny, o kterých tvrdí, že vše odhalí.

Otče čtyř větrů, dodej mi vítr do plachet, abych přeplul letité moře. Bez žádných zásob, pouze s upřímnou tváří, přes úzké průlivy strachu. Matičko moje, pláču. Nic nepopírám, vůbec nic. Vše, co vidím, postupně hnědne.

A slunce... spaluje zem. Mé oči... se plní pískem, jak si tak prohlížím... tuto zpustošenou zemi. Pilot bouře, která za sebou nezanechává jedinou stopu, jako myšlenky uvnitř snu.

Ber zřetel na cestu, která mě na to místo dovedla, žlutý pouštní potok. Moje Shangri-La pod letním měsícem, já se jednou vrátím. Stejně jako prach, který v červnu vysoko se vznáší, když prolétá Kašmírem. Řeč a zpěv melodického půvabu, zvuky, které lahodí mému uchu.

Ale nemohl jsem dále předat ani jediné slovo. příběh zněl stručně a jasně. Až budu, zlato... Až budu na cestě... Až tu cestu uvidím... Až tu cestu uvidím, nic mě nezastaví... Až po ní půjdu... Až po ní půjdu, zlato...

Vezmu tě tam s sebou. Dovol mi, abych tě tam s sebou vzal. Vezmu tě tam s sebou. Dovol mi, abych tě tam s sebou vzal. Překlad: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

lidi je buď milují nebo nenávidí

00

Odpovědět

Led Zeppelin ukradli minimálně dvacet celejch písní a asi sto motivů. Předělali je celkom fajne .... My ostatní hrajeme prostě svoje. jen svoje. To je ten rozdíl. A Plant je kýčař. Vždy byl.

00

Odpovědět

:d

00

Odpovědět

krom indické inspirace použil Page k nahrávání netypické ladění kytary DADGAD, což je typické pro keltskou hudbu

230

Odpovědět

MazliceQ: Holko/kluku, či jakého pohlaví si. Měl/a by ses nad sebou zamyslet. Jestli si myslíš, že Led Zeppelin, není hudba a považuješ nějakého ulízlého, vymazleného a navoňaného dlouhovlasého blonďáka za vrchol hudby a umění, tak to jsi na omylu. Klidně si to mysli, ale co ty posloucháš není hudba ale "S**T ON THE HIGHEST LEVEL". Jinak hudba = umění. Namixovanou hudbu s opakujícím se zvukem dokola a zpěvem typu: "I'm sexy fucking bitch, yea f**k... hmm motherfucker, yea bitch!" ještě falešně a s úpravou frekvencí a výšky hlasu, umí každý, ale hrát na kytaru v podání G.Page a zazpívat výšky a hloubky a měnit frekvenci hlasu podle hrajících tónu basáka J.H.Bonhama v podání R.Planta ten naměděný blonďák nedokáže...
Jinak West ti asi nechtěl říct, že muzikou se balí holky. On jenom chtěl říct, že muzika se odráží v osobnosti, která se odráží ve vlastnostech a charisma člověka. Ale chápu tě, ty máš kluků milión, určitě poslouchají kvalitní "hudbu" a hlavní je, že umí pořádně trsat na discu! Yahoo!
... bitch please

223

Odpovědět

Je to J. Page a basák je John Paul Jones a ne Bonham. A Robert Plant je vymazlený navoněný dlouhovlasý blondak at už se ti to líbí nebo ne

223

Odpovědět

MazliceQ, ty jsi dobrej troll :D máš pravdu, ale zjevně jsi se omylem přepsala, guetta je m**ka (a uz tam rozhodně nepatří :D) díky za překlad, led zepelin by tu měli mít až do vyčerpání videí na youtube vlastní speciál :)

210

Odpovědět

West: heh ty budes mit brejle a nebudes moc peknej, neumis se bavit, nema cenu se bavit s tebou :-) poslouchej si tam mocarta, ale to ti holku nenajde

a guetta je muzka

1934

Odpovědět

Totální masakr.... Díky!!!

211

Odpovědět

Všichni co se tu navážíte do MazliceQ jste, nezlobte se na mne, ubozí a hloupí. Jen tu někdo vyjádří svůj názor, že se mu tahle píseň nelíbí a hned ho začnete urážet jak je hloupý, bez vkusu, že hudbě vůbec nerozumí, apod.

Led Zeppelin je také jedna z mých oblíbených kapel, nevídím ale důvod proč urážet někoho, komu se to nelíbí. Sto lidí, sto chutí.

Děkuji za překlad.

1915

Odpovědět

Že se necháte takhle vyprovokovat... dyť je to jasnej fake&gay™. A i kdybych se náhodou pletl, tak představa bandy diskantů tancujících na Kashmir je tak roztomile zvrhlá, že asi neusnu. :-D Ale pozor - existuje člověk, kterej se pokusil přiblížit světu, jak by to dopadlo. http://www.youtube.com/watch?v=d1LvwnQxVgg

190

Odpovědět

Jenže ona ta tvoje "MUSICka" nemá s hudbou nic moc společnýho...všechno je to jen počítačem nahranej a upravenej mix...celeý proces vytváření hudby tu chybí, od znalosti hry na hudební nástroj až po vůbec celkovou hudbní teorii. Lidi totiž v dnešní době poslouchají očima...vidí jak ti klauni co hrajou na Evropě 2 chodí oblíkaný v nejluxusnějších hadrech, jezdí v nejluxusnějších autech a "zpívaj" o tom jak jsou hustý a snaží se s nima právě ztotožňovat. Led Zeppelin a spousta dalších kapel ale neměli nic z toho, měli jen svoje nástroje a talent, který k hudbě rozhodně patří. Možnost vyjadřování se skrze hudební nástroj je právě TO kouzlo hudby a jelikož je každý člověk jiný, tak právě proto je rocková hudba tak různorodá. Ale na tohle všechno jsou ty rádoby hvězdy moc líný. Jim samotným je jim ta jejich hudba u řiti, oni se chtějí jen co nejdřív světu ukázat ve svejch novejch hadrech a nový káře. A jen tak mimochodem, Robert Plant patří mezi nejlepší zpěváky a songwrittery vůbec, což se o těch playbackovejch disko klaunech říct nedá (věř mi, zamysli se nad těmi texty co se snaží zpívat).

181

Odpovědět

A ešte čo sa týka toho púšťania na diskotéke tak to ani nemôžeš porovnávať nejakú disco pesničku a Rockovú hudbu, pretože na Rockovu hudbu sa ani tancovať nemá takže neviem načo tu vyťahuješ to že by na to nikto netancoval.. až ma niekedy udivuje tá stupidita týchto báb.. a to mám pritom len 17!!

192

Odpovědět

MazliceQ keby si sa len aspoň z 1/8 rozumela do SKUTOČNEJ hudby tak by si toto ani nenapísala. Ako môžeš tvrdiť.. ako vôbec niekto môže tvrdiť že Led Zeppelin nie je hudba. A pre zaujímavosť hudba bola a vždy je považovaná za umenie, áno má aj baviť ľudí ale keď ti nejaký Guetta napr. zahrá tri tóny a opakuje to furt tak to podľa mňa nie je ani umenie ani poriadna hudba. Ale akoby to mohol niekto ako ty chápať že?? :)

191

Odpovědět

MazliceQ: Hudba je umění a hlavním úkolem umění určitě není bavit.. nebo se trháš smíchy u Mozarta? :D

192

Odpovědět

No jestli to není proti tomu duc duc na diskotékách moc složité ;)
Nic ve zlém, každý má jiný vkus, já se u toho bavím skvěle.
Je tu už něco od Dream Theater? Velice bych přivítal A change Of Seasons
http://www.youtube.com/watch?v=7QlWpv958Uk

190

Další