Lidé, kteří se nevzdali a vytrvali

Thumbnail play icon
59 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:40
Počet zobrazení:3 303

"Ben Thompson je spisovatel a autor badassoftheweek.com. Napsal jedenáct knih na různá skvělá historická témata a objevil se v pořadech od History Channel, Discovery a American Heroes Channel. Psal také články pro Cracked, Fangoria, Penthouse, Soldier of Fortune a The American Mustache Institute. Momentálně vlastní čtyři meče (pokud budete počítat i ten na otevírání dopisů, který má tvar Vrahomlatu.) A občas dohraje arkádovou Star Wars trilogii na jeden čtvrťák."

V dnešním pořadu zmínil v krátkosti příběhy tří lidí, jejichž práce je revoluční, ale museli setrvat a nevzdat se, aby dostali šanci.

Přepis titulků

Chcete se nechat inspirovat? Ben Thompson, spisovatel a historik, mi pomůže najít tři příběhy, kdy lidé museli překonat velké problémy, aby uspěli. Můžete dosáhnout spousty úžasných věcí, pokud vytrváte. Ben Thompson ze Seattlu píše knižní sérii Epic Fails, ale jeho hrdinové jsou ti, co vytrvali. Jako spisovatel z Tacomy Frank Herbert.

Píšu sci-fi pro lidi, co sci-fi nečtou. Napsal 400stránkovou sci-fi klasiku – Dune. Trvalo mu 6 let, byl 23krát odmítnut, než byla Duna vydána. Vytvářel obří světy, které lidi dnes milují, ale byl 23krát odmítnut. Vydavatel, známý hlavně manuály k autům, dal Duně šanci v roce 1965. Dnes je to nejlépe prodávaná sci-fi kniha všech dob.

Prodala 12 000 000 výtisků a vyšla ve 40 různých jazycích. Odmítnutí nebral jako konec. Vynálezce z Brementonu James Russell také neměl rád odmítnutí a špatnou kvalitu zvuku. Neměl rád zvuk, který vycházel z jeho gramofonu. Zjistil, že se dá použít laser pro čtení a ukládání dat digitálně. Prostě lasery. A to použil.

James Russell vynalezl CD ve svém suterénu v roce 1965. Nadcházejících 10 let se snažil všechny přesvědčit, že to je budoucnost. Všichni si mysleli, že je šílený a praštěný. Až do 80. let. To je ono. Největší revoluce v nahrávání od vynálezu gramodesky.

Na stejném principu funguje i DVD. James Russell na tom ve skutečnosti nezbohatl. Není multimilionář, ale když čtete jeho rozhovory, tak o to mu asi nikdy nešlo. V roce 1969 se zablesklo dvakrát, když Apollo 12 vzlétlo s astronautem z Poulsbo, Dickem Gordonem. Zrovna jsme přišli o plošinu, hoši. Nevím, co se stalo. Nelze to přerušit.

Letíte do vesmíru připoutaný v podstatě k jaderné raketě. Gordon nemá jistotu, jestli se při návratu otevřou padáky. Jako velitel modulu musel své lidi uklidnit. Jsem jistý, že to byla dost děsivá situace, i když by to nejspíš nepřiznal. Apollo 12, Houston. Apollo 12 přistálo bezpečně do vody. Další inspirující příběh o vytrvalosti. Tito lidé vždycky setrvali, byli silní, pokračovali a nikdy se nevzdali.

Ben Thompson ví, jak udělat historii zajímavou. Pro děti píše tuhle knižní sérii Epic Fails. Můžete ji koupit na Amazonu. - Tady máš. - Děkuju. Na Amazonu a Third Place Books, kde Ben Thompson nedávno předčítal. Pomohlo mi to se naučit číst.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Btw. můžu se prosím zeptat, z jakého důvodu bylo video přeloženo? Předpokládám, že jeden z důležitých předpokladů při jeho překládání je nějaká šance na úspěch - většinou to budou asi videa, který už jsou celkem populární v originálu a stojí tedy za to je přeložit... ale proč video, který má na YT 114 (ne, neni to chyba, slovy: sto-čtrnáct) zhlédnutí. !!! Za víc jak 2 měsíce se na to video podívalo STO lidí! Asi to bude mít nějaký důvod. Netvrdím, že video s větším počtem zhlédnutí je automaticky lepší, ale celkem se dá předpokládat, že video populární v originále, bude populární i v překladu a video který nikoho nezajímá v originále, nebude nikoho zajímat ani v překladu (samozřejmě na nějaké výjimky).

24

Odpovědět

Yeah, to jsem potřeboval! Jsem tak inspirován! Teď už nikdy nic nevzdám a splní se mi každý sen!

23

Odpovědět

Naopak, vždycky uspěli jen ti, kteří se vzdali svého zaměření na problém, do kterého se dostali, a tím si umožnili se naladit na inspiraci. Vytrvalost plácání se v problému řešení nikdy nepřinese. Akorát vás to do problému více uvrtá.

02

Odpovědět

"Připoutaný k nuklér misl" - americký blbec píšící blbosti pro americké blbce? Panebože do čehos to duši dal...
Všechny tři špatně.
Duna vyšla protože byla eminentní poptávka po velké epické sáze napsané američanem - protože v USA znali Pána Prstenů, stejně jako Lema, Strugacké... a mnohé další autory. Ale v USA tehdy na poli sci-fi chcípl pes. Takže Herbert a Bradbury naskočili na rozbíhající se konjunkturu. Což samozřejmě není nic proti pánům autorům, jsou to fakt dobří spisovatelé a jejich díla jsou právem oslavována. Jak Bradbury, tak i Herbert o tom nesčetněkrát sami mluvili. Ten příklad je podaný fakt blbě.
Vynález DVD, potažmo záznamu za pom. laseru, není nic na co by přišel jeden člověk. Totální kravina. Stačí trošku zagůglit. Takže ten příklad je blbě.
Při startu Apolla 12 došlo k úderu blesku do startovací věže. Na několik sekund se odpojil stykač POMOCNÝCH baterií (napojených na motory), což byla jeho primární funkce. Hlavní baterie zůstaly v chodu, takže pouze došlo k výchylce ručiček na některých přístrojích a k zapraskání ve sluchátkách. To jednak ani nestojjí za zmínku (tak např. na wiki je o tom jedna jediná věta), a jednak s tím kosmonaut stejně nemohl (ani by nestačil) nic dělat. Takže - co jako "nevzdal"? Sezení na řiti pár sekund? Hrdina za každou cenu? Statečně přihlížel? Bravo! Tlesktlestlesk!
Co kdybyste se trošku chytili za nos a zase začali překládat kvalitu? Každou kravinu nemusíte.

165

Odpovědět

Nějak jsem nepochopil ten třetí příklad...

90