Modulární letadlo od AirbusuNext Level

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
62 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:4 239

Koncept modulárního telefonu vyvolal velký poprask. Možnost přizpůsobit si hardware podle chuti je vítaná inovace. Tak co kdybychom to vyzkoušeli i s letadlem?

Projekt A³ od Airbusu dává cestujícím možnost okusit nový způsob cestování. Pomocí modulů (nebo také "zážitků") si tak člověk nebo skupina mohou zpříjemnit let. Do zákulisí projektu se podíváme s půvabnou Lauren Goode.

Přepis titulků

Co kdybyste si za svůj příští let připlatili, abyste se cítili jako na výletní lodi se školkou na palubě, sdíleným pracovištěm nebo celou restaurací a barem? Pro většinu lidí je létání děsivé, ale další úrovní létání mohou být modulární paluby. Takové, co se naloží do letadla mezi lety a budou přístupné všem. Jdeme na to!

NOVÁ ÚROVEŇ S LAUREN GOODE Toto je Transpose. Je to projekt modulární paluby, kterou vyvíjí Airbus v laboratořích Sillicon Valley, zvaný A³. Inženýři v projektu se inspirovali nákladními letadly a aplikují stejný koncept nakládání a vykládání na osobní letadlo. Nákladní letadla, užívané přepravními společnostmi, často přemisťují náklad v letadle na velkých pojízdných paletách.

Chytré hlavy v Airbusu si myslí, že lze náklad nahradit zážitkem. Hlavní myšlenkou je zkvalitnit cestujícím let a umožnit aeroliniím a jiným společnostem to zpoplatnit. Tohle není skutečné letadlo, je to laboratorní model, vytvořený podle Airbusu A330. Jason Chua, jeden z vedoucích Transpose, dříve pracující na modulárním telefonu Motoroly, mě letadlem provedl.

Teď nastupujeme dveřmi číslo 4 a do letadla vstoupíme zadem. První zážitek, který vidíme, je prostor pro spaní. Na rozdíl od obchodní třídy zabírá hodně místa. Ukládáme čtyři lidi nad sebe, což je finančně zvládnutelnější. To, na co paluby dnes nejsou stavěné, je možnost cestovat ve skupinách – s přáteli, v týmu nebo jako rodina s malými dětmi. Tohle je místo, kde může rodina trávit čas společně. Tato sedadla lze sklopit dolů, čímž se vytvoří velký prostor pro sezení a můžou si hrát s autíčky.

Tohle je prostor restaurace. Při letu to vypadá jako barový stolek. ale mimo let a stání... - Tohle chytneme, sklopíme. - Podívejme. A můžete si sednout a připoutat se. Představte si, že si v restauraci dáte šálek kávy a pak se vrátíte sem, sednete si a dáte se do práce.

Je šílené, že bychom v letadle mohli mít tyhle úžasné moduly dříve než stabilní wi-fi. Airbus navrhl další verze modulů, které jsme nemohli vyzkoušet. Věci jako fitcentrum, lázně nebo značkovou kavárnu. Také experimentují s náhradou oken, v podobě moderních 3mm OLED displejů. ukazujících narůžovělou oblohu, zatímco jste uzavřeni v kovové trubici. Tohle všechno vám může připadat jako něco výhradně pro bohaté.

Ale Chua říká, že i když aerolinie budou udávat cenu Airbus doufá, že tyto zážitky budou za cenu prémiové ekonomické třídy. Pokud dokáží udržet hustotu osazení. Také si myslí, že lidé tyto moduly budou využívat jako na výletní lodi. Volně se pohybovat po letadle. Chceme, aby létání bylo lidštější. Třeba tohle může být kancelář nebo společné pracoviště. Restaurace bude jakákoliv pěkná restaurace.

Snažíme se, aby se lidé cítili spíš jako doma, než aby měli pocit, že tam úplně nepatří. Dělala jsem mnoho testovacích videí, ale řeknu tohle... ale nikdy jsem nedělala test letadla. Technici mě nechali pomoci s naložením jednoho modulu na letadlo. Ty to jen povoluješ. - Je to na tobě. - Mám to. Přijde mi, že tam je málo místa.

Říkám to, jako bych se v tom vyznala. Aby mohli naložit modul do letadla, částečně spoléhají na strukturu nákladního letadla, ale odstranili obvykle užívané podložky a kladky, čímž na váze ušetří asi tunu. Místo toho vestavěli přímo do modulu osm nafukovacích podložek, které unesou až 7,25 tuny. To stačí na naložení plně vybaveného 4,5tunového modulu.

Tohle vše se děje velmi rychle. Aspoň v laboratořích... Tým Transpose tvrdí, že zvládnou prohodit modul za nový do jedné hodiny. V tuto chvíli změna paluby zabere asi 30 dní. Snažíme se snížit to na 30 minut. Nyní cílíme na 15 minut na modul. Jak si můžete být jisti, že je v tak krátkém čase vše uzavřené a zabezpečené?

Používáme ověřené spoje, například pro upevnění sedadel, jako máme v normálním Airbusu. Používáme ty stejné spojovací body. Používáme stejné procesy pro nakládání jako nákladní letadla. Používáme tedy existující postupy a měníme pouze věci, které chceme změnit. Třeba zážitek z letu a architekturu paluby. To ale neznamená, že už to má Transpose vše vyřešené.

Jsou tu aspekty bezpečnosti a designu, které je nutné zvážit. Jako umístění a dostupnost kyslíkových masek. Jak rychle se lidé dostanou k sedadlům v případě turbulence. Nebo jak odlišný může být design dveří v modulární palubě. Máme navíc jednu podlahu, na což nebylo letadlo dělané. I když je tam malý rozdíl, asi 2 palce, musíte s tím počítat až k samotným dveřím. Snaha vyřešit způsob, aby se nezasahovalo do možného interiéru paluby, je stále předmětem našich brainstormingů.

Další faktor, který je třeba vzít v úvahu, je samotný člověk. Jak se lidé budou moci procházet po letadle. Budou se dohadovat nebo skuhrat víc než nyní? V prosinci jsme na Crissy Field testovali nízkonákladový let se 66 pasažéry. Ukázala se zajímavá věc, například... Když lidem nepovíte, co je na palubě, všichni se řídí zažitými pravidly.

Vejdete a sednete si na místo. Ukázalo se, že lidé pomalu vstali a šli se podívat k baru a restauraci. A brzy jim došlo, že nemusí jen sedět a že mají důvod, aby vstali a prošli se. Také se ukázalo, že když máte mnoho pasažérů v pohybu, je to úplně jiný zážitek. Ale když se zavedou jednoduchá pravidla silničního provozu, pasažéři rychle přijdou na nový způsob, jak se pohybovat po palubě. I když by Airbus moduly navrhl bez chyb a myslel si, že má správná pravidla pro lidskou interakci, stále to má jeden zásadní háček.

Schválení leteckým úřadem a mezinárodní kontrolou. Je možné, aby to během pár let létalo po obloze? Určitě. Naší prioritou je samozřejmě bezpečnost. Hodně jsme diskutovali s úřady, aby tohle letadlo mohlo vzlétnout a dostali jsme dobrou zpětnou vazbu, takže to během pár let vzlétne.

Podle jednoho analytika to však může být velmi uspěchané. Přestože je to jen koncept interiéru, podmínky leteckého úřadu jsou velmi přísné. A obvykle mezi úřady a výrobci dochází k mnoha ústupkům, když jde o nový projekt. Letecký úřad odmítl projekt komentovat, ale řekli mi, že certifikace může trvat méně než rok, nebo i více než 5 let. A to v závislosti na zkušenosti žadatele a složitosti projektu.

Přinejmenším má Airbus zkušenosti se stavěním letadel. Je to ambiciózní koncept, když zvážíte technologii za tím vším, možné překážky úřadů a fakt, že většina aerolinií mění design paluby každých 7 až 10 let. I kdyby získaly povolení, musí se ještě zvážit ekonomika. Ale Airbus doufá, že pokud takové letadlo vzlétne, dokáží snížit čas, potřebný k výměně paluby, což znamená více peněz pro aerolinie.

Je tu také možnost, že se let stane pro lid mnohem méně náročným. A popravdě, kdo by si tohle nepřál? - Máme dost místa. - Dobře. - Kolik to vlastně váží? - 680 kilogramů. 680 kilo? To je velký. - Mám pocit, že to jde přes okraj. - Dobrý. Myslím, že jsme hotoví. Paráda!

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

doufám že budou myslet i na čechy a přidají nějaký mhd modul kde bude možné jen stát aby bylo létání zase o kus dostupnější běžnému smrtelníkovi.

11

Odpovědět

Jako proc ne. modularnost je zaklad. Nicmene si tim ta firma sere do sveho hnizda. Misto aby prodala 2 letadla, jedno v konfigu dobytcak a jedno v konfigu VIP, tak prodaj jen 1, s modularnim vnitrkem coz by melo vyjit levneji = mensi zisk.

10

Odpovědět

Pro lidi, co nemají peníze na to letět ani normálním letadlem, je to rozhodně zajímavé video. :-)

21

Odpovědět

Airbus by bez socialismu dávno zkrachoval. Jeden aktuelní článek o A380:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/cechoviny-airbus-a-380-0lw-/p_ekonomika.aspx?c=A180310_230159_p_ekonomika_wag

10

Odpovědět

"Koncept modulárního telefonu vyvolal velký poprask."

...a jak to s ním dopadlo?

30

Odpovědět

jak by melo? Normalne existuje, prodava se, ma svoje zakazniky.
Bohuzel zrovna trh s telefony je takovy ze jsou lide ovce a jdou za znackou, nikoliv za rozumem. Sleduju par blogu kde lide bohuzel pouzivaji napriklad iphone, protoze to je proste znacka..kult.. maji pocit ze nekam patri - no a tyhle lidi si porad stezuji jak ma iphone na hovno fotky a videa,takze nakonec nataci na gopro :)
Misto aby si koupili 1 telefon s modulama. Coz by je vyslo levneji.

10

Odpovědět

+RodierKupodivu používám ajfoun i když apple vysloveně nesnáším. Ale je to momentálně pro mne jediný použitelný telefon na trhu, když microsoft zařízl windows mobile. A není to kvůli značce, ale proto, že se na rozdíl od androidů nemusím potýkat s nevyladěným systémem, spoustou sraček v systému přibalených výrobcem, chybějícími aktualizacemi a pochybným zabezpečením. Takže to asi nebude o kultu...
Mobilní telefon s modulama nemá moc perspektivu jednoduše proto, že životnost mobilu je tak nízká, že je jednodušší ho vyhodit a pořídit si jiný než čachrovat s modulama. U počítačů je to obdobné - kdo si dneska koupí stolní PC, kde si všechno v pohodě sám vymění?

00

Odpovědět

Ta pani v tom videu taky na kvalite nepridala. Po par minutach jsem vypl zvuk, abych neslysel jeji otravny hlas.

32

Odpovědět

Nějak nechápu proč? Buď mám letadlo na nízkonákladové lety plné sedaček, nebo letadlo s barem a školkou(????) pro naprosto jinou skupinu zákazníku. Proč bych měl chtít dělat z jednoho letadla to druhé a naopak? Navíc při konstrukci letadel, kde se hraje na gramy, strkat do trupu letadla nějaké x desítek kg vážící moduly, které navíc ještě zmenšují prostor interiéru..... Celý koncept nechápu a přijde mi jako totální sranec.

81

Odpovědět

Hele me to treba prijde legit, kdyby uprostred byla luzka a na krajich sedacky... Treba by se tam veslo i vic lidi a kolikrat bych se jeste rad natahl, kdyz to leti v nejakym debilnim case. :)

00

Odpovědět

Ok, já chápu že byznys je byznys a prachy mluvěj za vše. Ale místo tunění už tak vymakanejch prvních tříd a přemýšlení, jak uchovat šampaňský v co nejlepší formě, tak místo toho by ty geniální aviatický inženýři mohli konečně vymyslet to, na co serou už od počátku komerčních letů. A sice jak zachránit letadlo, když jde dolu. Hlavně vole, že děti si při pádu budou moct čmárat pastelkama v posteli...

112

Odpovědět

Mě se líbil ten projekt s padákama... pořád nechápu, co na něm vlastně nefunguje...

00

Odpovědět

+James WingJak chces vystrelit 300 lidi do nebe kazdy na svem padaku?

00

Odpovědět

+Rodierexplozí

00