Muž, který stojí za třetinou Wikipedie

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:10 575

Steven Pruitt je nejaktivnějším editorem a autorem anglických článků na Wikipedii, čímž si od časopisu Time vysloužil titul jednoho z 25 nejvlivnějších lidí na internetu.

Přepis titulků

Překlad: jesterka www.videacesky.cz Tento měsíc oslavila Wikipedie své 18. výročí. Tato internetová encyklopedie se chlubí více než 5,7 miliony článků v angličtině a miliony dalších přeložených do jiných jazyků, to vše napsané dobrovolníky. Jeden editor byl časopisem Time označen za jednoho z nejvlivnějších lidí internetu a Errol Barnett se s ním setkal. Nyní se s námi podělí o to, co zjistil.

Dobré ráno, Errole. Dobré ráno. Vyrazil jsem tam s myšlenkou: "Kdo by něco takového dělal?" Dělá to třeba Steven Pruitt. Tento muž z Virginie editoval téměř 3 miliony článků, sám napsal 35 000 článků, je to opravdu neuvěřitelný výkon. Pro mnoho lidí se stal vzorem a na internetu má téměř status legendy. Já jsem se tedy vydal zjistit, co z něj dělá jedničku. Na pozemku jednoho z nejstarších kostelů ve Virginii slyšíte ztvárnění prastaré gruzínské písně, která je Stevenovi drahá, stejně jako toto místo.

Je jednoduchá, jen jediné slovo, které znamená "mnoho let". Láska k hudbě a zpěvu byla inspirací i pro jeho uživatelské jméno na Wikipedii. Ser Amantio di Nicolao je jeho nejoblíbenější operní postavou, pod tímto pseudonymem Steven odhalil utajený příběh kostela Pohick. Dva členové farní rady, kteří se podíleli na jeho výstavbě, byli George Mason a George Washington. První prezident naší země, dobrý přítel Fairfaxových, říká se, že prý nějakou dobu - dokonce tajně plál pro lordovu ženu.

- Plál pro ni, to je hezký popis toho, že do ní byl zabouchnutý. Skandál z 18. století. Steven upravil třetinu všech anglických článků na Wikipedii. Neuvěřitelný výkon podnícený zájmem o vlastní minulost. Můj první článek byl o Peteru Franciscovi, mém prapraprapraprapradědečkovi. Kdybychom měli hodinu, možná bych ten příběh stihl povyprávět. Byl ceremoniářem v senátu Virginie, byl tam únos, možná pirátství, kdybyste ten příběh četl, asi byste máločemu uvěřil.

Tak jako jeho předek zanechal stopu v dějinách z bitevního pole, Steven to činí z rodného domova. - Mám na CD spoustu rané americké hudby. - A je to tady... Žije s rodiči v domě, ve kterém vyrostl, a svým zájmům se věnoval vždy naplno. Jak reagovali tví rodiče, když jsi jim řekl: "Mami, tati, upravuji články na internetové encyklopedii"? Myslím, že dlouho měli ten přístup: "To je moc hezké, chlapče." "Ten kluk se zbláznil, nevím, proč na to plýtvá časem."

To se asi změnilo, když ho časopis Time nazval jedním z 25 nejvlivnějších lidí na internetu spolu s prezidentem Trumpem, J. K. Rowlingovou nebo Kim Kardashian West. - Kolik peněz z toho máš? - Žádné. - Proč to děláš? - Ta myšlenka udělat to celé zdarma mě fascinuje. Má matka vyrostla v SSSR, takže si velice dobře uvědomuji, co to může znamenat volně zpřístupnit informace. Čerpá z knih, vědeckých časopisů a dalších zdrojů, každý den nejméně tři hodiny studuje, upravuje nebo píše.

Rešerše je i jeho zaměstnáním, pracuje se záznamy a informacemi pro americkou celní a hraniční kontrolu. - Vědí kolegové v práci, co děláš? - Ano. Co si o tom myslí? - Nejspíš, že jsem magor. - Proč? Protože neustále edituju Wikipedii. Myslím, že to je samozřejmé. Je to neuvěřitelně odhodlaný člověk.

Myslím, že je zajímavý... Kolegyně z Wikipedie Kinyanjui říká, že ta stránka by neexistovala bez nasazení dobrovolníků. Dnes je to jedna z pěti nejnavštěvovanějších stránek světa spolu s Googlem, YouTube a Facebookem. Lidé jako Steven jsou pro platformy, jako je Wikipedie, hrozně důležití, jsou jejich životodárnou silou. Tu stránku navštíví 6 000 lidí za sekundu, editoři tak mají zodpovědnost přinášet různorodou a nestrannou platformu. Víme, že zbývá spousta práce, a proto máme velkou radost z projektů jako Women in Red, který se snaží najít a nabídnout více obsahu o ženách na našich stránkách.

Steven k tomuto projektu hodně přispěl. Rozdíl mezi pohlavími v biografiích na Wikipedii je obří, řekni o tom něco. Naposledy jsem viděl statistiku, podle které 17,67 % biografií na Wikipedii je o ženách. Na anglické Wikipedii. Takže v angličtině je jen asi 18 % biografií o ženách? Před několika lety to bylo méně než 15 %, z toho je vidět, - o kolik jsme se už posunuli.

- Jak to oslavíš? Napíšu další článek, nějaký další upravím. - Teda. - A teď napsal 600 článků o ženách, aby dále vyrovnával ten rozdíl mezi pohlavími na Wikipedii. - Rozhodně je to osobnost. - Takže mu můžu napsat, když jsou na Wikipedii o mně nesprávné informace? Je zajímavé, že říkal, že je společenský tvor, protože v té komunitě ho lidé znají, znají jeho úpravy a vědí, že ty změny odpovídají faktům.

Takže říká, že má kamarády, je společenský, slyšeli jste ho zpívat, chodí do sboru, je velice energický. Někteří mají delší biografie než jiní.

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč nedopsali tu poslední z těch pěti nejnavštěvovanějších stránek na světě? Každej stejně ví, že je to pornhub :-D

20

Odpovědět

Teď vážně, je to recese nebo ne? I can't tell :D

101

Odpovědět

To by nebyla USA aby tam o zajímavém člověku nezamíchali "gender" politiku, která je úplně mimo realitu

243

Odpovědět

Je to pravda. Si neuvědomují, že drtivá většina těch článků je historických a prostě tehdy dominovali slavní muži. Nelze tedy procenta nikdy vyvážit. Leda by ženy dokázaly během moderní doby emancipace nasbírat navíc víc známých žen, než se povedlo mužům za cleou historii lidstva...

70

Odpovědět

Zaslouží uznání. K těm moderátorům: Vtipné jak tyhle primitivové nechápou, že to někdo může dělat zadarmo. Přesně ten typ lidí, co z toho kopírují do školy každý řádek z wiki, neznají mapu a smějí se lidem, kteří z lásky ke svobodě a vzdělání investují svůj čas pro společné dobro. Ale jak je příležitost ze sebe udělat morální majáček (viz počet článků o ženách), najednou jsou nejvíc aktivní a předhánějí se, kdo vyplodí větší rozum. Pak jim nedochází ani základní věci, jako že ten nepoměr je dán logicky postavením žen ve společnosti stovky let zpět.

562

Odpovědět

Fuj od takovyho spekouna bych si nikdy nic neprecetl

135

Odpovědět

A přitom jsi od něho okopírpoval minimálně polovinu referátů do školy. :)

70

Odpovědět

"Muž, který stojí za třetinou Wikipedie"
A kde je prosím ta třetina wikipedie? Nějak nemůžu najít, jak se k tomu dopočítali. Mně vychází 0.5 %.

1015

Odpovědět

Bohužel je to nadsázka. Mluví se pouze o anglicky psané, s tím, že jakákoliv editace článku se počítá do toho smyšleného "poměru".

00

Odpovědět

Toto jestli není Onion, tak už nevím.

355

Odpovědět

Přijde mi, že si z něho dělají p***l.

402

Odpovědět

tie divnee ksichty, to je urcite neaka verzia onion

154

Odpovědět

35 000/18/365=5,3 (5 napsaných článků denně, tomu se dá těžko uvěřit, ale dejme tomu, že to je zvládnutelné)
3 000 000/18/365=456,6 (456 editovaných článků denně) tak tomu v žádném případ nevěřím. Je nemožné, aby to stihnul vůbec přečíst, natož editovat a ověřit zdroje. Nezapomeňme, že sám k tomu napíše denně svých 5 článků a ještě chodí do práce. Navíc by to vše měl dle vlastních slov stihnout za asi 3 hodiny denně.

104

Odpovědět

záleží čo sa počíta za editovanie...ak len v článku opraví gramatickú chybu alebo doplní jeden údaj napr. nejaký rok tak mu to zaberie max pár minút

a taktiež nieje článok ako článok napr tento https://en.wikipedia.org/wiki/Geira má 3 riadky a jeden zdroj ale stále je to článok

62

Odpovědět

+BoBooI kdyby mu to trvalo třeba minutu, pořád to nevychází. :)
450 článků za tři hodiny je 150 za hodinu, tedy máš napsat 2,5 článku za minutu.
To bych nezvládl pořádně ani kdybych měl jen zeditovat jediné slovo na článek. :)

00

Odpovědět

Myslím, že to není tak nemožné, jak by naznačovala čísla. Ty články nemusí být vyčerpávající (např.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mihaela_Dasc%C4%83luov%C3%A1), v podstatě ti stačí v nějaké knížce najít jakýkoli pojem nebo jméno s popisem a máš článek - 8 řádků, jeden zdroj, jeden externí odkaz a hotovo. Takových článků stihneš 20 denně. Editace může znamenat, že opravíš gramatiku, nebo doplníš jednu větu k existujícímu článku. Souhlasím, že 456 editací denně je opravdu hodně, ale může používat nějaký sw, který mu pomáhá články se snadnými editacemi hledat. Nebo doplňuje zdroje, to může být taky docela rychlé.

Myslím, že na švédské Wikipedii je 8 % všech článků od jednoho autora. Je to proto, že vytvořil program, který generuje články za něj - většinou jsou to 2-3 řádkové články, myslím, že o různých druzích hmyzu (kdyžtak mě někdo opravte, zaslechl jsem to jen jednou a už je to déle).

Čili myslím, že ta čísla jsou zvládnutelná, jen to nebudou úpravy a nové články v nějaké zásadní úrovni.

21

Odpovědět

+Petr ObergruberČili napíše 5 kraťooučkých a pravděpodobně i zbytečných článků a 456x někam jinam doplní tečku (protože vážně nevěřím tomu, že je schopný je všechny přečíst za 3 hod, leda by měly 1 řádek), jen aby mu naskakovaly "editační bodíky". V podstatě si jen honí triko a televize mu na to skočí a obdivují, jakou dělá záslužnou "práci". Hluboce si vážím každého, kdo věnuje svůj čas, aby pro jiné lidi stvořil něco skutečně hodnotného. Tím myslím pisatele a editory článků, které si opravdu zaslouží označení článek. To samé i lidi, co dělají fan překlady, titulkáře apod. Z toho, co předvádí on, je mi blivno.

311

Odpovědět

Podle oficiálního zdroje [1] má Ser Amantio di Nicolao k dnešnímu dni 2 969 342 úprav. Mezi úpravy patří jakákoliv změna (tečka za větou), patří tam taky příspěvky v diskusi, mazání spamu apod. Kromě toho na své osobní stránce [2] píše "I received access to more and more semi-automated tools to help my editing".
Takže bych mu ta čísla docela věřil.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:List_of_Wikipedians_by_number_of_edits
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/User:Ser_Amantio_di_Nicolao

22

Odpovědět

+jjkHaló, admine, v diskusi nefungujou správně URL.

12

Odpovědět

+jjkDíky za upozornění, kouknem na to

11

Odpovědět

určitě to není Onion?

461