Může vám poslech hudby pomoci k efektivnějšímu učení?

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:4 666

Posloucháte při učení hudbu, nebo preferujete ticho? V tomto videu se dozvíte, zda vám hudba může při učení pomoci, nebo zda naopak spíše rozptýlí vaši pozornost.

Přepis titulků

Tuto otázku slýchám často: Může hudba pomoci efektivnějšímu učení, nebo vás spíš rozptýlí? Jak řekl novinář H. L. Mencken: "Na každý složitý problém existuje odpověď, která je jasná, jednoduchá a chybná." Sám jsem se roky zajímal o tuto otázku a tak nějak jsem tajně doufal, že odpověď bude ve prospěch hudby. Téměř vždy jsem se učil s hudbou. Ale z výzkumu, co jsem provedl, vám můžu říct jediné, a to že vlastně odpověď neznáme.

Obě varianty mají něco do sebe a tuto problematiku si rozebereme, ale teď vás chci seznámit se svou zkušeností. Já se totiž téměř vždy učil s hudbou. Jsem skoro nezdravě posedlý hledáním nové studijní hudby a strávil jsem hodiny prohledáváním seznamů na Sputnik Music nebo pátrání po nové hudbě na hudebních fórech. A když jsem se učil nebo psal úkoly, skoro vždy jsem měl puštěnou hudbu.

V mém případě fungovalo toto: U úkolů, které nevyžadují velkou námahu, nebo které se týkají něčeho, co už znám, energická hudba mě nabudí a pomůže mi se ponořit do činnosti. Třeba úkoly ze statistiky, účetnictví, programování neboli věci, u kterých vím, co dělat, a jde jen o manipulaci s čísly nebo kódem. Pokud chcete doporučení na alba vhodná k tomuto typu práce, tady jsou. Poslední dobou mě zaujalo "Boundless" od Pomegranate Tiger.

"Polymorphic Code" od The Algorithm, soundtrack k Metal Gear Rising. Ten zbožňuju. "Young and Courageous" od Tides Of Man. Všechno to jsou skvělá alba. Jenže pokud mám nějaký kognitivně náročnější nebo abstraktnější úkol nebo pokud jde o něco, co zatím neovládám, potřebuju buď velmi klidnou hudbu, nebo ticho. Pro podobné úkoly vám můžu doporučit soundtrack k Journey od Austina Wintoryho, Kingdom Hearts Piano Collections, "The Chopin Project" Olafura Arnaldse nebo skvělé album od Theophany, "Time's End".

Co se týče ticha, učení v tichu mi někdy vyhovuje, ale jindy mě rozptyluje, protože můj mozek začne vnímat jakékoli nepatrné zvuky v okolí. Jako by můj mozek věděl, že k soustředění potřebuje ticho a začne vnímat zvuky v okolí, jako by říkal: "Vlastně tu není ticho." Asi jako kdybych vám řekl, abyste hlavně nemysleli na chundelaté červené pandy.

Na co teď myslíte? Klidná hudba ale není jediným řešením. Můžete zkusit generátor "bílého šumu", nebo generátor zvuků přírody jako RainyMood nebo Coffitivity. V zásadě jsem zjistil, že pokud si hluk pustíte úmyslně, pomáhá to proti rozptýlení pozornosti. A dále: Je hudba se zpěvem v pohodě, nebo funguje jen instrumentální? Přišel jsem na to, že pro úkoly s nižší kognitivní náročností založených na matematice funguje i zpívaná hudba, protože ji můžu vytěsnit a soustředit se na práci, Ale u abstraktní práce zvláště při čtení, musí to být instrumentální hudba.

Cokoliv zpívaného rozptyluje mou pozornost. Tahle moje zkušenost je v souladu s názorem profesora Clifforda Nasse, který se zabýval výzkumem multitaskingu. Nass prohlásil, že "zpívaná hudba může být problematická při psaní nebo čtení, už méně při počítání a pokud nepoužíváte části mozku zaměřené na jazyk."

Řekli jsme si tedy, co funguje mně, a po letech experimentování můžu říct, že tomu tak bude i v budoucnu, ale co na to říká věda? Jak už jsem říkal, odpovědi se docela liší. Jedna studie z roku 2013 z univerzity v Marylandu podrobila 32 studentů matematickým testům při různé hudbě. Vystavili je tichu a málo a hodně intenzivní hudbě.

Zjistili, že studenti prospěli nejlépe v tišším prostředí, přičemž méně intenzivní hudba porazila tu s vyšší intenzitou. V praxi to byla klavírní hudba oproti death metalu. Takže nešlo zrovna o zlatou střední cestu, spíš o extrémy. Přesto tiché prostředí prokazatelně porazilo obě hudební prostředí. Další studie z Francie s 249 účastníky zjistila, že studenti, co na přednášce poslouchali klasickou hudbu, uspěli v následném testu lépe než studenti, kteří nic neposlouchali.

Takže odpovědi se liší. A co vím, tak zatím neexistuje hloubková studie vlivu hudby na mozek. Ale s výsledky, které máme, můžeme dojít k několika závěrům. Je zřejmé, že hudba s vysokou intenzitou nebo se zpěvem není úplně nejlepší volbou při čtení nebo prací související s řečí, případně když se snažíte pochopit něco, co zatím neznáte. Zadruhé, obecně se dá říct, že hudba je pro mozek takovým kompromisem.

Z objektivního hlediska je rozptylující, ale zároveň podporuje pozitivní emoce, může zmírnit úzkost a zvýšit vaši motivaci k soustředění. Výhody nebo nevýhody závisí na vaší osobnosti, na druhu práce a zvolené hudby. Tento třetí faktor, specifický druh hudby, přináší další otázku. Může být hudba naprogramována tak, aby zvýšila výkon mozku? V příštím videu se budu tímhle zabývat.

Pokud chcete vyzkoušet zmíněná alba, odkazy jsou v příspěvku k tomuto videu. Stejně jako můj studijní playlist. Pokud se chcete o videu a tipech na hudbu pobavit, koukněte na diskuzi k tomuto videu na College Info Geek Community. To je vše, snad vás video zaujalo, pokud ano, dejte mi lajk. Jaké jsou vaše zkušenosti s poslechem hudby při učení? Napište mi do diskuze nebo do komentářů. Děkuji za zhlédnutí a příští týden na viděnou.

Zdravím vás, díky za zhlédnutí. Pokud chcete každý týden nové video o efektivním studiu, klikněte na tlačítko odběru. Taky jsem napsal knihu, jak mít lepší známky, koukněte na ni. Můžete si taky přečíst článek k videu s odkazy na playlisty a studie, co jsem zmínil. klikněte na oranžové tlačítko. V minulém videu jsem mluvil o projektu College Info Geek Community, koukněte na něj, pokud vás to zajímá.

Pořád jsem na Community. A na sociálních sítích jsem @TomFrankly, nebo můžete video okomentovat.

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nemám rád když někdo znásilňuje pojem "věda" tím že si vymyslí nějakou banální teorii kterou vyzkouší na pár lidech a označí to vědou. Zrovna u tohohle bych řek že největší podíl na výsledku bude mít placebo efekt...

10

Odpovědět

Veľmi zaujímavé video. Autor sa príjemne počúva a aj keby vedecké práce, ktoré spomenul neboli korektné, jeho tipy na hudbu ma zaujali. Za mňa celkom dobré video, ktoré stálo za to preložiť a stojí za to prekladať aj ďalšie jeho videá.

Určite prosím preložte aj ďalší diel, ktorý spomínal.

60

Odpovědět

Přesně jak řekl, důležitá věta. Nebyl udělána žádná pořádná studie. Zmíněná studie ve videu není validní už jenom z malého počtu vzorků. Další problém je, že to nemá kontrolní skupinu atd.

50

Odpovědět

Thomas Frank je supr (y)

00

Odpovědět

Mám rád videa, ktoré mi dajú niečo do života.
Dik Alienor

30