Na Longyearbyenu je nelegální zemřít

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:105
Počet zobrazení:6 443

Špicberky s hlavním městem Longyearbyen jsou nejsevernějším teritoriem Norska. I přes extrémní polohu tu žijí lidé, v Longyearbyenu dokonce asi dvě tisícovky. Ale možná nevíte, že zde nesmíte zemřít. Má to totiž svůj důvod.

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Squarespace. Vytvořte si stránku s 10% slevou na squarespace.com/HAI. V Longyearbyenu v Norsku je nelegální zemřít. Někteří diváci vědí, že jsem o něm už mluvil v HAI číslo 5. Každý autor ví, že co funguje jednou, jde ždímat donekonečna. Jako ve Family Guy. Longyearbyen je hrozně zajímavý. Měl bych tam letět a natočit tam video.

Ale víte, je tam kosa. Longyearbyen je tak na severu, že přes severní pól je to blíž do Barrow na Aljašce než do Milána v Itálii. Je tak na severu, že v zimě slunce 4 měsíce nevysvitne a v létě 4 měsíce nezapadne. Je tak na severu, že průměrná zimní teplota se za posledních 30 let zvedla o 6 stupňů Celsia. Moment, to není zábavný fakt.

Ani trochu to není zábavné. I přes jeho polohu tu existuje překvapivě velké město. Žije tu přes 2 000 lidí. Neexistuje větší město více na severu než Longyearbyen. Proto má Longyearbyen nejseverněji položenou univerzitu, vysílač, cirkus, galerii, bowlingovou dráhu, bazén, autobusovou zastávku, benzínku, komerční letiště, obchod, banku, hasičskou stanici, bankomat, prodejce Toyot, bar a obchod s kebabem na světě.

Je to normální město, ale 2 000 km severně od Osla, takže existují určité odlišnosti. Žijí tu lední medvědi a občas někoho sežerou, což není zrovna dobré. Je nelegální opustit Longyearbyen beze zbraně. Z podobných důvodů existuje měsíční omezení, kolik alkoholu si člověk může koupit. Je to 24 plechovek piva, dvě lahve lihoviny a půl lahve svařeného vína.

Obyvatelé mají alkoholovou kartičku, kde se vše zaznamenává, ale turisté musí v obchodě s alkoholem ukázat svoji letenku. Longyearbyen také zakazuje chov koček, aby ochránili populaci arktických ptáků. Milují zákazy. Ale nyní k tématu. Je nelegální zemřít v Longyearbyenu. Jak vám asi došlo, Longyearbyen není plážový resort. Průměrná únorová teplota je -17 stupňů Celsia. Věci tu mrznou a zůstávají zmražené.

V takovýchto chladných oblastech se nachází permafrost. Rozdělením slova zjistíte, co to znamená. Perma znamená... Ale spíš mi dovolte to napsat do Googlu, kde zjistíte, že je to oblast, kde je země trvale zmrzlá. Nad zemí se teplota může zvednout nad nulu, ale v místech s permafrostem, jako zde, bude pod zemí vždy teplota pod nulou. A přesně tam ukládáte mrtvá těla.

Uplatňuje se zde stejný princip, který uchovává vaše kuřecí nugety. Tedy nemyslím jedlé... Technicky ano, ale... Nejezte lidi. Že se těla nerozkládají může znít super, ale není tomu tak. V roce 1918 pár lidí dostalo chřipku. 500 milionů, abych byl přesný. Stala se z toho pandemie španělské chřipky. Ze 100 milionů lidí, kteří zemřeli, jich 11 žilo v Longyearbyenu.

Založili hřbitov, který vypadá takto. Když uložíte tělo do obřího podzemního mrazáku, neuchováte jen tělo, ale i viry v těle. Takže pod Longyearbyenem se nachází jedny z mála aktivních vzorků viru, který zabil 5 % světové populace. To je vcelku užitečné. Vědci dodnes plně nechápou, proč chřipka z roku 1918 byla tak smrtící. A moc vzorků neexistuje.

Tato těla uložená v permafrostu mohou v sobě nést vodítka, která zarazí budoucí světovou pandemii. Mezitím však nechcete ukládat nemoci, které vyhladí budoucí civilizaci, jen pár desítek centimetrů pod povrch. Longyearbyen souhlasí. Proto je v tomto norském městě smrt nelegální. Pokud se váš čas blíží, vrátíte se na pevninu, kde prožijete zbytek dní. A pokud zemřete neočekávaně...

No, není tu pro vás místo. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ví někdo, jak teda řešej ty medvědy? to je taky odvážej?

00

Odpovědět

Zujmave info ale s tou reklamou to uz prehana

31

Odpovědět

mu pošli $ a popros ho o jedno video bez nich :)

00

Odpovědět

Autor je typická mediální tentononc. Není tam samozřejmě nelegální zemřít (to jako že když někdo umře tak půjde do vězení??? to je ale blbost, co), je tam nelegální ukádat mrtvoly do permafrostu. Podobné nařízení mch platí také ve spoustě měst v Rusku, ale v Rusku vládne zavilý Putin, zatímco v Norsku vládne sluníčkářký Barneněco. O Kanadě, USA (Aljaška), Finsku ani nemluvě. Proto se udělá video o jednom městě a nezmíní se že tentýž problém má cca tři desítky měst v různých státech.
Takže máme video se zavádějícím názvem, se zavádějícím obsahem - a se zrnkem pravdy...
Anebo je to tak, že pan Jůtuber viděl seroš v týví a protože mu docházejí nápady, tak na to skočil :D

200

Odpovědět

tak by měli mít zákonem dané že obyvatelé budou mít vikingské pohřby... vypuštěni na loďce kterou zapálí hořícím šípem

40

Odpovědět

No ono v permafrostu asi ani moc dřevin kdovíjak rychle neporoste...

00

Odpovědět

a s tou vodou to tam taky asi nebude úplný terno

00

Odpovědět

If you want to start a travel agency for dead bodies, you're going to need a website!

33

Odpovědět

nič som sa nedozvedel. dostane mŕtvy pokutu alebo pôjde do väzenia?

a čo znamená veta "nie je tu pre vás miesto"?

121

Odpovědět

Ok, ale když už někdo zemře, tak co? Odvezou ho na moře a vhodí se závažím do vody, nebo ho nechají za městem pro medvědy, nebo tam funguje něco jako pohřební loď na pevninu? Zajímavý video, ale tohle mohl dovysvětlit.

271

Odpovědět

a to je nemůžou prostě potom odvézt mrtvé? Nebo třeba zpopelnit?

30

Odpovědět

No a jak teda řeší lokální vraždy nebo náhlé úmrtí? Co dělají s tělem, když jej zde nemůžou/nesmí pohřbít?

10

Odpovědět

Třeba se tam nevraždí... Žije tam 2000 lidí, to každý zná každého :)

21

Odpovědět

Myslím, že první věta závěrečné reklamy ještě stojí za přeložení :D

71

Odpovědět

autobusova zastavka ako bus station... to trochu nesedi, ci ?

213

Odpovědět

stanica, nadrazi, atd..

15