Nádherné sochy ze skla

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:310
Počet zobrazení:4 248

Když se řekne sochy, většina lidí si představí postavy z kamene a hlíny. Ale Jack Storms je umělec, který vytváří úžasná díla ze skla, které pouze brousí a opět lepí dohromady. Zde vám o své práci povypráví.

Přepis titulků

Jsem Jack Storms z Los Angeles a jsem sochař ze studeného skla. V umění jsem byl vždy dobrý. Už od dětství jsem rád kreslil, tvaroval a obecně něco vytvářel. Ale umělcem jsem se stal, protože že mi to šlo a protože jsem si zamiloval ten proces. Když jsem udělal vysokou školu, odhodil jsem svou čapku. A pak jsem začal panikařit, co si s titulem z umění počnu. Ale vždy jsem věřil, že pokud to s uměním myslíte vážně, můžete v něm prorazit. Nejdřív jsem hledal práci v profesionálním uměleckém studiu.

Naštěstí jsem našel studio, kde vyráběli optické sochy. Dostal jsem tu práci a začal tam dělat. A už tehdy mi bylo jasné, že to chci dělat po zbytek života. Tento druh umění je unikátní proto, že na světě existuje jen pár lidí, kteří se mu věnují. Téměř 99,9 % uměleckého sklářství se vytváří formováním za tepla. Vezmou svůj materiál, zahřejí ho a začnou manipulovat tvarem nebo barvou skla. Vystaví ho ohni nebo ho zahřejí v peci.

Existuje několik metod. Ale já nepoužívám vůbec žádný žár. Já pouze brousím a poté leštím. Tím se od ostatních liším. Je to mnohem složitější i náročnější na čas. Ale výsledek je úžasný. Výroba jednoho díla zabere 8 až 18 týdnů. To proto, že je to pracné, musí to být přesné a tolerance jsou malé.

V každém kroku jde o dokonalost. Proto to zabere čas. Popíšu vám ten proces. Nejdřív mám tyhle velké bloky skla. Toto je kus zlatého křišťálu. Dostávám ho asi v takto dlouhém bloku. Poté ho nařežu na různě velké kusy a do hladka obrousím všechny strany.

To udělám s každým kusem křišťálu. Následně ho rozpůlím, vyleštím všechny vnitřní plochy To zabere asi den a půl. Poté dovnitř vložím dichroické sklo. Tento kus je z poloviny zpracovaný. Vložil jsem sem dichroické sklo. Proto ta barva. Poté se dostanu do této fáze. Můžete zde vidět spoustu barev.

To proto, že jsem to mnohokrát rozřízl a všechny barvy dovnitř vložil. Do této fáze to zabere týden až dva. Musím to naprosto přesně vyleštit, odnést to do lepící místnosti, přidat barvu, spojit to, opět to rozříznout, znovu donést do lepící místnosti a spojit. Znovu obrousit, rozříznout, na lepení... Každý z těchto kroků zabere čas. Pokud chcete dobrý výsledek, nemůžete to nijak šidit.

Když lidé vidí mou práci, ptají se: "Jak jsi to tam dostal? Jak jsi tam dostal ty kousky a barvy?" Musím jim vysvětlovat, že nejdřív jsem vytvořil vnitřek a pak ho obklopil čirým sklem. Děje se tak kvůli indexu lomu. Uvnitř je křišťál, skrz který světlo prochází jinak než přes optické sklo, kterým je obklopen. Optické sklo a epoxid, kterým ho lepím, mají stejný index lomu.

Světlo jimi prochází tak, že to oko nepozná. Ale když prochází křišťálem, vidíte tu hranici. Přijde vám to, že v tom skle visí jiné sklo. Nevisí, ale vypadá to tak. Je to úžasný aspekt výtvoru. V těchto výtvorech využívám dichroické sklo. Dichroické sklo je tak úžasné, protože každý kus skla odráží dvě barvy.

Asi vidíte, že je velmi tenké. Ale na tomto skle je povrchová vrstva, která může měnit barvy. Navíc vrhá barevný stín a tyto barvy i odráží. Je to jeden z důvodů, proč je tento výtvor tak úžasný. Mou nejoblíbenější prací je jasně Viviovo. Začal jsem ho vytvářet a ukázalo se, že je to velmi těžké. Během výroby jsem to skoro vzdal. Připravoval jsem se na výstavu a byla tam jedna úžasná dívka, která se nakonec stala mou ženou.

Chtěl jsem se trochu předvést. Přivedl jsem ji k mým asi 12 až 20 dílům. Zeptal jsem se, které se jí líbí nejvíc. Čekal jsem, že... Ani nevím, co jsem čekal. Rozhlédla se po všech kusech a řekla: "Líbí se mi všechny, ale nejvíc asi tohle nedodělané." "Jde o to, jaké by mohlo být.

Už to v něm skoro je." To dílo jsem proto pojmenoval Viviovo. Viviane je má žena a ovo je portugalsky vejce. Má žena je Brazilka, takže to dává smysl. V hlavě jsem to plánoval, že ho pojmenuji vejce. Toto je zlaté Viviovo. Tedy Viviovo de oro. Je to úžasný kousek. Živím se tím, takže to mám pořád před očima.

Kdykoliv tam vložím nějaký kousek, zarazím se. Jen tak sedím a pozoruji, jak je to nádherné. Někdy se na to dívám a nemůžu uvěřit... Nemůžu uvěřit, že to vytvářím. Udivuje mě to. Na mé práci mě baví to, že do ní zakomponovávám Fibonacciho posloupnost a poměr. Fibonacciho je zlatý poměr, který je všude v přírodě. Způsobuje, proč jsou stromy tak vysoké a široké.

Je i v našem těle. Je v poměru vašeho obličeje, vašich nosů a očí. Většinou je znázorněn jako ulita. Ta spirála je tím poměrem. Já ho používám, protože je v každém dobrém umění. U mě je důležitý, protože spoléhám na přímé linie. Všechny vyleštěné plochy musí být rovné. A to v přírodě nenajdete. Já dělám to, že vezmu tyto přímé linie, které se v přírodě nevyskytují, a udělám je přírodnější.

Musím ten poměr použít jako most mezi sběratelem a uměním. Bez něj to vypadá jen jako normální výrobek, jako něco z továrny. Tak to není, je to náročná práce. Každý krok výroby je učiněn lidskýma rukama. Je to snaha o dokonalost. Takže abych dokázal, že je to umění a ne nějaký tovární výrobek, je Fibonacciho posloupnost nutností.

Inspiraci čerpám ze schopnosti vytáhnout nápady z ničeho. Schopnosti se dotknout té studnice umění. Vzít něco, co je jen ve vaší hlavě, a přeměnit to v něco skutečného. Mnoho lidí se mě ptá, co pro mě toto umění znamená. Ale to není ta správná otázka. Správnou otázkou je, co toto umění znamená pro osobu, která si ho odnese domů. O tom umění je.

Co to znamená pro osobu, která si to odnese domů a bude se na to dennodenně dívat. O tom to je. Pokud se tedy někdo zeptá, co to pro mě znamená, otočím to a zeptám se, co to znamená pro něj. Je to něco, co bys koupil ženě k výročí? Je to něco, co si z cesty na Havaj zapamatuješ? Nebo je to něco, co si koupíš, protože je to krásné a chceš to vidět každý den? A to, že je to krásné, je odpovědí.

Odpovědí je, že to vytvářím, abych s lidmi sdílel krásu. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nic moc mi to neříká, ale když jsem uviděl to vejce..spadla mi čelist, tak nějak postupně..až k zemi. někdy se člověk na něco kouká a to "Něco" si ho omotává kolem srdce. To jsem cítil.

00

Odpovědět

Nádherné kýče ze skla. *fixed

00

Odpovědět

Zajímalo by mě kolik stojí materiál a pak taky ty mašiny a podobně

30

Odpovědět

Shut up and take my money !

133

Odpovědět

Jeho sebevědomí mě fascinuje snad víc než ty jeho výtvory. Každopádně pěkný kousky.

360

Odpovědět

Totálně nudný popis výroby skleněných soch...nevím jestli to je více design nebo umění.
Vyprávění lesáka o tom, jak porazit strom může být zajímavější...ostatně vyrábění čehokoliv můžebýt zajímavější než "já pouze brousím a leštím..."
Jinak pěkné...

1930

Odpovědět

Malinko zmodernizovat hudbu z takových těch utahaných dokumentů z 80/90 let, ale jinak nádhera! :)

121

Odpovědět

Na to bych neměl trpělivost to vyrábět :)

60

Odpovědět

Nedivím se, že to trvá udělat 8 až 18 týdnů, když pokaždé co tam přidá nějaký kus skla se zastaví, sedne si a dá si kafíčko a čumí na to...

1175

Odpovědět

Jo no, trošku to upraví, sedne si a přemýšlí nad tím, jak je skvělej :D

1172

Odpovědět

jsem divná, když to chci domů jen proto, že se to tak hezky třpytí a je to barevný? Nebo musím říct že to má vysokou uměleckou hodnotu a vyjímalo by se to v mých domovních prostorách?


Celá jeho práce mi připomíná jednu věc z mého dětství. Když sem byla malá měla jsem oblázek. Vlastně to byly třpytky zalité do skla. Jako malá sem si představovala, že ty třpytky jsou hvězdy a planety a že ten kámen je ukrytá galaxie. Pak sem ho přinesla ukázat do školy. Spolužáci mi ho ukradli a shodili ze schodů. Kamínek se rozbil :(.... nikdy potom jsem nic takového už neviděla.

381

Odpovědět

Sestrojíme stroj času a ty bastardy zabijeme! Nikdo nebude ničit krásu, umění a naše osobní vztahy k věcem! Měl bych na téhle cestě taky pár zastávek :D :/

390

Odpovědět

+Dodislavjá bych... asi raději zase ten kamínek se třpytkama... ve fyzice jsem nidkyx nebyla tak zdatná

30

Odpovědět

+DodislavA jedna zastávka v Gothamu už nás nezabije. :D

40

Odpovědět

Je to hezci nez moje stara.

316

Odpovědět

Líbí se mi jeho přístup k umění, to, že za svým dílem ve skutečnosti nehledá nic zbytečně složitého, ale snaží se dosáhnout jen z jeho pohledu dokonalé krásy. Navíc je to zajímavá technika! Díky za tip na video ;)

243

Odpovědět

Příjemné video, něco podobného z nějaké zajímavé řemeslné práce bych ještě snesl :) .

141

Odpovědět

By mě zajímala jaká je cena nějakého jeho maleho výtvoru. Je to fakt krásný pohled.

310

Odpovědět

Taky jsem nad tím uvažovala... vzhledem k tomu, jak dlouho to vyrábí to nebude žádná levná sranda :(

220

Odpovědět

Na jeho stránkách píše, že jeho výrobky stojí od $6000 do $50 000. :-)

471

Odpovědět

Moc hezke vecicky skoda ze je to ze skla ja by jsme to hned rozbil mam totiz volsovy ruce:))

121

Další