Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Pravda o moderním umění

76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:440
Počet zobrazení:9 180

V diskusi u videa, ve kterém GradeAUnderA pohaněl současnou módu pro muže, bylo zmíněno moderní umění. Cituji uživatele vlasy98: "To je stejný jako kdybych já začal dělat chytrýho kolem moderního umění a natočil bych video o tom jakej je to všechno odpad." Bohužel, vlasy98, s nápadem na video už tě předběhl jistý Paul Joseph Watson. Tak se pojďme podívat na jeho názor.

Poznámky:

  • Filištíni = starověký palestinský kmen / v přeneseném významu lidé, kterým chybí kulturní a umělecké hodnoty, nebo se k nim staví lhostejně a jsou spokojení s vlastním všedním vkusem
  • Jackson Pollock byl americký malíř (abstraktní expresionismus). Svá vrcholná díla vytvořil technikou drippingu, což bylo nalévání nebo nakapávání aluminiové barvy na rozměrné plátno položené na podlaze. Tímto způsobem vznikla složitě strukturovaná plocha nátěrů, na které Pollock použival i další materiály jako drcené sklo, sádru, hřebíky a písek.
  • Henri Matisse byl francouzský malíř, sochař a grafik, proslulý svou prací s barvou a svým brilantním kreslířským uměním (fauvismus).
  • Ron Mueck je australský výtvarník žijící v Londýně známý díky svým obrovským avšak realistickým sochám (hyperrealismus).
  • Kunstmuseum - přesmyčka Kuntsmuseum - hříčka se slovem "cunt" (p*ča).
  • CBC je kanadská veřejnoprávní televizní a rozhlasová stanice. V roce 2014 odvysílala fiktivní rozhovor s umělkyní, která vytvořila "neviditelná díla" v prázdné místnosti.
  • Skatol je nepříjemně páchnoucí indolová sloučenina vyskytující se v lidských a zvířecích výkalech, v sekretu cibetek a v řadě rostlin. Právě tato látka zapříčiňuje zápach exkrementů a slovní spojení s výrazem skatologický vyjadřují souvislost s užíváním vulgarismů a nadávek.

Komentáře (105)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rozhodně více videí od Paula, je jeden z velmi mála lidí kteří se nebojí na plnou hubu říct pravdu o všem.

11

Odpovědět

Něco takového jako v 1 minutě, vytvořil u nás v chodbě ožralej malíř někdy v 60 letech, a docela si na to všichni zvykli a mě se to i celkem líbí... akorát mě nenapadlo, že máme umělecké dílo na zdi :-D

20

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=nUGkKKAogDs Zdravim, nasli by ste si cas a prelozili toto video? uz ste zopar videi od PragerU prelozili. vdaka.

12

Odpovědět

Díky za tip, beru si.

22

Odpovědět

Současné moderní umění je z 99% o egu. Jak dokáže "umělec" obhájit i sebestupidnější dílo a jak snobsky a hluboce se při tom dokáže tvářit. Vlastně to často ani dílo není, jen přesunutí hotového cizího objektu do galerie a přilepení jmenovky. Duchamp ten trik udělal už před 100 lety, takže nedostanou ani body za originalitu. Po pravdě by mi to ani tolik nevadilo, pokud by to umělci a fanoušci brali s humorem a dokázali se zasmát nad tou absurditou, jenže ta neskutečná nabubřelost a narcismus moderní umělecké scény jsou přímo odporné.

Lidem kteří tady argumentují, že umění je něco úplně jiného, než řemeslo: považujete za umělce Kubricka? Mozarta? Shakespeara? Bowieho? Poea? Tihle lidé dokázali pozvednout své umělecké formy do nových výšin a zároveň v nich experimentovat a vytvářet unikátní díla. A dokázali to hlavně proto, že byli mistry řemesla, uměleckého jazyka, a jeho přesným tvarováním vytvářeli nové významy a působili na lidské emoce. Jak bylo řečeno ve videu, u všech jiných forem a médií se oceňuje technická zručnost a ovládání struktury díla, tak proč by se tady mělo glorifikovat diletantství a rezignace na strukturu?

Konceptuální umění ignoruje umělecký jazyk. Nesnaží se jej prohloubit a zdokonalit, ale zároveň ho ani nedekonstruuje, tak jako třeba Picasso, protože to by vyžadovalo hlubokou znalost jeho struktury a pravidel. Konceptuální umění na to háže bobek a ve snaze získat tvůrčí svobodu se ironicky stává nejpovrchnějším uměleckým stylem. Dokáže zaujmout jen otázkou svého smyslu, kterou si ale divák často pokládá i odpovídá sám, takže by se dalo říct, že je větším umělcem, než tvůrce samotný.

201

Odpovědět

Částečně s tebou souhlasím a částečně ne. S druhým a třetím odstavcem souhlasím. S tím prvním ne tak uplně, protože píšeš že jde o 99% současného umění. To je klasická ukázka toho (jak jsem psal ve své eseji o pár desítek komentářů níž), kde menšina přehlušuje tu většinu. Co znám současných umělců, tak přestože mají různé styly, tak ani jeden si nelibuje v konceptu a zcela určitě si nehoní ego nějakými přejatými výmysly.

30

Odpovědět

+Meg.A. ByteTo jsi trochu špatně pochopil, nebo jsem to možná nesrozumitelně napsal. Nejde o 99% současného umění, ale to špatné moderní umění je z 99% postavené na egu a mýtu tvůrce a z 1% na jeho skutečném umu.

20

Odpovědět

Proč lidi tak rádi koukají na "hate" videa? Udělá se pak snad líp mému egu, že i kolega ve videu má stejný názor jako já?

Mnohem raději bych se koukl na video o současném umění, v němž by to autor vzal z té druhé strany a ukázal to nejzajímavější / nejpovedenější. Proč ztrácet čas s odpadem?

2910

Odpovědět

myslíš videa ako toto, alebo olivera? Máš pravdu, zjavne sa cítia nadradený :)

02

Odpovědět

Někdo to prostě musí říct, kdyby lidi nebyli taková hovada a ostudná zvěř, tak by taková videa ani nebyly :)

31

Odpovědět

ten samý problém nastal s příchodem impresionismu v 19. století. Lidé ho nebrali jako opravdové umění, protože to byly jen nic nevyjadřující šmouhy nakreslené někde na lodi. Já bych to zase s modrním uměním nevyděl tak zle a počkal, jak tyto nové umělecké směry posoudí budoucí generace.

96

Odpovědět

ano jenze i inpresionismu např stačí o pár metru ustoupit a obraz je videt. byl to nový zpusob malby ale stále kazdy pri pohledu na dilo pochopi ocem je a co ma rict. debatovat se pak da o niancich detajlech technice provedeni atd. ne pouze otom co tim basnik chtel rict
o impresionistickejch dilech existuji obsahle svazky pojednavajci o technice malby, byrvach praci se svetlem a stiny a dalsimy detajly ktere ukazuji remeslnou zrucnost a cit autora ne 300 stran otom proc orezli kolecka patri do galerie (ano i to je moderni dilo)

83

Odpovědět

+skajda54Ale to podle mě není hlavním kamenem úrazu. Moderní umění se mnoha lidem nelíbí z jasných důvodů, stejně tak jako se nelíbil impresionismus v 19. století. Moderní umění však otestuje čas, stejně jako u impresionismu. Dále jak již někdo psal níže, dnes spousta umělců testuje, co všechno umění je, protože k tomu není jasná definice. Ale to ukáže až čas.

13

Odpovědět

+Ashzeroano testuje se porad ale pripomina mi to napr dadajismus v literature taky existoval a existuje ale krom par poetu kteri se v tom pitvaj to zaniklo a stejne jako toto tema se to defakto pitvalo samo v sobe na egu poezie a stejne jako toto delal z nahodnych shluku slov neco vic nez jsou a defakto je to dekadence toho proudu umeni.
s modernim umenim je jiny problem ktery sem se snazil popsat vis ale asi se nepodarilo. existuje cast kazde profese ktera je remeslo a pak cast kde je prostor pro kreativity. v malbe napr i abstrakce je svazana urcitym remeslem (jak malovat aby vznikl obraz a hod mickem neni malba)a na to se stavi kreativita. podobne jako napr kovar musi umet vykovat nuz aby mohl mu vytvaret kreativne tvar ozdoby atd ale remesle zpracovani musi byt pritomno. je jedno jestli v zazite forme (tim padem v kategorii podle ktere to budeme soudit napr nuz, portret, PC zdrojovej kod atd) nebo experimentalni kdy se snazi vytvorit novy zpusob zpracovani na znamem konceptu (napr u noze ho zkusi odlit ne kovat, PC kod nakreslit ne psat) v momente kdy se nebude dodrzovat toto stava se to nahodilym chaosem bez smyslu. kdemu by byl experimentalni nuz kterej nekraji, novej zpusob programovani kterej nedokaze vytvorit zadny pouzitelny kod atd dosad svoji profesi. pak to vede jen k zjisteni ze tudy cesta nevede a experiment se opusti nebo se opravy chyby v experimentu. bohuzel moderni umeni se placa pozadech jak ho nikdo nechape ze je to dobre a zapomina ze je experimentem co ndodrzel nic a nevede nikam a melby zaniknout a zusat jen jako ponauceni

00

Odpovědět

+Ashzerojen abych nekrivdil na modernim umeni je neco co je umenim, experimentuje a zaroven to dodrzuje svoji platnou formu. to jsou ti drazitele kteri nachazi nove zpusoby v starem sistemu obchodu jak prodat vec bez smyslu kterou nikdo nechape a vlastne nechce (skveli PR) nekomu kdo poni netouzi

00

Odpovědět

Á, copak se stalo, že překládáte někoho od INFOWARS? Když jsem tady psal, aby se místo sluníčkových sraček překládal právě Paul Joseph Watson, dostal jsem tady sadu, že INFOWARS je zlo horší než Hitler a že John Oliver je objetivnost sama. Takže se ptám... byl překlad tohoto videa jen jakýmsi výstřelem do tmy (protože s názorem v tomto videu dokonce i překladatelka nemohla nesouhlasit) a dál se od Paula nic překládat nebude, nebo se tady někteří překladatelé konečně vzpamatovali a budou se zde překládat i další videa, kde si Paul bere na paškál třeba sluníčkáře, feministky nebo bojovníky za genderovou vyváženost?

1611

Odpovědět

To by zdejší ochránci plebs asi nerozjdechali

93

Odpovědět

Proč překládáte conceptual art jako abstraktní umění? není to to samé...

90

Odpovědět

Všem, kteří argumentují tím, že červený čtverec na bílém plátně, nebo nakadit do plechovky zvládnou taky a proto to nemůžou považovat za umění, by se měli podívat na toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=d7ez-gIt08I

Tenhle youtuber z recese nabídl do dražby svojí starou červenou čepici, kterou se pokusil vydávat za akt pravého moderního umění. Není známým umělcem s dekadentním životem a vlastně ani neudělal nic, co by nezvládl kdokoliv jiný, ale z nějakého důvodu se tahle čepice vydražila za 10M dolarů. Tak kde je problém? Jestli dokáže nějaký youtuber produkovat moderní umění za takhle velké prachy, tak proč to neděláte taky? Nikdo a nic vám v tom absolutně nebrání.

Není problém spíš v tom, že máte zažitou špatnou definici toho, co je to "umění"? Dle mého skromného názoru, umění nejsou pouze věci, které se vám z nějakého důvodu líbí, ale věci, které vás donutí se zamyslet, nějakým způsobem na vás působí a vyvolají ve vás všemožné pocity. Třeba i ty negativní jako je pocit zmatení, znechucení, pobouření a mnoho dalších. A moderní umění tohle splňuje na jedničku s hvězdičkou, jelikož taky často zmateně čumím s otevřenou pusou, jak si tohle může někdo vůbec dovolit.

414

Odpovědět

To jsi tak naivní, že opravdu věříš, že za to těch 10M dolarů dostal? :D Ebay nekontroluje došlé platby, vydražili to tak vysoko jen ze srandy, ale ke skutečnému prodeji nedošlo.

70

Odpovědět

+IamesKoukni na tohle :) https://www.youtube.com/watch?v=4BlLX03OJRU Asi tak ke vsem tem pseudo znalcum :D

00

Odpovědět

+IamesAsi máš pravdu, nechal jsem se unést, tím jak moc mě to pobavilo. Sice nejsou žádné oficiální zprávy o tom, že by to byl fake, ale ani o tom, že to není. Našel jsem spousty komentářů, které tvrdí, že to koupil jeho kámoš DJ Khaled, ale taky názory, že ta konečná nabídka na ebay nebyla nikdy uskutečněna. Takže je v tom mnoho pochybností a dávám ti za pravdu.
http://www.ebay.com/itm/-/111913567870
Jestli nemohu věřit Ebay, tak komu mohu? Co je zkutečné a co ne? Je to co vidím za okny pouhá iluze reálného světa, nebo si někdo za mě zase dělá legraci? :-)

00

Odpovědět

JONÁŠ: Já mám rád hubu, ale ne každou! Některá muzika se mi líbí a některá zase ne. A takovou bych zakázal, na tu je peněz nás daňovejch poplatníků škoda.

40

Odpovědět

LISTER: Vzpomínám si, jak jsem se prvně opil. Na školním vejletě v Paříži. Vyžahnul jsem pár flašek červenýho patoku a pak jsme šli na Eiffelovku. Nahoru jsem se vyškrabal, ale pak už to chtělo ven. Zřejmě to přistálo na Montmartru. To je přes deset kiláků! Říká se, že to ňákej pouliční malíř prodal texaskýmu turistovi, řekl mu, že je to pravej Jackson Pollock!

170

Odpovědět

Kdybych chodil po galeriich moderního umeni se sprejem a nastrikal na vystavene exponaty Shit - jednalo by se take o umeni a muj osobity vyraz; nebo zniceni exponatu?

90

Odpovědět

To už udělal Alexander Brener s dílem Kazimíra Maleviče. Jen použil znak $.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/de/99/ab/de99ab942adc673cd64ba3e2fa63b3d5.jpg

60

Odpovědět

Umenie je o značke, rovnako ako všetko ostatné. Prečo stojí tričko 100% bavlna s nápisom adidas 3x viacej ako bez neho?

21

Odpovědět

Tyjo, zase po nějaké době cestujeme časem do 90. let kdy byly trička Adidas luxusem :D

43

Odpovědět

Trochu mimo mísu... Je rozdíl mezi tím prodávat své výrobky určité kvality za určitou cenu, nebo se považovat za umělce.. Cena není přímo úměrná kvalitě umění proboha, když naseru do plechovky tak to je hovno v plechovce. Když nasere do plechovky nějaký "umělec" tak je to umění ? To, že to koupí nějaký snob. který neví co s prachama neznamená, že to má nějakou uměleckou hodnotu. Myslíte si, že Vincent van Gogh, za své obrazy dostával ve své době milióny ?? platil s nimi za jídlo... Moderní umění nestojí ani za to hovno v plechovce.

01

Odpovědět

Tohle vědět když jsem byl ještě děcko, vysvětlil bych rodičům že v pokoji nemám nepořádek, nýbrž muzeum a jejich mentální kamapcita bohužel nestačí k pochopení tohoto komplexního díla.

211

Odpovědět

Kdybys je přesvědčil, a ostatní lidi taky, tak by z tebe skutečně umělec byl. A o tom to je. Boužel se dozvídáme že se tak nestalo. Proto teda nejsi.

90

Odpovědět

Myslim, že bys spíš dostal pořádně přes držku :D

50

Odpovědět

Na moderním umění mne sere to, že ten odpad nemohu produkovat taky. Umění bych tvořil s celou rodinou. Třeba bych nechal své dítě kreslit jeho čmáranice a tvrdil, že se při tvorbě vydávám zpět na po stopách svého dětství zobrazujíc svou naivitu...bílá místa by byla skrytý odkaz na mateřské mléko a můj oidipovský komplex což by bylo doufám patrné s jasného a úderného názvu Matka.
Koupil bych bílý koberec a psa pomazal barvami a nechal ho se do něj utřít, poté bych to prezentoval jako vyjádření svého spirituálního zvířete ve mě bojujícímu proti tyranii a krutosti dnešní doby.
S manželkou bych zásadně tvořil obrazy viditelné jen pod uv světlem...však víte.
Tento myšlenkový pochod je mé morální vlastnictví, takže se seberealizujte jinak, váš Polymorf.

261

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK