Pravda o moderním umění

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:442
Počet zobrazení:11 983

V diskusi u videa, ve kterém GradeAUnderA pohaněl současnou módu pro muže, bylo zmíněno moderní umění. Cituji uživatele vlasy98: "To je stejný jako kdybych já začal dělat chytrýho kolem moderního umění a natočil bych video o tom jakej je to všechno odpad." Bohužel, vlasy98, s nápadem na video už tě předběhl jistý Paul Joseph Watson. Tak se pojďme podívat na jeho názor.

Poznámky:

  • Filištíni = starověký palestinský kmen / v přeneseném významu lidé, kterým chybí kulturní a umělecké hodnoty, nebo se k nim staví lhostejně a jsou spokojení s vlastním všedním vkusem
  • Jackson Pollock byl americký malíř (abstraktní expresionismus). Svá vrcholná díla vytvořil technikou drippingu, což bylo nalévání nebo nakapávání aluminiové barvy na rozměrné plátno položené na podlaze. Tímto způsobem vznikla složitě strukturovaná plocha nátěrů, na které Pollock použival i další materiály jako drcené sklo, sádru, hřebíky a písek.
  • Henri Matisse byl francouzský malíř, sochař a grafik, proslulý svou prací s barvou a svým brilantním kreslířským uměním (fauvismus).
  • Ron Mueck je australský výtvarník žijící v Londýně známý díky svým obrovským avšak realistickým sochám (hyperrealismus).
  • Kunstmuseum - přesmyčka Kuntsmuseum - hříčka se slovem "cunt" (p*ča).
  • CBC je kanadská veřejnoprávní televizní a rozhlasová stanice. V roce 2014 odvysílala fiktivní rozhovor s umělkyní, která vytvořila "neviditelná díla" v prázdné místnosti.
  • Skatol je nepříjemně páchnoucí indolová sloučenina vyskytující se v lidských a zvířecích výkalech, v sekretu cibetek a v řadě rostlin. Právě tato látka zapříčiňuje zápach exkrementů a slovní spojení s výrazem skatologický vyjadřují souvislost s užíváním vulgarismů a nadávek.

Přepis titulků

Prázdná místnost s blikajícími světly. Modré plátno s bílou čárou uprostřed. Pisoár. Lidi pobíhající v kruhu spojení prsty ve svých zadnicích. Tenhle skvost. Neustlaná postel. Yoko Ono vyjící jak dementní fena. Moderní či konceptuální umění vůbec žádné umění není! To si jen pár snobských kokotů navzájem honí brka, aby vypadali sofistikovaně, když připisují význam něčemu, co je naprosto bezvýznamné! Hele, dobré moderní umění existuje stejně jako šikovní moderní umělci.

Tak proč umělecké instituce propagují a financují jen samé netalentované prostoduché sračky? Z části za to může elitářství. Pokud uměleckou hodnotu změti čar dokáže ocenit jen vybraná skupina privilegovaných zasvěcenců, můžou se pak pošklebovat nezasvěceným a obhájit svou intelektuální nadřazenost. Když vidíte někoho zaujatě zírat na plátno poblité ve stylu Jacksona Pollocka, nesnaží se dopátrat jeho hlubšího významu.

Jen to předstírá, aby ostatním nabubřelým honimírům dokázal, že jsou členy stejného kultu estetického relativismu, zatímco se vysmívá filištínské široké veřejnosti, která to prostě nechápe, navzdory faktu, že tu není nic k pochopení! V posledním ročníku svým talentovaným a vzdělaným studentům dávám takový test. "Prosím, analyzujte tuto malbu Jacksona Pollocka a vysvětlete, proč je dobrá." Až poté, co mi dají velmi rozsáhlou odpověď, jim prozradím, že se jedná o detail mé pracovní zástěry.

Snobští "znalci" moderního umění opěvují někoho jako Matisse s odůvodněním, že vynález fotografie donutil umělce být více imaginativní a méně realističtí. Hovno! Ron Mueck vytváří nejrealističtější díla, jaká kdy umělecký svět spatřil. A přesto je to Matisse, koho umělecké kruhy oceňují, zatímco Muecka zjevně ignorují. A jsme zpátky u elitářství. Široká veřejnost miluje Muecka, protože má neuvěřitelný talent a jeho práce jsou úchvatné.

Ale nabubřelé umělecké instituce milují Matisse, protože tak mohou předstírat, že jsou intelektuálně na výši tím, že vykřikují o žalu a spletitosti chumlu barevných čtverců! Moderní umění je doslova odpad! Od sochy z polystryenu až po igelitku ze zbytky papíru tahle "umělecká díla" končí ve smetí, protože si je se smetím někdo splete. Když se nedá určit rozdíl mezi konceptuálním uměním a bordelem, je jasné, že jsme zašli příliš daleko!

Už to není odvážné a provokativní; je to bezcenný kus hovna! Osobně jsem to zažil v muzeu moderního umění ve švýcarském Lucernu s příhodným jménem Kunstmuseum. Abych si odpočinul od "moderního umění" sestávajícího z nasprejovaných kožených bund přitlučených na zeď nebo kazetové nahrávky muže, který fňuká, jak moc nesnáší své rodiče, našel jsem si místo k sezení. Načež mě upozornili, že sedím na uměleckém díle! Proutěném křesle natřeném naoranžovo!

Vážně. Jak dlouho bude trvat, než se parodie od CBC stane realitou a lidé budou tvrdit, že stvořili neviditelné umění. Musíme udržet objektivní standard kvality a talentu, abychom mohli rozeznat hodnotu čehokoliv! Vidíte snad, že by muzikanti hráli náhodné noty a akordy, zpěváci zpívali falešně a požadovali, abychom je brali vážně? A teď nemluvím o Yoko. Vidíte snad, že by krasobruslaři za své pády chtěli vysoké hodnocení?

Právem žádáme, aby umělec byl dobrý ve svém řemesle! Naházení hoven a slámy na levný triko není dovednost ani řemeslo! Michelangelovi trvalo tři roky, než vysochal Davida z kusu kamene. Rozhodně míň času a dovedností stačilo Muzeu umění v L.A. k vystavení... kusu kamene. Ano, to je všechno. Šutrák o váze 340 tun. A těch peněz, co za tuhle sračku dali! Deset milionů dolarů za posranej šutr!

Půl milionu za kruhový sloup v Calgary! To je ta nechutnost. Že tohle platíme ze svých daní. Mají výstavu veteše, která se jmenuje "Veteš". Je to přímo název výstavy. Jsou tam plastová víčka přilepená na nástěnku... Vy šmejdi. Vy zasraný hovada. Ještě to zarámujete, pověsíte na zeď, a chcete za to vstupné! Sračka! Je to prostě sračka! Konceptuální umění také zachycuje trendy ve společnosti, kultuře a politice.

Tohle se stane, když levicoví sluníčkáři a kulturní marxisti nad něčím převezmou kontrolu a zkazí to pro všechny ostatní. Není divu, že se hráči bojí, aby neovládli herní průmysl. Konceptuální umění je další frontou války objektivismu. Je to směšná představa, že něco má hodnotu na základě slabého subjektivního předstírání. Stejně, jako se dvaapadesátiletý chlap, může identifikovat jako šestiletá holka! A žádat, aby společnost jeho bludy přijala.

Umělecký svět nás podaruje devadesáti plechovkami plnými hoven a chce, abychom s nimi nakládali s úctou! No, já je tedy ctít nebudu! Budu se zcela objektivně hádat, že je to devadesát kusů hovna! A není to umění! "Ale je tak šokující a urážlivé ponořit Ježíše do chcanek! Jak provokativní!" Ne! Je to ubohé klišé! Pokud chcete být urážliví, začněte kreslit komiks o Mohamedovi v životní velikosti!

A pak si naložte svůj výdělek do chcanek. "Ale to je politicky nekorektní. Brzo by nám zavřeli kohoutek šťavnatých vládních dotací." Takže, co se stane, když lidé z uměleckého světa promluví o prázdnotě moderního umění? Veřejně je zostudí a vyhodí! Ivan Massow, předseda Institutu moderního umění, byl propuštěn, když doporučil, že by umělecké ústavy, cituji: "Mohly zmizet z vlastních prdelí."

Massow konceptuální umění popsal jako, cituji: "Snobský, sebestředný, neumělý sliz, který bych nepřijal ani jako dárek." A má naprostou pravdu. Ale prohlášení, že císař je bez šatů, je ohrožení samotné existence uměleckých institucí. Díky bohu se o moderní umění zajímá čím dál méně lidí. I když turistika roste, návštěvnost muzeí moderního umění klesá. Naopak více lidí navštěvuje muzea s tradičním uměním.

Také roste odpor vůči konceptuálnímu umění, který vedou skupiny jako Stuckisté a Centrum pro obnovu umění. Obě samozřejmě čelí neustálým útokům ze strany uměleckých ústavů. Lisa Levy z New Yorku protestuje proti modernímu umění dvoudenním sezením na záchodě. Kdyby byla z Británie, komise Turnerovy ceny by se mohla přetrhnout, aby ji Lise mohla udělit. Konceptuální umění je sračka. Neobohacuje naši kulturu, nýbrž degraduje společnost tím, že oslavuje vulgárnost, hrubost a nechutnost.

A lidé, kteří ho propagují, nám brání užít si moderní umění od umělců se skutečným talentem. Tito lidé jsou opovrženíhodné zpátečnické píče, a měli by být vyobcováni, zostuzeni a zanecháni o samotě, aby si hráli s vlastními výkaly a klaněli se jejich uměleckému lesku. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (104)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rozhodně více videí od Paula, je jeden z velmi mála lidí kteří se nebojí na plnou hubu říct pravdu o všem.

11

Odpovědět

Něco takového jako v 1 minutě, vytvořil u nás v chodbě ožralej malíř někdy v 60 letech, a docela si na to všichni zvykli a mě se to i celkem líbí... akorát mě nenapadlo, že máme umělecké dílo na zdi :-D

20

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=nUGkKKAogDs Zdravim, nasli by ste si cas a prelozili toto video? uz ste zopar videi od PragerU prelozili. vdaka.

12

Odpovědět

Díky za tip, beru si.

22

Odpovědět

Současné moderní umění je z 99% o egu. Jak dokáže "umělec" obhájit i sebestupidnější dílo a jak snobsky a hluboce se při tom dokáže tvářit. Vlastně to často ani dílo není, jen přesunutí hotového cizího objektu do galerie a přilepení jmenovky. Duchamp ten trik udělal už před 100 lety, takže nedostanou ani body za originalitu. Po pravdě by mi to ani tolik nevadilo, pokud by to umělci a fanoušci brali s humorem a dokázali se zasmát nad tou absurditou, jenže ta neskutečná nabubřelost a narcismus moderní umělecké scény jsou přímo odporné.

Lidem kteří tady argumentují, že umění je něco úplně jiného, než řemeslo: považujete za umělce Kubricka? Mozarta? Shakespeara? Bowieho? Poea? Tihle lidé dokázali pozvednout své umělecké formy do nových výšin a zároveň v nich experimentovat a vytvářet unikátní díla. A dokázali to hlavně proto, že byli mistry řemesla, uměleckého jazyka, a jeho přesným tvarováním vytvářeli nové významy a působili na lidské emoce. Jak bylo řečeno ve videu, u všech jiných forem a médií se oceňuje technická zručnost a ovládání struktury díla, tak proč by se tady mělo glorifikovat diletantství a rezignace na strukturu?

Konceptuální umění ignoruje umělecký jazyk. Nesnaží se jej prohloubit a zdokonalit, ale zároveň ho ani nedekonstruuje, tak jako třeba Picasso, protože to by vyžadovalo hlubokou znalost jeho struktury a pravidel. Konceptuální umění na to háže bobek a ve snaze získat tvůrčí svobodu se ironicky stává nejpovrchnějším uměleckým stylem. Dokáže zaujmout jen otázkou svého smyslu, kterou si ale divák často pokládá i odpovídá sám, takže by se dalo říct, že je větším umělcem, než tvůrce samotný.

201

Odpovědět

Částečně s tebou souhlasím a částečně ne. S druhým a třetím odstavcem souhlasím. S tím prvním ne tak uplně, protože píšeš že jde o 99% současného umění. To je klasická ukázka toho (jak jsem psal ve své eseji o pár desítek komentářů níž), kde menšina přehlušuje tu většinu. Co znám současných umělců, tak přestože mají různé styly, tak ani jeden si nelibuje v konceptu a zcela určitě si nehoní ego nějakými přejatými výmysly.

30

Odpovědět

+Meg.A. ByteTo jsi trochu špatně pochopil, nebo jsem to možná nesrozumitelně napsal. Nejde o 99% současného umění, ale to špatné moderní umění je z 99% postavené na egu a mýtu tvůrce a z 1% na jeho skutečném umu.

20

Odpovědět

Proč lidi tak rádi koukají na "hate" videa? Udělá se pak snad líp mému egu, že i kolega ve videu má stejný názor jako já?

Mnohem raději bych se koukl na video o současném umění, v němž by to autor vzal z té druhé strany a ukázal to nejzajímavější / nejpovedenější. Proč ztrácet čas s odpadem?

3010

Odpovědět

myslíš videa ako toto, alebo olivera? Máš pravdu, zjavne sa cítia nadradený :)

02

Odpovědět

Někdo to prostě musí říct, kdyby lidi nebyli taková hovada a ostudná zvěř, tak by taková videa ani nebyly :)

31

Odpovědět

ten samý problém nastal s příchodem impresionismu v 19. století. Lidé ho nebrali jako opravdové umění, protože to byly jen nic nevyjadřující šmouhy nakreslené někde na lodi. Já bych to zase s modrním uměním nevyděl tak zle a počkal, jak tyto nové umělecké směry posoudí budoucí generace.

96

Odpovědět

ano jenze i inpresionismu např stačí o pár metru ustoupit a obraz je videt. byl to nový zpusob malby ale stále kazdy pri pohledu na dilo pochopi ocem je a co ma rict. debatovat se pak da o niancich detajlech technice provedeni atd. ne pouze otom co tim basnik chtel rict
o impresionistickejch dilech existuji obsahle svazky pojednavajci o technice malby, byrvach praci se svetlem a stiny a dalsimy detajly ktere ukazuji remeslnou zrucnost a cit autora ne 300 stran otom proc orezli kolecka patri do galerie (ano i to je moderni dilo)

83

Odpovědět

+skajda54Ale to podle mě není hlavním kamenem úrazu. Moderní umění se mnoha lidem nelíbí z jasných důvodů, stejně tak jako se nelíbil impresionismus v 19. století. Moderní umění však otestuje čas, stejně jako u impresionismu. Dále jak již někdo psal níže, dnes spousta umělců testuje, co všechno umění je, protože k tomu není jasná definice. Ale to ukáže až čas.

13

Odpovědět

+Ashzeroano testuje se porad ale pripomina mi to napr dadajismus v literature taky existoval a existuje ale krom par poetu kteri se v tom pitvaj to zaniklo a stejne jako toto tema se to defakto pitvalo samo v sobe na egu poezie a stejne jako toto delal z nahodnych shluku slov neco vic nez jsou a defakto je to dekadence toho proudu umeni.
s modernim umenim je jiny problem ktery sem se snazil popsat vis ale asi se nepodarilo. existuje cast kazde profese ktera je remeslo a pak cast kde je prostor pro kreativity. v malbe napr i abstrakce je svazana urcitym remeslem (jak malovat aby vznikl obraz a hod mickem neni malba)a na to se stavi kreativita. podobne jako napr kovar musi umet vykovat nuz aby mohl mu vytvaret kreativne tvar ozdoby atd ale remesle zpracovani musi byt pritomno. je jedno jestli v zazite forme (tim padem v kategorii podle ktere to budeme soudit napr nuz, portret, PC zdrojovej kod atd) nebo experimentalni kdy se snazi vytvorit novy zpusob zpracovani na znamem konceptu (napr u noze ho zkusi odlit ne kovat, PC kod nakreslit ne psat) v momente kdy se nebude dodrzovat toto stava se to nahodilym chaosem bez smyslu. kdemu by byl experimentalni nuz kterej nekraji, novej zpusob programovani kterej nedokaze vytvorit zadny pouzitelny kod atd dosad svoji profesi. pak to vede jen k zjisteni ze tudy cesta nevede a experiment se opusti nebo se opravy chyby v experimentu. bohuzel moderni umeni se placa pozadech jak ho nikdo nechape ze je to dobre a zapomina ze je experimentem co ndodrzel nic a nevede nikam a melby zaniknout a zusat jen jako ponauceni

00

Odpovědět

+Ashzerojen abych nekrivdil na modernim umeni je neco co je umenim, experimentuje a zaroven to dodrzuje svoji platnou formu. to jsou ti drazitele kteri nachazi nove zpusoby v starem sistemu obchodu jak prodat vec bez smyslu kterou nikdo nechape a vlastne nechce (skveli PR) nekomu kdo poni netouzi

00

Odpovědět

Á, copak se stalo, že překládáte někoho od INFOWARS? Když jsem tady psal, aby se místo sluníčkových sraček překládal právě Paul Joseph Watson, dostal jsem tady sadu, že INFOWARS je zlo horší než Hitler a že John Oliver je objetivnost sama. Takže se ptám... byl překlad tohoto videa jen jakýmsi výstřelem do tmy (protože s názorem v tomto videu dokonce i překladatelka nemohla nesouhlasit) a dál se od Paula nic překládat nebude, nebo se tady někteří překladatelé konečně vzpamatovali a budou se zde překládat i další videa, kde si Paul bere na paškál třeba sluníčkáře, feministky nebo bojovníky za genderovou vyváženost?

1611

Odpovědět

To by zdejší ochránci plebs asi nerozjdechali

93

Odpovědět

Proč překládáte conceptual art jako abstraktní umění? není to to samé...

90

Odpovědět

Všem, kteří argumentují tím, že červený čtverec na bílém plátně, nebo nakadit do plechovky zvládnou taky a proto to nemůžou považovat za umění, by se měli podívat na toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=d7ez-gIt08I

Tenhle youtuber z recese nabídl do dražby svojí starou červenou čepici, kterou se pokusil vydávat za akt pravého moderního umění. Není známým umělcem s dekadentním životem a vlastně ani neudělal nic, co by nezvládl kdokoliv jiný, ale z nějakého důvodu se tahle čepice vydražila za 10M dolarů. Tak kde je problém? Jestli dokáže nějaký youtuber produkovat moderní umění za takhle velké prachy, tak proč to neděláte taky? Nikdo a nic vám v tom absolutně nebrání.

Není problém spíš v tom, že máte zažitou špatnou definici toho, co je to "umění"? Dle mého skromného názoru, umění nejsou pouze věci, které se vám z nějakého důvodu líbí, ale věci, které vás donutí se zamyslet, nějakým způsobem na vás působí a vyvolají ve vás všemožné pocity. Třeba i ty negativní jako je pocit zmatení, znechucení, pobouření a mnoho dalších. A moderní umění tohle splňuje na jedničku s hvězdičkou, jelikož taky často zmateně čumím s otevřenou pusou, jak si tohle může někdo vůbec dovolit.

414

Odpovědět

To jsi tak naivní, že opravdu věříš, že za to těch 10M dolarů dostal? :D Ebay nekontroluje došlé platby, vydražili to tak vysoko jen ze srandy, ale ke skutečnému prodeji nedošlo.

70

Odpovědět

+IamesKoukni na tohle :) https://www.youtube.com/watch?v=4BlLX03OJRU Asi tak ke vsem tem pseudo znalcum :D

00

Odpovědět

+IamesAsi máš pravdu, nechal jsem se unést, tím jak moc mě to pobavilo. Sice nejsou žádné oficiální zprávy o tom, že by to byl fake, ale ani o tom, že to není. Našel jsem spousty komentářů, které tvrdí, že to koupil jeho kámoš DJ Khaled, ale taky názory, že ta konečná nabídka na ebay nebyla nikdy uskutečněna. Takže je v tom mnoho pochybností a dávám ti za pravdu.
http://www.ebay.com/itm/-/111913567870
Jestli nemohu věřit Ebay, tak komu mohu? Co je zkutečné a co ne? Je to co vidím za okny pouhá iluze reálného světa, nebo si někdo za mě zase dělá legraci? :-)

00

Odpovědět

JONÁŠ: Já mám rád hubu, ale ne každou! Některá muzika se mi líbí a některá zase ne. A takovou bych zakázal, na tu je peněz nás daňovejch poplatníků škoda.

40

Odpovědět

LISTER: Vzpomínám si, jak jsem se prvně opil. Na školním vejletě v Paříži. Vyžahnul jsem pár flašek červenýho patoku a pak jsme šli na Eiffelovku. Nahoru jsem se vyškrabal, ale pak už to chtělo ven. Zřejmě to přistálo na Montmartru. To je přes deset kiláků! Říká se, že to ňákej pouliční malíř prodal texaskýmu turistovi, řekl mu, že je to pravej Jackson Pollock!

170

Odpovědět

Kdybych chodil po galeriich moderního umeni se sprejem a nastrikal na vystavene exponaty Shit - jednalo by se take o umeni a muj osobity vyraz; nebo zniceni exponatu?

90

Odpovědět

To už udělal Alexander Brener s dílem Kazimíra Maleviče. Jen použil znak $.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/de/99/ab/de99ab942adc673cd64ba3e2fa63b3d5.jpg

60

Odpovědět

Umenie je o značke, rovnako ako všetko ostatné. Prečo stojí tričko 100% bavlna s nápisom adidas 3x viacej ako bez neho?

21

Odpovědět

Tyjo, zase po nějaké době cestujeme časem do 90. let kdy byly trička Adidas luxusem :D

43

Odpovědět

Trochu mimo mísu... Je rozdíl mezi tím prodávat své výrobky určité kvality za určitou cenu, nebo se považovat za umělce.. Cena není přímo úměrná kvalitě umění proboha, když naseru do plechovky tak to je hovno v plechovce. Když nasere do plechovky nějaký "umělec" tak je to umění ? To, že to koupí nějaký snob. který neví co s prachama neznamená, že to má nějakou uměleckou hodnotu. Myslíte si, že Vincent van Gogh, za své obrazy dostával ve své době milióny ?? platil s nimi za jídlo... Moderní umění nestojí ani za to hovno v plechovce.

01

Odpovědět

Tohle vědět když jsem byl ještě děcko, vysvětlil bych rodičům že v pokoji nemám nepořádek, nýbrž muzeum a jejich mentální kamapcita bohužel nestačí k pochopení tohoto komplexního díla.

211

Odpovědět

Kdybys je přesvědčil, a ostatní lidi taky, tak by z tebe skutečně umělec byl. A o tom to je. Boužel se dozvídáme že se tak nestalo. Proto teda nejsi.

90

Odpovědět

Myslim, že bys spíš dostal pořádně přes držku :D

50

Odpovědět

Na moderním umění mne sere to, že ten odpad nemohu produkovat taky. Umění bych tvořil s celou rodinou. Třeba bych nechal své dítě kreslit jeho čmáranice a tvrdil, že se při tvorbě vydávám zpět na po stopách svého dětství zobrazujíc svou naivitu...bílá místa by byla skrytý odkaz na mateřské mléko a můj oidipovský komplex což by bylo doufám patrné s jasného a úderného názvu Matka.
Koupil bych bílý koberec a psa pomazal barvami a nechal ho se do něj utřít, poté bych to prezentoval jako vyjádření svého spirituálního zvířete ve mě bojujícímu proti tyranii a krutosti dnešní doby.
S manželkou bych zásadně tvořil obrazy viditelné jen pod uv světlem...však víte.
Tento myšlenkový pochod je mé morální vlastnictví, takže se seberealizujte jinak, váš Polymorf.

261

Další