Největší dozvuková komoraTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:119
Počet zobrazení:9 622

V Británii se nachází stavba, která drží světový rekord v nejdelším dozvuku, což je změť různých, i několikanásobných, ozvěn. Toto prvenství však drží náhodou, její skutečný účel byl desítky let úplně jiný.

Přepis titulků

Nacházím se v jedné z inchindownských palivových nádržích, ve staré nádrži poblíž Inverness ve Skotsku. Tato nádrž je 237 metrů dlouhá a není určena pro lidi. Námořnictvo tento celý obří prostor plnilo palivem. Těmito nádržemi námořnictvo neúmyslně vytvořilo největší dozvukovou komoru na světě. Najdete tu ploché povrchy z tvrdého kamene a komora je tak dlouhá, že zabere přes vteřinu, než zvuk doletí tam a odrazí se zpět. Je ovšem dost úzká na to, abyste získali směsici ozvěn ze všech ploch.

Stavba započala v roce 1938 a pokračovala i po propuknutí války až do roku 1943. Admiralita rozhodla, že potřebuje bombám odolné skladiště pro palivo. Postavili množství nádrží po celé Británii. A tato je jedna z nich. Bylo třeba vytvořit šest nádrží. Celý komplex pojmul stovky tisíc tun paliva. Ale jediná bitevní loď unesla až 5 000 tun, takže velmi brzy mohli být na suchu.

Je to naprosto ohromující stavba. Je to katedrála ropy, katedrála vědy. Teď na chvilku zmlknu. Preston vystřelí ze startovací pistole, bude to hlasitý zvuk. Na obrazovce uvidíte vizualizaci toho zvuku. Různé frekvence budou vytvářet ozvěnu v různém čase a vy to uvidíte i uslyšíte. Jak se bude ztišovat, zvýším citlivost mikrofonu, takže to bude lépe slyšitelné.

Dobře, připraveni? Vyšší frekvence se snáze rozptýlí a utlumí. Proto také basy snáze prostupují stěnou. Nádrž byla profesionálně vyčištěna, když ji námořnictvo v 90. letech vyřadilo, přesto ropa stále pomalu prosakuje ze zdí. Nádrž drží rekord v nejdelším dozvuku. Allan byl společně s profesorem T. Coxem, součástí týmu, který ho změřil. Ozvěna se běžně používá pro odraz zvuku od jedné plochy, jako když zakřičíte "ahoj" do propasti.

To, co tu slyšíte, je dozvuk, komplikovaná změť ozvěn, které ucho zaznamená jako jeden zvuk. Po 40 vteřinách stále slyšíte hučení, ale jak zesilujeme mikrofon, slyšíte čím dál větší šum. Veřejnost do nádrže nesmí, ale občas jsou ohlášeny prohlídky. Je třeba se však vejít do trubky o průměru 45 cm. Uplynula minuta a v šumu je dozvuk stále slyšet.

Světový rekord v této nádrži je 112 vteřin. Dozvuk se začíná ztrácet v přístrojovém šumu. Pozor na hlasitost, zase začneme mluvit. Děkuji Bannerman Group, kteří nám umožnili přístup do nádrže, Allanovi, Allanovi a Prestonovi za pomoc. Dál Mattovi Grayovi, který je za kamerou a má na kanálu experiment s hudbou. Do toho! Překlad: Mithril www.videacesky.cz To je děsivé!
 

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tam bych chtěl vystelit z pušky ráže .50 BMG... To by tam ten dozvuk trval týden, a už by to nikoho nebavilo to poslouchat... :-)

11

Odpovědět

Naivko. :)) Dozvuk se snižuje logaritmickou řadou, takže i kdybys zesílil v decibelech původní hlasitost, dozvuk by trval jen o pár vteřin déle.

00

Odpovědět

tak tam bych se vešla jen tak tak... ale zkoušet bych to nechtěla...tak raději do Yerebatan Sarnici

02

Odpovědět

tucni ludia zvyknut zit v sebaklame

22

Odpovědět

+v m varga43cm, pokud mi zrovna neoteče kyčel, s tím mám po pádu a prasklém kloubu v ní problémy

02

Odpovědět

vzdy ma fascinovalo ako inzinieri, vedci, vodcovia, tej doby ,vedeli v tak kratkom case dosiahnut take megalomanske stavby, rozne opevnenia, atlanticky val a pod. kolko ludi muselo byt zainteresovanych. A ja zatial dopijam druhe dnesne pivo a pisem koment

101

Odpovědět

Jednoduše z nutnosti. Ne nadarmo se říká, že válka urychluje vývoj...

150

Odpovědět

+BurgHold ľudstvo si zvolilo vojnu ako pokrok, nie súdržnosť a žitia ľudstva v spoločnej spoločnosti za účelom pokroku ľudstva.

33

Odpovědět

Měli biče, Rimmere, masivní biče.

340

Odpovědět

Dodám historickou zajímavost:
Nádrže byly zpočátku utajeny na 99 let. V rámci postupného uvolňování utajovaných věcí, a také proto že se postupně všecko prokecne (holt žijeme na malé planetě - tady se vykecá všecko :D ), byly postupně převáděny do režimů na 70 let, na 50 let, a nakonec odtajněny předčasně a okamžitě, poté, co o ně admiralita ztratila zájem - resp. už neměla prachy na jejich údržbu, ale ani na jejich využití (neměla prachy na tolik nafty) :D

80

Odpovědět

Tak ja by jsem se tam nepodival jedine ze by potrebovali novej spunt na tu rouru:)

250