Oceán je hlubší, než si myslíte

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:319
Počet zobrazení:14 856

Všichni si uvědomujeme, že oceány jsou hluboké. Ale mnohdy si nedokážeme představit, jak moc hluboké doopravdy jsou. Co můžeme v takových hloubkách najít?

Přepis titulků

Oceány jsou velice hluboké. Jsou hlubší, než si uvědomujeme. Kdybychom vzali všechnu souš na světě a vyplnili bychom jí nejhlubší místa oceánu, byla by celá planeta pokryta oceánem 3,2 km hlubokým. Tři čtvrtiny planety jsou pokryty vodou a najdeme tu místa, která jsou hlubší než 3 kilometry. Začněme tím, že si ujasníme měřítko.

Tato tečka je běžně vysoký člověk. Tato větší tečka je slon. Toto je největší vyrobená loď Knock Nevis. Nyní se ponořme pod vodu a uvidíme, co najdeme. První zastávkou je hloubka 40 metrů pod hladinou. Je to maximální hloubka pro rekreační potápění. V 93 metrech byl objeven vrak Lusitanie. Je zajímavé, že sama Lusitanie je 240 metrů dlouhá.

Je tedy delší než hloubka vody, ve které se potopila. Kdyby lodě stála na přídi nebo byla nakloněná, vyčuhovala by z vody. O kousek hlouběji, ve 100 metrech, se kvůli dekompresní nemoci stává potápění nebezpečné, pokud nejste dost opatrní. Ale to nezabránilo muži jménem Herbert Nitsch pokořit rekord ve freedivingu, když dosáhl hloubky 214 metrů. Této hloubky dosáhl na jediný nádech.

O kousek hlouběji, ve 332 metrech, leží světový rekord v potápění s přístrojem, kterého dosáhl Ahmed Gabr. Kdyby se potopil do 443 metrů, dosáhl by výšky Empire State Building, kdyby byla ponořena pod hladinu. O kousek hlouběji, v 500 metrech, se nachází maximální hloubka ponoru plejtváků obrovských. Jsou to největší stvoření na světě. Do této hloubky se také mohou ponořit ponorky třídy Seawolf.

V 535 metrech se nachází hloubka, kam se mohou ponořit tučňáci císařští. Zde musím zmínit hydrostatický tlak. V této hloubce se bude hydrostatický tlak na člověka nebo tučňáka rovnat lednímu medvědovi, který stojí na čtvrťáku. V 830 metrech by se nacházel vrchol dubajské Burdž Chalífa, nejvyšší budovy na světě. V 1 000 metrech pod hladinou přecházíme do Děsivé zóny. Světlo z hladiny se za tuto hranici nedostává.

Zbytek oceánu je ponořen do věčné temnoty. Navíc hydrostatický tlak, kterému byste byli vystaveni, by se v této hloubce rovnal tlaku na planetě Venuši. Rychle byste zemřeli. Kdyby vás tlak vody nezabil, narazili byste zde na obří krakatici. V 1 280 metrech bychom se dostali do maximální hloubky, kam se potápí kožatky. V 1 828 metrech bychom se dostali do nejhlubší části Grand Canyonu, kdyby tu s námi byl pod vodou.

Ve 2 kilometrech začneme potkávat děsivá stvoření. Například zlověstně pojmenovanou pásovku černou. Je to masožravá ryba, jejíž žaludek nepropouští světlo. Pokud jste v naprosté temnotě, můžete ji vidět pouze v případě, že si na ni posvítíte. O kus hlouběji, ve 2 250 metrech, najdete maximální hloubku, kam se potápějí vorvani a děsivé obří krakatice.

Vorvani často mají na svých tělech jizvy od chapadel, když v těchto hloubkách s krakaticemi bojují. Tyto krakatice mohou být až 14 metrů dlouhé a mohou vážit až 750 kilogramů. Jejich oči jsou velké jak talíře a na chapadlech mají ostré drápy. Přeji vám tam dole hodně štěstí. Hloubce v 3 800 metrech můžeme najít vrak Titanicu. O kousek hlouběji, ve 4 kilometrech, vstupujeme do hlubinné zóny oceánu.

Hydrostatický tlak je tu neuvěřitelných 76 MPa. Najdete zde podivná, až skoro mimozemská stvoření, jako je třeba anoplogaster, ďasovec a zubatka. Ve 4 267 metrech se nachází průměrná hloubka, ve které se nachází mořské dno. Ale jsou části oceánů, které jsou ještě hlubší. V 4 791 metrech se nachází vrak Bismarcku, který byl potopen ve 2.

světové válce. V 6 kilometrech začíná hadál, oblast pojmenována po Hádesovi. Tlak v těchto hloubkách může být až 1100krát vyšší než na hladině. To je jako slon stojící na poštovní známce nebo člověk, který by nesl 50 Boeingů 747 Jumbo jet. V těchto hloubkách budete bez vnější ochrany okamžitě rozdrceni. Avšak život tu stále existuje. V 6 500 metrech najdeme maximální hloubku ponoru ponorky DSV Alvin.

Je to populární výzkumná ponorka, která objevila Titanic. V úctyhodných 8 848 metrech pod hladinou dosáhneme hloubky, kam by sahal Mount Everest, kdyby se ponořil pod hladinu. A o mnoho hlouběji, v 10 898 metrech, dorazíme do hloubky, kam se dostal v roce 2012 James Cameron díky misi Deepsea Challenger. Avšak největší hloubky lidé dosáhli v roce 1960. Muži jménem Don Walsh a Jacques Piccard dosáhli hloubky 10 916 metrů za pomocí batyskafu Trieste.

Dostat se do této hloubky jim zabralo 5 hodin a zůstali tu pouze 20 minut, než jejich okno naprasklo a oni se začali vracet. O kousek hlouběji, v 10 972 metrech, dosáhneme průměrné výšky letu komerčního letadla. Pokud jste se během letu někdy podívali na zem, chápete, v jaké hloubce se momentálně nacházíme.

Když dosáhnete 10 994 metrů, dosáhli jsme nejhlubšího místa v oceánu, prohlubně Challenger. Nachází se zde, asi 300 km jihozápadně od Guamu. Ale věří se, že téměř jistě existují hlubší části oceánu, které jsme zatím neobjevili. Až teprve v roce 1997 byla objevena prohlubeň Sirena, která dosahuje hloubky 10 732 metrů. Je to druhé nejhlubší místo v oceánu.

Odhaduje se, že přesně zmapováno bylo jen asi 5 % mořského dna. Zbylých 95 % je stále tajemstvím. Možná je jen otázkou času, než objevíme hlubší část oceánu. Kdo ví, co tam najdeme. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak tohle je strašně děsivý video :O Jedny z mých nejhorších nočních můr je ocitnutí se uprostřed oceánu.. Děsí mě to, co se může ukrývat v něm.

90

Odpovědět

Ta nejhorší věc, kterou tam můžeš potkat je jiný plavec. Máš statisticky větší šanci, že tě napadne jiný člověk, než že tě nějaká příšera stáhne do hlubin ;)

10

Odpovědět

No jo, já se toho bojím taky. Ale jestli najdeme hloubku 90000m tak se !)ß3-! strachem, protože co když se tam nachází (např. Kraken, UFO, Nestvůra BLOOP

10

Odpovědět

Jako potápěč musím říct, že půlka z toho jsou blbosti, navíc dekompresní nemoc takhle sakra nefunguje!
navíc wiki: "Naměřený tlak na dně Marianského příkopu dosahoval 1086 baru, což odpovídá tlaku 108,6 MPa. Přibližně 1000x většímu tlaku, než je na povrchu moře."

45

Odpovědět

Jen podotknu technický dodatek: Tzv. Mariánský příkop, o němž je ve videu řeč, je nejhlubším místem, měřeno od hladiny.
Pokud bychom naopak hledali místo, které má nejnižší výšku nad středem Země, tak to je tzv. Polární hlubokomořská planina v Severním ledovém oceánu :)
Protože ale pro ponory je důležitý tlak, je pro potápěče a batyskafy důležitější ta vzdálenost od hladiny :D

50

Odpovědět

Stejně jako že nejvyšší převýšení je pod horami v Chille, což taky hravě dá do kapsy Mariánský příkop.
A největší hora je Kilimandžáro (Everest je pouze nejvyšší). :)

20

Odpovědět

+Mikeskutečně nejvyšší hora je Mauna Kea - nad hladinu oceánu ční do výšky 4205 m, ale i s podvodní částí je vysoká 10 205 m, což z ní činí na Zemi nejvyšší horu, která při měření od báze převyšuje i Everest

51

Odpovědět

+MarZVidáš, a já měl za to že je to v Chille. Člověk si stále upravuje znalosti. :D

10

Odpovědět

Jsem nevěděl, že spolu bojuje krakatice s vorvaňem. Navíc by mě zajímalo co by z toho krakatice měla a jak si může myslet, že zdolá 30 metrové a 150 tunové zvíře.

14

Odpovědět

Asi sa ta krakatica iba bráni. To z toho má....

110

Odpovědět

Ona ty vorvaně papá víš?
Útočí tak, že ovine chapadla kolem jejich očí a tlamy. Stiskne a je tak v bezpečí před jejich zuby, plus jim tím způsobí celkem dost problémů s tlakem (receptory polohy, bolesti hlavy). Pak jen drží, zkusí je přetlačit a udržet v hlubině, dokud vorvaně neudusí. Jakmile se mrtvolka nebrání, krakatice ji začne zobanem rozebírat a pojídat.

50

Odpovědět

Když už musí tlak vyjadřovat pomocí letadel stojících na slonovi proč také tu hloubku neuváděl nějak snadněji představitelně? Třeba pomocí šířky kufrů fabie či fotbalových hrišt.

Až do konce videa jsem marně čekal kdy konečně řekně alespoň jednu zajímavou či alespoň překvapivou informaci, hrozná nuda.

211

Odpovědět

kašlat na oceány... teď mě nejvíc zajímají tučňáci císařstí :D

120

Odpovědět

thats deep

180

Odpovědět

Pokud máš rád hloubku, doporučuju pokračovat tímto pořadem: Do hloubky

211

Odpovědět

+BugHer0( ͡° ͜ʖ ͡°) tuhle část videacesky ještě neznam, díky

51

Odpovědět

+BugHer0chyba mi tam to (podla mna) najlepsie so Skin Diamond :(

30

Odpovědět

3:19 - ježiši kriste to musí být mega hustý taková bitva mezi velrybou a krakaticí
It's just like Pokemon but better

182

Odpovědět

Trochu si nedokážu představit, jak taková vorvaň bojuje :D

100

Odpovědět

+ThrayldMrdne tě ocasem a jdeš dolů, kamaráde! :D

30

Odpovědět

Čekal jsem konspiraci o Megalodonovi nebo pravěké nestvůře ale je to pouze video o hloubce oceánu . . . tak proč tak špatné hodnocení?

100

Odpovědět

Protože jsem čekal, že bude hlubší než jsem myslel.

571

Odpovědět

Protože jsou lidé hloupí :)

55

Odpovědět

+:)Já se třeba překlikl, mají špatně znázorněné hodnocení stačí bezmyšlenkovitě kliknout a je to tam. Kdyby byly ty hvězdičky seřazený podle velikosti, bylo by to lepší..

02

Odpovědět

+asdfnebo ty procenta umistit na stranu podle hodnoceni..

10