Dva týdny pod vodou

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:289
Počet zobrazení:4 472

Jaké by to bylo, kdybyste mohli dva týdny žít pod mořskou hladinou? Výzkumníci na vědecké základně Aquarius tuto možnost mají a v podmořském výzkumu jim to značně pomáhá. Jak je to možné?

Přepis titulků

Dnes se mě někdo ptal, zda mi neschází pohyb. Ne, já se totiž pohybuju na dně oceánu. To je boží! Poslední dva týdny jsem byla součástí mise 31 a žila jsem pod vodou. Byla jsem vědeckým pracovníkem. - Jsi tu! - Jsem tu! - Vítej doma. - Děkuju! PODMOŘSKÁ ZÁKLADNA AQUARIUS NA FLORIDĚ Aquarius je podmořská základna.

Leží na mořském dně v hloubce 20 metrů. Může zde žít až 6 lidí, kteří provádí podmořský výzkum. Je to jedinečné podvodní obydlí. Žádná další podvodní laboratoř neexistuje. Je to tu malé, útulné, má to asi 37 metrů čtverečních. Když se podíváte z okna, vidíte mořské dno v hloubce asi 20 metrů.

Kolem plavou ryby. PROČ ŽÍT POD VODOU? Když se potápím z hladiny, musím se vždy bát o čas pod hladinou. Když se potápíte do hloubky 20 metrů, můžete tam strávit asi hodinu, aniž byste riskovali dekompresní nemoc. Pokud chcete provádět výzkum, není to moc dlouhá doba. Ale jako akvanaut, čili saturační potápěč, který zde žije delší dobu, se můžete potápět až 9 hodin denně.

Za 2 týdny zde zvládnete tolik práce, co by při potápění z hladiny trvalo 2 roky. Plníme zde 5 různých vědeckých cílů. Sledujeme globální změnu klimatu a sledujeme, jak může ovlivnit korálové útesy. Sledujeme malá mikroklimata, jako je vnitřek mořské houby nebo ústí malého korálového pilíře. Zjišťujeme, co by se stalo, kdyby se moře oteplilo nebo kdyby se v okolí těchto organismů stalo kyselejší.

NEJDĚSIVĚJŠÍ MOMENT? TRÉNINK S HELMOU. Nejsilnější moment jsem pod vodou prožila při prvním nácviku s helmou. Museli jsme si nechat zatopit masku. Museli jsme si lehnout a narušit těsnění na krku. Natekla nám tam voda, museli jsme se postavit a dostat ji pryč. Bylo to skoro hned, trvalo to asi 15 vteřin. Přesto jsme byla dost nervózní. Podle mě tohle patřilo k těm nejděsivějším okamžikům.

NEJLEPŠÍ MOMENT? SETKÁNÍ S MÍSTNÍM ŽIVOTEM Silvie je mořský okoun. Často proplouvá kolem základny. Jsou schopni vytvořit takovou zvukovou vlnu, která cestuje vodou a ochromí kořist. Nebo spolu takto komunikují. Jednou jsem tleskla jejím směrem a Silvie vedle mě plavala skoro 20 minut.

A než odplula, vyslala mi ten zvuk přímo na hrudník. Bylo to, jako bych byla na rockovém koncertě. Pak prostě odplula. "To by stačilo. Už jsem s tebou strávila 20 minut." SPÁNEK POD VODOU Vypadá to jako akvárium, ale to vy jste akvárium. Jste v moři a ryby koukají na vás. A především v noci se u základny objeví plankton, který se hemží kolem světel.

Pronásleduje ho větší plankton, který ho požírá. Hned za ním plují menší ryby a pak větší ryby. Je to jako sledovat potravní řetězec za oknem. Bylo to úžasné. Máme svolení. Zajisti výpusti. Začněte odkalovat. Jdeme na to.

Bylo to velmi organizované. Nasaď si masku, vstup do vody... Je to 12 metrů. Začala jsem o tom všem uvažovat, až když jsem visela na laně a čekala na vytažení z vody. Viseli jsme na laně a já si uvědomila, že jsme strávili 2 týdny pod vodou. V tu chvíli jsem měla slzy na krajíčku. To jsem zrovna byla v hloubce asi 4,5 metru.

Nechtěla jsem odejít, protože to bylo tak skvělé. Byla to jedna z nejúžasnějších věcí, jaké jsem zažila. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

By mohli udelat ze by cela zakladna dokazala plavat nahoru/dolu usetrili by si dost komplikaci :) V podstate proc tam rovnou nedaj vyslouzilou ponorku :)

04

Odpovědět

Něco podobného se konstruuje i v Česku. :)
http://hydronaut.eu/

60

Odpovědět

Vysvětlete mi,prosím, chytřejší lidé, jak tam dostávají kyslík :)

50

Odpovědět

Elektrolýza vody.

91

Odpovědět

není to kyslík, ten tě omámí, je tak trochu jedovatý ;) mají tam vzduch nebo nitrox

a velký šnorchl nad hladinu by byl hodně dobrý, ale bylo by blbé, kdyby si na něj sedl racek..

64

Odpovědět

+LecitinUsedavý racek by už nikomu nevadil, protože by se jim základna se šnorchlem zaplavila. Ale i kdyby tam měli nějakou přechodovou komoru, jaksi by to postrádalo smysl, když největší předností je aklimatizace na zvýšený tlak.

23

Odpovědět

+LecitinŠnorchl nemusí být nutně jen roura vystrčená nad hladinou, máme kompresory, sifony.....bez nich by to zřejmě fungovalo jen těžko.

11

Odpovědět

Tak to je velká holka, jestli tím pod vodou myslí v suchu pod vodou. V záoceánské lodi můžete dostat kajutu pod vodou a být tam třeba 2 měsíce. BITCH PLEASE.

1531

Odpovědět

urcite 20 metru pod vodou :D max metr.. a navic tam nepusobi ty vlivy co pusobi tam.

31

Odpovědět

2:08 Ta ryba je nějaká zvědavá :D

101

Odpovědět

OMG! JEN 20m pod vodou a mluví o tom, jak kdyby byla rok ve vesmíru... nuda, nud, nuda

2855

Odpovědět

čekal jsem pořádnou hloubku v řádech kilometrů a zajímavé málo známé mořské živočichy a ne popisování jejího skautského výletu o_O

1644

Odpovědět

+RuneCzeQJá se nemůžu ubránit úplně stejnému pocitu, jaký z toho máš ty. Úplně čumím, kolik lidí ti tady dává palce dolů.

1015

Odpovědět

Tak nám pověz, na jaké zajímavé expedici jsi byl ty? A ne, cyklovýlet po Krušných horách není expedice.

1320

Odpovědět

+PersekutorKlasická ofenzivní odpověď, tady nejde o mě a popravdě video o cyklovýletu po Krušných horách by byl pro mě daleko zajímavější.
Moje rozhořčení plyne z toho, že jsem měl očekávání zajímavého dokumentu a ne toho, co jsem viděl taky, když jsem se potápěl v zahraničí.

2020

Odpovědět

Ve skutečnosti je jedno jestli seš 20m pod vodou nebo na orbitě, princip je tam skoro stejný.

263

Odpovědět

Hmm, pokud ti jde o 10 000 mil pod mořem, přečti si raději starého a mrtvého klasika. Vědecký výzkum není extrémní sport a podmořská základna v hloubce ponoru batyskafu Trieste zatím není právě v našich silách.

272

Odpovědět

+GandalfProc? Co je tezkyho na tom hodit tam do vody tuhle zakladnu.. potopila by se do hloubky sama ne? :D Dojet tam tim batyskafem, pretlakovat se v komore aby si postupne zvykli a je to ne?

15

Odpovědět

+GandalfI ten batyskaf tam vydrží jen chvilku, tuhle "základnu" by to v té hloubce zmuchlalo do kuličky.

40

Odpovědět

+GandalfNehledě na skutečnost, že dodávat kyslík tam dolů by už mohl začít být jistý oříšek.

30

Odpovědět

Kdybys byl vzdělanější, tak bys věděl, že dostat se pod vodu je složitější, než se dostat do vzduchu, do vesmíru, takže i 20 metrů je dost. Ovšem pointa byla v tom, že tam je těch 20 dnů, ne že se jednorázově potopí do nějaký tvou obdivovaný kilometrový hloubky

142

Odpovědět

3:16 - its like being in a big rock concert or something - bych řekl, že je myšlená spíše taková ta zvuková síla na rockovém koncertu, než... hod kamenem:)

90

Odpovědět

Opraveno.

90

Odpovědět

+Mithril02:04 - nejsem expert ale myslim, ze polyp je ta "ziva" cast koralu, nikoliv pilir. tedy koukaji se na jeden individualni koral z celeho utesu a jeho mikroklima. rozumim tomu spravne?

20

Odpovědět

Parada, klidne bych shledl hodinovou verzi.

284

Odpovědět

Tak se podívej na Propast. Akorát je to trochu děsivější verze. :D

150

Odpovědět

Koukám, že vědci nejsou moc dobrými potápěči :D
Ale ono je to v řadě vzdělávacích pořadů vidět, že se plácají jak ryby na suchu.

1119

Odpovědět

Jen pro vysvětlení:
- například zaplavení masky se trénuje u nás v ČR v základním kurzu a nikdy jsem neměl pocit, že by z toho lidé měli takové trauma
- na hladinu se také zkušený potápěč nevytahuje s pomocí lana a zuřivého kopání ve vertikální poloze.
Nejde o kritiku, spíš o postřeh - opravdu je to v pořadech velmi časté - teda spíš jen tam, kde jsou záběry z menších hloubek a teplých moří, ale stále mne to překvapuje (když mají údajně tolik hodin pod vodou).

241