Proč mají některé vnitrozemské státy námořnictvo?

Thumbnail play icon
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:53
Počet zobrazení:6 118

Definice vnitrozemského státu uvádí, že je to takový stát, jehož území se nedotýká moře. Je to opak přímořského státu. Existují však různé důvody, proč i takové státy mají větší či menší námořnictvo. Více se dozvíte ve videu.

Přepis titulků

Tento pořad sponzoruje Brilliant. Začněte s intuitivním učením s 20% slevou na Brilliantu, stačí být mezi prvními 200 lidmi na brilliant.org/reallifelore. Vnitrozemský stát je takový, jehož území se nedotýká moře. Ale občas svět nedává smysl, protože 9 vnitrozemských států má právě teď aktivní námořnictvo a 8 dalších má nějaké vodní vojenské síly. Takže 35 % vnitrozemských států má nějakou formu námořnictva.

Tři z nich, Ázerbájdžán, Kazachstán a Turkmenistán, hraničí s Kaspickým mořem, kde mají námořnictvo. Ale protože Kaspické moře není přirozeně spojeno s oceánem, jsou to vnitrozemské státy. Další vnitrozemské státy mají námořnictvo, ale nejsou zajímavější než tři příklady, na které se soustředím. Mongolsko, Bolívie a Švýcarsko. Začneme u Mongolska, které mělo před 700 lety největší námořnictvo na světě a dvakrát se neúspěšně pokusilo dobýt Japonsko.

Poprvé s 800 loďmi a podruhé s 4400 loďmi. Mongolské impérium dnes není, co bývalo, a moderní Mongolsko je ve vnitrozemí mezi Ruskem a Čínou. Ale moderní mongolské námořnictvo může říct, že je zcela neporažené. Tuto mocnou flotilu tvoří jeden remorkér jménem Sukhbataar III a jeho posádka sedmi námořníků, přičemž jeden z nich umí údajně i plavat. Takže šest neplavců, jeden plavec a remorkér, to není kdovíjaké námořnictvo.

Operují zde, na jezeře Chövsgöl, poblíž hranic s Ruskem, a existují jen proto, aby převáželi ropu ze severu na jih. Vzrušující, že? Pojďme na bolívijské námořnictvo. V porovnání s tím mongolským je úctyhodné, tvoří ho 5 000 námořníků a 173 plavidel. Dělají i důležité věci, hlídají řeky kvůli obchodu s drogami, ale hlavní důvod, proč má vnitrozemský stát takové námořnictvo, je symbolický.

Bolívie nebyla vždy vnitrozemský stát. Před více než 130 lety válčilo Chile s Bolívií a vzalo jí pobřeží, protože samo mělo málo. A Bolívie na to až do dneška nezapomněla. Bolívijské námořnictvo v podstatě živí naději, že někdy získají pobřeží zpět. Projevuje se to během jednoho z největších svátků, Día del Mar neboli Dne moře, během kterého Bolívie každoročně zdůrazňuje nárok na pobřeží. Ale největší a nejzajímavější námořnictvo vnitrozemského státu najdete ve Švýcarsku.

Přestože je ve vnitrozemí, má Švýcarsko dlouhou tradici zaoceánských plaveb, i dnes můžete zahlédnout obchodní lodě se švýcarskou vlajkou. Ale jak je to možné? Začalo to v roce 1941, kdy Švýcarsko řešilo krizi, protože bylo obklopeno státy okupovanými Osou. Neutrální Švýcarsko nemohlo obchodovat se Spojenci, aniž by zboží přesunulo přes území Osy. Ale pro tuto zemi je unikátní to, že má přirozený přístup k oceánům.

Odpovědí je řeka Rýn a přístavní město Basilej, domovský přístav švýcarského obchodního námořnictva. Z Basileje mohou lodi plout po Rýnu až do přístavu Rotterdam v Nizozemsku, který Švýcarsko spojuje s námořní obchodní sítí. Tato přirozená výhoda Švýcarsku umožnila obchod se Spojenci během 2. světové války. A i nadále podporuje obrovský švýcarský export a import. První lodě švýcarského námořnictva vlastnila vláda, ale po konci války se přesunuly do soukromých rukou.

Dnes pluje pod švýcarskou vlajkou flotila 37 obchodních lodí a v otevřených vodách je provozuje 6 různých společností. To, že jste obklopeni pevninou, neznamená, že nemůžete nebo nemáte mít námořnictvo. Švýcarsko má to své z praktických důvodů, Bolívie to své ze symbolických důvodů. A Mongolsko?

Asi proto, že to, že máte námořnictvo, vám vylepšuje vizáž v očích celého světa. Je-li podle vás absurdní, že 35 % vnitrozemských států má námořnictvo, nebo že se nedá změřit délka státu, který má pobřeží, nebo že jezero může přes noc zabít tisíce lidí a kusů dobytka, pak víte, že rád řeším všemožné absurdní scénáře a následně vám je vysvětluji. Ale i když to dělám rád, myslím, že by to měli umět všichni.

A nejlepším způsobem je si to vyzkoušet na Brilliant.org. Místo toho, aby vás učili například kalkulus pomocí memorování, začnou vám představovat intuitivní myšlenky schované za kalkulem. Pomocí jejich rébusů přirozeně pochopíte, jak kalkulus funguje, protože si ho rozkouskujete, zanalyzujete implikace a dojdete k zajímavým závěrům. Mají kurzy o spoustě dalších zajímavých věcí, informatice, solární energii, fyzice, a nejlepší na tom je, že si kurzy na Brilliant můžete zdarma vyzkoušet a pak přejít na premium s 20% slevou, když budete mezi prvními 200 lidmi, co kliknou na tento odkaz v popisku.

Brilliant.org/reallifelore. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

My taky měli námořnictvo. Nejdříve parník a ledoborec někde na východě před sto lety; a potom jako ČSLA říční plavidla. Někde bych měl mít i československý námořnický odznak, už ani nevím odkud.

21

Odpovědět

Stále máme volný přístup k moři a stále máme přímořské přístavy v Hamburku.

Škoda, že se právě český příklad do výběru nedostal, protože by pak mohlo Německo vypadat slabší než si o něm většina Američanů myslí, že je.

( A u té mongolské invaze nešlo ani tak o kvantitu, ale o kvalitu - tedy vlastně nejdříve Mongolové vyvraždili, nebo znásilnili Číňany a za pět, deset let po nich chtěli postavit nádherné a funkční lodě. A Číňané nějak na ten požadavek funkčnosti zapomněli....)

11

Odpovědět

+LJeště že náš příklad se do videa nedostal - Česká námořní plavba patřící kdovíkoumu (viz privatizace a Viktor Kožený) a která nemá žádné lodě - to by vypadalo ještě ubožeji než ta mongolská záležitost.

02

Odpovědět

+Blabula2Ale mluví o ozbrojených silách, nikoli o komerčních plavidlech (https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_v%C3%A1le%C4%8Dn%C3%A9_lo%C4%8Fstvo)

01

Odpovědět

+Blabula2A čeští vojáci sloužili i v Indickém oceánu. Tedy dá se mluvit i o českých mariňácích... (http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ochranu-pred-piraty-zajistuje-i-ceska-republika-100818/)

01

Odpovědět

Mohu se mýlit, ale nemělo by být v čase 1:45 namísto 500 námořníků 5000 námořníků?

11

Odpovědět

Je to tak, díky za upozornění, opraveno :)

11

Odpovědět

Jo také doufám, že se jednou ten žert o letadlové lodi Masaryk stane pravdou. Klidně bych na ni přispěl.

52

Odpovědět

Zatím není důvod. Němci svou část dohody o ' nezastavitelných ' plavidlech na Labi plujících pod českou vlajkou dodržují.

01