Oceánský výměník a klimatické změny

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:190
Počet zobrazení:7 806

Máme tu další video od Kurzgesagt. Dnes nám poví o tom, jak fungují mořské proudy a co by nám díky klimatickým změnám mohlo hrozit.

Přepis titulků

Oceánský výměník a Golfský proud Mořské proudy mají přímý vliv na naše životy. Ovlivňují naše počasí, klima a mnohem více. Mořské proudy a větry přenášejí teplo z rovníku k pólům a fungují jako obří motor pro klima planety. V oceánech se nachází množství proudů. Kruhový oceánský výměník je pro naše klima zásadní. Tento termín popisuje kombinaci proudů, která umožňuje výměnu vody mezi 4 z 8 světových oceánů.

Vytvářejí celosvětový cirkulační systém. Oceánskému výměníku se také říká Termohalinní výměník, kde termo odkazuje na teplotu a halinní na obsah soli ve vodě. Obojí ovlivňuje hustotu vody. Ačkoliv je část vodní masy poháněna větrem, tak za většinu pohybu vody v oceánech je zodpovědná rozdílná hustota. Teplá voda má nižší hustotu a stoupá vzhůru, zatímco studená voda klesá dolů.

Hustota vody navíc roste se zvyšujícím se obsahem soli. Na rovníku je sluneční záření velmi silné, což způsobuje velké vypařování, a tím se zvyšuje obsah soli ve vodě. Zde začíná Golfský proud. Golfský proud je pro evropské klima velmi důležitý. Je dlouhý 10 000 km, což ho dělá jedním z nejdelších a nejrychlejších proudů na Zemi.

Také je velmi teplý. S rychlostí asi 2 metry za sekundu přináší 100 milionů metrů krychlových vody za sekundu ke břehům Evropy. Neustále vanoucí vítr, jihovýchodní pasát, zanáší teplou povrchovou vodu k severozápadu do Mexického zálivu kde se zahřeje asi na 30 stupňů. Otáčení Země a západní větry nasměrují Golfský proud k Evropě a rozdělí ho.

Jedna část proudu míří na jih, další na východ ke Kanárskému proudu, a další část míří k severu, kde se ze Severoatlantického proudu uvolňuje do atmosféry množství tepla. Zde se voda ochlazuje. Obsah soli a hustota díky vypařování stoupá a mezi Grónskem, Norskem a Islandem klesá dolů. Zde také najdeme největší vodopády na Zemi.

Takzvané komíny. Asi 15 km široké sloupy, kterými voda klesá o 4 km hlouběji. 17 milionů metrů krychlových za sekundu. To je asi 15krát více vody, než je ve všech řekách na světě. To vytváří silný vír, který neustále stahuje další vodu. A to je důvodem, proč se Golfský proud pohybuje k Evropě. Mnoho druhů používá Golfský proud jako dopravní prostředek při svém putování z Karibiku na sever.

Ale proud nepřináší jen živočichy. Přináší také ohromné množství teplého vzduchu. Abychom vyrobili stejné množství tepla, které k Evropě přivádí, potřebovali bychom milion jaderných elektráren. Proto také Golfský proud nazýváme tepelnou pumpou. Bez něj by zdejší teploty byly výrazně nižší, minimálně o 5 až 10 stupňů.

Místo zelených polí bychom měli dlouhé zimy a zasněženou krajinu. V posledních letech v médiích vědci a vědátoři opakovaně vyjádřili obavu, že by Golfský proud mohl ustat, kvůli klimatickým změnám. Protože polární čepičky tají, tak obsah soli ve vodách Grónska klesá, stejně tak její hustota. Severo-atlantský proud už nebude tak těžký a nebude klest jako obvykle.

V nejhorším případě by to Golfský proud, naši tepelnou pumu, mohlo zastavit. Někteří experti věří, že klimatická změna by tento efekt mohla kompenzovat. Když se podíváme na vývoj Země za posledních několik milionů let, zjistíme, že klimatické změny jsou přirozené. Zažili jsme doby ledové i teplá období. Během poslední doby ledové obří příval tající vody změnil teplý severoatlantický proud a to zapříčinilo pokrytí severní polokoule ledem.

Vědci mají rozdílné názory na to, jaký vliv budou mít klimatické změny na oceánský výměník. Ale jedna věc je jistá. Když se klima změní, tak se komplexní systém mořských proudů a větrů, který je od poslední doby ledové relativně stabilní, změní způsobem, kterému stále nerozumíme. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

3:02 Little Dalek...:D

191

Odpovědět

Hustý, dík. TARDIS mi neunikla ale ten Dalek jo.

190

Odpovědět

Moc se mi líbila Tardis a kachničky. Jinak je to moc hezky zpracované, určitě pokračovat v překladu tohoto kanálu.

211

Odpovědět

veľmi ma štvú ľudia, ktorí keď počujú o globálnom oteplovaní, roztápaniu ľadovcov, a podobne, tak si mi iba povedia niečo v zmysle "Dobre, aspoň tu bude teplo." a odhodia obal žuvačky do trávy. Jasne laici si vôbec neuvedomujú čo to môže vychýlenie teploty priniesť pre našu už tak príliš rozrastanú populáciu - v prvom rade poľnohospodárke katastrofy v Európe a Subsaharskej Afrike - ešte viac ľudí bude hladných, čo znamená že ešte viac bude ľudí naštvaných, aby vlády neriskovali vzburu svojho ľudu zlepšia podmienky alebo obranu na prevenciu proti danej vzbure, na takéto veci ale bude treba peniaze, a z kade pôjdu, no predsa z daní, budú vyššie dane, ľudia budú ešte viac nasratí, takže jediným riešením bude veľká vojna alebo totalizácia západnej európy

1912

Odpovědět

Pěkná úvaha:-D A teď doopravdy, nějakou studii, která rozebírá dopad změny průměrné teploty v Evropě o 1°C (+1°C/100 let) bys nám doporučit nemohl? Nám bezvěrcům a laikům globálního oteplování?:-D

211

Odpovědět

Zajímavý video. A velký plus za Tardis na 4:13 :)

203

Odpovědět

všiml jsem si ji hned napoprvé a přišla mi tam přirozená jako ten vlk

202