Co kdybychom vysušili všechny světové oceány?

Thumbnail play icon
52 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:4 366
Co kdybychom přišli na to, jak vysušit všechny oceány skrz nějaký tajemný portál na dně Mariánského příkopu? Jak dlouho by to trvalo? Roky? Století? Tisíciletí? Zůstal by tu poté ještě nějaký život? A co kdyby se to stalo přes noc?

Přepis titulků

Co kdybychom přišli na to, jak vysušit všechny oceány skrz nějaký tajemný portál na dně Mariánského příkopu? Jak dlouho by to trvalo? Roky? Století? Tisíciletí? Zůstal by tu poté ještě nějaký život? Co kdyby se to stalo přes noc? Tohle je WHAT IF – a tohle by se stalo, kdybychom vysušili světové oceány. Oceány tvoří 70 % zemského povrchu. Kolik tekutiny to přesně je?

Pokud byste ji napustili do olympijských bazénů, potřebovali byste jich tolik. I kdybychom otevřeli portál velikosti basketbalového hřiště, trvalo by to stovky tisíc let vysušit všechny oceány. Uchovávají okolo miliardy kubických kilometrů vody. Ale co kdybychom měli pumpu dost silnou, aby vysušila oceány za minutu? Co by se stalo pak? Plavci, námořníci, pasažéři výletních lodí, všichni na moři by to pocítili velmi rychle.

Během sekund by jachtaři a plavci narazili v mělčinách na dno. Přežili by s pár zlomenými kostmi. Lodě na širém oceánu by neměli tolik štěstí. Parník velikosti Titanicu by dopadl na dno do 30 sekund a roztříštil se na kusy. To samé by se v první minutě stalo každé velké lodi v oceánech. A co všichni mořští živočichové? Odpověď už znáte.

Z nebe by doslova pršely ryby – velryby, delfíni a jiná velká vodní zvířata, plavající u hladiny, by spadla na oceánské dno. Zvířata blízko u dna by měla štěstí, pokud by nebyla vcucnuta spolu s vodou. Ale pravé problémy nastanou až s tím, co přijde poté. Naše oceány plní dvě životně důležité role. Zaprvé, regulují globální teploty absorbováním energie ze slunce.

Tlačí teplé tropické vody na sever a na jih, a cirkulují studenou vodu zpět k rovníku. Takhle na žádném místě na Zemi není příliš vedro nebo zima. Globální kontrola klimatu. Zadruhé, oceány podporují vodní cyklus odpařováním vody do mraků, a vracejí ji zpět v podobě deště. Ve chvíli, kdy oceány zmizí, se ze Země stane vyprahlá pustina. Do toho, zahoďte svůj deštník, protože už nikdy nebude pršet.

Moment, co všechna ta jezera a řeky? Nevystačíme si s nimi? Bez oceánů přijde svět o 97 % své vody. Ta malá troška vody, co nám tu zbude, nebude moct udržet vodní cyklus. Zásoby s pitnou vodou se vypaří pěkně rychle. Během pár dní by lidé a většina zvířat zemřela na dehydrataci. Rostliny by za pár týdnů začaly tlít. Během pár měsíců by začalo masivní vymírání lesů.

A všechna ta suchá, mrtvá vegetace by se nakonec vznítila. Během pár let by většina lesů shořela na uhel. Jak by se obří požáry šířily napříč planetou, atmosféra by se stala méně a méně okysličenou. Pokud by v té době stále žili lidé, nedýchatelný vzduch a spalující teploty by nás nadobro dorazily. Celkově vzato by Země skončila jako Venuše. Uvařeně.

Tak proč si nedat na pár dní pauzu, a neužít si volno u moře, dokud můžete? Není načase zjistit, jak by se vyvrbil váš WHAT IF scénář?

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

já to nepochopil

01

Odpovědět

Nechápu to nízké hodnocení. Občas tam mají zajímavé hypotézy. Např. díl, co by se stalo, kdyby na pár sekund zmizel veškerý kyslík.

11

Odpovědět

Prosím neprekladajte sériu What IF. Tie videá vyzerajú síce krásne, zaujímavo a sú na profesionálnej úrovni, lenže oni tam riešia tak retardované pičoviny. Celý ten kanál je len plytvaním času talentovaných ľudí, ktorý by mali svoj čas radšej investovať do skutočne dôležitých vedeckých problémov.

Videl som ich dosť veľa, je to jedna debiľnejšia otázka ako druhá. Prosím neprihrievajte polievku týmto kokotom.

Radšej oprášte kurzgesagt, Vsause, Veritasium, skúste nejaké videá s Neil De Grease Tyssnom, Michio Kaku a podobnými ľudmi alebo nejaký krátší TED Talk. Tých TED Talkov sú milióny a vždy hľadajú prekladateľa navyše majú už hotové anglické titulky.

Keby som tomuto mohol dať -100%, ale nemôžem tak aspoň dám 0. Naozaj tieto videá tak maximálne pre priemerných Američanov, ale nie pre nás. Dúfam že to skóre časom spadne aspoň na 40%

95

Odpovědět

What If už překládat nebudeme, nesetkalo se to s úspěchem, takže to u nás končí.
Co se oprášení vědeckých videí týče, určitě tě potěší, že MultiZaklinac opět začal překládat, takže se můžeš již brzy těšit na nové díly Vsauce :-)

61

Odpovědět

Zas tak bych to neshazoval. Rozhodně si nemyslím, že je to uplně marný. Řeší tam kraviny, ale o tom ten kanál ve svý podstatě je. Takhle tam zmiňují i hromadu věcí, které nejsou všem jasný a rozšíří obzory o důležitosti vodě na zemi. Určitě ani ty jsi neznal vše co mají oceány na starosti. Jasný, řeči o lodích a rybách padajících byly hodně mimo. Ale netvrdil bych, že je to tak strašné jako celek.
Xardass: na Vsauce se těším !

31

Odpovědět

Tato videa skutečně nejsou pro takové k****y jako ty.

10

Odpovědět

Tak to by mě ani ve snu nenapadlo. :(

62

Odpovědět

Ah. Olympijské bazény. Už je to tady.
O velikosti basketbalového hřiště… Jo. :-D
Ale nějak to zná km. Škoda, že ne Mm. A další násobky.
Jak mi dovolená u moře (kde je vedro) pomůže s…vedrem? :-D Snad pojedu někam, kde je chladněji, ať mohu existovat v klidu.

23

Odpovědět

Pri mori je iná klíma a preto naše telá to teplo vnímajú príjemnejšie.

14

Odpovědět

Postnout sem tohle video a hodit to pod kategorii “naučná”, to chce odvahu :’DD

208

Odpovědět

No, zábavné se mi zrovna nezdá :-D

74

Odpovědět

+AnonymousA co zákon zachování hmoty? Tedy vodu jde ' vysušit ' jen tím, že se rozlije do pouští a proto stupně se tam usadí život a hmota se naváže do rostlinné hmoty.

Tím, že vznikne sinicovy koktejl budou přilákáni členovci a za pár generací i vyšší živočichové.

Takže vznikne i ' malý vodní cyklus' a naopak se život rozšíří..

04