Proč AM stanice na noc vypínají?

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:6 582

Pokud jste se někdy zajímali o rádiové vysílání, zřejmě jste si všimli, že stanice vysílají boď na frekvenci AM nebo FM. Avšak u AM stanic se stává, že mnoho z nich na noc musí vypnout. Čím je to způsobeno?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje brilliant.org. Naučte se myslet na Brilliant s 20% slevou, když budete mezi prvními 200 lidmi na brilliant.org/HAI. Všichni hipsterští posluchači AM vysílání si mohli něčeho všimnout. Mnoho AM stanic na noc vypíná, zatímco mnoho jiných má větší dosah. Má to svůj důvod. AM vlny v noci cestují dále.

Následují vědecké řeči. Možná se i něco naučíte. Rádiové vysílání je rozděleno do dvou typů. AM a FM. AM vlny vypadají takto, FM vlny vypadají takto. Avšak v měřítku vypadají takto. AM vlny jsou mnohem delší než FM vlny. Vlnová délka stanice vysílající na frekvenci 1000 AM je 300 metrů dlouhá. Stanice vysílající na 100 FM má vlnovou délku 3 metry.

U vlnových délek platí jako u bodných zranění, že menší je lepší. Tedy v určitém smyslu. Stanice na 1000 AM vysílá na 1000 kHz, což je milion Hz. Vlna osciluje milionkrát za vteřinu. Stanice na 100 FM vysílá na 100 MHz, což je 100 milionů oscilací za vteřinu. Raději nebudu dál zabíhat do podrobností, ale na vyšších frekvencích vlny vysílají ve větší kvalitě.

To nás přivádí k noci. Ve výšce mezi 60 až 1000 km se nachází vrstva atmosféry zvaná ionosféra. V této oblasti se záření ze Slunce vzdá svých elektronů, které se zde chvilku zdrží a odráží vlny s menší frekvencí, třeba AM vlny, zpět na zem. FM vlny přímo projdou. Bez odrazu od ionosféry by se AM rádio dalo chytit jen na dohled od vysílací věže, což je, protože Země není rovná, jen asi 48 až 64 km.

V noci slunce zapadne, to asi víte. Bez slunce se v ionosféře pohybuje méně elektronů, takže část ionosféry zmizí. Ale ne celá. Ve výšce kolem 150 km ionosféra zůstává a odráží radiové signály zpět na Zemi. Protože se odraz odehraje ve větší výšce, je dosah signálu větší. Proto má AM rádio v noci mnohonásobně větší pokrytí.

Rozdíl je tak obří, že AM stanice v New Yorku, která během dne vysílá v okruhu 150 km, může být za správných podmínek v noci zachycena zkušeným operátorem v Evropě. To je trochu problém. V USA existuje jen 116 AM frekvencí, která určila milovaná FCC. Začínají 540 kHz a po násobcích 10 roste až na 1700 kHz. Avšak existují tisíce AM stanic.

Přes den to není problém, protože signál má dosah jen kolem 150 km. Ale kdyby všechny vysílaly v noci, vznikla by nesrozumitelná změť zvuků. Proto nevysílají. Některé frekvence mají status volného kanálu, což umožňuje velkým stanicím vysílat na plný výkon ve dne v noci. Ale ty, které přes den vysílají na stejné frekvenci, musí na noc vypnout nebo snížit výkon. Na 1000 AM v USA vysílají dvě stanice s volným kanálem.

KOMO v Seattlu ve Washingtonu a KMVP v Chicagu v Illinois. V noci blízké stanice jako WCCD v Parmě v Ohiu vypnou. Vzdálenější stanice jako KSOO v Sioux Falls v Jižní Dakotě značně omezí výkon, aby se daly zachytit jen v blízkém okolí. To vede k situaci, kdy se vysílací časy stanice mění podle ročního období. Denní vysílací čas stanice je přímo svázán s východem slunce. Takže WCCD, denní stanice v Parmě v Ohiu, smí v létě vysílat celých 15 hodin, ale v zimě, kdy je den kratší, smí vysílat jen 9 hodin.

Ale mezi stanicemi KOMO v Seattlu a KMVP v Chicagu je taková vzdálenost, že v noci na obou pobřežích může kdokoliv naladit 1000 AM a zaposlouchat se do vysílání. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nehovori 1:46 FM?

00

Odpovědět

Opravná poznámka. V čase okolo 1:30, když vysvětluje ionosféru, je v titulcích napsáno, že se zde záření ze Slunce vzdá svých elektronů, které se zde chvilku zdrží...
Nejsem natolik zběhlá v angličtině, abych dokázala říct, co přesně říká, ale fyzikálně to takhle nefunguje. Fotony s vysokou energií v této vrstvě ionizují přítomný plyn. Takže volné elektrony v ionosféře vznikají v důsledku slunečního záření, ale nepocházejí ze Slunce ale z atmosféry. Elektronům by cesta Slunce-Země trvá cesta poněkud déle a navíc jsou vesmírné elektricky nabité částice odváděny magnetickým polem Země někam úplně jinam.

70

Odpovědět

Trochu nechápu, proč tedy všechny AM stanice prostě nemění svůj výkon podle denní doby.
Přes den naplno a v noci nesníží výkon, aby byly zachytitelné pouze na stejném území jako přes den.

21

Odpovědět

Protože proč by to někdo dělal, když má prachy a vliv? To je jako bych se zeptal, proč všichni nepustíme bezdomovce k sobě domů, aby všichni měli kde spát. Zkrátka si budeš hlídat svoje teritorium.

13

Odpovědět

To, co zachycuje anténa, je intenzita, což je kvadrát amplitudy vlny.
AM - amplitudová modulace (mění se přímo amplituda. Vlny jsou tak dlouhé, aby byly ty přístroje schopny rozlišit tyto změny)
FM - frekvenční modulace (přidávají se do signálu další frekvence. Matematicky se i u amplitudové modulace přidávají další frekvence, ale není to hned zřejmé...)
PM - fázová modulace (dochází ke zpoždění fáze, matematicky tak opět k přidání další frekvence...)
V čase 0:37 jsou blbosti, takhle to nevypadá, míchá jabka s hruškama.
AM, FM, PM se tak liší jen svým původem, tím jak v přístroji vznikají. Jinak z hlediska signálu je to jedno a totéž. Doporučuji se podívat na Fourierovu transformaci.

45

Odpovědět

V tomto případě je důlěžité, že se každá z modulací používá pro jiné délky vln (např.: http://www.rozhlas.cz/napoveda/faq/_zprava/139617 ) - no a právě různá délka vln způsobuje ten rozdíl, který popisuje.
V čem je v 0:37 "blbost"? Mě to připadá jako hezky ukázaný a žádnou "blbost" tam nevidím... A co jsou ty jablka a co ty hrušky?

20

Odpovědět

+valsoraJV jednom případě ukazuje tzv. gaussovo klubko a v druhém nějaký schematický mišmaš. Superpozice periodických funkcí bude periodická funkce. Pokaždé se tedy dostaneš ke gaussovému klubku.

04

Odpovědět

+thheNo hele, napůl mi příjde, že se snažíš popsat vcelku jednoduchou věc zbytečně složitým (matematicko-fyzikálním) aparátem a napůl mi příjde, že tady trolíš :-D
Obě funkce, které jsou ve videu v 0:37 jsou periodické (takže nijak neodporují tomu, co píšeš ty) a navíc je to jenom ukázka principu (ve skutečnosti je tam "zakódovaná" třeba písnička).
To, že máme matematické nástroje, které dokáží popsat mnoho různých jevů steným "vzorečkem" neznamená, že je to ve videu "blbost" :-)

30

Odpovědět

Díky za překlad, zajímavé info a v rozumném množství, takže si to budu pamatovat možná i zítra :-D
Technická: v popisku by bylo lepší "stanice vysílají buď s modulací (frekvence) AM nebo FM". Frekvence AM nebo FM je totiž nesmysl...

80