Proč je focení noční Eiffelovky nelegální?

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:119
Počet zobrazení:12 331

Je to takový absurdní paradox. Během dne můžete Eiffelovu věž libovolně fotit a natáčet, ale jakmile se setmí, stává se z toho nelegální činnost, za kterou byste se teoreticky mohli dostat až k soudu. Jak je to možné? Napovím vám, že v tom hraje roli autorský zákon.

Přepis titulků

Toto video přináší Squarespace. Vytvořte si stránku s 10% slevou na squarespace.com/HAI. Pokud si občas projíždíte fotobanky, můžete si něčeho všimnout. Téměř nikdy neobjevíte video Eiffelovy věže v noci. Důvodem je, že jsou protizákonná. Toto video je naprosto legální. Toto vám ukázat nemůžu, protože je to nelegální. Může za to francouzský zákon o autorských právech.

Nejdříve si dáme rychlokurz o autorských právech. Moment, je tohle chráněno? Jejich logo určitě, i náhledy a banner. Pardon Green Brothers, za to může animátor. Autorské právo poskytuje výlučné právo prodávat a distribuovat své dílo po dobu života plus určitou dobu po smrti. V Pákistánu je to 50 let, ve Venezuele je to 60 let, na Jamajce je to 95 let.

V těchto zemích je to 70 let. Zahrnuje to i Evropskou unii, která v rámci autorských práv jedná jako jeden stát. Výjimkou z autorského zákona EU je svoboda panoramatu. Mohu vám legálně ukázat fotku londýnského panoramatu, ačkoliv je na něm mnoho budov chráněných autorským zákonem. V případě autorského práva jsou budovy považovány za umělecké dílo. Tyto budovy mají stejnou ochranu jako film, hudba nebo toto video.

Nemůžete si postavit repliku Londýnského oka, aniž byste zaplatili jeho architektům. Ale díky svobodě panoramatu ho můžete natočit. Cokoliv uvidíte na veřejnosti ve Velké Británii a ve většině států EU, můžete natočit, upravit i prodat. Ale existují výjimky. Hlavně ve Francii. EU dovoluje členům, aby svobodu panoramatu nezahrnuli do svých zákonů o autorských právech.

Francie tohoto práva využila. Od roku 2016 smíte pořizovat fotky a videa chráněných budov pro osobní užití, jejich komerční využití je ale porušením autorských práv. Ukázat vám toto video je rizikové. Musel jsem rozmazat toto, toto, toto, toto, toto, toto a toto. Všechny tyto budovy navrhl architekt, který je naživu nebo zemřel méně než před 70 lety.

Stále jsou chráněny autorským zákonem, takže by mě architekti mohli žalovat, protože tohle video je komerční. Vraťme se k Eiffelovce, kde podle tohoto recenzenta "vane moc silný vítr a pokud by byla v Americe, tak bychom vítr zastavili". Asi největší otázkou je, proč je legální ukázat Eiffelovku během dne?

Je totiž velmi stará. Gustave Eiffel věž nenavrhl. Design koupil od Stephena Sauvestra, pro něhož věž navrhli jeho zaměstnanci Maurice Koechlin a Emile Nouguier. Když Eiffel koupil návrh, koupil i autorská práva. Poté v roce 1923 zemřel. 70 let po jeho smrti, v roce 1993, autorské právo zaniklo jako u jakéhokoliv uměleckého díla.

Takže Eiffelova věž, její tvar i design jsou tzv. volné dílo. Všechny ty modely Eiffelovky prodávané v ulicích Paříže jsou ve skutečnosti naprosto legální. Ale světla na Eiffelovu věž byla nainstalována v roce 1985. A protože jsou považovány za umělecké dílo, jsou chráněny autorským zákonem. Z tohoto důvodu jakákoliv fotka při rozsvícených světlech je nelegální reprodukcí autorského díla.

Eiffelova věž není jediným takovým případem. Nemůžu vám ukázat pyramidu v Louvru, Malou mořskou vílu v Kodani, nebo hlavní nádraží v Římě. Ve skutečnosti se kvůli autorským právům na Eiffelovu věž nikdo nikdy nesoudil. Ale to se může změnit. Za vaše fotky z dovolené byste mohli jít do vězení. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Achjo, takovejch chyb v nápisu a popisku :(
Nevim zda je to neznalost publikujících lidí a nebo jen clickbait...

Každopádně (jak bylo řečeno i ve videu) je legální fotit Eifellovku jakkoliv a kdykoliv. Nelegální je to šířit. V čemž je například rozdíl od audiovizuálních uměleckých děl.
Navíc, fotit noční Eifellovku se smí. Co se nesmí fotit je viditelná světelná instalace považována za umění. A tato instalace nesvítí vždy, případně je obměňována a ne každá je chráněna zákonem. NApříklad osvětlení Eifellovky národními barvami v době krize či soustrasti, atd...

10

Odpovědět

Patenty a autorská práva jsou největší zlo ! :) Umělci žijí stejně hlavně s koncertů a filmy s toho co vydělají v kinech :D A vynálezy a technologie by měla být dostupná všem (ano vynálezce by měl být odměněn ale aby se patentovalo že foťák je vlevo a když jiná firma dá na telefonu foťák doleva de k soudu, nebo taky načítaní zleva doprava :D :D nedej bože když použijou podobnou technologii) Patenty a Autorská práva drží lidstvo hrozně pozadu hlavně v technice a zdravotnictví !!! A měly by se úplně zrušit ! Stejně ten vědec s toho má úplnou p**u ale vše shrábne Zentiva která už tak vydělává miliardy měsíčně takže nějaká ztráta patentu jí fakt poškodí a když konkurence ten samý lék vyrobí levněji dobře jí tak to je kapitalismus ! A hned by šli ceny léků dolů ! :D Prostě patenty a autorský práva vymyslel sám ďábel i když na něj nevěřím aby parazitičtí právníci mohly rejžovat a nestarat se o to jak moc ubližují zemi :D
PS: Když architekt nechce aby jeho dílo viděli lidi tak se k***a minul povoláním (Vim že jen komerční účely bla bla ale vyhulte když už to tam stojí tak to nebudu do reklamy vykostičkovávat) !!!!! :D

172

Odpovědět

Víte, co jediné brání těm zlým velkým korporacím, aby vzaly dílo autora a začaly na něm vydělávat?

Ano. Copyright.

72

Odpovědět

+J-KKorporace si to koupí a pak na tom stejně vydělají ! :) viz. Pubg, Star Wars, Práva k písničkám, atd. atd. Patenty a Copyright je klíčový pro existenci zlých velkých korporací !

11

Odpovědět

+Master JoudaAno, koupí a vydělají. Nebo to nekoupí a vydělají. On obecně účel korporace je vydělat. Bez copyrightu nebo s ním.

Ale autorská práva jsou aktuálně to jediné, co chrání malé firmy a autory právě před korporacemi. Tedy ne že by jich v Čechách bylo hodně. ;)

00

Odpovědět

Tohle je spíš právnická zajímavost. Jak zaznělo i v tom videu, nikdo zatím nebyl kvůli fotce nebo videu noční Eiffelovky soudně popotahován. A to se ta fotka běžně objevuje třeba i ve francouzských médiích, různé slavnostní ceremoniály s tématicky osvětlenou ET jsou naprosto běžně vysílané živě v TV - bez speciálních poplatků za práva - apod. Takže teoreticky si dovedu představit, že by takhle chtěli vyrazit nějaké peníze navíc třeba z filmařů, co by si chtěli natočit pár záběrů do filmu u noční ET ale ta věta o "zavírání za fotky z dovolený" je demagogickej blábol.

121

Odpovědět

Absolutně nechápu tento zákon.

Architekt za svojí tvorbu dostane zaplaceno. Architekt si obvykle účtuje cca 10% ceny stavby, tj stovky tisíc až miliony. Absolutně nechápu, proč má nárok na nějaká autorská práva. Tohle mi přijde uhozené.

Když firma vyvine lék, má ochranu 5 let, kdy na něm může "rýžovat", pak ho může kterákoliv firma zkopírovat. Proč má lék, životně důležitá věc, jejíž výzkum a vývoj stojí stovky milionů či miliardy ochranu 5 let, zatímco nějaká čmáranice má ochranu klidně 20x delší?

Osobně bych ten nárok nedal ani na rok, natož na takto šílenou dobu. Může někdo vysvětlit, proč to vlastně existuje?

33

Odpovědět

Až něco sám vytvoříš a bude o to zájem, tak to pochopíš. :D

U léků je to období možná krátké právě proto, že je tam nějaký obecný prospěch. Z toho, že by někdo využil bez zaplacení autorských poplatků cizí dílo, by plynul pouze prospěch osobní.

71

Odpovědět

Podle toho co ve videu tvrdí celou dobu je poslední věta normální lež. Za fotky z dovolené nikomu postih nehrozí, pokud se je nesnaží zpeněžit.

140

Odpovědět

Mna zaujala ta reklama na konci preco ste to neprelozili to bolo asi najdolezitejsie s toho.

12

Odpovědět

Není to nelegální. U těchto fotografií je uvedeno, že jsou pouze pro redakční užití (editorial use only). Tzn., že ji můžete použít jako ilustrační fotografii, pokud např. píšete článek o turistických cílech. Nemůžete ji ale použít v reklamě (např. pro propagaci hotelu v Paříži).

00

Odpovědět

+Vojta_neregistrovanýAaaha, už mi to došlo; díky :)

00

Odpovědět

To je krása jaké super zákony máme v EU :) Chce to více EU a EURO do každé dědiny :)

734

Odpovědět

Až na to, že A) za tohle si může Francie sama, B) autorské zákony nejsou specialitou EU. Ale kdo chce EU bít...

423

Odpovědět

+HmmTo je super, že mi EU řekne, jak vysoký maximální výkon může mít můj vysavač nebo abych neprodělal trauma moc ohnutým banánem, ale takovou triviální sračku jako toto vyřešit neumí. Právě proto je EU pro smích a normální lidé z ní chtějí vylézt.

39

Odpovědět

+nevimjmeno2Máš snad doma problém, že tvůj vysavač je příliš slabý na vysávání? Já jsem žádné hnutí proti nesajícím vysavačům nezaznamenal. A pokud si pamatuji, permanentně se v ČR řeší jednotná kvalita potravin - pak někdo přijde s pravidly, jak má ta kvalita vypadat a všichni se můžou zbláznit, že je to omezování svobody a že chceme jinak zahnuté banány. Právě proto jsou tito lidé EU pro smích a normální lidé by raději řešili podstatné věci.

53

Odpovědět

+nevimjmeno2A proč by to měla EU přesně řešit, když je Francie v právu udělat si to po svém, jak bylo řečeno ve videu? :) a proč musíš něco tak nesouvisejícího říkat pod videem, kde EU vystupuje naprosto minimálně a ještě víc neutrálně? :)

102

Odpovědět

Keď si pomyslím na všetky tie fotky svietiacej Eiffelovky a videí keď sa hrala na prskavku, ktoré som tam spravil a potom ukazoval všetkým doma a v práci.... :D :D :D

13

Odpovědět

"Od roku 2016 smíte pořizovat fotky a videa chráněných budov pro osobní užití,
jejich KOMERČNÍ VYUŽITÍ JE ale PORUŠENÍM AUTORSKÝCH PRÁV."

160

Odpovědět

Ti architekti snad hradili stavbu ze svého?

90

Odpovědět

Říct architekt je prostě kratší než momentální vlastník autorských práv.

40

Odpovědět

+MainManVskutku :)

40

Odpovědět

možno je to tým, že sú francúzi vylízaný kreténi...

203

Odpovědět

Myslíš, - ako s mäkkým, však?
Teda mäkkým písmenom "i" v množnom čísle.
Vtedy sa to líže najlepšie, predovšetkým gramaticky.

213

Odpovědět

+Tvé jménoTeda ,, s,, mäkkým písmenom "i" v množnom čísle. trapko

14

Odpovědět

+hovado 2No, tak najmä, aby sa vám to obom dobre lízalo a stálo - to za to. :-)

53

Odpovědět

+Tvé jménoaby sa ,,Vám,, to... slaby grammar nazi

03

Odpovědět

+hovado 2Asi ťažko - píšem (predsa) o dvoch osobách (ehm + hovado 2). Vráť sa na základku. :)

52

Odpovědět

lidi dnes už nesmí ani fotit Karlův Most pokud mají zrcadlovku

72

Odpovědět

To je ale tím že je to strategicky důležitej objekt státu. Kdyby nás třeba zas napadli Švédové.

90

Odpovědět

+Morceproč by to dělali? Kde by pak prodávali svůj nábytek a masové koule z koní?

32

Odpovědět

+lenaciaKoninu mám rád

00

Odpovědět

+Morceto pochybuju, protože tady se konina prakticky ani neprodává... ale chápu že je to jediné čím můžete "urážet" majitele koní... Můžu ale říci, že koňské maso je o hodně jinačí než třeba hovězí. Vlastně, rozkousal sis někdy třeba ret nebo tak a ochutnal vlastní krev? No tak nějak takhle chutná konina, protože chuť koniny je poměrně identická s chutí lidského masa.

02

Odpovědět

+lenaciaTady bych spíš řekl, že chcete vidět "urážku" někde, kde vůbec není. O masových koulích z koní jste navíc začla psát sama. A na tvrzení "koninu mám rád" není nic urážlivého. Nebo se snad chcete urazit, když řeknu "vepřové mám rád" ?? To taky uráží značnou část populace..... prostě se smiřte, že někde jedí hmyz a pavouky (Afrika + Asie) někde psy a kočky (Thajsko, CIna, Korea) někde syrové rybí maso (Japonsko), někde šneky a žáby (Francie) někde jsou dokonce tak nechutný, že rozvařené vnitřnosti (laloky, plíce, játra) namelou a s kořením to celé nacpou do zvířecích střev nebo rovnou z teplé krve udělají polévku - jmenuje se to jitrnice a prdelačka a jí se to v ČR.

10

Odpovědět

Celkem souhlasim, akorat bych jim uredne naridil, ze musi pokazde nez rozsviti svetla Eiffelovku zakryt, aby nebyli spoluvinni z porusovani autorskych prav. v CR bylo neco podobneho tusim s Jestedem.

60

Odpovědět

Francouzi jsou dementni narod.. ani v politice nemaji mistni .. a nechaji se rychle obsadit.. Jsou noobove aj ve vsech hrach.. ajflaka bych neresil ani za tmy.. at mi polibi p***l.. zabozrouti

612

Odpovědět

Já bych je spíš litoval kvůli té jejich klávesnici.
AZERTY… co to jako je, ksakru?
https://goo.gl/9aWG8r
U každé hry muset přenastavovat rozložení klávesnice pro WASD… a to to některé menší a online hry mají nastavené na pevno.
Nebo se zařídit jako my a mít zároveň i anglickou klávesnici, na kterou se musím přepínat pokaždé, co někoho napadne mít ovládání hry napevno "Z útok", "X skok", "C schopnost".

50

Odpovědět

Patenty a autorská práva, chronické bolesti moderní civilizace.

141

Odpovědět

Tak po určitou dobu jsou fajn. Nechceš něco vynalézt, aby to po tobě druhý den ráno obšlehlo šest megakorporací a zahájilo masovou výrobu, a tys upadl v zapomnění. Nebo natočit film, který ti nic nevydělá, protože kina si film stáhnou a nic ti nezaplatí.

Ale celý tvůj život + 70 po smrti je přemrštěně dlouho, takže místo aby se tvé dílo dál šířilo, dokud je populární, a ostatní na něm nebo na jeho částech mohli stavět, tak to ve spoustě případů jen tak nějak bobtná pod pokličkou a po smrti se těch sedmdesát let akorát tak krásně vyplní handrkováním dědiců a prodejem reklamních předmětů, než to buď slavnostně vyprší, anebo tě na poslední chvíli za pár drobných skoupí Disney (~ Medvídek Pú; https://goo.gl/j8g98w).

Pět, deset let by mohlo stačit.

191

Odpovědět

+ThooNo právě, myšlenka patentu/autorského práva (duševního vlastnictví), není v jádru špatná ve smyslu ochrany majetkových práv jednotlivce, ale to co s tím tvoří korporátní sféra je úplně jiná písnička a to dosti smutná, viz třeba patenty na genetické odrůdy rostlin. Myslím že by celému systému dost pomohlo kdyby duševní vlastnictví bylo omezeno výhradně na fyzické osoby a vypršelo by nejdéle deset let po smrti. Jinak se z toho stává "věčné držení" právnických osob a ty spolu navzájem povedou žabomyší války tak dlouho, až ustrne jakýkoliv legální pokrok.

No a v případě nepřímého patentování výhledu je to absurdní už zcela, taková cesta taky může skončit tak, že nás budou korporace sledovat lokačně skrze mobil či kamerové městské systémy a následně nám zašlou účet za všechno co jsme po cestě viděli či mohli vidět.

60
Další