Proč je obloha modrá?

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:3 439
Víte, proč je obloha modrá? Kanál Curiosamente nám to v krátkosti shrne.

Přepis titulků

Proč je obloha modrá? Kdybyste byli na Měsíci, tak i kdyby jasně svítilo slunce, uvidíte černou oblohu. Ale na Zemi vidíme kvůli vzduchu a jevu zvanému Rayleighův rozptyl oblohu modrou. Asi víte, že bílé světlo se stejně jako to sluneční skládá ze světla všech barev. Nejdelší vlnovou délku má světlo červené a nejkratší fialové. Vzduch se skládá převážně z molekul kyslíku a dusíku, které jsou velmi malé. Když světlo vstupuje do atmosféry, většina paprsků s dlouhou vlnovou délkou jí prochází přímou čarou.

Ale ty s krátkou, jako jsou modré a fialové, se srážejí s molekulami a rozptylují se do všech směrů. Proto je obloha zářivě modrá, i když ji tak ve městech někdy nevidíme. A proč není fialová? Je to proto, že naše oči tuto barvu moc dobře nevnímají. Jsou více uzpůsobeny k vnímání zelené, žluté a oranžové barvy. Při západu slunce musí sluneční světlo projít hustší částí atmosféry. Modré světlo se rozptýlí a k našim očím už se téměř nedostane.

Vidíme jen oranžové a červené světlo, které se rozptyluje méně. Při průchodu světla většími částicemi vodní páry se rozptylují i ostatní barvy, a proto vidíme bílé mraky. Když jsou mraky opravdu husté a světlo nepropouštějí, vidíme, že mraky tmavnou a signalizují déšť. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Aniž bych pustil video... že by proto, že modrá část spektra projde nejsnáze ozonovou vrstvou a atmosférou? Ze stejného důvodu jsou červánky na večer červené, protože mnohem silnější vrstva kterou světlo prochází (díky úhlu dopadu) odfiltruje vše ostatní, kromě červené.

23

Odpovědět

To sis udělal takovej hezkej kvíz sám pro sebe, milý:)

31

Odpovědět

Jako jo, přihořívá.... takhle nějak to zná každý. A proto je tu to video, které vysvětlí, že je to přesně naopak. Modré spektrum díky vlnové délce neprojde, rozptýlí se a proto je vidět... A červánky vidíme červené, ptže všechny barvy už se rozptýlily v horních vrstvách atmosféry a červené spektrum se "probojuje" nejdál...čili nejblíže k naší sítnici.

40