Proč je vanilka tak drahá

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:110
Počet zobrazení:6 169
Vanilková zmrzlina nebo třeba pudink, to je u nás klasika. Ale to koření je celkem vzácné, velká většina se pěstuje jen v malé oblasti na Madagaskaru a v posledních letech jeho cena prudce vzrostla. Toto video vysvětluje, co všechno k pěstování vanilky patří, proč je nyní dražší a co znamená vyšší cena pro její výrobce.

Přepis titulků

Od zmrzliny přes dorty až po parfém... Vanilka je oblíbenou příchutí po celém světě. V posledních letech cena přírodní vanilky prudce vzrostla. Jednu dobu byla na váhu dokonce dražší než stříbro. Proč je vanilka tak drahá? 80 % vanilky se pěstuje v ideálním podnebí severovýchodního Madagaskaru. Je to primární vývozní plodina Madagaskaru. Pro farmáře jako Beniho Odona je život daleko sladší, když je cena vanilky vyšší.

Když nebyla cena vanilky tak vysoká, byli lidé chudší a museli v noci používat olejové lampy. Ale když se cena zvýšila, mohli si dovolit solární panely. V roce 2014 stál kilogram vanilky 80 dolarů, o tři roky později to bylo 600. Dnes stojí asi 500 dolarů. Cena se zvýšila částečně kvůli globální poptávce. Kvůli trendu přírodních potravin se společnosti vyhýbají umělým příchutím a upřednostňují tu pravou.

Beni a další farmáři na tom vydělávají. Většina lidí si postavila hezké domy, děti můžou studovat déle. Naše životy jsou dobré, opravdu dobré. Ale situace se může velmi rychle změnit. Kolísání cen zasahuje všechny zemědělce, ale vanilka je k tomu obzvlášť náchylná. Během několika týdnů může cena vyrůst nebo spadnout až o 20 %.

Neustále si s tím dělám starosti. Když ta cena není dobrá, nemůžeme na tom my na venkově nic změnit. Liberalizace je jeden důvod pro tyto posuny. Madagaskarská vláda dříve regulovala výrobu a cenu vanilky. Dnes se cena vyjednává při prodeji, to umožňuje volnější trh, ale také nestálejší. Ten průmysl je navíc malinkatý. Jediný cyklón může zničit veškeré rostliny na Madagaskaru.

Také je to delikátní plodina a je náročné ji pěstovat. Vanilka je orchidej, která musí být ručně opylována, to je velice náročný postup. Pokud máte orchideje doma, víte, jak těžké je se o ně postarat. Představte si dělat to uprostřed madagaskarského pralesa. Trvá to asi 6 měsíců růstu na poli a potom 6 měsíců práce po sklizni. Na vanilce je zajímavé, že se musí sklízet až ve chvíli, kdy je téměř shnilá.

Pěstitelé se musí vyrovnat s dalším problémem: zloději se na vanilku zaměřují. Madagaskarci teď spí na svých polích. Nemůžou se spolehnout na ty, kteří jsou pověřeni státem, aby chránili je a jejich plodinu. Musí to vzít do vlastních rukou. To přineslo své problémy, samozvanou spravedlnost a spoustu dalšího násilí spojeného s vanilkou. Někteří farmáři se uchýlili k předčasné sklizni lusků, které ještě nejsou zralé.

Výsledná vanilka má ale horší kvalitu a ve výsledku stlačuje cenu dolů. Kombinace zhoršující se kvality a vysokých cen má následky. Vanilková cenová bublina možná praskne. Pokud bude cena nadále vysoká, může dojít na několik scénářů. Možná to půjde dál jako teď, vcelku nestabilní trh, kdy jsou farmáři vystaveni velmi stresujícím podmínkám, krádežím a násilí.

Možná se pokusí korporace a stát trh nějakým způsobem znovu zregulovat, to by mohlo stabilizovat ceny i kvalitu. Nebo možná ten trh zkrachuje. Dodavatelé, kteří vanilku poskytují velkým firmám jako Häagen-Dazs nebo Ben & Jerry's, nyní spolupracují přímo s farmáři, a snaží se tak získat kontrolu nad kvalitou. Jiné společnosti hledají přírodní vanilku jinde. Pěstuje se v Indonésii, Ugandě, a dokonce v Nizozemsku.

Celé století měl Madagaskar v podstatě monopol na vanilku, ale toto odvětví možná čekají radikální změny. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

umělý vanilin, která je asi 500x levnější je identický s tím co je ve vanilce. Jasně, chut není uplne stejna, protože lusk vanilky v sobě má spoustu dalších prvků, ale ten bullshit, že "to je přírodní, pravé tohle a tamto" co posledni dobou vsude jede jen marketing na prachy. V těch vanilkových zmrzlinách v podstatě žádná vanilka neni (stopové množství možná), v těch lepších je tam vidět pár černých teček, které absolutně nemůže průměrnej konzument zaznamenat jinak než pohledem a pak si nakecat, že žere pravou vanilku. Stejně tak by tam mohl někdo nasypat třeba nadrcenej popel.

42

Odpovědět

Chudáčci. Vyberou si k pěstování plodinu s extrémní citlivostí, malým výnosem, vysokou volatilitou ceny a teď pláčou, že jim zlí lidi, kteří to umí líp a levněji berou monopol :D

Mess with the best, die like the rest.

136

Odpovědět

Pokud je cena tak vysoká, určitě se jim musí vyplatit zaplatit si vlastní ostrahu. Nebo naopak je na tom tak malá marže, že jsou nuceni vyrábět nekvalitní zboží. Vůbec sem tedy nepochopil kolik z toho farmáři mají když ho trápí 25% volatilita a bydlí v chatrči.

200