Minimalistický přístup k osobním financím

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:101
Počet zobrazení:6 419

Základní pravidlo ohledně osobních financí zní: Vydělejte víc, než utratíte. V reálu to ale není tak lehké. Peníze jakoby nám prokluzovaly mezi prsty, ať vyděláme, kolik chceme.

V tomto videu Matt vyvrátí mýty o penězích a nakládání s nimi a zároveň nám poví o své vlastní cestě ze zadlužení.

Přepis titulků

Po většinu svého života jsem to s penězi moc neuměl. Vydělal jsem, utratil jsem. Peníze přišly a odešly. Protože skoro 8 z 10 Američanů žije od výplaty k výplatě, je to něco, co asi taky znáte. Po čtyřech letech jsem měl diplom z Masové komunikace, ale taky dluh 97 000 dolarů za studentské půjčky. A koupil jsem nové auto. Říkám, s penězi jsem to neuměl.

Něco mi bránilo, abych svoje finance vůbec sledoval. Stal se z toho vtip. - Dlužím mu nějaký peníze. - A kolik jako? Zabředl jsem do toho tak, že se zdálo nemožné dostat se ven. Šílené bylo, že mě ten dluh nezastavil od dalšího utrácení. Po tom autě jsem si koupil televizi, počítač a koženou bundu, vše na dluh. Ta bunda byla ale dost cool.

Brzy po škole jsem poznal, že musím něco změnit. Nemohl jsem už předstírat, že nemám ohromný problém. Byla to jedna z nejnáročnějších věcí, co jsem kdy udělal. Ale za čtyři roky se mi podařilo splatit studentskou půjčku i to auto. A o tom chci mluvit, o penězích a problémech s nimi a o tom, a jak mi pomohl minimalismus. Je takové základní pravidlo ohledně financí.

A zní: Utrať míň, než vyděláš. Ten se v penězích vyzná. V reálu to není tak lehké. Jakoby nám peníze protékaly mezi prsty. Ať vyděláme, kolik chceme, náš účet podle toho vůbec nevypadá. Jeden z důvodů, proč nevycházíme s penězi, je, že peníze jsou tabu.

Nemůžeme o nich mluvit s kolegy, rodinou, aniž by se někdo cítil posuzován nebo vyloženě uražen. To se může zlepšit, jen když budeme o penězích mluvit na rovinu. Musíme odložit svou hrdost a zkusit se to opravdu naučit. Jedna z nejlepších technik, jak se poučit o financích, je pomocí knih. Dám vám tři tipy. Tyhle knihy přináší cenné a důvěryhodné rady, které fungují a budou vám myslím užitečné.

Dejte si pozor na nesmyslné rozhazování. Když nám zvýší plat, když trochu víc vyděláme, získáme velký projekt, chceme hned... kupovat něco do bytu, lepší auto, zlepšit svůj životní styl, takže se tím odměňujeme za ten úspěch.

Kdybychom o utrácení radši více přemýšleli, kdybychom svůj životní styl radši kontrolovali a nerozhazovali, jakmile náš příjem vzroste, tak si za pět, deset let budeme žít mnohem lépe, budeme více zajištění, než když budeme neustále navyšovat své výdaje. Upřímně, nakupujeme kupu kravin a mazaně se ujišťujeme, proč si to zasloužíme.

Mám ráda nakupování, je na tom něco špatného? Ne všechny reklamy jsou špatné, ale spousta nás chce přesvědčit o tom, že si tu odměnu zasloužíme. Tak tvrdě pracuješ, zasloužíš si tu kabelku, boty, hodinky. Ale pravdou je, že si zasluhujete nebýt zadlužení. Zasluhujete si nežít od výplaty k výplatě. Čelíme tlaku sociálních sítí.

Držet krok s Jonesovými nebo Kardashianovými je v kurzu. A když si na sociálních sítích a jinde nedáme pozor, láká nás držet krok a pořídit si věci, které mají ostatní, jinak máme strach, že jsme něco zmeškali. Ale bohatí jsou bohatí, protože s penězi chytře nakládají. Nepronajmou si nové BMW nebo byt, na který nemají. Poslední tlak, kterému čelíme, je od nás samotných. Existuje takový mýtus: Nemám tohle.

Říkáme si to, abychom se přesvědčili, že si tu věc musíme koupit. Jako filmař si třeba říkáte, chci udělat tohle video nebo film, ale nemám tenhle objektiv, kameru, takže to nemůžu udělat. Nebo nemůžu jít běhat, posilovat, protože nemám tyhle tenisky. Ale jenom nás to zdržuje od plnění našich cílů a snů.

A ujišťuje nás to, že koupí té věci se to celé vyřeší. Což se nestane. Musíte něco obětovat. Po třech měsících od ukončení vysoké školy jsem se rozhodl nastěhovat zpátky k rodičům. Žil jsem u rodičů v suterénu, fakt v suterénu, dva roky. Moc jsem nechodil na rande, neutrácel, nechodil ven, protože jsem věděl, že musím něco obětovat, abych později mohl začít riskovat.

Prvně musíte jasně vědět, proč to děláte. Proč chcete být bez dluhů a finančně svobodní. Když opravdu porozumíme tomu, proč nechceme žít z ruky do pusy, proč chceme být bez dluhů, všechno bude trochu jednodušší. Když myslíme na zajištění a bezpečí, když můžeme pomoct rodině a přátelům, když mají problém.

Více nám to ozřejmí, proč je to důležité. Jste schopni více riskovat, vyhecovat se, dostat se mimo komfortní zónu. Čehož byste jinak nebyli schopní. Vím z vlastní zkušenosti, že kdybych byl zadlužený, nebyl bych tam, kde dnes. Kdybych neudělal ten první krok a neuvědomil si, že mám problém, nespustil by se ten domino efekt, který mě dovedl až sem.

Činit docela riskantní a ambiciózní rozhodnutí. Přestěhovat se přes celou zem, zanechat podnikání a začít s novým. Tohle nejsou lehká rozhodnutí, a když máte dluhy, bude to mnohem složitější. A mnohem méně pravděpodobné, že uspějete. Neexistuje lehčí strategie: Utrácejte míň, než vyděláte. Ale jak víte, čelíme tlaku dělat to přesně opačně. Ale když na tyhle tlaky dokážete vyzrát, když si k penězům vybudujete zdravý vztah, vytvoříte si dobré a stálé návyky, dokážete se stát po finanční stránce volnými.

Díky za zhlédnutí. Jaké strategie, tipy, pomůcky a knihy ohledně osobních financí pomohly vám? Co vám pomohlo splácet a dostat se z dluhů? Rád bych také slyšel o vašich úspěších, které jsou součástí dialogu otvírajícího téma peněz.

Myslím, že bychom se měli povzbuzovat a chválit za to, že v životě děláme pozitivní kroky. Nenechte se zastrašit nebo odradit příběhy lidí, kteří uspěli. Zkuste to vidět jako svůj vlastní potenciál. Když se někdo dokáže dostat z dluhů, dokážete to nejspíš taky. Díky za zhlédnutí. Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Velmi doporučuju zkusit mobilní aplikaci Wallet. Je potřeba si vytvořit zvyk po každém nákupu si ideálně ihned zapsat do aplikace onen výdaj, nic víc k tomu není potřeba. V aplikaci poté máte grafy, statistiky, ... Zkrátka budete mít skvělý přehled nad tím, za co utrácíte, kde máte kolik peněz, atd. Mě, téměř nepracujícímu studentovi, pomohla ta appka si našetřit opravdu krásný kapitál.
Taky jsem používal ještě jeden trik: Po každé výplatě, po každém zisku peněz si dát ihned 10-20% stranou a na tyto peníze vůbec nešahat. Praktikovat roky. Co potom s penězi, to záleží na každém... Funguje to skvěle a nemám pocit, že bych si nějak odtrhával od huby.

31

Odpovědět

Co tak znám od svých známých, tak jsem nabyl dojmu že většina lidí je chudých, protože neustále kupují blbosti a mají vysokou spotřebu, aby před ostatními předstírali jak jsou bohatí.... Ve Stamfordu dělají Marchmellounový test, většina z vás asi zná, dá se čtyřletému dítěti bonbón a řekne se mu: ,,Buď ho sníš teď, nebo počkáš 20 minut a dostaneš druhý" Tyhle ději se pozorují desítky let a došlo se k tomu že děti, co dokáží počkat jsou bohatší.... Kdo s tímhle má problém, tak můžu dát dobrou radu, peníze dělají peníze... Až našetříte určitý kapitál, tak budete mít možnosti a příležitosti ušetřit více peněz, stejně tak jako se vám otevřou příležitosti někde dobře investovat.... A už ten kruh pomalu roztáčíte na druhou stranu... Jestli jsou tu nějací mladí lidé a zajímá je tenhle komentář :-D Tak bych vám poradil šetřete, počkejte si, nepořizujte si auto v 18 když ho nepotřebujete do práce, mobil si sežeňte po starším sourozenci nebo rodičích, našetřete 50-70 tisíc a pak už to můžete někde koupit levně, jinde draze prodat... Tady se teď prodává tohle za desítku, budu to potřebovat až za 4-5 měsíců, ale koupím to teď, abych pak za tu dobu nemusel vyhazovat 20 a tak podobně... Souhlasím s tou myšlenkou u videa, prostě prvních 5 let si nekupujte ten pomyslný ,,status", chytře s penězi operujte a potom ten status budete doopravdy mít docela jednoduše... :-)

172

Odpovědět

Jako kolem a kolem si myslím, že pokud se člověk vecpe do garsonky, 1+1 max 2+1 a je sám bez závazků a drahé ( drahé ;) ) polovičky dokáže s penězi vyjít protože to sype jen do sebe. Teda co se týče jedince. Páry, děti, zvěř no to je pohádka na kterou zatím zvysoka kálím, takže tady finančni zkušenosti nemám

40

Odpovědět

Hmm ja usetrim viac ako polovicu prijmu..aj ked mam nadstandartny prijem stale si myslim ze vela utracam..

05

Odpovědět

Za dost podstatné považuji systematického vedení "domácího účetnictví" a opravdu poctivě si zapisovat VŠECHNY příjmy a výdaje.
V Excelu naprosto žádný problém.

136

Odpovědět

Pro normálního člověka naprosto zybtečný. Svoje příjmy znáš, svoje náklady znáš, nepotřebuješ excel, aby si zjistil, co si můžeš dovolit a co ne...

1114

Odpovědět

+BullOverJá snad někde tvrdil že jsem "normální"?

33

Odpovědět

Excell si vedu od 2013 a musím říct - teď už mě to vůbec nebaví, ale nechce se mi skončit, abych přerušil šňůru. Každopádně první věc je utratit méně než více, ale pak je důležitá ta druhá - zbylé peníze investovat lépe než nechat pod polštářem, nebo nechávat jenom na spořáku, kde je 1% nic nic... K tomu bych uvítal více videí, protože to mě tak hrozně nebaví - kamarád investuje do akcií, v průměru vydělává 6-8% ročně, ale sleduje to, baví ho to, já bych taky rád, ale absolutně mě to nebaví :D.

50

Odpovědět

+MarkusJo, to bych taky uvítal... těch videí je hodně a rozhodně jsou užitečnější, než rady typu "utrácej míň než vyděláš a nebudeš mít dluhy".

I když na investování mám osobně daleko radši nemovitosti, než papíry... vydělá to sice míň, ale je to jistější a máš z toho daleko lepší pocit. Koupíš si nějakou louku, ona se ti celkem slušně zhodnocuje, když je blízko vesnice, tak z ní můžeš časem udělat parcelu, navíc máš peníze z nájmu a nemusíš prakticky nic dělat. Na papírech se dá moc snadno prodělat.

11

Odpovědět

Tohle mi prijde jako spise problem Ameriky, kde se lidi zadluzi behem studia a v tu chvili nemaj jeste ten selskej rozum. Proto utraci za kraviny a musi prijit nekdo, kdo jim rekne, ze to delaji blbne. Taky si nedokazu predstavit, ze by s tim mel mit problem nekdo v Cesku - az na ty socialne slaby skupiny. To jsou proste k****i a tohle video jim stejne nepomuze. :)

106

Odpovědět

To neni o Amerike. Niekto ma v mladom veku s peniazmi problem kvoli studenskej pozicke iny kvoli autu ktore si kupil este skor ako mal vodicak, cigarety/alkohol, lifestyle, bujare vikendy. Kazdy ma tu svoju "pozicku".

50

Odpovědět

Nějak si neumím představit, jak s tím může mít normální člověk v ČR problém. Každý pracující má aspoň 12 200 Kč. Podle platu si nastavím výdaje (jídlo, nájem), v ideálním případě si ještě každý měsíc něco málo odložím, kdyby náhodou. A hledám si lepší práci, pokud se současnou nejsem spokojený. Recept na život ve třech větách.

314

Odpovědět

Give that man a nobel prize.

Už jste si někdy zkusil být matka samoživitelka s platem 12.200,- Kč a vybalancovat nájem + další měsíční výdaje? A teď si představte, že se Vám jednoho dne pokazí lednice / pračka... Jelikož si z těch 12.200,- po odečtení nájmu a výdajů neušetříte ani korunu bokem, tak Vám nezbyde než vytočit home credit - a show začíná.

227

Odpovědět

+MVV tom případě matka samoživitelka bohužel udělala něco špatně se svým životem než se stala matkou a měla by vychovat děti tak, aby neopakovaly chyby své matky a mohly finančně pomoci své mamince, alespoň na stará kolena, protože si toho tolik vytrpěla a zaslouží si někdy odměnu za utrápený život.

1017

Odpovědět

+hmmmmJak uděláte v životě něco špatně, tak se vám rozbije pračka.

90

Odpovědět

+MVDěsí mě, že "nezbyde Vám než vytočit home credit" dostalo 8 kladných hlasů.
Ale je pravda, že děti jsou výdaj, který je nutné předem hodně dobře promyslet.

43

Odpovědět

+jjkVídíš to moc v rámci sebe a svého sociálního okruhu. Existuje spoustu situací, kdy to není tak jednoduché jak popisuješ, nebo ti lidi skutečně s financemi neumí nebo obojí. A není jich málo, koukni se třeba na odkaz http://mapaexekuci.cz/

40

Odpovědět

+PTPTPravda, vidím, že jsem se trochu unáhlil. Asi bych měl být vděčný za svou sociální bublinu... Beru tedy zpět, co jsem napsal.

40

Odpovědět

Když nebudete utrácet za kraviny, nebudete mít dluhy! Jaká to převratná myšlenka.

261

Odpovědět

A kolik lidí tuhle základní myšlenku přesto zcela ignoruje...

330

Odpovědět

+XardassHmm... a je to tím, že to nevědí, nebo tím, že si to prostě nechtějí připustit? Nemyslím si, že někdo je až tak blbej, že by platila ta první možnost (ok, pár jich asi bude, ale jen hodně málo) - na většinu lidí platí ta druhá možnost = nepomůže jim, když jim to někdo řekne, protože už to dávno věděj, jen se tim neříděj.

101

Odpovědět

+BullOverJasně že tak blbej!!! Špatný, ale zároveň i dobrý příklad je třeba kouření a chlastání- kouří mnohem víc lidí ze sociálně slabších poměrů než ti ze sociálně lepších poměrů. Taky by se dal uvést příklad, že třeba každý den u telky vychlemtají 5 lahváčů, ale stejně každý měsíc budou brečet nad tím, jak jsou bez peněz. Můžou si odpustit chlast a cigára a EJHLE.... hned bude víc peněz a zároveň i energie třeba na změnu práce, více energie se sebevzdělávat, více odhodlání třeba vycestovat na západ a dělat tu stejnou práci za více peněz. Oni pak jen hledají výmluvy a nadávají na ostatní, protože kdokoliv jiný může za jejich strašnou životní situaci. Nepřipustí si chyby a vůbec nechápou, že za situaci si můžou sami, ale většinou to jsou politici, stát, cigáni a uprchlíci, kteří můžou za jejich dluhy u homecreditu, který splácejí půjčkou od Zapla a takto dokola... :))

182

Odpovědět

+hmmmmBavim se s nima poslední 2 měsíce každý den, oni to moc dobře vědí, jen to prostě nechtěj vědět - ano, hledaj výmluvy a nadávaj na všechno kolem sebe, ale lžou tim sami sobě. Když se s nima na to téma pár minut bavíš, tak ti i řeknou "jo, já vim, že je to moje chyba a moh bych něco dělat...", ale pak stejně neudělaj vůbec nic a radši si budou dál vymejšlet výmluvy a navzájem se přesvědčovat o tom, že oni si za to vlastně nemůžou. Oni tu informaci maj, věděj to, jen je pro ně daleko pohodlnější jí potlačovat a ignorovat, než aby něco udělali.

32