Proč není na vlajkách fialová barva?

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:4 830
Fialová je zajímavá a dnes velmi oblíbená barva. Proč jí ale v minulosti bylo tak málo a žádná země ji nemá na vlajce?

Poznámka: 
Libra je asi 0,45 kg a 56 000 dolarů podle aktuálního kurzu cca 1 201 000 Kč.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Na světě je 196 zemí a žádná z nich nemá na vlajce fialovou barvu. V minulosti fialová nebyla ani symbolem království, civilizace nebo císařství. Co je na ní špatného? Dnes je velice oblíbená. Proč ji žádná země nechtěla na vlajce? Odpověď je velmi snadná. Byla zkrátka moc drahá. Není na žádné vlajce, protože až do 19. století fialová stála víc než její váha ve zlatě.

Po staletí byla spojována se šlechtou, mocí a bohatstvím. Alžběta I. dokonce zakázala její nošení s výjimkou nejbližší královské rodiny. Za její výsadní postavení a vzácnost může cena původního pigmentu. Pigment pocházel z fénického obchodního města Týru v dnešním Libanonu. Obchodníci s látkami jej získávali z mořského šneka, který se vyskytoval jen na pobřeží Týru. Výroba barvy dala práci.

Na 1 gram týrské fialové bylo potřeba více než 10 tisíc šneků! Protože si barvu mohli dovolit jen bohatí vládci, stala se symbolem vyšších vrstev Říma, Egypta a Persie. Značila také duchovno a posvátnost, protože císaři a králové, kteří ji nosili, byli považováni za bohy či jejich potomky. Někdy však byla barva drahá i pro ně. Ve 3. století císař Aurelius nedovolil své ženě koupit si fialový šátek, protože stál ve zlatě trojnásobek své váhy.

Libra barvy stála tři libry zlata, což by dnes bylo 56 tisíc dolarů. Protože tedy cena fialové barvy byla tak astronomicky vysoká, nikdo, dokonce ani nejbohatší země, si ji na vlajce nemohl dovolit. K nižším vrstvám se odstín dostal asi před stoletím a půl. V roce 1856 mladý anglický chemik William Henry Perkin náhodou vytvořil syntetickou fialovou směs při pokusu o výrobu chininu, léku proti malárii.

Zjistil, že sloučenina barví látku, takže si ji nechal patentovat, začal vyrábět a pekelně zbohatl. Z masové výroby už si ji mohl dovolit každý. Elita si jí přestala cenit a výsadní postavení upadlo. Ale vlajky zemí zůstaly stejné. Od 20. století vznikly nové země a některé si fialovou na vlajku daly, takže kdoví jak to bude dál.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejdříve říkají, že v současnosti fialovou nemá na vlajce žádná země a pak na konci tři ukáží? Trochu rozpor. Dnes je fialová velice oblíbená? Nijak víc, než jiné barvy, dokonce možná i méně.

73

Odpovědět

KRYTON: Věděli jste také, že fialová barva je luxusní zboží? Získává se z mušlí a mohou si ji dovolit jen bohatí.
LISTER: Fialová barva? A proč prostě nesmíchaj červenou a modrou?
KRYTON: To ještě neobjevili, pane.

431

Odpovědět

Takže můj žalud je vzácnej?

118

Odpovědět

Tvuj zalud je stopro unikat. Nabidni ho nekomu na vlajku, bude rad

161