Proč Spojené státy bojovaly v Korejské válce?PragerU

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:287
Počet zobrazení:12 054

Proč byla bojována Korejská válka? A proč se do ní vložily Spojené státy? 

Pokud se vám video z tohoto nového kanálu líbí, nezapomeňte nám to napsat do komentářů. V případě kladného hodnocení budou následovat další podobná videa. Díky! 

Přepis titulků

Zmiňte dnes Korejskou válku a většina lidí na vás bude hledět prázdným výrazem. V době, kdy probíhala, jen pět let po konci druhé světové války, ji každý uznával jako konflikt, který utváří svět. Jako drsnou konfrontaci mezi jednotkami demokracie a komunismu. Začala 25. června 1950, kdy Severní Korea s podporou SSSR překročila 38. rovnoběžku a napadla Spojenými státy podporovanou antikomunistickou Jižní Koreu. Během týdnů komunisté ovládli skoro celou zemi.

Spojené státy si nebyly nejprve jisté, jestli by měly nemohly zareagovat. Amerika po druhé světové válce ořezala vojenský rozpočet a chybělo jí vybavení i vojáci. Stále se ještě plně neprobudila z expanzivní hrozby ze strany Sovětského Ruska. Sověti, podpořeni vlastním vývojem atomové bomby a Mao Ce Tungovým vítězstvím v Číně, vycítili neschopnost Američanů jednat a podpořili agresi Severní Koreje. Avšak během týdnů prezident Harry Truman vyslal jednotky zachránit potápějící se spojenecký perimetr v městě Pusan na jihu Korejského poloostrova.

A do konce září 1950 generál Douglas MacArthur úspěšně provedl vylodění v Inchonu a začal s protiútoky. Rychle získal zpět celý jih a poslal Američany vedené jednotky OSN hluboko do Severní Koreji s cílem sjednotit celý poloostrov. Nečekal ale, že řeku Amnokkang překročí stovky tisíc vojáků Čínské rudé armády, kteří v přesile zaženou Američany zpět do Jižní Koreje. Díky genialitě generála Matthewa Ridgewaye, který dorazil převzít velení do Jižní Koree v prosinci 1950, zatlačili v dalších stech dnech jednotky OSN komunisty zpět přes 38.

rovnoběžku. Boje byly tvrdé. Soul, hlavní město Jižní Koreje, vystřídal vlastníka pětkrát, než byl konečně zabezpečen Američany. Během let 1952 a 1953 byla válka statická, ani jedna strana nebyla schopna rozhodujícího úderu. Nakonec konflikt skončil napjatým příměřím v červenci 1953. Po dalších 60 let přetrvala Studená válka mezi Stalinistickým severem a Jižní Koreou, která se do 60. let vyvinula v demokratickou a ekonomicky silnou zemi. Přes 35 000 Američanů zemřelo v Korejské válce.

Válka značila první velký ozbrojený konflikt jaderného věku, a první válku, ve které Spojené státy jasně neporazily nepřítele a nemohly si tedy diktovat podmínky příměří. Stála účast ve válce a zachování Jihu - bez sjednocení celého poloostrova - za vysokou krvavou cenu? Záchrana Jihu byla začátkem dnešní demokratické a prosperující Jižní Koreje. 50 milionů občanů získalo svobodu, blahobyt a požehnalo svět předními produkty od značek jako Hyundai, Kia, LG a Samsung. Jižní Korea je modelem globálního občanství a silným spojencem USA a stojí v ostrém kontrastu ke komunistickému režimu na severu, který vyhladověl a zavraždil miliony vlastních obyvatel a způsobil ve světě nevýslovnou hrůzu.

Kdyby nebylo Americké intervence a podpory Jihu, dnešní monstrózní režim v Pchjongjangu by vládl celé Koreji, což by jaderně vyzbrojenému diktátorovi zajistilo ještě větší sílu a zdroje. Americká snaha zachránit Koreu také poslala zprávu komunistické Číně i SSSR, že svobodný svět pod vedením USA nebude nadále tolerovat vojenské anexe svobodných národů.

Následná politika zastrašování pomohla odradit komunistický svět od podobných útoků na Japonsko, Tchaj-wan a západní Evropu. Korejská válka nakonec ukázala Spojeným státům nebezpečí odzbrojení a izolacionismu a vedla k dvojstranické zahraniční politice zadržení světového komunismu, která v roce 1989 konečně vedla k rozpadu Sovětského svazu a s tím k vítězství ve Studené válce. Korejská válka znamenala neúplné americké vítězství a neúspěch osvobodit Severní Koreu a sjednotit tak poloostrov, avšak i přesto se jednalo o vítězství. A to nejen z vojenské perspektivy, ale i z té morální.

Důvodem, proč v Koreji zemřelo 35 000 Američanů, bylo udržet alespoň polovinu Korejců svobodnou. Korea neměla jediný nerostný zdroj, který by Americe prospěl. Korejská válka si zasluhuje více než prázdný pohled. Zasluhuje si být pamatována a studována s pýchou. Pro Prager University Victor Davis Hanson, Hoover Institution.

Komentáře (71)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky Ameriko!!

00

Odpovědět

No, video je odsahově jak výcuc z wikipedie a navíc je tam spousta nepřesností, ale to je nejspíš daň za krátkou délku.
Pokud by tohle téma někoho zajímalo, pak celkem doporužuju dokument:

https://www.csfd.cz/film/161798-korejska-valka-ohen-a-led/prehled/

Na to že ho dělali američané je místy až nečekaně sebekritický, jsou tam výpovědi reálných vojáků a důstojníků a je i dobře strukturovaný.

00

Odpovědět

Slobodný svet pod vedením USA?!?!?!?! Nie!!!!

14

Odpovědět

..napíšu nasledující s respektem k tomu, že o konfliktu vím velmi málo....

video ač se snaží o nějakou úroveň projevu, je z mýho pohledu proamerická manipulativní s****a

0% odpovědi na otázku, proč se USA angažovala v Koreii.
Bláboly o demokracii odpovědí fakt nejsou, viz nedávno např Irák, Afganistán, Libye, Sýrie a mnoho dalších (předpokládám, že al-srajda a jiné jsou na výplatní listině tajných služeb)
(kdo si chce rozšířit obzory, nechť se po netu koukne kolik vojenských základen má USA po světě, kolik vedlo válečných konfliktů - tzn. v podstatě až na výjimky neustále někde válčí a může pohledat o false flag operacích - např. kolik jiho-amerických USA nevazalských prezidentů mělo např. havarii s letadlem .)

ohledně manipulace:
http://video.aktualne.cz/svet-na-hrane/cesti-studenti-se-potykaji-skremelskou-propagandou-nektere-o/r~956a0190fb4511e590060025900fea04/
toto video je podle mě velmi názorné (opět málo dat, neviděl jsem celou přednášku, pouze toto video)
je z mého pohledu ***** jak těm mladým vymejvá hlavu pro-americkou propagandou, když název je líbivě osvěta vůči propagandě (prokremelské propagandě) a ještě se jim v jednom momentu přímo vysmívá, že jsou mladý a blbý (konkrétně maj občanku, můžou volit, ale jsou snadno ovlivnitelný)

střípky fakt co si matně vzpomínám: jihokorejskej režim se otřásal v dost ve skandálech, kde Kožený, Krejčíř nebo Kalousek by se mohli i něco přiučit:-P
pak si vzpomínám, že armáda Číny se do bojů zapojila až po vpádu amerických vojsk na jejich území (ve videu to tak není)

když to shrnu: video je slabý, americké velení v Korei předvedlo hezkou operaci s vyloděním v týlu nepřítele a co je pravda, ví jen insideři (blábolům o demokracii veřej jen ovce), svět řídí sociapatická mafie a podle toho to vypadá

ps: diskutovat nebudu ;-)

34

Odpovědět

Video obsahuje mnoho faktických chyb a nepřesností. Ve zkratce:
1) USA obešli svojí intervencí v korejské válce OSN. Nebylo to zmíněno. Ano, cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. O co jsme pak, jako představitelé západní civilizace, lepší než diktatury, když pravidla obcházíme stejným způsobem?

2) Osobně mi tam chybí zmínka, že se jednalo o jednu z posledních válek vedenou „tradičním“ způsobem. Pokud je správný výraz „občanská válka v Koreji“, tak rozhodně byla jiná než pozdější konflikty - nebyla v ní guerillová válka (obě války ve Vietnamu a Afghánistánu...), genocida a etnické čistky (Jugoslávie, Rwanda, Angola, Kambodža, Jižní Amerika, Irácko-íránská válka...) a sebevražedné teroristické útoky (prakticky všechny dnešní konflikty na blízkém východě).

3) Pokud se mluvilo v 60. letech o korejském ekonomickém zázraku, mluvilo se o Severní Koreji, která byla tvrdě subvencovaná celým komunistickým blokem (západ později začal se subvencemi Jižní Koreje). Po smrti Stalina začalo sovětské politbyro zavrhovat silové vedení válek a přemýšlelo nad tím, jak přesvědčit státy, aby dobrovolně přecházely k SSSR poté, co uvidí úspěch komunistických ideologií. Ceaușescu v Rumunsku byl proti jihokorejskému Li Sung-manovi lidumil. A to si jako jako jeden z mála tehdejších diktátorů půjčil od MMF a veškeré dluhy splatil. Přesto mu západ nepomohl. Severní Koera na tom není dnes ekonomicky špatně jen proto, že tam vládne komunistická ideologie Čučche, ale proto, že je absolutně izolovaná všemi sankcemi. Technologie, které nemá jak vynaleznout nebo vyrábět si nemůže koupit. Podobně zaostalé státy v Africe si mohou na technologie půjčit například od MMF, KLDR však ne. Jak sankce fungují je vidět na současné Ruské federaci - po anexi Krymu a potravinových sankcích rostly až do teď ceny základních potravin a s následky bude vypořádávat nejspíše příštích pět let než nahradí veškeré výpadky dodavatelů a srovná kvalitu potravin na úroveň roku 2013. KLDR není Rusko - nemá a nikdy nemělo takové zdroje a rezervy. A to prosím pěkně píši jako Rusofob!

4) „Americká snaha zachránit Koreu vyslala signál, že západní svět nebude podporovat anexe...“, a kde byli, aby pomohli povstání proti tyranům v Pobaltí a Polsku (prakticky celá 50. a 60. léta probíhala všeobecná povstání končící věšením komunistických funkcionářů na nejbližší stromy), Východním Německu (1953), Maďarsku (1956), Československu (1968)? A to jsem vyjmenoval pouze ty nejokatější. Jediná tehdy úspěšná vzpoura proti bolševismu byla v Rakousku, kterou si Rakušané podpořili sami (mezi lety 1950 až 1955 úspěšně potlačovali „dovolenkáře“) a v roce 1955 bylo Rakousko uznáno jako neutrální země. Nebýt intervencí rudé armády a nezájmu západu by většina států Střední a Východní Evropy byla svobodná dříve než před rozpadem Sovětského svazu. USA podpořili krádež suezského průplavu (1956) prosovětským Egyptem a nátlakem na Evropu v podobě rychlého rušení kolonií (Afrika, Indočína...). USA tehdy i dnes podporovala pouze svoje zájmy a poškozovala a nadále poškozuje Evropu - lepší to v příští dekádě nebude, protože příští prezident(ka) bude buď diletant Donald Trump nebo bezpáteřní Hillary Clinton nabízející samá špatná řešení. Nějak tedy nevidím, že by bylo USA garantem svobodné a silné Evropy bez komunismu, jak je videem jednostranně podsouváno. Chápu, že tohle může být americký pohled na věc. Na druhou stranu - veřejné mínění nelze ovlivňovat tím, že se mu bude lhát nebo říkat jen část pravdy jako je tomu v tomto videu. Tento způsob jednostranných názorů zvedá popularitu konspiračních webů, pochybných televizních stanic a politických populistů.

135

Odpovědět

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nicolae_Ceau%C8%99escu. Li Sung-man odstoupil po studentských nepokojích, Ceaușescu na studenty a dělníky poslal armádu. V čem byl teda Li Sung-man horší?

00

Odpovědět

Pár informací o KLDR http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/korejska_lidove_demokraticka_republika/
Říkáš, že KLDR je izolovaná sankcemi, ale nikde jsem nenašel že by Čína její největší obchodní partner, (před tím než začala KLDR testovat jaderné zbraně a střely dlouhého doletu) na ni uvalila nějaké sankce. Navíc politický režim KLDR tvrdě prosazuje izolacionistickou politiku, což obchodu moc neprospívá.

20

Odpovědět

+Alberto123Já se ani jednoho z diktátorů nezastávám - oba to byli zločinci a v obou režimech mizeli lidé a rozhodně neexistovala svoboda. Zatímco Li Sung-man byl tvrdý po celou dobu, a kdyby neodstoupil a vládl ještě několik let, tak by skončil jako Ngo Dinh Diem ve Vietnamu. Mám-li použít eufeminismus, Ceaușescu byl po celou dobu relativně mírný diktátor a těžké zločiny páchal až ke konci své vlády, protože peníze, které si půjčil od MMF, nepoužil pro svoji zemi, ale pro svoji vlastní potřebu a chybějící peníze zoufale chyběly v rumunské ekonomice. Tím nechci ani jednoho obhajovat - to je jako se rozhodovat, jestli si uříznout levou nebo pravou nohu.

Sankce na KLDR vypadají následovně - je to taková hardcore varianta současných sankcí vůči Rusku. Tam teď nesmíme vyvážet některé strojírenské výrobky. Pro KLDR jsou sankce rozsáhlejší a nelze tam exportovat sofistikované přístroje a měřidla. Prý by po drobné úpravě šly využít k výrobě zbraní hromadného ničení. Naopak běžné věci se tam vyvážet mohou - Dopravní podnik města Prahy tam nedávno vyvezl staré tramvaje T3. Proto jsou v KLDR z velké části odkázáni na to, co jim Čína prodá a zároveň to nepovažuje za své ohrožení. A tím nemyslím, že by Čína očekávala válečný konflikt proti KLDR, ale například diletantství vedoucí k jaderné katastrofě a zamoření čínského území radiací. Byť byla doktrína Čučche na papíře už v době založení KLDR, začala se prosazovat do praxe až po pádu východního bloku.

10

Odpovědět

+-HoNY-Nejsou odkázáni jen na Čínu, jejich druhým největším obchodním partnerem je Jižní Korea. A za špatnou hospodářskou situaci v KLDR mohou její političtí představitelé a ne nějaké sankce.

00

Odpovědět

Kde byli? No, nalevo od hranice železné opony, řekl bych. Tahle retrospektivní utopická naivita je neskutečná, vážně si myslíš, že by kdokoliv riskoval jadernou válku a potenciální konec světa, aby zasáhl v kterémkoliv případě v Evropě, který jsi uvedl? Tu jadernou válku, která byla chvílemi na spadnutí i bez těchto teritoriálních zásahů do rozparcelované Evropy? Korejský poloostrov leží jaksi v Asii, která nikdy žádnou železnou oponu vytyčenou neměla, stejně jako Jižní Amerika, tudiž se obě tyto oblasti stali žhavou zónou jinak studené války, kde obě strany podporovaly sobě loajální diktátory, chunty, či revoluční skupiny, aby se vzájemně vyšachovaly v ideologickém boji o svět, bez ohledu na to, že podporovaly vražedné diktátory, vrahy, či radikální fundamentalisty, ale pokud by to v jejich očích nedělali, udělala by to protistrana a nad územím by ztratili moc. Zkrátka paranoidní a z******? doba.

10

Odpovědět

Zajímavý je důvud, proč byl McArthur odvolán...chtěl proti Číně použít atomovky. A na konci mohl aspoň zmínit vojáky ostatních zemí OSN, kteří tam padli.

10

Odpovědět

Prej dali Koreji svobodu :-D Taky jim nechali I Sung-mana a ty další diktátory. To je tak strašně proAmerické, až to bolí. Původně ani ty dvě tehdejší mocnosti válku nechtěly, to se jen těm dvou korejským šaškům na severu a na jihu zachtělo dobýt zbytek (nemluvě o tom, že tam modré přilby připravovali volby o sjednocení a vypadalo to, že by mohl zvítězit komoušek na severu). Video se sice jmenuje Proč Spojené státy bojovaly v Korejské válce?, ale na otázku vlastně ani pořádně neodpovídá.

12

Odpovědět

Pořád lepší než kdy by jim nechali Kim Ir-Sena.

01

Odpovědět

+Alberto123Jestli Kim Ir-Sen, nebo I Sung-man je jako zemřít na tuberu, nebo zemřít na kurděje. Zvláště ještě před korejskou válkou, kdy I Sung-man potlačil povstání na ostrově Jeju.

12

Odpovědět

+orcinusorca2016Dobrý příměr až na tu smrt, kurděje totiž vyléčí trocha citrónu, ale na tuberu citróny nezaberou. Podobné to bylo i s I Sung-man, který po studentských nepokojích v roce 1960 byl nucen odstoupit z úřadu a odejít do vyhnanství, Kim Ir-Sen na druhou stranu veškerou opozici zardousil už v zárodku.

11

Odpovědět

4:38 bych zvolil spíše formulaci "studována s hrdostí". "Studována s pýchou" nedává v kontextu smysl, pýcha je negativně chápaný výraz.
Ale jinak super, díky.

10

Odpovědět

MAJITELE WEBU - KAM A KOLIK MAM POSLAT, aby videaCESKY.CZ zustali videacesky? Chci ultimatni ban na rozsah slovenskych IP adres + ip adres vsech co pisou cobolsky.

Dekuji

014

Odpovědět

a ze na nas se vysrali ?

a mimo jine proc na severni koreju neshodili aspon jednu atomovku jako na japonsko.. zachranili by tim miliony lidi kteri umreli a stale umiraji v severni koreji.. meli to na ty zmrdy hodit a osvobodit je. Jednou pro vzdy. A kdyz ne tehdy, tak aspon ted.

19

Odpovědět

kde byli teda tito ochránci demokracie v roce 1968?

13

Odpovědět

Jo hlavně ten zmiňovaný Samsung je požehnání, hlavně pro Slováky :d Mají tam snad horší pracovní podmínky než v nenáviděné komunistické číně, až se chce člověku blejt http://objevit.cz/tyrani-zamestnancu-samsungu-na-slovensku-t36333

45

Odpovědět

a nuti je tam nekdo chodit pracovat?

60

Odpovědět

Toto video je silno proamerické, radšej by som to počuval od niekoho nestranného.....

183

Odpovědět

To jsou více méně všechny videa od PragerU. Jeden z důvodů proč je moc nemusím.

50

Odpovědět

+user4564213A co podle tebe nebyla pravda ?? Rusofilové se prostě nezmění :D To video není PRO americké jen má připomenout proč Spojené státy bojovaly v Korejské válce... Hlavně, že vy jste nestranní až to bolí.

14

Odpovědět

+Používejte mozekAno, jakmile někdo zpochybní byť jen úkosem americkou dokonalost, tak je okamžitě rusofil :D . Problémem neni, že video je silně proamerický. Problémem je, že se snaží tvářit objektivně a při tom je silně proamerický.
Když už si s tím dali takovou práci, tak sakra mohli aspoň zmínit kolik tam zařvalo i korejců, rusáků a číňanů místo toho, aby pořád dokola omýlal američany. Každej život zmařenej takovou ptákovinou jako přetahováním se o moc si zaslouží bejt zmíněnej (a je to, čekám až mě někdo označí za sluníčkáře).

81

Odpovědět

+STrupleJenze korejci rusaci a cinani se mnozi jako potkani, zijou systemem "nas mnogo" cena jejich zivotu je 0. Proto to nikdo neresi.

a udelat to video nezavisle nejde. Co by jako meli rict? To co je obvious? Ze debilove v severni koreji videli, jak je s.k. na pokraji krachu a hladomoru zatimco j.k se dari, tak se rozhodli ze zasahnou?
Bud rad ze vas neanektovala ukrajina po rozdeleni.

00

Odpovědět

+rodierJasně, a mrtví Jihokorejci, Autralané, a spoustu dalších národů jsou nic také. že

00

Odpovědět

Ty cobole radeji drz hubu a bud rad ze vubec muzes chodit na cesky weby.

014

Odpovědět

+rodierPrejavy neznášanlivosti a arogancia takéhoto typu, sú len prejavom slabomyseľného človeka, ktorý si lieči svoje duševné problémy, chodením do krčmy s kamarátmi a nadávaním na "čobolov". Chalan ty si chodiaci vtip.
Len sa bojím že tento web skôr zakážu tebe ako "čobolom" :-( prepáááááč
Hlavu hore, raz to bude lepšie, len tomu musíš veriť :-)

80

Odpovědět

Korea byla první horké místo studené války. Pro člověka, který zná použité pojmy tato věta shrnuje celé video bez ztráty informací.

10

Odpovědět

No, já bych možná ještě před to dal první berlínskou krizi. Pravda, do války to mělo daleko, ale už při ni umírali lidé a šlo o první vážnou roztržku mezi Západem a SSSR.

00

Odpovědět

Až druhé: první "horké místo" bylo Řecko a občanská válka mezi místními komunisty a pučisty.

00

Odpovědět

Typicky Americký boj... "Ochrana demokracie a amerických zájmů" rozumějte: roz*rdat nějaký svobodný stát na druhé straně zeměkoule.
Tento typ "obrany Ameriky" byl vždy zajímavý. Nikdy nebojovat na svém území, válčit a ničit světy na druhé straně planety.

625

Odpovědět

Díky tomuto typu "obrany Ameriky" můžeš dneska svobodně datlovat do počítače i takovéhle kraviny.

258

Odpovědět

+IqeA statisícům mrtvých lidí můžou svobodně datlovat leda tak na náhrobky.

11

Odpovědět

+IqeTak nějak jsem si nevšiml, že by se USA nějak podílela na svržení komunistického režimu v ČSSR, nebo vlastně bylo všechno jinak?

03
Další