Pošta stála u zrodu USAWendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:78
Počet zobrazení:6 359

V prvních letech existence USA byla většina kontinentu neosídlená. Přesto bylo potřeba šířit informace mezi lidmi a také doručovat poštu mezi západním a východním pobřežím. Proto se zrodila pošta, která je zodpovědná za rozvoj USA.

Přepis titulků

Toto video Wendover Production vám přináší Away. Získejte slevu 20 dolarů na perfektní kufr od Away, když zadáte "Wendover" při placení. Pošta stála u zrodu USA. Je to odvážné tvrzení, ale bez ní by dnešní Spojené státy nevznikly. Jak Winifred Gallager poukázal ve své knize Jak pošta umožnila zrod USA v letech po americké revoluci nikdo o USA nemluvil jako o jednotném celku, ale jako o volném spolku.

USA tehdy tvořil spolek jednotlivých států. Federální vláda byla slabá. Lidé se nejdříve identifikovali se svým státem a s USA až na druhém místě. Ale s otevřením poštovního úřadu měli Američané na celém kontinentu poprvé přímé spojení s federální vládou a vnějším světem. V koloniích Nové Anglie, která existovala před USA, byla infrastruktura chabá.

Za obří úspěch bylo považováno, když se lidé mohli dostat z New Yorku do Bostonu za týden. Vytváření cest mezi koloniemi nebylo běžné, protože každá z nich byla samostatnou jednotkou. Někdo dokonce spojoval nedostatečné spojení s korunou s mizerými cestami. Pokud jste žili mimo město, nemuseli jste královského úředníka nikdy potkat, protože se k vám těžko dostávalo. Královský poštovní systém v koloniích byl pomalý, drahý a upřednostňoval spojení s Británií před spojením mezi koloniemi.

Před americkou revolucí existoval neoficiální a téměř nelegální systém předávání pošty. Ale čím dál silnější Kongres, který nakonec vyhlásil nezávislost, si uvědomoval, že aby mohli efektivně spolupracovat, museli mít kolonisté možnost spolu komunikovat. Proto trochu překvapivě byl poštovní úřad USA založen téměř rok před samotným vznikem USA. V následujících letech měly Spojené státy problém.

Své území rozšiřovaly rychleji, než ho dokázaly osidlovat. Z většiny, a platí to i dodnes, jsou Spojené státy územím obří a nezkrocené divočiny. Platilo to především v prvních letech kolonizace západního pobřeží. I přes zlatou horečku se počet obyvatel Kalifornie zvýšil nad 1 milion až v roce 1890. V té době měl celý národ asi 60 milionů obyvatel. Ale na začátku 19. století se mezi Kalifornií a Appalačským pohořím nenacházelo téměř nic. A už vůbec ne cesty.

Kalifornie se mohla cítit jako ostrov. Aby se tam lidé dostali, většina z nich jela na parníku do Panamy, přešla ji pěšky a pak nastoupila na loď do Kalifornie, místo aby se pokusili světadíl překročit po souši. Lidé se báli kolonizovat okrajové provincie. Myšlenka, že budete fyzicky a informačně odtrženi od civilizovaného světa, zatímco kolem vás bude nezkrocená a nebezpečná divočina, vůbec nenapomáhala rozšiřování státu na západ.

Musíte si uvědomit, že do rozšíření telegrafu v 50. a 60. letech 19. století byla pošta jediným způsobem, jak komunikovat na delší vzdálenosti. Pokud jste měli poštu, byli jste ve spojení. Pokud ne, byli jste v tom sami. Proto když se zakládalo nové město, jako první se poslala vládě žádost o založení pošty, které se většinou vyhovělo. Mít ve městech po celém kontinentu federální úřad bylo velmi výhodné.

Mnoho lidí by dokonce tvrdilo, že to může za úspěch USA. Dnešní Spojené státy jsou velmi nacionalistickým státem. Ale jak jsem zmínil, dříve se upřednostňovaly jednotlivé státy. Avšak tyto nové úřady ukazující moc a výhody federální vlády pomohly národ spojit. Vliv poštovního úřadu byl však ještě větší.

Noviny se doručovaly zdarma. Nebo téměř zdarma. To způsobilo revoluci v šíření informací. V 50. letech 19. století někdo z čerstvě založeného Houstonu v Texasu mohl číst noviny stejně snadno jako někdo ve Washingtonu D.C. Kdyby šíření národních novin bylo složité, jednotlivci by nebyli informováni o národní politice. Bez znalosti národní politiky by se lidé více upínali ke svému státu.

Dlouhé pozemní cesty k malým hraničním městům rozhodně nevydělávaly peníze. Ale pošta tehdy neměla vydělávat peníze. Měla umožňovat, aby život v malém hraničním městě byl co nejpodobnější velkému městu na východním pobřeží. Před 150 lety cesta z New Yorku do okrajových měst trvala téměř měsíc a půl. Pokud jste se tam vůbec dostali. Ale pošta potřebovala rychlejší cesty, takže si vytvořila vlastní poštovní cesty.

Dlouhé hlavní cesty. Ale během let se tyto poštovní cesty změnily v první americké mezistátní silnice. Informační propojení vedlo k fyzickému propojení. Ale otázkou zůstalo, jak efektivně dostat poštu do okrajových oblastí a ještě dál. V 60. letech 19. století železnice končila na východě Missouri a poté pošta musela cestovat po zemi. Pony Express byla krátce fungující komerční poštovní služba, která spojovala konec železnice s Kalifornií.

Za pouhých 10 dní jste dostali dopis od Atlantiku k Pacifiku. V té době to bylo neuvěřitelné. Když pošta dorazila do konečné železniční stanice v St. Joseph v Missouri, jezdec vzal poštu a okamžitě rychlostí 40 km/h vyrazil na východ. Každých 16 kilometrů zastavil na stanici a vzal si čerstvého koně. Každých 120 km se jezdci vyměnili, aby pošta dnem i nocí směřovala k východnímu pobřeží.

Nebylo to levné. Poslání jednoho malého dopisu stálo 130 dnešních dolarů. Ale čas jsou peníze a lidé za to platili. Jedna z nejslavnějších jízd Pony Expressu následovala po volbách v roce 1860. Telegraf už existoval, ale nepropojoval celou zemi. Východní linka končila ve Fort Kearny v Nebrasce. Aby se zpráva o Lincolnově vítězství šířila dál, jezdec vyrazil na západ a za pomoci štafetového předávání zprávy dojel do Fort Churchill v Nevadě.

Tam začínala západní telegrafická linka. Noviny na západním pobřeží přinesly zprávu o Lincolnově vítězství jen 7 dní a 17 hodin po novinách na východním pobřeží. Jen o dva roky dříve by zpráva putovala 17 dní. Byl to neuvěřitelný pokrok. S dokončení kontinentální telegrafické linky v roce 1861 Pony Express ukončil podnikání po pouhých 18 měsících.

Avšak hrál velkou roli ve vylepšení poštovního systému. Jak počet zásilek na západní pobřeží rostl, pošta dále hledala způsoby, jak dobu doručení zkrátit. Do otevření kontinentální železnice v roce 1863 se většina pošty do Missouri dostávala vlakem, kde byla místo místo na Pony Expressu naložena na levnější dostavník. Nejprve byla všechna pošta na západ tříděna v Missouri, ale v roce 1862 se uvedl do provozu první poštovní vůz.

Zaměstnanci třídili poštu úplně stejně jako na třídící stanici. Když pošta dorazila do St. Joseph v Missouri, byla rozdělena do balíků podle destinací. Tento systém byl neuvěřitelně úspěšný. V následujících desítkách let poštovní úřad platil železnicím obří peníze, aby bylo možné poštu převážet. Mnoho linek do menších měst by nebylo finančně výhodných, kdyby nebylo kontraktů s poštou. Poštovní úřad byl tedy nástrojem, který spojoval malá města po celých USA s vnějším světem.

Díky němu byl rozvoj snazší. Podobná revoluce se odehrála ve 20. letech 20. století. Letectví bylo během 1. světové války důležité. Ale jakmile nastal mír, jeho důležitost klesala. Civilní letectví nejprve téměř neexistovalo. Ale jen pár měsíců po skončení války začalo létat první pravidelné poštovní letadlo mezi D.C.

a New Yorkem. V roce 1925 poštovní letadla létala do stovek měst po celých Státech. Podobně jako u vlaků i zde poštovní kontrakty umožnily obsluhovat města, do kterých by nebylo výhodné létat pouze s pasažéry. Letecká pošta USA se stala tou největší na světě. Díky tomu byly USA nejvíce propojenou zemí na světě. Tento odkaz přežívá dodnes. Mnoho aerolinek, které stály u zrodu United, Delta a American Airlines, bylo původně poštovní službou.

Snadno se zapomíná, že před 200 lety ve 20 státech a 4 teritoriích žilo jen 8 milionu lidí. Kontinent se zaplnil velice rychle. Většinu zásluh nese poštovní systém. Jen málo takto velkých států má natolik silnou národní identitu. Šíření informací určuje úspěch daného státu. Je nepravděpodobné, že by USA byly tak silnou velmocí, kdyby nebylo vzdělávání, propojení a vynálezů poštovního systému.

Z pěti největších států na světě pouze v USA nefunguje žádné hnutí usilující o nezávislost určité oblasti. Aspoň částečně to může být připsáno tomu, jak snadno se šířily informace po území celé země. Možná je pošta dnes zastaralá, ale dříve patřila na vrchol a stála u samotného zrodu USA. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

05:36 west znamená ZÁPAD, nikoli východ;
05:47 western coast pak znamená západní pobřeží, nikoli východní

00

Odpovědět

Zajímavý, já měl za to, že Texas hodně dlouho uvažoval možná i uvažuje o tom, že by vystoupil z Unie, ale to se mua si říkat nechtělo :D

51

Odpovědět

Odpovědět

ten clovek je k***t. ze prej je posta zastarala.. 99.99% veci se dnes transferuje postovni spolecnosti

18

Odpovědět

Pokud jde o zásilky, tak Fedex a UPS má určitě větší podíl na trhu, než 0,01% a pokud jde o informace, že jsi retard ti můžu vzkázat instantně díky Internetu, vedle kterého je pošta středověk.

60

Odpovědět

Komodor Vanderbilt...Bill Gates 19. storočia.

01

Odpovědět

Kdo má taky chuť si pozhládnutí tohoto videa zahrát tycoon?

170

Odpovědět

raz som napojil asi polovicu všetkých uholných baní len na 2 železnice... to bol masaker... bud som mal niečo zle, alebo už UI nestíhala :D Tá hra je nadčasová, dá sa to hrať stále...

50

Odpovědět