Proč mají USA špatnou veřejnou dopravu?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:165
Počet zobrazení:10 607

Ve většině států Evropy funguje dobrá veřejná doprava. Ale pokud jde o USA, na mnoha místech neexistuje prakticky žádná veřejná doprava. Jak je možné, že takovýto rozvinutý stát nemá kvalitní systém veřejné dopravy?

Přepis titulků

Toto video je sponzorováno Skillshare. Naučte se cokoliv, včetně tvorby videí, zdarma po dobu dvou měsíců na skl.sh/wendover. Toto je Indiana a toto je Skotsko. Obě oblasti mají podobný počet obyvatel, přibližně stejnou rozlohu a podobnou hustotu zalidnění. Zde je znázorněn systém veřejné dopravy v Indianě a zde ve Skotsku. Chcete do Cuparu, města s 9 000 obyvateli ležícího 50 km od hlavního města?

Zabere vám to 55 minut vlakem, který jezdí každých 30 minut, nebo hodinu a 40 minut autobusem, který jezdí každých 40 minut. Chcete do Andersonu, města s 50 000 obyvateli ležícího 50 km od hlavního města? Smůla, dostanete se tam jen autem. Zastaralá technologie, obavy o bezpečnost, rozpadající se infrastruktura a samotná neexistence mají za následek, že veřejná doprava v USA není v nejlepší formě. Ve velké části USA musíte řídit auto, protože alternativa prostě neexistuje.

To má následky na životním prostředí, na ekonomické mobilitě i na hustotě zalidnění. Tyto následky chybějící veřejné dopravy téměř definují kulturu v USA. Vždy tomu tak nebylo. Kdysi v USA existoval nejlepší systém veřejné dopravy na světě. Státy světa ji obdivovaly a byla hlavním faktorem osidlování západu kontinentu. Začalo to koněspřežkou.

Před těmito tramvajemi taženými koňmi existovala veřejná doprava, ale nebyla levná ani rychlá. Cesty nebyly dlážděny a neexistovala poptávka po pravidelné dopravě, protože tyto vozy byly málokdy rychlejší než chůze. Ale na kolejích byly tyto vozy mnohem rychlejší. Jeden kůň díky kolejím utáhl celý vůz. V té době existovalo 9 656 km koněspřežných drah v USA.

Dnešní délka veškerých tratí tramvají, metra, nadzemky a příměstské železnice je 8 716 km. V roce 1880 žilo v USA 50 milionů lidí. Dnes je to přes 320 milionů. Na přelomu století bylo mnoho těchto koněspřežek elektrifikováno. V celých USA v té době vedlo 17 500 km tramvajových tratí. Byly naprosto všude.

I malá města jako Bangor v Maine a Berlin v New Hampshire měla tramvaje. Co se tedy stalo? Jak se mohlo 17 500 km tramvajových tratí změnit na 320 km? Jak se mohla spolehlivá městská doprava v malých i velkých městech změnit v to, co vidíme dnes? Soumrak tramvají začal hned na začátku století. V té době se objevily automobily. Ve 20.

letech se cena aut dostala na úroveň, kterou si běžný člověk mohl dovolit. To tramvaje ohrožovalo. Ne auta samotná, ale cenově přijatelná auta. Tramvaje utrpěly další ránu v roce 1929 během hospodářské krize. Méně lidí mělo práci, takže za ní méně lidí dojíždělo a méně lidí mělo peníze na dopravu. Mnoho linek už nebylo výdělečných a uzavřely se. Poté byl tramvajím hozen záchranný kruh.

Druhá světová válka. Během druhé světové války byla v USA nejnižší nezaměstnanost v dějinách. Jen kolem 1,2 %. Válku zásobovaly tisíce továren, takže kdo chtěl práci, ten ji dostal. Do práce nyní dojíždělo mnohem víc lidí, a aby toho nebylo málo, gumy a paliva byl nedostatek, což snížilo popularitu aut.

Avšak během té doby se dělo něco zlověstnějšího. Někdy ve 20. letech se automobilová technologie stala natolik pokročilou, že autobusy byly levnější než tramvaje. Spotřeba tramvají byla velmi malá, ale potřebovaly dodatečnou infrastrukturu jako koleje a trakční vedení. Autobusy byly flexibilnější a nepotřebovaly žádnou infrastrukturu. Autobusy měly mocné přátele v podobě automobilových společností.

Přesněji General Motors. General Motors nakoupil desítky tramvajových společností po celé zemi a změnil je na autobusové společnosti. Odstranili stovky kilometrů kolejí ve městech a podporovali ostatní společnosti ve stejném úsilí. Ale ne, že by k tomu neměli dobrý důvod. Tramvaje nebyly ekonomicky výhodnější. Autobusy byly rychlejší, levnější a v té době se jednalo o moderní dopravu, kterou veřejnost chtěla.

Téměř všechny tramvajové linky byly nahrazeny autobusy. Navíc tramvajové společnosti byly komerční, takže když zkrachovaly, mnoho politiků chtělo zavést dotované autobusy. Takže se veřejná doprava zhoršila, ale proč to tak zůstalo? Především kvůli autům. USA jsou zemí aut. Rozrůstaly se s auty, takže města jsou budována pro auta.

V Dallasu, Phoenixu a Los Angeles bez auta nemůžete existovat. USA jsou postaveny kolem myšlenky osobní svobody. S autem můžete kamkoliv a kdykoliv. Z politického hlediska byla auta spojována s myšlenkou osobní svobody. Jak republikáni hlasovali pro silnou národní obranu, držení zbraní a malou vládu, která by podporovala osobní svobodu, tak také propagovali používání a vlastnictví aut.

Často hlasovali ve prospěch dotací pomáhajících automobilovému průmyslu, nejčastěji v podobě nepřímých zásahů do ceny benzínu. To bylo v pořádku, když města byla malá, dálnice nové, benzín byl levný a o klimatických změnách nikdo nemluvil. Ale to dnes už není pravda. Města jsou tak velká, že nepojmou takové množství dopravy. V mnoha městech nemůžete postavit další silnice. Ale města mohou zřídit veřejnou dopravu.

Auta byla běžnému Američanovi dostupnější dříve než běžnému Evropanovi. Protože se v USA dali na automobilovou dopravu dříve, bylo možné vytvořit velké a dobře fungující silnice. Zatímco Spojené státy budovaly své silnice, v Evropě se budovala veřejná doprava. Využívání aut v USA bylo způsobeno různými zónami. Evropská města mají méně striktní zákony ohledně zón, takže se obchodní a obytně čtvrti prolínají.

V USA jsou zóny mnohem striktnější. Obytné domy jsou u sebe a obchody jsou také vedle sebe. Vzdálenost mezi obchody a domy je tu mnohem větší. Američané tedy musí jezdit dále mnohem častěji. Nejvíce je to poznat na tom, jak dvě různá města přistupují k parkování. V USA zákony předepisují každé budově minimální počet parkovacích míst. V Evropě zákony určují maximální počet parkovacích míst. Tři města s nejnižším počet automobilů v USA na osobu mají něco společného.

Boston, New York a Washington D.C. jsou stará a kompaktní města s dobrým systémem veřejné dopravy. Protože byla založena před érou aut, více se podobají evropským městům, která dnes mají tak dobrou veřejnou dopravu. Zjednodušeně řečeno: čím západněji se nacházíte, tím horší veřejná doprava je, protože tato města jsou novější. Ale nyní následuje nejdůležitější tvrzení z celého videa. Přístup k veřejné dopravě je nejdůležitějším faktorem, který umožňuje jedinci uniknout chudobě.

Není to jen osobní názor, je to fakt podložený studií z Harvardu. Někdo, kdo žije u stanice metra, mnohonásobně snáze najde dobře placenou práci než někdo, kdo nemůže po městě cestovat. Chudé osoby většinou žijí v chudých sousedstvích s malou nabídkou práce. Ale se spolehlivou, dostupnou a cenově přijatelnou veřejnou dopravou mohou tito lidé jet přes celé město do zaměstnání.

Dobrý způsob, jak vyhodnotit efektivitu veřejné dopravy je určit, jak slouží chudým. Ve Washingotnu D.C. to udělali dobře. Lidé v nejchudším sousedství mají většinou stanici metra do 10 minut chůze, zatímco u bohatých sousedství je to dále. Ruku v ruce se stěhováním do měst mileniálové upouštějí od aut. Vlastnictví auta mezi mladými není moderní.

Stále častěji se vrací k veřejné dopravě. Města jako Portland, Kansas City, Detroit a Washington D.C. znovu obnovila tramvaje. Pokud se to udělá správně, tramvaje mohou zvýšit ekonomický rozvoj. Jsou symbolem modernizace a do oblasti přitahují obyvatele, developery a firmy. Portland měl získat zavedením tramvají odhadem 5 miliard dolarů.

Nové tramvajové linky se staví po celých Státech a města jako Milwaukee a Oklahoma City díky nim opět vydělávají. Ne z jízdenek, ale z pracovních míst, která díky tomu vznikla. Lidé je před sto lety nechtěli, ale nyní mají opět smysl. Veřejná doprava je velmi důležitá pro rozvoj měst. Můžete si být jisti, že dobré město bude mít dobrou dopravu, zatímco to špatné bude mít špatnou. Veřejná doprava zvyšuje ekonomickou mobilitu, snižuje uhlíkovou stopu a zvyšuje ekonomický rozvoj.

Otázkou je jen to, proč není rozšířenější.. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, před pár dny jsem se vrátil z cesty po USA, kdy jsme kombinovali leteckou a veřejnou hromadnou dopravu. Je fajn se dozvědět, proč jsou jejich vlaky a autobusy tak zastaralé, na druhou stranu s mnohými výroky nesouhlasím. Tak třeba L.A. má dle mé zkušenosti nejlepší městskou dopravu v USA, v klidu se dostanete přes celé město. A třeba Washington? Tak drahé jízdné jinde v US nebylo ani zdaleka! A to se jezdilo rovněž přestárlým metrem. New York? Další prohra. Nehledě na to, že tam mezi sebou "válčí" několik veřejných dopravců, co si neuznávají vícedenní jízdenky. Takže asi tak.

10

Odpovědět

No ale Spider-Man jezdil do školy autobusem

30

Odpovědět

Co nám řekl nového? Mají velké platy a nízké ceny auta + řidičák od 16ti let, takže každý k***t tam má auto. Na cestu z hospody vám stačí levný uber.

35

Odpovědět

Svata pravda, ja ziju v Memphis, TN. Verejna doprava az na par autobusu neexistuje. Zastavky jsou oznaceny cedulkou 5x10cm na sloupu verejneho osvetleni, bez jakehokoli jizdniho radu. Nikdo z mych znamych nikdy verejnou dopravu v Memphis nepouzil. ;-D

170

Odpovědět

Jaké je to žít ve městě plného n***??

230

Odpovědět

Kdyby se peníze, které se používají na subvencování veřejné dopravy, rozdali v ČR lidem, tak všichni mají auto.

340

Odpovědět

Jezdíte autem? Pokud ano, buďte vděčný za každého, kdo jezdí MHD - a až budete stát na křižovatce za autobusem se 40 lidmi uvnitř, tak si představte, že místo něj by před Vámi stálo 35 aut - o kolik víc vzadu byste stál? Jak rychle by množství aut překročilo hranici, za kterou stanou silnice ucpané?
A o kolik víc času byste hledal místo na zaparkování, kdyby těch 35 aut přijelo na stejné místo před vámi?
Tenhle svět není postavený na tolik aut. Každý, kdo jezdí autem by měl být vděčný za MHD a měl by být rád za lidi, kteří (na rozdíl od něj) využívají MHD, čímž ulevují vytížení silnic a parkovišť.
V USA můžete vidět jednu věc - mnohaproudé silnice/dálnice a v nich zácpy. Kolik plochy ČR bychom museli přestavět na silnice a parkoviště, aby všichni mohli mít auta a nebyly zácpy a problém s parkováním?

754

Odpovědět

+Blabula2Ovšem, obráceně to platí také, lidé v MHD musí být vděčni těm, kteří jedou v autech, jelikož všichni by se do MHD nevešli a navíc ji platí, jelikož MHD je dotována z výnosu daní za palivo atd.
I když to je právě otázka, jestli by se soukromá MHD musela dotovat, kdyby se méně kradlo.

441

Odpovědět

+jfbNe, těm, co jezdí auty vděčný nejsem - například když není možné projít po chodníku, protože je obestavěný zaparkovanými auty. Nebo když jsem v autobuse stojícím v zácpě v dlouhé řadě aut, z nichž většina veze jen svého řidiče.
A taky nejsem vděčný, když se ze z trávníků dělají parkoviště...
Škálovat MHD je mnohem snazší a je to účelnější vzhledem k využití zdrojů.

170

Odpovědět

+jfbNaopak.
Jeden erární zaměstnanec bude v autobuse (pro 49 lidí, nebo v tramvaji 69 lidí sedících+210 stojících), nebo dva erární zaměstnanci budou ve vlaku (od 120 u RegioSharku po 320 lidí-pouze 4 vagóny, nebo jedna souprava CityElefant). Tato úvaha ukazuje, že rozložení nákladů mluví jednoznačně pro veřejnou dopravu.

50

Odpovědět

+Blabula2To mě nejvíc sere v Praze. V autobuse 10 lidí, ale jedete 6km do práce hodinu kvůli zkurveným sedlákům co se sem serou v autech.

55

Odpovědět

Pro ty, co klepají bezmyšlenkovitě na minusy. Pokud by stát neokrádal občany přerozdělováním daní na MHD, tak volný trh by si s tím poradil. Pokud by všichni měli auta, vedlo by to k jiné optimalizaci (změnily by se další podmínky) - ať už sdílené dopravě jako Uber, tak větší kapacitě silnic i parkovišť.

Anarchokapitalismus, díl jedenáctý: Kdo by stavěl silnice?
Anarchokapitalismus, díl jedenáctý: Kdo by stavěl silnice?

Pro mě osobně, jakožto pečující osobu pro invalidního člena rodiny (stav postižení zhoršen státní záchranou službou), je MHD zcela nekoncepňí, nekomfortní, neefektivní, pomalé, nepohodlné... socialistický plánovač totiž z jedné třetiny silnice udělá cyklostezku, z druhé třetiny chodník a na zbytek naskládá retardéry a 30 km/h.

Mimochodem, na východ od nás, v zaostalých zemích jako je Ukrajina nebo Rusko nejenže neplatí zákony a nefunguje stát, ale lidi si dokázali poradit i s tím, že tam mají chudobu a nemají MHD - jezdí tam kyvadlová doprava lidí, co se domlouvají. To píši jako rusofob - i v Rusku je věc, která může fungovat. Žádný stát jim nic takového nezorganizoval. Ne, státem řízené věci nefungují, nefungovaly a nikdy fungovat nebudou - i kdybyste mi naklikaly milion minusů.

132

Odpovědět

+-HoNY-Pohádky o řešení neviditelnou ruku trhu jsem slýchal už zhruba v jednadevadesátém od Klause... A jak to dopadlo víme. Ale když je někdo zaslepený ideologií, tak jim může věřit ještě dnes.

112

Odpovědět

+-HoNY-Mestá by mali byť budované pre ľudí a nie pre autá, ale stále sa nájde kopec sedliakov, ktorí si kúpia auto a myslia si, že to z nich urobí najdôležitejšiu osobu v celom meste, a autom by sa najradšej doviezli aj k pokladni v nákupnom centre. Keby všetci chodili autami tak by sa v tých mestách nedalo žiť. USA je iný prípad, lebo nemajú historické centrá, všetko bolo postavané po novom, Okrem toho v takom NY by sa tiež zbláznili, keby všetci chodili autami. V LA majú autá, lebo každý chce žiť v dome, a tak domy pre 15 mil ľudí zaberajú riadnu plochu, tam ani nie je možné postaviť efektívne MHD, a tak priemerný čas dochádzania do práce v LA je 1,5 hodiny.

Retardéry v centre nie sú na okrasu, ale aby nedošlo k nehodám, ak sa vám nepáči obmedzená rýchlosť v centre miest, tak tam autom jednoducho nechoďte.

Odporúčam si vyskúšať to dopravné riešenie v Rusku/Ukrajine a potom hovoriť aké je to skvelé. S takým cestovaním v prahe je to niečo absolútne neporovnateľné. Choďte do toho úžasného ruska ideálne do moskvy, tam si prenajmite auto ale, a som zvedavý ako dlho vám to nadšenie vydrží, prípadne si vyskúšajte ich maršrutky. A potom kritizujte MHD v európskych mestách

112

Odpovědět

+TvojaTetkaJá neříkám, že v Rusku/Ukrajině je to skvělé. Já jen říkám lidé našli daleko spolehlivější řešení, než jim byl schopný zajistit etatisty opěvovaný stát. Rusko a Ukrajina jsou živým skanzenem toho, co následuje po rozpadu socialismu. Takhle to bude vypadat v Řecku za dvacet let a za dalších řekněme 50 let kdekoliv v západní Evropě, pokud se neprovedou protržní reformy a liberalizace trhu.

V druhém videu je to vysvětleno ještě více polopaticky (odkaz vede přímo na pasáž věnovanou veřejné dopravě cca 12:00 a cestám a veřejné dopravě cca od 14:30, věnujte pozornost pasáži o tom, kdyby stát dotoval leteckou dopravu): Prague Business Club: Kdo by stavěl silnice?
Pokud to zestručním - ve městě jsou drahé náklady na bydlení, na venkově nízké s náklady na dopravu je to obráceně.

Ano, města jsou stavěna pro lidi a lidé rozhodují o tom, jaká města chtějí mít. Pokud si skupinka podivínů v batikovaných tričkách založí město postavené z peletek a budou se tam přepravovat na koloběžkách poháněných veverčími prdy a bylo to jejich svobodné rozhodnutí a jejich shoda, tak je to naprosto v pořádku. Stejně tak je v pořádku, pokud skupina autistů založí svoje město, kde se shodnou, že můžou jezdit autem 50 metrů do večerky nakoupit dva rohlíky. Je to opravdu jejich svobodná věc. Tohle je svobodný a neregulovaný trh. Dnes je tu ale tvrdě regulované, nefunkční a monopolní řešení.

Je ale zcela nesmyslné, nekoncepční a nefunkční, pokud nějaký plánovač odtržený od reality z druhého konce republiky řekne, že ve všech městech se má jezdit 30 km/h a v autě musí být alespoň 2 osoby. Je to střelené? Ne, k tomuhle ale stávající regulace směřují. Neexistuje žádný prokazatelný příklad toho, že někdy něco regulované a řízené státem někdy nefungovalo. Je to vždy více nebo méně příkoří jedněch na úkor druhým. Stát je zlo.

112

Odpovědět

+-HoNY-ad 1) Nechci stát, ve kterém "mají všichni" auta. Za prvé jsou mnohonásobně víc neekologické, než jakákoli jiná forma dopravy, snad kromě letadel. Za druhé, mám ráda přírodu. Napadlo Vás, na úkor čeho bychom "měli více" parkovišť? Mě tedy ano, a nelíbí se mi to. Ano, silnice v ČR jsou v zoufalé potřebě opravy, ale myslet si, že je to vinou MHD, je nedomyšlené.
ad 2) Je mi líto Vašeho diskomfortu v této oblasti, ale musím s Vámi nesouhlasit. I MHD se snaží vycházet vstříc formou bezbariérových autobusů a tramvají (či šalin). Ano, možná nejezdí tak často jako běžné tramvaje (a šaliny), ale to je zkrátka tím, že lidí bez fyzického omezení je mnohonásobně více. Mimochodem, vaše "třetinové" silnice musím ještě potkat.
ad 3) To, že systém nefunguje bezchybně ještě neznamená, že nefunguje vůbec. Pokud Vám nevyhovuje MHD založte svou kyvadlovou dopravu. A vůbec, pokud stát podle Vás nefunguje, nejděte si svůj opuštěný ostrov a buďte tam spokojený... koneckonců, tak nepotkáte retardéry ani MHD ;)

61

Odpovědět

+-HoNY-A proč si tedy nepořídíte vrtulník, když sám prosazujete soukromou stavbu silnic?

Ten vrtulník by vás vyšel opravdu daleko levněji než platit každému soukromému majiteli za využití právě jeho silnice.

A ty mínusy nemáte za váš názor, ale právě za nesoulad mezi činy a slovy.

41

Odpovědět

+-HoNY-Jo a mimochodem, proč také nenapíšete, jak stát dotuje automobilovou dopravu tím, že si pořídíte kus plastu a už to není osobní majetek, ale firemní majetek (a podnikatelé si stěžují, jak musí k úředníkovi pro slevu na firemní auta-sakra, tak si nežádejte o slevu na auta a k úředníkovi vůbec nemusíte);

tedy každý chce ojebávat stát, a proto jednotlivé skupiny vidí tu nefunkčnost v něčem jiném.

Stejně tak pouze v Rusku (Brazílii a snad jen na Aljašce) mohou fungovat hydroplány-ne proto, že je to úžasný způsob cestování, ale proto, že vybudovat silnici mezi jednotlivými městy by bylo k******y drahé. A k přistání na řece potřebujete jen minimální infrastrukturu.

20

Odpovědět

USA a rozvinutý stát ? :D dobrej vtip :D

720

Odpovědět

To mě naučil už transport tycoon

520

Odpovědět

Tohle často vidím v práci. Němec, Čech atd. se vás maximálně zeptají, kde je nejbližší metro/zastávka. Američan chce volat taxi, i když jede např. z Pankráce na Hlavní nádraží, což je pár zastávek metrem. Není to kvůli tomu, že by Amíci byli zhýčkaní, ale zřejmě vůbec nevědí, že se dá v jiných zemích cestovat pohodlněji a rychleji MHD než autem.

321

Odpovědět

Neumí si zjistit, že je v Praze dobré MHD? Asi vzorek turistů co si ve směnárně 1000 dolarů smění na 9000Kč atd...

22

Odpovědět

A přesto ti tady 3/4 mladé a střední generace řekne, že by do busu/vlaku nevlezli a auto je základ všeho..

923

Odpovědět

3/4 je trochu moc ne? Kde jsi byl na těch číslech? :-) Já auto nemám a v mém okolí je to tak 50/50. A taky záleží, kde bydlíš...Stěžování Pepíku z Práglu, že měli kvůli nehodě busy / šaliny půlhodinové zpoždění a všichni museli na metro, nebo rozkopaná silnice (objížďka), takže cesta trvá o 10 minut déle je absurdní. To dělají koko**, co si nezajdou ani na poštu nebo pro rohlíky pěšky. Když máš ale děnně dojíždět do práce 40 km a MHD a veřejnou dopravou ti to prvá třeba 3 hodiny, protože nejsou spoje ... Nebo pokud jsi z vesnice, kam ti jeden 1 autobus 2x denně a nasr*t, o víkendu vůbec nic. Nejbližší město 20 a víc km. Nedostaneš se do práce, k doktorovi, neuděláš nákup a podobně. Navíc jízdní řád je pouze orientační a v práci taky nikoho nezajímá, že napadl sníh, silničáři jsou opět zaskočeni a teď ti z toho tvýho vidlákova týden vůbec nic nepojede... Tak ano, auto je základ!

231

Odpovědět

+RenySouhlasím s Reny. Nejsem línej chodit pěšky, ale když dojíždíš za prací, tak je auto poměrně důležitá věc. Přesně jak říkají v tom videu, bez auta bych si našel možná tak nějakou špatně placenou otročinu, protože spoje jsou na nic.

44

Odpovědět

+RenyJá mám teda opačnou zkušenost, kdy nejméně auta vlastní/využívají ( a tedy si logicky i nejméně stěžují) lidé z větších měst typu Praha nebo Amsterdam.

Navíc bych řekl že to s "mladými" už tak horké není. To bylo v 90. letech, kdy bylo cool, vzhledem k bolševické minulosti, tvářit se málem jako volič GOP, kterým jsou věci jako globální změna klimatu jedno. Dnes už se situace víc přiblížila Západu, tzn studenti a mladí jsou levicovější než " průměr" společnosti a tudíž věci jako je globální změna klimatu řeší.

44

Odpovědět

+Renyasi jsem měl napsat generace městské populace, protože dál z města je situace úplně jiná. Sorry

12

Odpovědět

+kubajzVšak jsem psala, že ano...Na vesnici uprostřed ničeho se bez auta neobejdeš. Ve městě tě to omezuje, ale dá se...

10

Odpovědět

+RenyNemáš auto? To tě Reny docela lituji. Proč jet autem 5 minut k doktorce když můžeš v horečkách být hodinu v BUSU :D

01

Odpovědět

Já souhlasím, protože těch trotlů, co nebudou jezdit "sockou" nebo "se držet mastný tyče" znám víc než dost.

46

Odpovědět

+šlomoJá snad nikoho takového neznám a vidím to spíš opačně. Vyměnit v Praze nebo Brně MHD za auto může jenom masochista. V obou městech znám dost lidí a nikdo proti tramvaji nebo metru vůbec nic nemá.
Oproti tomu v malých městech (tak do 30 000 obyvatel) jezdí MHD většinou odnikud nikam a tam tu příchylnost k autu chápu - i když se dá dojít všude pěšky.

22

Odpovědět

+JillPraha je stát ve státě. Nejde to brát celistvě. Třeba ráno úsek Újezd nad Lesy - Běchovice 2km. BUSem 30 minut. Autem 5 minut přes Koloděje.

01

Odpovědět

+JillSu z Brna :-) Bez auta to jde, neříkám, že tě to neomezuje...Omezuje a jak, ale pořád méně než když bydlíte někde na samotě. Přišel mi, ale zcestný názor, že 3/4 lidí střední generace by do MHD, busu, vlaku nevlezla:-) Je tak 1/4 lidí co ani auto nevlastní. Ze střední generace tohle tvrdí jen kok*ti z velkých měst a rozmazlený fracci, co 18 dostali auto od rodičů. To ,že mít auto je praktičtější (ať už kdekoliv) je fakt i když zohledním tu hromadu koko*tů co nikdy neměla dostat řidičák a riziko, že ti nové auto sešrotuje nalitý debil a skončíš v dluzích ne vlastní vinou...Jsu střední generace z Brna a neřídím z přesvědčení, taky netvrdím, že mě to neomezuje.

00

Odpovědět

+RenyTěch 3/4 jsem sice přepísk, ale vznikla z toho zajímavá diskuze :)) hlavně neberte všecko tak vážně, palce dolů, byste mě v reálu určitě ukamenovali :D člověka když něco nasere, tak občas přehaní, vy ne?:P pouhý výsledek zamyšlení jak se tady na vše nadává a ničeho neváží, protože to lidi nemaj s čím porovnat.. nebo ty palce dolů dávaj právě ti co jezdí všude autem a to by pak počtama skoro sedělo na ty 3/4 :D

01

Odpovědět

Takhle tady pomlouvat západ. Zavoláme Donaldovi, aby nám ukázal, jak vybudovat tu nejsprávnější demo-kracii.

79