Thumbnail play icon

Proč mají USA špatnou veřejnou dopravu?Wendover Productions

Přidat do sledovaných sérií 32
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:164
Počet zobrazení:7 871

Ve většině států Evropy funguje dobrá veřejná doprava. Ale pokud jde o USA, na mnoha místech neexistuje prakticky žádná veřejná doprava. Jak je možné, že takovýto rozvinutý stát nemá kvalitní systém veřejné dopravy?

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, před pár dny jsem se vrátil z cesty po USA, kdy jsme kombinovali leteckou a veřejnou hromadnou dopravu. Je fajn se dozvědět, proč jsou jejich vlaky a autobusy tak zastaralé, na druhou stranu s mnohými výroky nesouhlasím. Tak třeba L.A. má dle mé zkušenosti nejlepší městskou dopravu v USA, v klidu se dostanete přes celé město. A třeba Washington? Tak drahé jízdné jinde v US nebylo ani zdaleka! A to se jezdilo rovněž přestárlým metrem. New York? Další prohra. Nehledě na to, že tam mezi sebou "válčí" několik veřejných dopravců, co si neuznávají vícedenní jízdenky. Takže asi tak.

10

Odpovědět

No ale Spider-Man jezdil do školy autobusem

30

Odpovědět

Co nám řekl nového? Mají velké platy a nízké ceny auta + řidičák od 16ti let, takže každý k***t tam má auto. Na cestu z hospody vám stačí levný uber.

35

Odpovědět

Svata pravda, ja ziju v Memphis, TN. Verejna doprava az na par autobusu neexistuje. Zastavky jsou oznaceny cedulkou 5x10cm na sloupu verejneho osvetleni, bez jakehokoli jizdniho radu. Nikdo z mych znamych nikdy verejnou dopravu v Memphis nepouzil. ;-D

160

Odpovědět

Jaké je to žít ve městě plného negrů?

229

Odpovědět

Kdyby se peníze, které se používají na subvencování veřejné dopravy, rozdali v ČR lidem, tak všichni mají auto.

339

Odpovědět

Jezdíte autem? Pokud ano, buďte vděčný za každého, kdo jezdí MHD - a až budete stát na křižovatce za autobusem se 40 lidmi uvnitř, tak si představte, že místo něj by před Vámi stálo 35 aut - o kolik víc vzadu byste stál? Jak rychle by množství aut překročilo hranici, za kterou stanou silnice ucpané?
A o kolik víc času byste hledal místo na zaparkování, kdyby těch 35 aut přijelo na stejné místo před vámi?
Tenhle svět není postavený na tolik aut. Každý, kdo jezdí autem by měl být vděčný za MHD a měl by být rád za lidi, kteří (na rozdíl od něj) využívají MHD, čímž ulevují vytížení silnic a parkovišť.
V USA můžete vidět jednu věc - mnohaproudé silnice/dálnice a v nich zácpy. Kolik plochy ČR bychom museli přestavět na silnice a parkoviště, aby všichni mohli mít auta a nebyly zácpy a problém s parkováním?

734

Odpovědět

+Blabula2Ovšem, obráceně to platí také, lidé v MHD musí být vděčni těm, kteří jedou v autech, jelikož všichni by se do MHD nevešli a navíc ji platí, jelikož MHD je dotována z výnosu daní za palivo atd.
I když to je právě otázka, jestli by se soukromá MHD musela dotovat, kdyby se méně kradlo.

439

Odpovědět

+jfbNe, těm, co jezdí auty vděčný nejsem - například když není možné projít po chodníku, protože je obestavěný zaparkovanými auty. Nebo když jsem v autobuse stojícím v zácpě v dlouhé řadě aut, z nichž většina veze jen svého řidiče.
A taky nejsem vděčný, když se ze z trávníků dělají parkoviště...
Škálovat MHD je mnohem snazší a je to účelnější vzhledem k využití zdrojů.

160

Odpovědět

+jfbNaopak.
Jeden erární zaměstnanec bude v autobuse (pro 49 lidí, nebo v tramvaji 69 lidí sedících+210 stojících), nebo dva erární zaměstnanci budou ve vlaku (od 120 u RegioSharku po 320 lidí-pouze 4 vagóny, nebo jedna souprava CityElefant). Tato úvaha ukazuje, že rozložení nákladů mluví jednoznačně pro veřejnou dopravu.

40

Odpovědět

+Blabula2To mě nejvíc sere v Praze. V autobuse 10 lidí, ale jedete 6km do práce hodinu kvůli zkurveným sedlákům co se sem serou v autech.

55

Odpovědět

Pro ty, co klepají bezmyšlenkovitě na minusy. Pokud by stát neokrádal občany přerozdělováním daní na MHD, tak volný trh by si s tím poradil. Pokud by všichni měli auta, vedlo by to k jiné optimalizaci (změnily by se další podmínky) - ať už sdílené dopravě jako Uber, tak větší kapacitě silnic i parkovišť.

Anarchokapitalismus, díl jedenáctý: Kdo by stavěl silnice?
Anarchokapitalismus, díl jedenáctý: Kdo by stavěl silnice?

Pro mě osobně, jakožto pečující osobu pro invalidního člena rodiny (stav postižení zhoršen státní záchranou službou), je MHD zcela nekoncepňí, nekomfortní, neefektivní, pomalé, nepohodlné... socialistický plánovač totiž z jedné třetiny silnice udělá cyklostezku, z druhé třetiny chodník a na zbytek naskládá retardéry a 30 km/h.

Mimochodem, na východ od nás, v zaostalých zemích jako je Ukrajina nebo Rusko nejenže neplatí zákony a nefunguje stát, ale lidi si dokázali poradit i s tím, že tam mají chudobu a nemají MHD - jezdí tam kyvadlová doprava lidí, co se domlouvají. To píši jako rusofob - i v Rusku je věc, která může fungovat. Žádný stát jim nic takového nezorganizoval. Ne, státem řízené věci nefungují, nefungovaly a nikdy fungovat nebudou - i kdybyste mi naklikaly milion minusů.

030

Odpovědět

+-HoNY-Pohádky o řešení neviditelnou ruku trhu jsem slýchal už zhruba v jednadevadesátém od Klause... A jak to dopadlo víme. Ale když je někdo zaslepený ideologií, tak jim může věřit ještě dnes.

111

Odpovědět

+-HoNY-Mestá by mali byť budované pre ľudí a nie pre autá, ale stále sa nájde kopec sedliakov, ktorí si kúpia auto a myslia si, že to z nich urobí najdôležitejšiu osobu v celom meste, a autom by sa najradšej doviezli aj k pokladni v nákupnom centre. Keby všetci chodili autami tak by sa v tých mestách nedalo žiť. USA je iný prípad, lebo nemajú historické centrá, všetko bolo postavané po novom, Okrem toho v takom NY by sa tiež zbláznili, keby všetci chodili autami. V LA majú autá, lebo každý chce žiť v dome, a tak domy pre 15 mil ľudí zaberajú riadnu plochu, tam ani nie je možné postaviť efektívne MHD, a tak priemerný čas dochádzania do práce v LA je 1,5 hodiny.

Retardéry v centre nie sú na okrasu, ale aby nedošlo k nehodám, ak sa vám nepáči obmedzená rýchlosť v centre miest, tak tam autom jednoducho nechoďte.

Odporúčam si vyskúšať to dopravné riešenie v Rusku/Ukrajine a potom hovoriť aké je to skvelé. S takým cestovaním v prahe je to niečo absolútne neporovnateľné. Choďte do toho úžasného ruska ideálne do moskvy, tam si prenajmite auto ale, a som zvedavý ako dlho vám to nadšenie vydrží, prípadne si vyskúšajte ich maršrutky. A potom kritizujte MHD v európskych mestách

111

Odpovědět

+TvojaTetkaJá neříkám, že v Rusku/Ukrajině je to skvělé. Já jen říkám lidé našli daleko spolehlivější řešení, než jim byl schopný zajistit etatisty opěvovaný stát. Rusko a Ukrajina jsou živým skanzenem toho, co následuje po rozpadu socialismu. Takhle to bude vypadat v Řecku za dvacet let a za dalších řekněme 50 let kdekoliv v západní Evropě, pokud se neprovedou protržní reformy a liberalizace trhu.

V druhém videu je to vysvětleno ještě více polopaticky (odkaz vede přímo na pasáž věnovanou veřejné dopravě cca 12:00 a cestám a veřejné dopravě cca od 14:30, věnujte pozornost pasáži o tom, kdyby stát dotoval leteckou dopravu): Prague Business Club: Kdo by stavěl silnice?
Pokud to zestručním - ve městě jsou drahé náklady na bydlení, na venkově nízké s náklady na dopravu je to obráceně.

Ano, města jsou stavěna pro lidi a lidé rozhodují o tom, jaká města chtějí mít. Pokud si skupinka podivínů v batikovaných tričkách založí město postavené z peletek a budou se tam přepravovat na koloběžkách poháněných veverčími prdy a bylo to jejich svobodné rozhodnutí a jejich shoda, tak je to naprosto v pořádku. Stejně tak je v pořádku, pokud skupina autistů založí svoje město, kde se shodnou, že můžou jezdit autem 50 metrů do večerky nakoupit dva rohlíky. Je to opravdu jejich svobodná věc. Tohle je svobodný a neregulovaný trh. Dnes je tu ale tvrdě regulované, nefunkční a monopolní řešení.

Je ale zcela nesmyslné, nekoncepční a nefunkční, pokud nějaký plánovač odtržený od reality z druhého konce republiky řekne, že ve všech městech se má jezdit 30 km/h a v autě musí být alespoň 2 osoby. Je to střelené? Ne, k tomuhle ale stávající regulace směřují. Neexistuje žádný prokazatelný příklad toho, že někdy něco regulované a řízené státem někdy nefungovalo. Je to vždy více nebo méně příkoří jedněch na úkor druhým. Stát je zlo.

012

Odpovědět

+-HoNY-ad 1) Nechci stát, ve kterém "mají všichni" auta. Za prvé jsou mnohonásobně víc neekologické, než jakákoli jiná forma dopravy, snad kromě letadel. Za druhé, mám ráda přírodu. Napadlo Vás, na úkor čeho bychom "měli více" parkovišť? Mě tedy ano, a nelíbí se mi to. Ano, silnice v ČR jsou v zoufalé potřebě opravy, ale myslet si, že je to vinou MHD, je nedomyšlené.
ad 2) Je mi líto Vašeho diskomfortu v této oblasti, ale musím s Vámi nesouhlasit. I MHD se snaží vycházet vstříc formou bezbariérových autobusů a tramvají (či šalin). Ano, možná nejezdí tak často jako běžné tramvaje (a šaliny), ale to je zkrátka tím, že lidí bez fyzického omezení je mnohonásobně více. Mimochodem, vaše "třetinové" silnice musím ještě potkat.
ad 3) To, že systém nefunguje bezchybně ještě neznamená, že nefunguje vůbec. Pokud Vám nevyhovuje MHD založte svou kyvadlovou dopravu. A vůbec, pokud stát podle Vás nefunguje, nejděte si svůj opuštěný ostrov a buďte tam spokojený... koneckonců, tak nepotkáte retardéry ani MHD ;)

61

Odpovědět

+-HoNY-A proč si tedy nepořídíte vrtulník, když sám prosazujete soukromou stavbu silnic?

Ten vrtulník by vás vyšel opravdu daleko levněji než platit každému soukromému majiteli za využití právě jeho silnice.

A ty mínusy nemáte za váš názor, ale právě za nesoulad mezi činy a slovy.

40

Odpovědět

+-HoNY-Jo a mimochodem, proč také nenapíšete, jak stát dotuje automobilovou dopravu tím, že si pořídíte kus plastu a už to není osobní majetek, ale firemní majetek (a podnikatelé si stěžují, jak musí k úředníkovi pro slevu na firemní auta-sakra, tak si nežádejte o slevu na auta a k úředníkovi vůbec nemusíte);

tedy každý chce ojebávat stát, a proto jednotlivé skupiny vidí tu nefunkčnost v něčem jiném.

Stejně tak pouze v Rusku (Brazílii a snad jen na Aljašce) mohou fungovat hydroplány-ne proto, že je to úžasný způsob cestování, ale proto, že vybudovat silnici mezi jednotlivými městy by bylo kurevsky drahé. A k přistání na řece potřebujete jen minimální infrastrukturu.

20

Odpovědět

USA a rozvinutý stát ? :D dobrej vtip :D

720

Odpovědět

To mě naučil už transport tycoon

520

Odpovědět

Tohle často vidím v práci. Němec, Čech atd. se vás maximálně zeptají, kde je nejbližší metro/zastávka. Američan chce volat taxi, i když jede např. z Pankráce na Hlavní nádraží, což je pár zastávek metrem. Není to kvůli tomu, že by Amíci byli zhýčkaní, ale zřejmě vůbec nevědí, že se dá v jiných zemích cestovat pohodlněji a rychleji MHD než autem.

321

Odpovědět

Neumí si zjistit, že je v Praze dobré MHD? Asi vzorek turistů co si ve směnárně 1000 dolarů smění na 9000Kč atd...

22

Odpovědět

A přesto ti tady 3/4 mladé a střední generace řekne, že by do busu/vlaku nevlezli a auto je základ všeho..

922

Odpovědět

3/4 je trochu moc ne? Kde jsi byl na těch číslech? :-) Já auto nemám a v mém okolí je to tak 50/50. A taky záleží, kde bydlíš...Stěžování Pepíku z Práglu, že měli kvůli nehodě busy / šaliny půlhodinové zpoždění a všichni museli na metro, nebo rozkopaná silnice (objížďka), takže cesta trvá o 10 minut déle je absurdní. To dělají koko**, co si nezajdou ani na poštu nebo pro rohlíky pěšky. Když máš ale děnně dojíždět do práce 40 km a MHD a veřejnou dopravou ti to prvá třeba 3 hodiny, protože nejsou spoje ... Nebo pokud jsi z vesnice, kam ti jeden 1 autobus 2x denně a nasr*t, o víkendu vůbec nic. Nejbližší město 20 a víc km. Nedostaneš se do práce, k doktorovi, neuděláš nákup a podobně. Navíc jízdní řád je pouze orientační a v práci taky nikoho nezajímá, že napadl sníh, silničáři jsou opět zaskočeni a teď ti z toho tvýho vidlákova týden vůbec nic nepojede... Tak ano, auto je základ!

211

Odpovědět

+RenySouhlasím s Reny. Nejsem línej chodit pěšky, ale když dojíždíš za prací, tak je auto poměrně důležitá věc. Přesně jak říkají v tom videu, bez auta bych si našel možná tak nějakou špatně placenou otročinu, protože spoje jsou na nic.

34

Odpovědět

+RenyJá mám teda opačnou zkušenost, kdy nejméně auta vlastní/využívají ( a tedy si logicky i nejméně stěžují) lidé z větších měst typu Praha nebo Amsterdam.

Navíc bych řekl že to s "mladými" už tak horké není. To bylo v 90. letech, kdy bylo cool, vzhledem k bolševické minulosti, tvářit se málem jako volič GOP, kterým jsou věci jako globální změna klimatu jedno. Dnes už se situace víc přiblížila Západu, tzn studenti a mladí jsou levicovější než " průměr" společnosti a tudíž věci jako je globální změna klimatu řeší.

44

Odpovědět

+Renyasi jsem měl napsat generace městské populace, protože dál z města je situace úplně jiná. Sorry

12

Odpovědět

+kubajzVšak jsem psala, že ano...Na vesnici uprostřed ničeho se bez auta neobejdeš. Ve městě tě to omezuje, ale dá se...

10

Odpovědět

+RenyNemáš auto? To tě Reny docela lituji. Proč jet autem 5 minut k doktorce když můžeš v horečkách být hodinu v BUSU :D

00

Odpovědět

Já souhlasím, protože těch trotlů, co nebudou jezdit "sockou" nebo "se držet mastný tyče" znám víc než dost.

46

Odpovědět

+šlomoJá snad nikoho takového neznám a vidím to spíš opačně. Vyměnit v Praze nebo Brně MHD za auto může jenom masochista. V obou městech znám dost lidí a nikdo proti tramvaji nebo metru vůbec nic nemá.
Oproti tomu v malých městech (tak do 30 000 obyvatel) jezdí MHD většinou odnikud nikam a tam tu příchylnost k autu chápu - i když se dá dojít všude pěšky.

22

Odpovědět

+JillPraha je stát ve státě. Nejde to brát celistvě. Třeba ráno úsek Újezd nad Lesy - Běchovice 2km. BUSem 30 minut. Autem 5 minut přes Koloděje.

00

Odpovědět

+JillSu z Brna :-) Bez auta to jde, neříkám, že tě to neomezuje...Omezuje a jak, ale pořád méně než když bydlíte někde na samotě. Přišel mi, ale zcestný názor, že 3/4 lidí střední generace by do MHD, busu, vlaku nevlezla:-) Je tak 1/4 lidí co ani auto nevlastní. Ze střední generace tohle tvrdí jen kok*ti z velkých měst a rozmazlený fracci, co 18 dostali auto od rodičů. To ,že mít auto je praktičtější (ať už kdekoliv) je fakt i když zohledním tu hromadu koko*tů co nikdy neměla dostat řidičák a riziko, že ti nové auto sešrotuje nalitý debil a skončíš v dluzích ne vlastní vinou...Jsu střední generace z Brna a neřídím z přesvědčení, taky netvrdím, že mě to neomezuje.

00

Odpovědět

+RenyTěch 3/4 jsem sice přepísk, ale vznikla z toho zajímavá diskuze :)) hlavně neberte všecko tak vážně, palce dolů, byste mě v reálu určitě ukamenovali :D člověka když něco nasere, tak občas přehaní, vy ne?:P pouhý výsledek zamyšlení jak se tady na vše nadává a ničeho neváží, protože to lidi nemaj s čím porovnat.. nebo ty palce dolů dávaj právě ti co jezdí všude autem a to by pak počtama skoro sedělo na ty 3/4 :D

01

Odpovědět

Takhle tady pomlouvat západ. Zavoláme Donaldovi, aby nám ukázal, jak vybudovat tu nejsprávnější demo-kracii.

79

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK