77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:204
Počet zobrazení:3 641

Projekt Loon se snaží přinést přístup k internetu do všech částí světa a používá k tomu velmi zajímavou technologii. Co si o tom myslíte? Má takový projekt šanci na fungování?

Přepis titulků

Mnoho lidí si neuvědomuje, že většina světa není připojena k internetu. Jak dostat efektivní, levné a spolehlivé připojení ke zbývajícím 5 až 6 miliardám lidí, kteří ho nemají? CO JE TO PROJEKT LOON? Jo, dostaneme ho nahoru do hodiny. Myšlenkou projektu Loon je vytvoření sítě pomocí stratosférických balónů ve výšce 20 km. A pomocí této sítě dostaneme internet ke zbytku světa.

Naše balóny jsou obří a kulaté. Mají průměr asi 15 metrů. Ale pokud byste je chtěli vidět na nebi, musíte mít teleskop. JAK SE BALÓNY POHYBUJÍ Tady je povrch planety. Odtud až do výšky kolem 10 km se tvoří déšť, jsou tu hory a létají tu téměř všechna letadla. Tady je náš balón.

Je ve výšce kolem 20 km, tedy ve stratosféře. Stratosféra je zvláštní tím, že v ní jsou vrstvy větru, které vanou konkrétním směrem. A díky přechodu mezi těmito vrstvami můžeme balón řídit. Takže když chytíme dobrý vítr, můžeme udržet balóny pohromadě a tak dobře pokrýt povrch Země. Můžeme se plavit na větrech a ovlivňovat pohyb těchto balónů. Takže když jeden balón odletí, jiný zaujme jeho místo.

JAK SE BALÓNY PŘIPOJUJÍ Balóny komunikují se speciálními internetovými anténami na zemi. Tato anténa vysílá signál k obloze a komunikuje s tímto balónem. A každý balón komunikuje s těmi sousedními a pak opět s pozemní stanicí, která je připojena k místnímu poskytovateli internetu. Tím se vytvoří síť na obloze. Naše vysílače a antény přijímají pouze signál projektu Loon, abychom dosáhli vysoké rychlosti přenosu dat na velké vzdálenosti.

Kdybychom neodfiltrovali ostatní signály, nefungovalo by to. Balóny plně fungují na solární energii a ovládáme je skrz program Loon Mision Control. Myslím, že tvůj plán je dobrý. Zvedněte ho na 46 a 47. Zkuste to hodinu po vypuštění Za pár minut ho vypustíme. Než je vypustíme, tak komunikujeme s řízením letového provozu, aby věděli, co jsou ty balóny zač.

A když přistávají, tak s nimi opět komunikujeme. Můžeme je navést k přistání na mnoha sběrných místech po celém světě za účelem znovupoužití a recyklace jejich částí. KAM BALÓNY MÍŘÍ Můžeme je obecně trochu řídit, ale ve stratosféře větry většinou vanou ze západu na východ. Protože větry takto cirkulují, tak budeme mít skupiny balónů v různých zeměpisných šířkách.

Takže pokud balóny kolují kolem jižní polokoule, tak balón, který je nad Jižní Afrikou, přeletí i přes Jižní Ameriku. Raz, dva, tři! Používáme sluneční světlo, používáme vítr. Používáme to všechno, abychom vytvořili síť na nebi. Projekt Loon se snaží přinést technologii přístupu k internetu pro každého člověka na světě.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (54)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobré PR Googlu. :/

180

Odpovědět

1 miliarda lidí nikdy neviděla počítač, další 2 miliardy lidí ho viděla ale i tak si ho nemůžou dovolit. Co takhle vybudovat síť stanic kde budou dávat jídlo a pitnou vodu, vzdělání a případně další relativně užitečnější věci než internetové připojení. Přeci jen indů co jsou placení za klikání LIKE na facebooku nebo na youtube je na světě už dostatek.

2012

Odpovědět

Osobně bych jim nakašlal.... 50 let se do afriky pumpujou peníze a nic pozitivního z toho. Šanci dostali a jediný co dokážou tak se množit jako králici a nebo po sobě střílet....

195

Odpovědět

Vskutku, jedno takové plemeno už si tu beztak pěstujeme :D

184

Odpovědět

nic proti ale chlapci z videa by už mohli vědět že takový sistém už dávno je - ale místo balónů se používají satelity na oběžné dráze :D

197

Odpovědět

Nic proti, ale geostacionární družice se pohybují ve výšce okolo 36000 km a to je ve srovnání s 20 km krapet rozdíl a bude velmi znatelný především při odezvě takového připojení. Kromě toho pro připojení přes satelit musíš používat parabolu, tudíž je téměř vyloučena mobilita, které by se dalo docílit řešením s balóny.

193

Odpovědět

+PB01nerikali tam nahodou ze ty balony poletej pouze pres jizni ameriku a afriku, takze se ten signal sem stejne nedostane, za dalsi se ten signal sem stejnak nedostane kdyz se tam budou tvorit mraky a bude chcat jak z konve. stejne jako s WI-FI

189

Odpovědět

+PB01Ne, ty balóny se budou pohybovat ve směru rovnoběžek, tudíž přesně ty stejné balóny, které by prolétali nad Jižní Amerikou by prolétali také nad Afrikou. Déšť Wi-Fi zas tak moc neruší, to už musí být pořádná bouřka, ale i kdyby, tak ty balóny nepojedou přes Wi-Fi.
Co jsem četl tak by to připojení mělo dosahovat podobných rychlostí jako 3G síť, což je celkem slušné.

180

Odpovědět

3,14čovina

189

Odpovědět

πčovina

182

Odpovědět

Ty poznamky kolem lidi hladovejicich v Africe jsou z ust radoby humanistu, kteri se nad tim nezamysleli, jsou usmevne.
Normalni clovek, kdyz vi, ze neni schopny uzivit decko, tak si zadne porizovat nebude. To, ze oni se tam mnozi jak krecci a pak hladovi je situace do ktere se dostavaji sami a akorat umi natahovat ruce, aby jim nekdo dal nejakou pomoc.
Je to mozna krute a klidne mi dejte palce dolu za tento post, ale stojim si za nazorem, ze bych je tam nechal bud pomrit, nebo jim radeji jako humanitarni pomoc rozdaval prezervativy.
To se ovsem nikdy nestane, protoze jak tu spravne nekdo nakousl, tak nejde o zachranu tech lidi, ale o zachranu snadneho zisku tamniho nerostneho bohatstvi.

206

Odpovědět

Máš pravdu, že humanitární pomoc ve formě kondomů tam 100% uvítají. Protože až na některé "miniprojektové" vyjímky, si kondomy musí kupovat v obchodech. A spousta mladých lidí otevřeně mluví o tom, že se bojí nákazy AIDS a co si budeme povídat, zas tak malé procento nákazy tam není.

To, že se někam cpou peníze do humanitárních projektů v Africe, je degenerace evropanů, kteří mají pocit, že ti lidé jsou v chudobě a strašně trpí. (Nehledě na to kolik z těch rozpočtů se utopí ve vládní korupci.)
Wake up! Ne, ty lidi si tam žijou moc dobře i bez našich peněz a jsou spokojeni s tím, že mají svoji chýši a střechu nad hlavou s políčkem za oknem ze dřeva a zdravou rodinu.
Já s nimi strávil v jejich "chudobě" dost dlouhý čas a řeknu Vám, měli byste to někdy zkusit, je to okouzlující zážitek, ale dřina protože nic není zadarmo :)

190

Odpovědět

Mě by zajímala životnost balónu...vždyť to hélium je mrcha co vyprchá ze všeho.

191

Odpovědět

Ok, takže tím dostanou internet všude, kde už dávno lze zachytit satelitní či mobilní...
Ale stejně k tomu budete potřebovat speciální anténu (viz upozornění že bez ní a odrušení by to opravdu nešlo)...

182

Odpovědět

Lildean - ani nevis jakou mas pravdu. Svetove mocnosti by meli nejdrive vyresit hladomor a potom vse ostatni. A jasny Loon k tomu pomuze, ale dost draze a slozite.

Jenze mocnostem vyhovuje aby v africe byl hladomor a mohlo se tam levne tezit. Treba takova Cina dovazi tajne zbrane pro pul afriky i pres svetove embargo apodporuje obcanske valky ktere konci genocidou jako treba ta v Rwande nebo Darfuru.. a proc? no treba v darfuru ti co jsou u moci dali monopol Cine na vyvoz ropy a to jsou miliardy $$$

182

Odpovědět

proc proste nepouziji wifi ?

jinak pamatuju si na projekty typu 100$ notas do afriky.. kde to vsecko dneska je

187

Odpovědět

wifi by byla dražší.

jinak tohle není charita, ale potencionálně komerční projekt.

180

Odpovědět

Fascinuje mě, jak jsou tady všichni chytří jak rádia a dokážou okamžitě zhodnotit, jestli je projekt uskutečnitelný nebo ne. A názory typu "vždyť ten internet vlastně nepotřebujeme" mi na internetových diskuzích přijdou poněkud pokrytecké :) Samozřejmě, zajištění primárních potřeb je nejdůležitější, ale vzdělání a svobodný přístup k informacím je z dlouhodobého hlediska podle mě taky důležitý. Co podle vás mají ti lidé, co na tom pracují, dělat? "Tak chlapi, serem na ty naše balóny, musíme nejdřív vyřešit pitnou vodu". Myslím, že takhle to nefunguje:) Argumentem "hladomor v Africe" byste pak mohli odsoudit jakýkoliv větší projekt.

190

Odpovědět

Jeste ze vsichni na svete budou mit internet, kdyz jsou rozvojove zeme ktere nemaji ani pitnou vodu a ani jidlo..

184

Odpovědět

SKYNET... vážně se to děje..

1811

Odpovědět

cely google je jeden velky SKYNET

181

Odpovědět

5-6 mld obyvatel je bez internetu ? To snad ne, rozpočet takového projektu by musel být gigantický aby to doopravdy fungovalo ve všech koutek světa, a tím se dostáváme k otázce kdo by něco takového financoval ...

184

Odpovědět

Říká ti něco taková jedna malá Americká společnost jménem Google?

185

Odpovědět

+big sakulbig sakul: Ve videu o tom nepadlo ani zmínky a diskuzi pod videem jsem si četl až později. Tak se prosimtě uklidni a nech si ty své rádoby vtipné poznámky. Někdy bych docela rád znal věk přispívajících, k dospělosti budou mít někteří jedinci asi poměrně daleko.

1816

Odpovědět

Dostal jsem chuť postavit si vodíkovou vzducholoď. Nic velkého, jen malý rádiem řízený model, možná s kamerkou. Vodík získám elektrolýzou vody. Naplním jím odpadkové pytle, tím vlastně získám mnoho oddělených komor, což zvýší odolnost plavidla. Vespodu budou dvě směrovatelné turbínky pro manévrování. Až někdy bude čas..

182

Odpovědět

to bys musel dělat elektrolýzu vážně velkýho množství vody, abys získal dostatek vodíku na několik pytlů na odpadky

182

Odpovědět

+Bushidojedno odpoledne a 3f usměrňovač :-D

180
Další