Ruční spřádání hedvábí

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:394
Počet zobrazení:8 874

I v oblasti výroby hedvábí se dnes využívá automatizace. Avšak stále existují lidé, kteří se drží ručního postupu. Jak se tedy taková hedvábná nit dá získat?

Přepis titulků

Vypadá to, jako by tu visely hedvábné nitě. Je tu někdo? Dobrý den. Vy tu vyrábíte hedvábí? Ano, přesně tak. Nobue Higaši vyrábí hedvábné nitě za použití tradičních metod. Tento dům byl postaven asi před 100 lety jako místo k chovu bource morušového. Higaši si ho pronajala, aby oživila staré umění.

Bource chová v horním patře. Vysoké stropy a papírová okna mu poskytují dostatek světla a vzduchu. Kokon vytvořený larvou bource je surovým materiálem pro výrobu hedvábí. Higaši dělá vše ručně. Sama chová bource a přede hedvábí. Higaši byla v Kjótu tkadlenou. Ale textura ručně vyráběného hedvábí ji natolik přitahovala, že se sem přistěhovala.

Myslel jsem si, že to bude nadýchané, ale je to docela tvrdé. Nikdy by mě nenapadlo, že tam je larva. Higaši mu ukáže, jak hedvábí vyrábí. Aby se vlákna snadněji oddělila, nejdříve kokony na 5 minut ponoří do horké vody. Poté přes ně jemně přejíždí slaměným kartáčem, čímž jemná vlákna oddělí od kokonů. Ty jo, páni.

Takhle získáváte hedvábí. Nyní za pomoci ručního kolovrátku spřádá vlákna do nití. Před mechanizací se takto vyrábělo všechno hedvábí. Pouze otáčíte klikou a jemná vlákna z kokonů se spřádají na hedvábnou nit. Úžasné. Michaela překvapilo, že se hedvábí získává takto. Ta vlákna se sama spojují do nitě.

K vytvoření hedvábí je nutná spousta práce. Ale je to krásná práce. Když se ze surového hedvábí odstraní proteiny, zajímavě se prozáří. Tuto texturu u průmyslově vyráběného hedvábí nenajdete. To průmyslově vyráběné je vždy naprosto stejné. Ale tohle ručně vyráběné vypadá přírodně. Miluju práci, při které mohu vytvářet tak krásné věci.

Tradiční výroba hedvábí. V Tomioce se jí stále daří. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tá žena bola veľmi milá a je skvelé že má tú prácu rada

a inak ma to celkom prekvapilo tá výroba, netušil som že to takto funguje

130

Odpovědět

Proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě, že? :D

1441

Odpovědět

Dobrý video. Zajímalo by mě jak úspěšně jdou prodeje, jestli je to pak ve výsledku drahá záležitost pro snoby, průměrnýho člověka a nebo to ani nikoho moc nezajímá a spíš to dělá jen z vášně. Určitě to má větši cenu když to dělá ručně, ale nevím jestli to někdo v dnešní době ocení, ale lidi se asi najdou. Já bych si za to asi připlatil, minimálně jako dárek pro někoho by to mohlo bejt moc zajímavý :)

340

Odpovědět

Kdo touží po hedvábí pro obyčejný lidi, ne pro snoby, měl by to zkusit spíš u Jirky Babici....

46

Odpovědět

Víte co vznikne, když se zkříží černoch a chobotnice?.......Já nevím, ale dobře by to sbíralo bavlnu :D

17611

Odpovědět

Dotaz k nějakému znalci :) Ty kokony se vaří i s larvami uvnitř? Tedy, to že se bourec zakuklí pro něj znamená smrt? :)

361

Odpovědět

Podle mě ano, pokud by se vylíhne, porušil by tím kokon - vlákno a když by si jej chtěl odvíjet, tak by si měl jen kousky a ne celé vlákno. Ale na 100% nevím :-)

230

Odpovědět

Jestliže se po zapředení bourec nechá v zámotku přežít, vylíhlé imago (dospělý motýl) si prokouše díru, kterou se dostane ven a vlákno tím znehodnotí. Z tohoto důvodu se kokony bource morušového zahřívají na teplotu kolem 100 °C, po dobu 2 až 2,5 hodin, což jednak zabije zakuklené housenky a způsobí, že se zámotky lépe rozplétají. Samotné kukly bource morušového jsou často používány k jídlu.

http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Bourec_moru%C5%A1ov%C3%BD

280

Odpovědět

+MrtinTy larvy bource jsem jedl. Kdo je z Brna, může je vyzkoušet na Olomoucký v tržnici v prostředním bistru ;)

120

Odpovědět

+Mrtina bylo to dobré? na té tržnici jsem nikdy nic neměl, ale vždycky mě něco lákalo

10

Odpovědět

+MrtinLecitin: přišlo mi to trochu chuťově jak nějaký oříšky. Takže v pohodě. Kdybych nevěděl co jim, asi bych to nikdy nepoznal :)

Jinak tam určitě zajdi. Nejradši mám to první bistro, kde se mi zdá, vaří nejlépe. Chodím tam už tak 2× týdně :)

20

Odpovědět

+Mrtinsuper, tak já to vyzkouším :)

10