Tradiční kovář Korehira Watan

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:602
Počet zobrazení:7 982

Tento krátký dokument je spíše takovým medailonkem japonského kováře, který i v dnešní době ková japonské meče tradičním postupem.

Přepis titulků

Dnes, existuje jen 30 lidí včetně mě, kteří se živí kováním mečů. Když jsem byl mladší, koval jsem je z lásky, ale jak jsem stárnul, začal jsem přemýšlet o tom, že musím skrz mé meče předávat estetiku a duši japonského lidu. Když jsem byl na vysoké, viděl jsem v časopise fotku legendárního kováře Akihiry Miyairiho, který se později stal mým mistrem.

Když jsem zjistil, že stále existují lidé, kteří kovají meče tradičním způsobem, rozhodl jsem se stát kovářem. Celá má rodina byla proti tomu, protože si mysleli, že mě to neuživí. Řekli mi: "Pokud chceš být kovářem, ani se nevracej domů." Na výrobu koto z období Heian a Kamakura se nezachovaly prakticky žádné instrukce nebo návody. Je nemožné takový meč znovu vytvořit.

Avšak tento druh mečů mě velmi přitahuje a proto se ho už 40 let snažím napodobit. Teprve v posledních 5 letech jsem konečně uspěl a vytvořil pár podobných koto. Mnoho tradičních kovářů se při kování podřizuje moderním trendům. Ale tím podstata tradice velmi trpí. Myslím, že taková tradice pak už nemá žádný význam.

Chci, aby mě můj učeň ve výrobě mečů překonal. Je mou povinností, aby se tak stalo. Jinak bude časem tradice upadat. Od svého mistra jsem se nenaučil jen technice, ale také vášni pro kování mečů. Chci, aby si můj učeň také odnesl tu vášeň. Věřím, že on zase předá svou vášeň mladším generacím. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

http://www.templ.net Tady jsou stránky někoho kdo tradiční metodou ková pro změnu meče evropské.

10

Odpovědět

neco podobnyho uz tu bylo..skoda ze je to tak kratke

00

Odpovědět

Prej "i v dnešní době kovají ručně"
Ono vyrobit pravý japonský meč, katanu a podobně, je mnohem "jednodušší" ručně, než na to vyrábět stroj, pokud má být opravdu pravý. Protože ta výroba je tak komplexní a nejde zautomatizovat...

13

Odpovědět

Výrobní postup katany z období Heian a Kamakura by šel opravdu jen složitě zautomatizovat.

00

Odpovědět

jediná automatizace by byl překládací stroj pásu oceli =)

20

Odpovědět

Příjde mi trochu pokrytecký jak vyzdvihuje tradici a že podle moderních trendů to nemá význam a přitom sám dělá s moderní výhní :D Je jasný že kdyby to měl dělat jak mistři z feudálního japonska tak mu tam 6 učňů za rýži dneska dělat nebude ,ale potom takováto tradice podle jeho slov ani nemá smysl ...

723

Odpovědět

To je pravda, ale na druhou stranu když vynecháme nástroje tak používá podle všeho stejný postup a technologii výroby meče jako ti dávní mistři. Jen málo kdo vyrábí historické meče pomocí nástrojů té dané doby, krom archeologů o nikom dalším nevím. Mimochodem říká, že podřizovat či měnit tradici podle moderních trendů té tradici škodí. Na to lze říct jen to, že tradice je holt tradice.

70

Odpovědět

Pěkný. Neexistuje něco podobnýho o evropských mečích, ty já radši než japonsko :-)

1810

Odpovědět

Zač ty mínusy? :-)

226

Odpovědět

Asi před čtyřma rokama jsem na čt2 viděl dva pořady jeden o českým kovářovi co vyráběl japonský meče tradičním způsobem a druhej o kvářovi co vyráběl repliku meče vyrobeného na velké moravě a používal přitom technologie a postupy výroby té doby. Byli to moc pěkný dokumenty, jen názvy si už nepamatuju. Taky se tam zmínili o damascénské oceli (podle syrského města Damašek) a porovnávali její kvalitu s ocelí evropskou té doby. Nakonec se ukázalo, že metoda výroby a zpracování oceli se vůbec nelišila. Stejnou metodu výroby oceli zvládli, už lidé stovky let před tím. Rozdíl nebyl ani ve vědomostech a umu tehdejších kovářů. To v čem se originální damascénská ocel lišila byl materiál. Železo v té době nebylo jen železo, ale i nečistoty. Množství nečistot bylo u zpracovaného železa jak z Damašku tak i Evropy stejné, ale složení těchto nečistot bylo zcela jiné. Ukázalo se že nečistoty v oceli z Damašku zlepšují tedy přesněji řečeno nemají takový vliv na výsledné mechanické vlastnosti jako nečistoty v evropské oceli. Dodnes není známo odkud, tedy z jakého dolu pocházela daná ruda ( i když je spousta hypotéz i teorií ) a proč její zdroj tak rychle vyschl. To co jsem tady napsal, jsou informace, které jsou pár let staré, takže dnes může být už vše jinak a nejspíš taky asi je.

181

Odpovědět

+Alberto123Mimochodem podle archeologických důkazů se technologie výroby damascénské oceli do evropy dostala z asie pravděpodobně z Indie, někdy před naším letopočtem a velmi rychle se rozšířila. Zajímalo by mě jestli syrští kováři věděli proč je jejich ocel lepší?

11

Odpovědět

+Alberto123:) Alberto123 ,pozri si ten dokument o Ulfberhtovi. Predpokladajú že bol vyrobený práve z importovanej indickej ocele. Ak je to pravda, v Indii dokázali vyrobiť ocel už v stredoveku (možno aj skorej), čo sme my v Európe dokázali až v 19 stor.

01

Odpovědět

+Alberto123Dokument o Ulfberhtovi jsem, už viděl. Je moc pěknej jen škoda že je v angličtině. Připomělo mi to dokument o rýnských mečích. Což byli kvalitní raně středověké meče často vyrobené ze svářkové damascénské oceli. Právě meče byli hlavním vývozním artiklem rýnské oblasti. Rýnské nebo také franské meče byli ve své době proslulé po celé evropě. Teorií a hypotéz o mečích se značkou Ulfberht je mnoho, většinou jsou archeology přiřazovány právě k rýnským mečům, protože jsou si jak kvalitou tak zpracováním dost podobné (oba typy mečů vyrobeny ze svářkové damascénské oceli), což ovšem nevylučuje možnost že byli vyrobeny z importované oceli například z persie nebo indie. V té době totiž byla kvalitní ocel značně nedostatkovým zbožím. Každopádně ať už je jejich původ jakýkoliv, tak ve své době to byly vyjímečné meče, které svou kvalitou převyšovali konkurenci.

11

Odpovědět

+Alberto123Jak to vypadá tak indie a persie dlouho hráli ve zpracování oceli prim. Nejen že je to pravděpodobně domovina svářkového damašku, ale později odtud přišel i tak zvaný pravý ( někdy se uvádí litý nebo též krystalický ) damašek.

11

Odpovědět

http://www.youtube.com/watch?v=nXbLyVpWsVM
Skoro
hodinový dokument o vikingskom meči Ulfberht, je tam úsek kde sa snažia napodobniť technológiu výroby (v angličtine)

http://www.youtube.com/watch?v=IrdrpyAuJfI
toto neviem či je historicky presné, ale zaujímavé (ang. titulky)

11

Odpovědět

nevím jak ostatní, ale já jsem si vypěstoval v té záplavě nekvalitního zboží lásku a poctivosti a tradici výrobku, takže na tohle jsem se díval, jak na svatý obrázek. Ten člověk vezme kus železe a udělá z něho umělecké dílo. Miluju věci, které mají duši. Tohle nevyrobí žádná fabrika.

562

Odpovědět

vim ze me uminuskujete, ale proč někdo kove starym zpusobem, když muže kovat efektivnějšim, rychlejšim a možná i kvalitnějšim způsobem?

1444

Odpovědět

to je jako se ptat proc malovat obrazy kdyz jsou fotaky

1016

Odpovědět

Kvôli tomu, aby tradícia prežila. On sám to povedal.

132

Odpovědět

přesně tak k čemu jsou chivy a koně když máme auta...a dokonce se najdou pitomci jako já ci si chov koní vystudují :-D

52

Odpovědět

+DaralynNe je to jako kdybych řekl proč umyvat šaty v ruce, když existuje myčka

164

Odpovědět

Jasně, že kdybychom se ve všem drželi tradic, nezaznamenali bychom žádný pokrok. Ale katany patří do skupiny spíše duchovních záležitostí. Pro Japonce to není jen zbraň, je to otázka cti a mnoha dalších věcí, sám ani nevím jakých. Je to jejich kulturní dědictví a takovéto tradičně vyráběné meče mají mnohem větší hodnotu, než strojově a ,,efektivně´´ vyráběné. A mohli jste slyšet, že on se snaží znovu objevit zapomenutý způsob výroby, respektive určitý druhy meče. A to by na stroji jistě nevynalezl.

170

Odpovědět

Vyrobíš sice dneska meče kvalitnější a z lepších materiálů za zlomek ceny, ale už to prostě nebude ta ruční práce a um.

34

Odpovědět

Starý Japonsko sem vždycky obdivoval, ta jejich úcta mě fascinuje a vzdávám poklonu tomuto kováři. A jak už tady bylo několikrát řečeno, moc krátký.

425

Odpovědět

Moc krátký :) Tak sem si řekl že si pustím Begin Japanology - Japonské meče a ono to je nefunkční :(

121

Odpovědět

Bohužel, Begin Japanology je televizní pořad a ta videa na YouTube byly vlastně "upirátěné" nahrávky. Několikrát proběhlo velké mazání a dnes tam už žádná část dlouho nevydrží.

90

Odpovědět

Odpovědět

Pěkná s****a.Taky každému necpu video, kde třeba měním stojku na mechanické výztuži fazos.Každý dělá svoji práci, kterou umí.Toť vše peace

3102

Odpovědět

Hattori Hanzo? :D

501

Odpovědět

Ten už ale meče nevyrábí...

271

Odpovědět

+CardBar mu asi tolik nevydělává...

221

Odpovědět

mě se strašně líbí jeho slova "chci aby mě můj učeň překonal jinak bude tradice upadat"

u nás ať děláte cokoliv váš nadřízený nebo mistr nechce dovolit abyste se dostali na jeho úroveň protože by to ohrozilo jeho suverenitu a to je problém

1915

Odpovědět

Asi mám štěstí na šéfy, ale vždy se snažili mě posouvat dopředu bez ohledu na to, zda budu lepší než oni. :-)

145

Odpovědět

+Tceldtak to jsi jeden z mála a buď za to rád...
já dostal kopačky několikrát protože zákazníchi chodili radji za mnou než za vedoucím, a mojí matce se to stalo taky.

171

Odpovědět

Nemohli jste ty titulky udělat třeba nahoru? Přimo se kryjí s těmi anglickými. Takže jsem ani z jedněch titulků většinu času nic neměl!

917

Odpovědět

U mě jsou titulky přesně v místě černé plochy pod videem, čili hluboce pod anglickými titulky... :)

263

Odpovědět

+WreisTo samé u mě

93

Odpovědět

+WreisOno to asi bude tím, že si to dávám na celou plochu obrazovky.

83

Odpovědět

+WreisNo v rozlišení 4:3 je to v pořádku, na 16:10 už se to překrývá :) ponaučení? Kupte si znova všichni CRT :D

82

Odpovědět

Omlouvám se, to je moje chyba. Video jsem v režimu celé obrazovky nekontroloval a nenapadlo mě, že se tam ty titulky budou překrývat. Příště to černé pozadí budu dávat pro jistotu ke všem takovým videím. ;-)

180

Odpovědět

máš umět japonsky

481

Odpovědět

Ako važne? to si to idem pozret rovno original na utube radsej. Trochu aj rozmyslat, ked robim titulky nie? Su tam bielym eng titulky, a sak prečo cez to nedat ešte bielym aj česke, aby človek nemohol prečitat ani jedny...Podobne pri Vsauce...hadze tam kadejake obrazky vela krat svetlej farby, a prekladatelka biele titulky, šak pohoda, prečo nie. Ako ked uz to robite tak poriadne nie? Je problem zmenit farbu hej?

2257

Odpovědět

Už je to opraveno, přidali jsme k titulkům tmavé pozadí.

180

Odpovědět

+BugHer0Ja už som si to v pohode pozrel origo, ale tak aspon cosi, pre tych, ktori anglicky moc nevedia. Inak fakt porozmyslajte nad takymto niecim aj pri inych videach...specialne pri Vsauce to fakt byva niekedy hroza...

1329

Odpovědět

chcel si sa pochvalit, ze vies anglicky :D?

118

Odpovědět

podľa mna to je hotové umenie, namaľovať obraz s fľakmi dokáže hocikto už aj slon, ale vytvoriť z kúsku kovu niečo takéto vyžaduje tvrdú drinu a veľke zručnosti, a takýchto ľudí obdivujem

1105

Další