Jak se vyvinuly rysy obličeje?

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:3 511

Kanál CuriosaMente odpovídá na zvídavé otázky a odhaluje důvody, proč co jak funguje. 

Toto video odhaluje původ důležitých rysů obličeje napříč časem.

Přepis titulků

Tvůj obličej je kombinací specifických rysů, díky nimž jsi jedinečný a odlišný od všech ostatních lidí a které máš zároveň společné s předky a lidmi žijícími ve stejné oblasti. Mnohdy se jedná o užitečná přizpůsobení, za která vděčíme evoluci. K čemu slouží rysy obličeje? Člověk se vyvinul v Africe. Před 300 000 lety první Homo sapiens opustili Afriku, usadili se v různých částech světa, adaptovali se na různá podnebí a někdy se křížili s archaickými Homo sapiens, kteří odešli dříve, třeba neandertálci či Homo heidelbergensis.

Vcelku v izolaci se tyto skupiny vyvinuly a adaptovaly na různá místa. Tisíce let poté přesuny lidí a přeprava způsobily, že některé rysy, které se vyvinuly jako adaptace na určité místo, se vyskytují u pozdějších generací žijících úplně jinde.

Podíváme se spolu na původ nejvýraznějších rysů lidského obličeje. Barva kůže Původně měli všichni lidé tmavou pleť. Melanin je látka, která způsobuje tuto barvu a je velmi užitečná v tropech, kde velkou část dne svítí slunce, protože chrání vnitřní vrstvy kůže před poškozením, dokonce i před rakovinou.

Ale více na severu, kde slunce svítí méně, může být tmavá kůže nevýhodou. Díky slunečním paprskům mohou lidé tvořit vitamín D. Lidé s nedostatkem vitamínu D mohou dostat křivici, a proto se tam více hodí světlá kůže.

Na celém světě odpovídá tmavší pleť původních obyvatel intenzivnějšímu slunečnímu záření. Dokonce i když obyvatelstvo se světlou pletí odejde do slunečnější oblasti, po 200 generacích jeho pleť zase ztmavne. Jedinou výjimku tvoří Inuité žijící na severním pólu. Zdá se, že přijmou dostatek vitamínu D ve své stravě bohaté na mořské živočichy, a proto nepotřebují světlejší pleť.

Barva očí Stejně jako kůže i oči byly původně jedině hnědé nebo černé. Modré a zelené oči nejspíš nemají evoluční výhody, pokud nepočítáme hypotézu, že mohou přitahovat opačné pohlaví. Ale to se dosud prozkoumává. Barva vlasů Barva vlasů také obvykle úzce souvisí s barvou kůže.

Původně měli všichni lidé černé vlasy. Blond vlasy se objevily až nedávno. První mutace, která stála na jejich počátku, proběhla v Evropě před 11 tisíci lety. I když z filmů ten pocit nemáme, jen 2 % lidské populace mají blond vlasy a jen 1 nebo 2 % mají zrzavé vlasy.

Má se za to, že nejde o biologickou výhodu, naopak, ve slunných oblastech jsou blond a zrzaví lidé náchylnější ke kožním problémům a hrozí jim i smrt. V méně slunných oblastech tato starost odpadá a lidé se světlými vlasy a kůží mohou klidně žít a rozmnožovat se. Rovné a kudrnaté vlasy Klasické afro má jednu velkou výhodu: nejenže stíní pokožku hlavy, ale také umožňuje proudění vzduchu a tím vznik mikroklimatu, aby mozek mohl pracovat svěží.

Obyvatelé chladnějších oblastí tuto sluneční ochranu nepotřebovali, mívají rovné a vlnité vlasy, ale gen kudrnatých vlasů je stále přítomný, takže jsou někteří blonďatí a zrzaví velmi kudrnatí. Epikantus Tento záhyb, velmi typický u očí Asiatů, je běžnější, než jste si mysleli.

Máme ho všichni v prvních měsících těhotenství, mnoho z nás ho ztratí před narozením nebo v prvních letech života. Lidem z Asie nejpravděpodobněji zůstal proto, že se jim hodil v době ledové. Mohl sloužit ke zmírnění odrazu světla od ledu a sněhu. První obyvatelé Ameriky měli za předky Asiaty přicházející ze severu, a proto se setkáváme u mnoha původních obyvatel Jižní Ameriky se záhybem – epikantem.

A takoví lidé se nachází i v Africe a v Evropě. Asijské oči mívají také větší koncentraci tuku v horním víčku, nejspíš také pro ochranu očí před zimou. Tvar nosu Nos zvlhčuje a ohřívá vstupující vzduch. Širší nosy umožňují větší vstup vzduchu v oblastech s již vlhkým a teplým vzduchem.

Ale více na sever, kde je vzduch sušší, je potřeba větší prostor pro zvlhčení vzduchu. Proto je nosní hřbet v sušších oblastech vyšší a užší pro menší vstup vzduchu. Užší nosní dutiny jsou uzpůsobené chladnějším oblastem. Velikost rtů Vypadá to na jasný případ pohlavního výběru. Na celém světě bývají plnější rty považovány za atraktivnější.

Zeptejte se Angeliny Jolie. Možná protože se rozhoří při... vyjadřování emocí. Navíc mají více nervových zakončení než zbytek kůže a jsou velmi citlivé. Rty bývají načervenalé, protože jsou cévy blízko jejich povrchu. Takže ačkoli v teplých oblastech mohou být plné rty velmi přitažlivé, v chladných oblastech jsou lehko zranitelné mrazem. A teď něco důležitého: všechny tyto znaky jsme zvyklí nesprávně třídit do skupin, které nazýváme rasy.

Ale rasy ve skutečnosti neexistují. Naše obličeje jsou krásná kombinace rysů, které mají navíc mnoho podob. A právě proto, že vaše kombinace je jen vaše, je tak nádherná. CuriosaMente. Už odebíráte náš kanál? Také vám doporučujeme tato videa, která vás určitě zaujmou. Překlad: ematum www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To musí být starší video, protože v nedávné době vyšla publikace, která teorii o Africe jako matce všech lidí vyvrací. Viz: https://goo.gl/g6kbnk nebo si dohledejte originál na netu.

00

Odpovědět

Mna by zaujimalo ako moze vzniknut dedicny vyrazny zapach z pokozky, aky maju nasi pociernejsi spoluobcania v osadach.

75

Odpovědět

Um, jak jako, že jsme zvyklí je "nesprávně řadit"? Na řazení neni přece nic špatně. To až na tom, když se k jednotlivým skupinám chováme jako k****i jen proto, že nepatří do té naší.

161

Odpovědět

es os es os es os.... nedá sa to počúvať

19