Mohli bychom žít v měsíčních jeskyních?Seeker

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 7
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:5 003
Ve sci-fi filmech často vidíte, že pokud lidstvo osídlí Měsíc, tak si vybuduje své základny na jeho povrchu. To je ale skvělý způsob jak dostat vesmírnou rakovinu. Řešením by ale mohly být podzemní základny v bývalých lávových tocích.

Přepis titulků

Často si představujeme lunární základny jako menší města s dechberoucím výhledem a Zemí tyčící se nad horizontem. Ale takhle akorát dostanete rakovinu, protože se neumíme před kosmickou radiací chránit. Takže jediným řešením je vyhnout se malebným povrchovým koloniím ve prospěch krásných lávových tunelů. Měsíční lávové tunely jsou v podstatě stejné jako ty na Zemi. V dobách své geologické aktivity tekla po povrchu Měsíce roztavená hornina.

Když se ochladila vnější vrstva, vnitřní byla stále aktivní. Poté, co se vnitřní lávový tok uklidnil, nechal za sebou obří duté průchody. A protože má Měsíc nižší gravitaci, je možné, že budou mít vysoké stropy. Pravděpodobně dost velké, aby se v nich postavilo město. Jo! Měsíční jeskyně. Můžeme tyto jeskyně najít hledáním jam nebo "světlíků". A to vědci z JAXA a NASA také udělali.

NASA s Lunar Reconnaissance Orbiterem a Japonsko s Lunar Radar Sounderem. Podívali se na oblast poblíž díry v Marius Hills a našli světlíky, které mohou vést k lávovým tunelům. Radar ukazuje výrazný echo vzor ztráty energie následovaný jejím vzrůstem, což naznačuje přítomnost podzemního lávového tunelu v oblasti kolem těchto světlíků. Tohle by bylo pro astronauty skvělé! Silná střecha by byla přirozeným štítem proti záření z kosmu a Slunce, dopadům meteorů a extrémním teplotám na Měsíci.

Je dokonce možné, že tyto tunely, s utěsněným východem přechodovou komorou, by mohly pod tlakem s kyslíkem vytvořit dýchatelné prostředí. Plus žádná vesmírná rakovina. To je mnohem lákavější než žít v malých modulech, které by nenabízely tolik ochrany před všemi těmito riziky. Ještě tam ale nemůžeme. Vědci musí tuto oblast prostudovat lepšími nástroji, aby zjistili velikost těchto potenciálních podzemních tunelů.

Ale předběžné záznamy ukazují na tyto přírodní struktury nabízející určitou přirozenou ochranu. Nemluvě o tom, že usnadňují přístup k bezpečným prostorům na Měsíci. A navíc můžou dát výzkumníkům přístup ke geologicky významným lokalitám, které byly doposud mimo dosah. Měsíční jeskyně jsou terno. Zda bude v těchto jeskyních wifi, není jasné, ale proč si nezaložit stránku o lunárním výzkumu už teď?

Při koupi domény na domain.com uděláte první krok k vytvoření své vlastní značky. Žádná doména vám neodvypráví váš příběh tak jako .com nebo .net. Získejte 20% slevu na domain.com, nabízející levné domény a web hosting. Použijte při platbě kupón s kódem SEEKER. Pro více denní dávky vědy odebírejte Seeker, a pokud vás zajímá, zda lze na Měsíci vytvořit atmosféru, tady najdete odpověď.

Měsíc ale atmosféru vlastně má, ale je tak tenká, že se nazývá exosférou. Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže Země, kde neobýváme 80% povrchu, bude dále devastována, abychom dopravili materiál a lidi na Měsíc, kde z toho nic nebude?
A nejde o investici finanční, která se nevrátí - jak tady někdo mluvil. Jde o investici zdrojovou. Ruinovat zdravou sebeopravovací planetu za obyvatelnost kusu šutru, který nám nedá nic.
Máme dostatek prostoru na pěstování a obývání na Zemi (včetně šelfů nebo pouští), kde teraformace vyjde určitě levněji než teraformace jeskyně na Měsíci.

412

Odpovědět

no ja myslim ze to se prave deje akorat banda zelenych mozku ma neco proti a stale neco vykrikuji o globalnim oteplovani ci co...
no a druha drobnost kdyz se toto geoinzenyrstvi posere je otazka - co pak?

01

Odpovědět

Jsou to krásné vize a určitě reálnější než kolonie na Marsu, ale se současnou technologii je to pořád utopie stovky let vzdálená...

219

Odpovědět

Pred 140 rokmi si patentoval Edison žiarovku. Buď trocha realista, ty stovky let vzdálená utópia.

226

Odpovědět

Před dvaceti lety u nás v podstatě nebyl internet a o dotykovém displaji se psalo ve sci-fi. Railguny a lasery byly technologie budoucnosti a dronech se dokonce ani moc nepřemýšlelo. Tehdejší počítače měly 1/20 výkonu chytrých hodinek dneška, auto bylo luxusní když mělo airbag a výkon přes 50kw.

Prosím povídej mi o stovkách let vzdálených utopiích...

Technologicky jsou měsíční základny teoreticky možné již dnes, problém je motivace a financování - takový projekt stojí stovky miliard dolarů, kde je vzít - a proč? Jak se taková investice vrátí?
Skutečný problém je spíše ekonomicko politický, než technologický.

183

Odpovědět

+TsunAmiPřesně, vyhozený peníze, stejně jako za Muskovo akcie.

210

Odpovědět

+TsunAmiA před 60 lety člověk přistál na měsíci.. Před půl rokem byl ohromný problém dostat partu dětí ze zatopené jeskyně.. Technologie nejsou všemocné. To není jen o tom dostat tam partu nadšenců. To je o Návrhu řešení, prototypy strojů, tisíce tun materiálu, vývoj nových technologii. Perfektní logistika, vytvoření infrastruktury..

Já se nebavím o tom, přinést do jedné jeskyně 10tun materiálu a postavit tam kopuli o 100m2. Tady se bavíme o soběstačné kolonii.. Tak se vraťte na zem..

15

Odpovědět

+Vojta0101Ano, ale vyvinout ty technologie, vymyslet plán osídlení, dopravit tam materiály, navrhnout stroje a vše to postavit rozhodně nemusí trvat stovky let. To co řešíme jsou ve skutečnosti především inženýrské problémy, ale samotný základ naší technologie na to již stačí. A pokud nám zbývají inženýské problémy, tak je to jen otázka času a peněz, ale rámcově klidně pouhá desetiletí.
KDYŽ se bude chtít. Pokud se nechce, do vývoje těchto věcí netečou peníze ani talenty, je jasné že se to vyvíjet nebude.

Víš proč je problém dostat lidi ze zatopené jeskyně? Protože je to celkem vzácný problém, který nastává pouze jednou za čas, a přístupy k jeho řešení jsou drahé, náročné a málokdy univerzální, takže jich je málo nebo pro některé případy neexistují. Stejný problém. Ale o technologii to není, tu teoreticky máme, jen se to nikomu nevyplatí vyvíjet.

41

Odpovědět

Na chviličku asi jooooo.

12

Odpovědět

Samozřejmě, tunely jsou fajn a až jednou dovezou na měsíc omylem vetřelce, budeme mít z kamer real horor movie :-)

111