Koloniální Raptor z Battlestar GalacticaSpacedock

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:50
Počet zobrazení:3 865

V dnešní epizodě seriálu Spacedock se na žádost diváků podíváme do prostředí seriálu Battlestar Galactica a přiblížíme si populární raketoplán Raptor.

Poznámky:
Margaret Edmondson – celým jménem a hodností poručík Margaret "Racetrack" Edmondson, pilotka Raptoru
Cyloni – civilizace úhlavních nepřátel lidí
Toaster – přezdívka pro cylonské centuriony, kteří sloužili jako vojáci a piloti
ECO –  zkratka pro Electronic Countermeasures Officer
DRADIS – složenina ze slov Direction, RAnge, DIStance; jedná se o lodní systém pro detekci a skenování objektů ve čtyřrozměrném prostoru

Přepis titulků

"Bojím se, že peklo bude prázdné. Já ho naplním těmi toasterskými hajzly." Margaret Edmondson. Většina lidí si spojuje Koloniální flotilu s obrazem nelítostných stíhaček Viper a jejich hrdinnými piloty, neúnavně bránícími rasu lidí před hrozbou Cylonů. Ale v pozadí, za posměchem pilotů Viperů kvůli nízké rychlosti a robustnímu rámu, je skutečný pracovní kůň flotily. Vždy spolehlivý koloniální Raptor. V historii Koloniální armády se jen těžko najde všestrannější plavidlo, než je Raptor.

Raptor byl navržen k práci průzkumníka, raketoplánu, bombardéru a k přepravě vojáků. S nadsvětelným pohonem krátkého dosahu lze využít Raptor k vesmírnému průzkumu pro větší flotilu, kdy loď nahlásí velikost a stav nepřátelských sil dříve, než je flotila v nebezpečí. Při 8,6 metrech na délku a rozpětí 5,6 metru byl Raptor sestaven funkčně, nikoli esteticky. Proto postrádá elegantní profil Viperu. V kombinaci s extrémní odolností si vysloužil přezdívku "létající krabice".

Interiér Raptoru má dvě oddělení: Přední oddělení zahrnuje kokpit a ovládání, zatímco v zádi je uložena elektronická bojová sada a pasažéři. Zadní část může být oddělena od kokpitu a dle potřeby lze měnit její tlakování, což umožňuje Raptoru vysazovat EVA týmy pro účely oprav, měření škod, případně i útoku. Raptor obsluhuje dvoučlenná posádka. Pilot a ECO důstojník systémů elektroniky, jehož hlavním úkolem je kontrola bojové elektroniky a kopilotování, ačkoli je v případě nutnosti plně vyškolen i k pilotování Raptoru.

S užitím četných protiopatření a monitorovacích nástrojů Raptoru dokážou ECO rušit nepřátelské bezdrátové či optické přenosy, rozladit navádění řízených střel a podporovat letky Viperů rozšířením a vylepšením jejich DRADIS rozsahu. Pokročilé počítačové systémy Raptoru jsou vylepšené proti kyberútokům Cylonů, tím jsou chráněny proti smrtícím virům, které poznamenaly řadu koloniálních lodí. Ačkoli jsou běžně vybaveny jen několika protileteckými střelami Archer, mají Raptory silné nosníky, na které lze upevnit široké spektrum zbraní.

Tyto ozbrojené varianty, známé jako útočné Raptory, nesou pár automatických kanonů a dvě velké multi-raketové baterie. Konvenční i útočné Raptory dokážou nést jadernou hlavici třídy D, která je v případě doručení činí vážnou hrozbou pro větší lodě a zařízení Cylonů. Další užitečnou výbavou Raptoru je přetlaková přistávací komora, umístěná na spodku lodi. Piloti Raptoru ji mohou využít pro přichycení k trupu většího plavidla.

Tím je plocha trupu vystavena interiéru Raptoru, což umožňuje výsadkovým skupinám prořezávat se na palubu takových lodí. Dva fixní podsvětelné motory Raptoru poskytují dostatečný tah pro účel běžných průzkumů a výsadků. Plavidlo ale postrádá manévrovatelnost k soubojům s nepřátelskými stíhači. Raptor je vybaven vytvarovaným maskovacím plátováním, které má omezit stopu DRADIS a zabránit odhalení. Plavidlo je také doplněno o velké množství dronů, světlic a návnad, které chrání loď před raketovými útoky.

Raptor je schopen atmosférických letů, čímž získává hodnotu jako přepravní loď. Zatímco modely Viper a Battlestar byly neustále stahovány a nahrazovány s technologickým vývojem, neuvěřitelná všestrannost a spolehlivost Raptoru zabránila jeho stažení či nahrazení po více než 40 let. Ať už byl nasazen k průzkumu, transportu, útoku nebo záchranné misi, Raptor neuspěl pouze vzácně.

A i když loď nikdy nedosáhla statutu takové ikony, jakou se stal Viper, pro operace Koloniální flotily byl Raptor zásadní přinejmenším stejně, možná i víc. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rozhodne se primlouvam za vice prekladu pro Spacedock z Battlestar Galactica universa. Maj tam neco primo o Galactica? To by bylo epic! :)

21

Odpovědět

Bude aj nejaká technika z Votrelcoch ?? Pýtam sa ponevač mi Raptor pripomína Bug Stomper.

02

Odpovědět

U lodí ze světa Aliens je to trošku složitější, ale jeden nápad bych měl. Napřed se musím trošku pošťourat v hlubinách youtube...snad se zadaří ;)

01

Odpovědět

K překladu. 0:29 "Blocky" - robustní, stavebnicové... 1:05 "Sleek" není subtilní, ale přesný opak - štíhlý, elegantní.

11

Odpovědět

Díky, opraveno :)

01

Odpovědět

Hned jak LEGO vydá Snowspeeder k 20. výročí, tak si ho snad koupím, zajedu do Dánska a narvu ho Jensovi do p****e. Včetně dvou střel, vytahovací harpuny a speciální figurky Lando Calrissiana.
Jinak díky za video.

51

Odpovědět

Diváci si u posledního dílu vyžádali něco z BSG, úkol splněn :) Ale pořád nemám přehled o univerzu, takže kdybych zmastil něco v hantýrce, určitě mi naložte a opravíme ;)

31

Odpovědět

Doporučuji shlédnout a začít určitě pilotním filmem. Trvá pár dílů něž to člověka pohltí, ale potom je člověk lapen :D
Tenhle seriál vě mě něco zanechal - skvělá atmosféra,,příběh, neuvěřitelně reálný sci-fi(od technologie po charaktery).. Není třeba víc dodat :D

51

Odpovědět

+JAN_1997A v com je odlisny ako ine podobne scifi serialy ? V com vynika ?

13

Odpovědět

+/*--*/Uvěřitelný postavy, uvěřitelné technologie, funkční fyzika, více ucelený příběh (namísto spíše epizodických filler epizod, ale i těch se pár najde), jedny z nejlepších bojových scén v jakémkoliv sci-fi ever, lehce tajemné a mystické vyznění, výborní záporáci, skvělé zvraty...

Zkrátka to není připitomnělý sci-fantasy, ale skutečné hutné a poměrně uvěřitelné sci-fi.

71

Odpovědět

+/*--*/Je odlišný v tom, že na rozdíl od ostatních scifi pracuje (a to velice zábavně) s pojmy jako "bůh" nebo "osud". Vyniká v tom, že to není žádné velkolepé dobrodružství, kde se na konci každé epizody hrdinové sejdou a poplácají se po zádech, jak jsou opět nejlepší. Pokud se nějaké scifi alespoň maličko blíží Hře o trůny, tak je to právě BSG.

51

Odpovědět

LED dioda, LCD displej a také samozřejmě ECO důstojník. RIP in peace.

11

Odpovědět

I já jsem byl mezi němi.
Děkuji aspoň za Raptor. No chtělo to ale spíš tu Galacticu nebo Pegase. Proste tu bojovou loď - tak třeba příště. Mateřidouška cylonu by taky nebyla od věci. :)

31

Odpovědět

Battlestar Galactica je naprosto parádní seriál!

112

Odpovědět

Až na ten konec ,který to zabil

16