Subatomární částice u vás doma

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:7 470

Subatomární částice jsou všude kolem vás (a ve vás), ale pouhým okem je pozorovat nemůžete. Ale existuje způsob, kterým můžete sledovat částice přicházející z vesmíru přímo u vás doma. Stačí jen několik věcí.

Přepis titulků

Vy a vše kolem vás je tvořeno subatomárními částicemi. Jsou to ty nejmenší stavební prvky hmoty. Jsou všude, ale nikdy jste je neviděli. Avšak odhalit je můžete i u vás doma. Potřebujete sklenici, houbičku, líh, baterku, černý lihový fix a suchý led. Nyní potřebuje subatomickou částici. Na Zemi je většina částic jako elektrony vázána v atomech.

Ale naštěstí pro nás, když hvězda zemře, může vybuchnout. Tím vystřelí části atomů do vesmíru. Některé vstoupí do atmosféry Země. Když se srazí s atomy v atmosféře, vytvoří spršku elektronů a třeba i mionů. Neviditelně létají kolem vás i skrz vás. Takto můžete vidět, jak prolétají. Nacpěte houbičku na dno sklenice a nalijte na ni líh. Začerněte víčko a zašroubujte ho na sklenici.

Vysypte trochu suchého ledu a položte na něj sklenici dnem nahoru. Počkejte pár minut, než víčko zchladne. Posviťte baterkou na víčko, všechna ostatní světla zhasněte, a hledejte tenké čáry tvořené malými kapičkami. Děje se toto. Lihové výpary klesají k ledovému víčku, čímž se stávají přesycenými. Každé narušení způsobí kondenzaci plynu a tvorbu kapiček. Když mion nebo elektron projde výpary, po trase se zformují kapičky.

Může se to zdát neuvěřitelné, ale každá linka ve sklenici, pochází od subatomární částice. Právě jste odhalili ty nejmenší stavební bloky vesmíru. K vašim očím cestovaly od vzdálených hvězd. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V case 0:44 rika, ze se srazi s molekulami, ne s atomy .....

00

Odpovědět

A komu tim prospejete?

67

Odpovědět

Nejasné instrukce, uvízl mi penis v sklenici.

657

Odpovědět

Vždyť tak to je správně. Chceš přece pozorovat subatomární částice...

1030

Odpovědět

+ReverantDle sestry mám průměr až lehce nadprůměr

273

Odpovědět

+Morcedvanactilety deti vidi vsechno vetsi :/

450

Odpovědět

+MorceNo a nemyslí si ona, že si taky její sestra?

121

Odpovědět

+MorceMusíte mať so sestrou zvláštny vzťah...

101

Odpovědět

Je to sice ze skla, ale říká se tomu zkumavka. Až odezní erekce, tak jí normálně sundáš.

140

Odpovědět

Myslím že už podobný návod tu někde byl, možná VSauce, nevím. Každopádně problém u nás je ten suchej led :( V Americe se prý prodává normálně ve WalMartu, ale u nás tak maximálně můžu koupit hasičák a vyšplíchat ho do ponožky, abych měl led :/

210

Odpovědět

Zase tak nesehnatelný není, akorát se prostě bohužel prodává ve větším množství, ale myslím si že suchý led se dá vždy nějak využít :) http://www.partyled.cz/index.php/cz/mcz-nabidka/suchy-led

20

Odpovědět

A jaká je potřeba teplota? Třeba se to bude dát udělat i jinak :)

20

Odpovědět

Byl tu úplně ten samý, dokonce taky od Mithrila.
Jak doma pozorovat subatomární částice?
Ale tenhle překlad mi přijde lepší, třeba to chtěl prostě udělat znovu, lépe a radostněji. Pravda, mohlo to být v popisku.

80