Tenhle Pokémon by vás mohl zabítVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
64 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:213
Počet zobrazení:11 172

O tom, jak svět Pokémonů může být docela nebezpečné místo, vás přesvědčí video od Vsauce3. Taky se dozvíte, jak vysoké přetížení může člověk přežít, a poznáte jeden kuriózní způsob popravy.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Jake z Vsauce a všichni víme, že Pokémoni jsou nebezpeční. Někteří mají teplotu 1,7krát vyšší než povrch Slunce, jiní by vámi dokázali prostřelit díru vodním dělem, ale naštěstí je tu i jeden Pokémon, který je tak neschopný, že by vám nemohl nijak ublížit. Pokémon #129 Magikarp. Magikarpovou schopností je přeskočit horu.

Ryb, které vyskakují z vody, je docela hodně. Tolstolobik bílý, neboli létající kapr, dokáže vyskočit do výšky 3 až 4,5 metru, což může být docela nebezpečné. Podle Agentury pro ochranu životního prostředí vám tolstolobik může udělat pořádný monokl, zlomit čelist, nos, žebra nebo vás srazit do bezvědomí. Naneštěstí pro nás náš Pokémon neskáče jen 4,5 metru.

Dokáže přeskočit celou horu. A jelikož žádné oficiální zdroje nemluví o tom, jak velkou horu, budeme vycházet z definice OSN, podle které má mít hora alespoň 2 500 metrů. Takže si představte Magikarpa, desetikilovou rybu, která padá z výšky 2 500 metrů a přímo pod ním je vaše hlava. Kvůli odporu vzduchu Magikarpova terminální rychlost, tedy rychlost, při které síly odporu vzduchu a gravitace dosáhnou rovnováhy, bude přibližně 144 kilometrů za hodinu.

Jako míček při nadhozu v baseballu. Jenže tohle je desetikilový míček. Magikarp dopadne s energií dostatečnou na rozbití betonu, takže vaše čelist, váš nos a celý obličej by se rozdrtil a praskla by i vaše lebka, což není moc příjemná věc. To by vás ale nemuselo zabít. Zabilo by vás ale zrychlení, kterým by si vaše hlava po nárazu prošla.

Přetížení. Plukovník John Stapp, přezdívaný nejrychlejším mužem světa, se rozhodl zjistit, jaké přetížení je člověk schopný přežít a co to s ním udělá. Stapp a jeho tým sestrojili raketové sáně schopné dosáhnout přetížení až 100 g. Při prvním testu do nich posadili figurínu, rozjeli je na 240 km/h a pak zatáhli za brzdu. Figurína dosáhla přetížení 30 g. Přetrhla bezpečnostní pás, proletěla dřevěnou bariérou a odletěla 219 metrů daleko.

Stapp pak několikrát vyzkoušel sáně na sobě. Zlomil si žebra a zápěstí, několikrát upadl do bezvědomí a dokonce mu to vytáhlo i několik plomb. Při posledním pokusu se jeho sáně zastavily za 1,4 sekundy. Vystavilo ho to zrychlení 46,2 g. Jako by jeho tělo vážilo skoro 4 tuny. Sotva se držel při vědomí a vlásečnice v jeho očích popraskaly a zaplavily mu oči krví.

Naštěstí mu oči nevypadly z důlků a po pár hodinách se mu opět vrátil zrak. Srovnáme si to. 1 g je, když stojíte na Zemi. 3,5 - 6,3 g je při jízdě na horské dráze. 9 - 12 zažijete ve stíhačce, 50 - 70 znamená vážná zranění až smrt, pak se dostáváme k 214 g, které zažil závodní jezdec Kenny Bräck, což je nejvyšší přetížení, které kdy člověk přežil.

A teď si představte 400 g. Takové přetížení by měla vaše hlava. Když Magikarp takto zasáhne váš obličej, z 10kilové ryby je najednou 400kilová. Ze 144 km/h zpomalí až na nulu za velmi krátkou dobu a všechna tahle kinetická energie se přenese na vás. Zalomilo by vám to hlavu a zlomilo vaz. Váš mozek by narazil do lebky takovou rychlostí, že by byl na kaši.

Znamenalo by to pro vás jistý konec. Pojďme ale do ještě větších extrémů. Řekněme, že tu není odpor vzduchu, který by Magikarpa zpomaloval. Magikarp by tím pádem zrychlil až na 796 km/h. To je 5,5krát rychleji než předtím. Jeho energie by se rovnala vystřelení 508 9mm kulek. Sval se přetrhne při zatížení okolo 100 kg, ostatní tkáně vydrží ještě méně a ryba, která vás sejme, právě váží 2,4 tuny.

Pro lepší představu je tady scéna z Bořičů mýtů, kde sejmuli figurínu ocelovou traverzou rychlostí přes 100 km/h. Traverza samozřejmě váží víc než ryba, ale dovedete si to představit... Při nárazu do vaší hlavy by se odtrhla od zbytku těla a i kdyby vám úplně neupadla, zůstala by viset jen na kouscích svalů.

Vaše oči a mozek by vytekly ven. Nebyl by to pěkný zážitek. Kdyby vás Magikarp nezasáhl do hlavy, ale do hrudi, bylo by to jako zásah dělovou koulí. Byl to jeden ze způsobů popravy mezi 16. a 20. stoletím. Provinilci byli přivázáni k dělu zády k hlavni. Z děla se pak vystřelilo a tělo bylo roztrháno na kusy. Končetiny létaly do všech směrů.

Ať už vás Magikarp srazí rychlostí 144 km/h, nebo 796 km/h, nemáte moc vysoké šance na přežití. Jak se tedy ukazuje, schopnost přeskočit horu je super účinná. Snad vás aspoň potěší, že pro Magikarpa je to sebevražedný útok a po dopadu z něj bude stejná kaše jako z vašeho obličeje. a po dopadu z něj bude stejná kaše jako z vašeho obličeje. A jako vždycky... Díky za sledování.

Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak řekl, že je jeden neschopný Pokémon, tak jsem hned věděl, že je to Magikarp. :D Dodnes si pamatuji záchvaty smíchu u dílů, kde byl a vždy, když mě přepadne pocit neschopnosti, vzpomenu si na něj a hned je mi lépe. :D

50

Odpovědět

Nějak mi to nesedí, kdyby ryba tu horu přeskočila, tak by měla i nějakou počáteční rychlost, ne? On to spočítal tak, jakoby padala rovnoměrně z výšky 2500m, jenže ona ta ryba ve výšce 2500m už nějakou rychlost měla ..

01

Odpovědět

To sice má, ale nemá vliv na rychlost při dopadu. Po cestě z vrcholu paraboly začíná od nuly a konečná rychlost je stejně maximální kvůli odporu vzduchu.

61

Odpovědět

Hora musí mít alespoň 2 500 metrů? RIP Sněžka.

161

Odpovědět

Zajimave, ze to tkane supermana, flashe a dalsich komickych postavicek ustoji v mnohonasobnem meritku

91

Odpovědět

400Gx10kg=4000kg nebo se to počítá jinak ?

31

Odpovědět

Nejsem fyzik a divím se, že nikdo jiný nezasáhl, ale jelikož G vystupuje jako gravitační zrychlení naší Země (cca 9.81 metru za sekundu na druhou), máš výslednou jednotku kg*m/(s^2), což je jednotka síly, tedy newton, tedy výsledek cca 40 000 N.

Ono často se stává, že v různých pořadech přilepují energii či síle odpovídající hmotnost. Je to asi proto, že člověk si moc nedovede představit, co znamená 5000J energie, pokud se hlouběji nezajímá o fyzikální děje a příp. i chemické děje (ne, že já bych se nějak extra zajímal). Ale pak to bohužel vede ke zmatenosti.

P.S.: Jak jsem uvedl, nejsem fyzik, proto neberu zřetel na jakékoli reklamace prohlášení, které jsem zde pronesl.

00

Odpovědět

Nebyla by energie, kterou by Magikarp potřeboval na vyskočení z vody do 2.5 km mnohem větší? :D

40

Odpovědět

Taky jsem doufal že řekne co se případně stane s vodou kolem při "výskoku" takovou rychlostí :-D

130

Odpovědět

Mě na tomhle videu zaujali 2 věci:

1) První, že v Česku nemáme hory

2) Přesně to co zmiňuješ, najde se nějaký fyzik, který by to teoreticky spočítal? :D Pokud si dobře vzpomínám tak v Mythbusters stříleli kolmo nahoru a něco mi říká, že kulku vystřelili 1,2km vysoko.. Což mi přijde až neuvěřitelné, sám bych odhadem hádal tak pětinu té vzdálenosti.

Je jasné, že aby nějaký živý organismus přežil takové přetížení nutné k dosažení této výšky, muselo by se jednat o nějakou kontinuální sílu, ne jednorázový odraz z vody..

50

Odpovědět

+Emil07mě taktéž zaujala první věc s těma horama... je to blbost, protože jinak bychom tedy nemohli našim horám říkat hory

30

Odpovědět

+Emil07Definice OSN, na kterou se odkazuje je trochu složitější:

(Elevation of at least 2,500 m (8,200 ft);
Elevation of at least 1,500 m (4,900 ft), with a slope greater than 2 degrees;
Elevation of at least 1,000 m (3,300 ft), with a slope greater than 5 degrees;
Elevation of at least 300 m (980 ft), with a 300 m (980 ft) elevation range within 7 km (4.3 mi).)

tedy definice hory zahrnuje nejen výšku, ale i sklon.

10

Odpovědět

Paradoxně nejzajímavější části videa jsou ty, kdy nemluví o pokémonech.... :D

222

Odpovědět

Zajímavější je, že Ash je strašná korba. Nedělá mu problém zvedat pokémony, kteří mají třeba i 50 kilo :D

311

Odpovědět

Slabotka.. Rozebíral totální prkotiny, jediné co zaujalo, tak raketové sáně, ale ty už se někde řešili společně s g-čky...

225

Odpovědět

"your typical fighter jet".. bum a dá tam frogfoot, tedy bitevník :D

130

Odpovědět

a vedel by si mi v kratkosti vysvetlik v com je rozdiel? len pre info :)

90

Odpovědět

+amyiJedno je rychlý letadlo... no a druhý je rychlý letadlo... easy.

72

Odpovědět

+amyiBitevník je určen pro pozemní podporu. Primárně tedy útočí na tanky, techniku, budouvy a je k tomu vybaven pancéřováním, které odolá hlavně útoku zespoda. Obětována je rychlost, do určité míry i obratnost a dostup.


Fighter, tedy stíhací letoun, je hlavně určen k sestřelování jiných letadel a proto má hlavně rakety vzduch-vzduch, rychlost, obratnost...

Nic samozřejmě není černobílé a tak mnoho letadel zvládá do jisté míry oba úkoly. Ale například tady zmíněný frogfoot, tedy ruský Su-25 je krásným příkladem pomalého, pancéřovaného a robustního letadla, které dokáže pozemním cílům pořádně zatopit.

Proto například bylo až komické, když se tehdá spekulovalo, že nad ukrajinou údajně jedna ukrajinská "stíhačka" Su-25 sestřelila civilní letadlo. To Su-25 by mělo problém vystoupat do výšky, v jaké létají civilní letadla, natož ho dohnat a ještě k tomu sestřelit... Běžný člověk slyší "suchoj" a už vidí stíhačku, jako např. Su-27 a pak věřej takovejm žvástum.

200