Kolik fotek jsme už vyfotili?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:230
Počet zobrazení:7 193

V dnešním Vsauce se dozvíte několik zajímavostí o fotografiích a statistice a zjistíte, kolik je na Facebooku mrtvých lidí.

Poznámka:
Jedná se  o starší video a některé informace jsou už zastaralé. Vsauce se rozrostl o několik milionů diváků a se současným počtem 8 203 132 odběratelů už by mohl založit 98. největší stát světa (mezi Švýcarskem a Tádžikistánem). Facebook si také polepšil. K 30. srpnu 2014 měl 1,35 miliard aktivních uživatelů, což je jen o trochu méně než obyvatel Číny, nejlidnatějšího státu světa.

Odkazy:
Přátelství mezi státy na FB
Davová moudrost (video)

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. V roce 1826 byla pořízena historicky vůbec první fotografie. A v roce 1992 se tento obrázek stal prvním obrázkem nahraným na internet. Ale kolik fotek jsme už celkem vyfotili? Na 1000memories se rozhodli získat na tuto otázku odpověď. Zjistili, kolik digitálních foťáků lidé celkem mají, jak často je průměrný fotoaparát používán a také, kolik se použilo analogových filmů od 19.

století. Když to všechno započítali, vyšlo jim, že jsme už vyfotili přibližně 3,5 bilionů fotek. Z čehož 4 miliardy fotek vznikly až letos. Fotíme více snímků než kdy předtím díky rozšíření snadno ovladatelných a dostupných digitálních foťáků. V současnosti vznikne denně čtyřikrát více fotek než před deseti lety. Nebo ještě jinak. V současnosti pořídí lidstvo za dvě minuty více fotek než v celém 19.

století. 19. století je už samozřejmě dávno pryč. Ale představte si, že od doby vynálezu fotografie vzniklo 10 % všech fotek, desetina všech zachycených fotek na celém světě v posledních 12 měsících. To je hodně, ale ještě šílenější je, že pětina těchto fotek, 20 %, se objevila na stejném místě. Na Facebooku.

Facebook je obrovský. Ukážu vám několik srovnání. Vás Vsaucerů je spousta. Kdybychom se všichni sešli na jednom místě a vyhlásili nezávislost, vytvořili bychom 152. nejlidnatější stát na světě. Přímo mezi Guinea-Bissau a Trinidadem a Tobagem. Ale Facebook by byl se svou miliardou uživatelů třetím nejlidnatějším státem světa. Z této miliardy lidí na Facebooku je odhadem 30 milionů už mrtvých.

A za sto let bude přibližně půl miliardy lidí na Facebooku po smrti. Facebook stories nabízí zajímavou aplikaci, kde můžete označit libovolný stát a zjistíte, ve kterých zemích mají jeho obyvatelé nejvíce přátel. Je zábavné zkoušet, které země jsou navzájem nejvíc propojené. To vede k další otázce týkající se propojení lidí. Kdybychom náhodně vybrali dva lidi na Zemi, kolik přátel jejich přátel a jejich přátel potřebujeme, abychom se dostali od jednoho k druhému.

Ve skutečném světě se to dá zjistit velmi špatně, protože nevíme, kdo se s kým přátelí a žije tu velké množství lidí. Naštěstí nám s tím pomůže matematika. Watts a Strogatz vymysleli, jak spočítat průměrnou vzdálenost mezi dvěma lidmi. V této rovnici N zastupuje celkové množství lidí ve skupině a K označuje, kolik má průměrně člověk přátel. Když budeme předpokládat, že má každý 30 přátel a že 2 % naší populace jsou moc mladá na to nějaké přátele vůbec mít, vyjde vám, že můžete spojit dva náhodné lidi na Zemi řadou 6,6 přátel.

Teoreticky. Ve skutečném světě totiž nemáme všichni stejně přátel. Nemáme všichni třicet přátel. Navíc tento průměr zvyšují izolované skupiny lidí. Jsou tu ale jiná místa mimo skutečný svět, kde je snazší tyto vazby sledovat. Například Facebook.

Minulý rok zveřejnil Facebook dvě práce, ve kterých se píše, že mezi všemi uživateli je průměrná vzdálenost dvou náhodných lidí jen 4,74 přátel. Na Twitteru jsme si ještě blíž. Průměrní uživatelé Twitteru jsou spojeni prostřednictvím 4,67 přátel. Ale některé studie tvrdí, že je to možná jen 3,5. To znamená, že v davu neznámých lidí jsou si vlastně všichni mnohem bližší.

Na velkých skupinách lidí se mi nejvíc líbí, jak jsou chytré. Davová moudrost je pozoruhodný jev, kdy jsou společné znalosti nebo odhady velké skupiny lidí po zprůměrování lepší než u samostatného člověka. Zkuste třeba nechat lidi tipovat, kolik je ve sklenici fazolí. Některé odhady budou přestřelené, jiné zas moc malé. Ale ve skupině se chyby jednotlivců vzájemně vyruší a průměrný odhad celé skupiny bude přesnější než odhady jejích částí.

Pokus na toto téma od BBC je fantastický. Odkaz najdete pod videem. Stojí to za to. Nechali 160 lidí uhádnout počet fazolí ve sklenici. Odhady se pohybovaly od několika set fazolí až po desítky tisíc. Průměr všech 160 odhadů byl 4 515. což je jen o pět fazolí více než byl jejich skutečný počet. Je zajímavé, že v dostatečně velké skupině všechny chyby a nedostatky ostatních, nehledě na jejich velikost, vyváží a opraví naše vlastní chyby.

Je příjemné, i když trochu zvláštní, že i když ve skupině nemá pravdu nikdo, můžou ji mít všichni společně. A jako vždycky... díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vsauceland povysil od te doby :)
Dik za video, krome toho linku na FB bych ocenil i link na to BBC video, nejde se mi prokliknout na youtube pres titulky protoze Michael ta usta nezavre nebo co a musel jsem to najit pres novy link, uplna rehole, znas to :)

00

Odpovědět

Už jsem to přidal mezi odkazy. Původně jsem si říkal, že bych to video přeložil taky, ale nechtěl jsem to slibovat, protože na to kvůli zkouškám teď není tolik času a navíc to ani není na oficiálním kanálu.

20

Odpovědět

+ZarwanNo problemo, diky

00

Odpovědět

To mi připomnělo článek, co jsem četla hrozně dávno, že člověk se může dostat k jakémukoliv člověku skrze 6 lidí. Zaboha si nemůžu vzpomenout, jak na to přišli, myslím že to mělo něco společného s dopisy a myslím že i nějaká žena se dostala do Afriky ke konkrétnímu člověku za pomoci 6ti lidí... Kdyby náhodou někdo věděl, o čem tu blábolím, byla bych vděčná za odkaz :D

32

Odpovědět

Takže... kde najdu těch 6 přátel, kteří mě seznámí s Billem Gatesem? :-)

161

Odpovědět

+ZarwanZkusil bych si založit profil na LinkedIn a zkontaktovat se s Čechy od IT, kteří byly v Silicon Valley delší dobu :-)

00

Odpovědět

Ten Facebook, to je něco jako Google ?

712

Odpovědět

Mohl alespoň uvést ten průměr vyfocených fotek každým z foťáků. Zajímalo by mě, jak na tom jsem.

70

Odpovědět

No a kolik je těch fotek sakra?

10

Odpovědět

Vím to, ale úplně jsem přemrštěná informacemi, že si toho málo pamatuji, super video.

01

Odpovědět

mě by celkem zajímalo, s jakou průměrnou délkou života počítá, protože když bude za 100 let mrtvá jenom polovina současných uživatelů facebooku, tak na tom budem asi docela dobře :-)

100

Odpovědět

On neříká, že bude mrtvá polovina současných uživatelů po smrti, ale že bude mrtvá polovina ze všech uživatelů facebooku v roce 2114 za předpokladu, že za 100 let tu facebook bude což si myslím že moc reálné není.

01

Odpovědět

A kolik mrtvol má v přátelích jen mrtvoly?

200

Odpovědět

Tak schvalne,kolik si v rychlosti tipnete,ze je v tomhle bonbonu ?

http://blog.rafflecopter.com/wp-content/uploads/2013/03/Rafflecopter-Candy-Jar-Image-3.jpg

:-D

36

Odpovědět

2202

00

Odpovědět

958

00

Odpovědět

1573.

00

Odpovědět

1480

00

Odpovědět

3012. Bude i odpověd'.

00

Odpovědět

Fejsbůček nemám,twitter nemám a nemám ani další blbosti.Doufám,že vám kazim statistiky o těch sračičkách :)

1519

Odpovědět

popravdě se tentokrát lehce plete. Ano, první fotografie zátiší/krajiny, je tenhle pohled z okna v Le Grass, ale za skutečně úplně první fotografii lze považovat heliografii, tedy heliografickou kopii obrazu Chlapce, který vede ze stáje koně, neboť autor je úplně stejný Nícephore Niépce (?? nevím jestli je to správně).
No dobře, už mlčim

61

Odpovědět

To číslo s těma fotkama je prakticky nezměřitelné. Brali v úvahu i filmy? Bežné videokamery apod? Video se totiž taky skládá ze snímků.

121

Odpovědět

Ve videu se mluví o fotkách. FOTKÁCH.

270

Odpovědět

Brali klasicke staticke fotografie - film neni fotografie, ac se sklada z jendotlivyhc snimku, neni to proste fotografie... Navic je to odhad a vsichni vime, ze odhady se dokazou pomerne lisit :)

30

Odpovědět

Za necelých 200 let mi přijde 3,5 bilionu fotek celkem málo.

230

Odpovědět

ber to tak ze abys vytvoril ted 3,5bilionu fotek musel by kazdy clovek na svete 500x udelat fotku.

00

Odpovědět

to je tak, když se vyjde z průměru, ve kterém zdánlivě nemusí mít nikdo pravdu...ale Michaele, aby to bylo korektní, tak i takováto metodika by byla dobrá, kdyby byla součástí statistiky, pak by třeba hodnota 3,5 bilionu byla jen na kraji extrémů :-)

00

Odpovědět

1:45 nevím, jestli se jedná o aktualizovanou informaci a tedy záměr, každopádně říká tam fifth, nebo-li pětina, a následuje 20%.

00

Odpovědět

Pravděpodobně se to procento od té doby zvýšilo, ale záměr to nebyl. Díky. ;-)

00

Odpovědět