86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:6 628

Ahoj, jsem nový překladatel tady na VideaČesky. Budu překládat především italská videa, a to hlavně recepty. Snad bude o překlady receptů zájem a budou vás bavit. Dneska mám pro vás recept na jednoduché a rychlé těstoviny.

Přepis titulků

Vrátilli jste se pozdě z práce, máte hlad, ale skoro nic v lednici? Nebo jste to přehnali s pitím a nemůžete jít spát, dokud si nedáte něco na zub? Anebo jste snobský gurmet, co jí jen jídla ze tří ingrediencí? Ať jste kdokoliv. Ať vás sem přivedly jakékoliv chutě, tady najdete, co hledáte. Česnek, olivový olej a chilli papričky. Postavte na vodu a jdeme jíst. Osolená voda se už vaří, a tak můžu dát vařit špagety. Během toho, co se vaří těstoviny, připravíme omáčku.

3 STROUŽKY ČESNEKU - Začneme česnekem. Existuje spoustu verzí tohoto jídla. Česnek můžeme použít celý, neoloupaný, naložený, vymačkaný. My použijeme česnek nakrájený na tenké plátky, z kterého odstraníme jádro. Teď chilli. I tady máme spoustu možností. Můžeme použít sušené chilli, ale my použijeme čerstvé, nakrájené na kousky. Tady jsou semínka. Můžete jich pár dát pryč, pokud se bojíte, že to bude pálit. A teď k plotně.

Na scénu vstupuje třetí protagonista. Olivový olej. Doporučuji použít nějaký kvalitní. Tohle je upřímné jídlo. Vrátí vám, co jste mu dali. Teď na pánev dáme česnek a chilli. Necháme je osmažit pár minut na mírném plameni. Nakloňte takhle pánev, abyste koncentrovali všechny naše malé kamarády do oleje. Ale nenechte je spálit. Pozor nesmíte se ani vzdáleně přiblížit k jejich spálení.

Zničili byste jídlo. Zbývají nám 2–3 minuty, než se uvaří těstoviny. Vezmu je a dám je rovnou na pánev. Přidám trochu vody z hrnce. A trochu je zamíchám, aby se dobře spojily s omáčkou. Vidíte, že je tam dost česneku, takže toto jídlo je dobré na srdce. Ještě pár chvil a jsme připravení podávat. Tady to je.

Moje aglio, olio e peperoncino. Jednoduché, dobré a plné charakteru. Jedno z těch chutných jídel, které tu vždy budou a nikdy tě nezradí. Abych pravdu řekla, teď mi je skoro líto je sníst, ale dobrou chuť!

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No to mi je pochúťka. Špagety s olejom. Úprimne, som zvedavý na ďalšie recepty, táto kuchyňa je veľmi jednoduchá.

11

Odpovědět

Ahaa tak takhle elegantně se jí špagety v itálii. :-D
Chybí tam jen kečup a eidam třicítka. :-D

53

Odpovědět

Když byl u Krause Emanuele Ridi, tak jedl úplně stejně špagety. Takže bych v tom neviděl problém.
Zde posílám zesnulého největšího italského odborníka v gastronomii Antonia Carluccioho. A jak jí špagety? :)
Real Spaghetti Carbonara | Antonio Carluccio

10

Odpovědět

Super že to tu je. Já dávám přednost celé papričce (bez semínek) - nechá to lépe vyniknout chuti a pálivé je to tak akorát. Česnek utřu se solí. Papričku pak nechám po opečení i s česnekem pár minut povařit ve slané vodě z těstovin. Do astronomických výšin pak celek vystřelí přidání hrsti čerstvé petrželky ;-)

00

Odpovědět

Budu muset někdy vyzkoušet, jak to chutná
Rozhodně italská videa se mi teď hodí, italština je to jediné,co mě dělí od možnosti aspoň pokusit se ukončit mé studium. A protože mi to nejde, mám velké problémy se vůbec donutit se na to podívat... Takže italská videa na videačesky by mi mohla i zachránit kariéru...

00

Odpovědět

Jakou? Z toho, co píšeš je evidentní, že ještě žádnou nemáš...:D
Neber to zle, jen takové vtipné popíchnutí.

42

Odpovědět

Podle mě to je ve skutečnosti jedno z nejtěžších jídel k uvaření.

20

Odpovědět

Sdílím stejný názor.. právě proto je video nedostačující. U nás většina nedokáže nakoupit ani suroviny. Což ostatně ani slečna ve videu, která dělá reklamu těstovinám, na italské poměry, podprůměrné kvality. Olej raději anonymní.

23

Odpovědět

+Daniel99Dvakrát špatně. Těstoviny, které několikrát vyhráli i české spotřebitelské testy.

No a "anonymní olej" znamená, že jí ho dodal nějaký lokální zpracovatel, který nemá peníze na 150 byrokratických povolení.

50

Odpovědět

+HeliumObdivuji Vaši jistotu.. o Vašich dedukčních schopnostech ani nemluvě.

15

Odpovědět

+Daniel99Není to tak o dedukci, jako spíše o stránkách, odkud pochází toto video (http://ricette.giallozafferano.it/Spaghetti-aglio-olio-e-peperoncino.html) a fráze "Olio extravergine d'oliva (di ottima qualità) ", která znamená olej extra panenský olivový, nejvyšší kvality.

10

Odpovědět

+HeliumGratuluji, můj jistý předpoklad, že jde o reklamní video na těstoviny Barilla jste potvrdil. To samo o sobě vypovídá o všem, protože ve výsledku je jedno, co používá.. dává tím jasný signál.. dostala jsem zaplaceno a ukazuji průměrnou značku těstovin.. to ve spojení s tím, že vaří italskou kuchyni, tedy jednu z nejčistších a surovinově nejjednodušších kuchyní světa a tím, že dělá surovinově ten nejjednodušší recept je prostě špatně. Je to jednoduché rovnítko.. čím méně surovin, tím kvalitnější musí být. A Barilla je prostě průměr v jakémkoliv jídle. Takže je pro mě video naprosto nedůvěryhodné i co se týče oleje. A kdoví, co má za česnek:D
Abychom se neprali kvůli značce.. já je uznávám, je to jeden z největších, ne-li největší výrobce těstovin na světě, s perfektním marketingem a ucházející kvalitou (na české poměry marketů nadprůměrnou.. odtud ty Vaše spotřebitelské testy.. se podívejte, s čím je srovnávají).
Nechápu Vaší potřebu obhajoby.. vaříte aktivně, staráte se nadprůměrně z čeho? Pokud ano, pak super, ale máte co dohánět a chce to být více otevřený.
Z oleje přelitého do odměrky uděláte lokálního dodavatele a posléze vyhodíte frázi, které nerozumíte. extra virgin nejvyšší kvality není normované označení, pouze tím chtějí říct, že má být co nejkvalitnější (jistě tím mimoděk chtějí říct, že má být kvalitnější, než ekvivalent jejich těstovin:D ). Nic jiného, je to prakticky každý filtrovaný extra virgin lisovaný za studena. To je třeba i Kreolis nebo Monini, to nejlepší, co seženete v průměrném marketu.. a nedá se k tomu ani přičichnout.
Já se tu nesnažím b*******t video, nebo machrovat, že znám lepší a říkat, že co je dražší je lepší.
Naopak, vždy hledám to nejlepší za slušnou cenu a u těstovin a oleje to je několikaletá cesta při každodenním vaření. Ale tohle video je prostě podprůměr. Češi mají, i přes poslední desetileté dohánění, v gastronomii takové zpoždění, že je potřeba nehltat polovičaté informace polovičaté kvality.

15

Odpovědět

+Daniel99Znalče italské kuchyně, co tedy chybí (tvrzení o polovičatých informacích) na receptu o čtyřech surovinách??

Dlouhý elaborát o vývoji česneku během roku? Nebo o informace o pěstování pšenice?

Jo a budulínku, když používáš výrok o podprůměrnosti, pak bys ho měl používat i ve svém následujícím příspěvku? (V tomto příspěvku jsou tyto těstoviny už "průměrné". No ano, jsou jistým italským standardem. Ale to z nich nedělá podprůměr, ale pouze ten standard. Jistě můžeš si koupit těstovin ručně připravené přímo před tebou, ale to je už gastropozérství, které se k jídlu typu špagety-aglio-olio e peperoncino prostě nehodí.)

A ještě poslední výtka. Fráze "di ottima qualita" JE NORMOVANÉ označení, které definuje několik italských zákonů.

00

Odpovědět

+HeliumTo nemá smysl, pane.
Na jednoduchou poznámku prahnoucí po lepším obsahu nastoupíte v lesklé zbroji jen s touhou boje.. což umíte jen pomocí sebejistého stírání, překrucování, přehánění, tupých dedukcí a touhy urážet, aniž jistě víte, proč vůbec se o tom přete. Ale nebojte, já samozřejmě vím, že Vy víte, že víte.

13

Odpovědět

+Daniel99Problémem je, že neumíte vůbec definovat, co vám chybí?

Lepší těstoviny než v marketu? Vyťukejte pár hesel a strýček gůgl vám nabídne dodavatele přímo z Itálie. Lepší těstoviny než v Itálii? Tak si je prostě vyrobte (špagety jsou jasně definovaný kulinářský pojem; není žádných pochyb, co tento pojem znamená).

Chcete lepší obsah?

Tak hledejte sám a překládejte sám. Stěžovat si u služby zdarma, že nabízí svůj obsah, je stejné jako u těch těstovin.

00

Odpovědět

+HeliumProblémem je, že jsem neměl potřebu cokoliv definovat Vám, vzhledem k tomu, jak pracuje Vaše mysl.
Dokladem budiž Vaše další a další domýšlení.
Chci lepší obsah. Ale právě kvůli takovým, jako jste Vy. Žijícím nepochopitelným, neproduktivním bojem za průměrné hodnoty.
Protože dokud nevyroste ta většina, spokojena s aktuálním stavem, přesvědčena o tom, že je to stav nejlepší, nezmění se to. Což už se stává mým problémem, protože polovina vaření je o nakupování surovin a polovina nakupování surovin je nyní podmíněno nutností neustále zjišťovat, jakou kvalitu suroviny mají.
Takže lepší obsah primárně pro sebe skutečně nepotřebuji, mám ho dost a překládat ho ani sobě, ani jiným také nepotřebuji, takže si na to ani nestěžuji. Jen jsem, stejně jako vždy, chtěl jen dopomoci ke zlepšení kvality obsahu, zlepšení cílených překladů nového překladatele, zlepšení gastronomického povědomí zdejších konzumentů. Je mi líto, že Češi jsou ti sklenice poloprázdní. Naštěstí už jsem vyrostl z období, kdy mi to bylo líto až příliš.
A abyste neřekl, definuji Vám i tu první otázku..
Suroviny, jak bylo řečeno.. těstoviny průměrné (či "na italské poměry" podprůměrné), olej nedefinovaný, vzhledem k celkovému dojmu z videa nedůvěryhodný (ale jak jste si ráčil nevšimnout, olej jsem jen posměšně zmínil, na tom jaký je ve skutečnosti nezáleží, to že má být kvalitní zmínila, což je podstatné.. můj posměšek to nesnižoval, naopak narážel na to, že pojem kvalita nějaké suroviny je pro Čechy, při nejmenším, těžko uchopitelný), česnek nedefinovaný (v čemž nevidím při dnešním povědomí už takový problém.. ještě pár let zpět ovšem byl velký).
Postup.. správně uvařit těstoviny neumí převážná většina Čechů..
správně usmažit česnek tak, aby nebyl polosyrový a zároveň nebyl připálený.. to taky moc lidí nesvede.
Jde o to, o jaký jde recept.. jeden z nejtěžších, jak napsal jjk.. naprosto čistý italský základ, který musí být v každém ohledu připraven správně, jinak.. jsou to jen špagety vymáchané v oleji, jak zas naopak napsal ten tramtejr dole.
Zkuste se na to dívat objektivně a ne s vysněnou myšlenkou, že výtky má nějaký gastropozér.. nikde jsem tu Vaši dedukci, že tam patří ty nejlepší domácí těstoviny hodinu hnětené stoletou babičkou, ani trochu neškádlil.. navíc já osobně aglio olio ani nemám rád, tak se můžete odstřihnout od nějakého osobního angažmá, protože já jsem naprosto objektivní.A už toho nechme..:)

01

Odpovědět

+Daniel99Problém je, že sice chcete lepší obsah, ale co nabízíte vy jako protihodnotu? Už asi 29 let žijeme v kapitalismu a zadarmo ani kuře nehrabe. Myslíte si, že právě kvůli vám budou zdejší redaktoři hledat tu nejlepší verzi daného receptu? Proč?

A pokud se vám zmíněné video nelíbí, tak není nic jednoduššího než natočit vlastní verzi zmíněného. Už tady jeden den visí vaše výtka, ale nic dále (žádná výtka typu chybí mi tam to a to, a proto jsem se rozhodl natočit vlastní verzi videa). Tedy stavíte se pouze do pozice pozéra.

Znovu jen kritizujete, ale nenabízíte alternativu v podobě vlastního projektu.

00

Odpovědět

+HeliumVy vole :D Proberte se, to je zpětná vazba, to nejcennější, co může kdokoliv dostat. Obzvlášť, jedná-li se o negativní kritiku. Kritik sám o sobě nemá negativní konotaci a nemusí být součástí žádného projektu, má pouze upozorňovat na to, co se mu nelíbí. Za určitých podmínek kritik nemusí ani tématu rozumět, aby jeho kritika byla přínosná.
Celý, nejen profesní život, musím o zpětnou vazbu škemrat, abych se mohl zlepšovat více, než jen na základě sebezpochybňování. A naopak, když se snažím, byť jen takovými drobnostmi, pomoci něco zlepšit ostatní, tak 99% energie jde pak na boj s větrnými mlýny. Dejte už pokoj, já proti Vám nic nemám, neznám Vás a mohu jen optimisticky předpokládat, že časem dospějete k produktivnějšímu způsobu myšlení.
Vy si dělejte co chcete a to, co budou dělat zdejší redaktoři, není Vaše věc, ale jejich.. a já si jsem jistý, že mnoho z nich tu má schopnost neřešit ego přispěvatele, ale brát si z jeho poznatků tu, pro ně přínosnou, zpětnou vazbu.
Naneštěstí se každý dobře myšlený záměr vždy v diskusi zahrabe balastem nesmyslů.

01

Odpovědět

+Daniel99Ale jakou zpětnou vazbu dostane redaktor-překladatel, který jen předkládá a vy mu navrhujete, aby nepřekládal reklamní video, ale upozornit výrobní společnost, že jeden uživatel není spokojen s kvalitou předkládaných těstovin.

Prostě kritika úplně mimo.

A dále se navážíte do imaginární skupiny (Čechů), že neumí vařit těstoviny a ještě jste na tuto kritiku hrdy. Opět zopakuji, že to není kritika (protože byste musel mít "projezenou" celou "těstovinovou scénu", nebo aspoň zmíněné 1% nabídek), ale čisté pozérství.

00

Odpovědět

+Daniel99A opět se navážíš do skupinu Čechů, která neumí uvařit těstoviny správně.
Tedy vy se pasuješ do role letadla v kraji bláznů. Nebo spíše do role pozéra, který vše české jen odsuzuje (určitě jsi neochutnal těstoviny, ani od 1% Čechů-sta tisíc jiných Čechů, tedy vlastně ani nemáš právo soudit ostatní. )

Každý vaří těstoviny, jak mu chutnají a které mu chutnají.

Takže si prostě jen hloupý pozér (kterému bude vždy nabízeno to nejhorší prostě proto, že ostatním také nedává to nejlepší).

00

Odpovědět

Keď mám chuť na taliansku kuchyňu, vždy sa rád nechám inšpirovať Gennarom Contaldom. Pri ňom vidno, že varí od srdca.
https://www.youtube.com/user/gennarocontaldo

40

Odpovědět

Jakože špagety vymáchané v oleji. Ale tak před chlastem na promazání báchora proč ne.

103

Odpovědět

pokud se nezajímáte o italskou kuchyň, pak je lepší to nekomentovat. je to asi stejná úroveň jako se američani diví knedlíkům ve vepřo, knedlo, zelo.

aglio olio se přesně takto dělá a těstoviny se dodělávají pohromadě s "omáčkou", což v tomto případě tvoří jen olej, česnek a čili papričky.

20

Odpovědět

Recepty tu chybí, divím se tomu roky. Tato úroveň zpracování mi tu osobně ale nechybí.
Přesto překladateli hodně zdaru.. pokud by se tu objevovala i videa z řemeslného zpracování samotných klasik.. Pecorino, Parmegiano, Mortadella, Prosciutto,... bylo by to zajímavější.

03

Odpovědět

Recepty tu chybí? Vždyť jich tu jsou desítky... už bylo i několik pravidelných pořadů.

00

Odpovědět

+BullOverKdyž vynecháte recepty, které ve stejné úrovni najdete i na mimibazaru a recepty založené na rádoby vtipných komentářích afektovaných znuděných matek, či přiblblých studentíků.. je jich tu sotva pár párů do roka.
Série, byť nepravidelná, založená na jedné kuchyni, má potenciál.. Teď jen najít kvalitního tvůrce. Obdobu Gennara Contalda třeba..

23

Odpovědět

+Daniel99? Proč?
1. Je mi ukradený, co je na mimibazaru (ať už je to cokoli)... stejně tak by si moh říct "když vynecháte recepty, které ve stejné úrovni najdete kdekoli jinde na internetu".
2. To, že se ti některý videa nelíbí, neznamená, že tu nejsou. Receptů tu je hodně a určitě jich ještě hodně bude = rozhodně nechybí.

10

Odpovědět

+BullOverNemohl, protože mimibazar v tomto slova smyslu není místo, ale označení spodiny nejen kuchařských receptů.
Nicméně, máte pravdu.. recepty tu jsou. Psal jsem to s vědomím, že tu téměř nejsou jiné, než na mrzké úrovni. Psal, ale nenapsal. Vyhrál jste.

03

Odpovědět

Jestli bude zájem mohu přeložit i Gennara :) Určitě uvítám návrhy na tvorbu, která je zpracovaná podle vašich představ ;)

91

Odpovědět

+ItalianDudeOsobně bych, z teoretické pozice překladatele, nahodil první komentář s představením sebe sama.. především ve smyslu témat, co mě zajímají a rád bych je překládal. S prosbou, ať komentáře výše každý ohodnotí pouze palci, zda je zájem, nebo není.. a do oněch komentářů bych jednotlivě vyhodil, pro začátek, pět zajímavých videí z youtube kanálů, co mě zajímají.
Co uděláte Vy, je na Vás:) Každopádně já bych ocenil recepty v italštině, ale jen proto, že mě baví učit se názvům surovin v jiných jazycích.

07

Odpovědět

+Daniel99si neskutocne nudny a otravny, sorac

31

Odpovědět

+ItalianDudemne sa tato baba paci a ma paradny hlas a aj ked ma taliancina nikdy vyrazne nesolovila, v tomto podani si ju rad pozriem. kludne prekladaj dalej aj toto :)

00

Odpovědět

ak niekto nevie uvariť cestoviny s cenakom, tak by ani nemal liesť do kuchyne....Čo bude nabudúce? Ako si natrieť chleba s maslom? :)

217

Odpovědět

Chléb se natírá máslem, nikoliv s máslem, takže by Vám to prospělo.

164

Odpovědět

+Daniel99Neumíš slovensky. Chléb s máslem se "natiera".

12

Odpovědět

+spehyrNa prvních třech stránkách google nebyl jediný důkaz Vašeho tvrzení. Ale pokud se mýlím, pak má snaha taktně naznačit kolegovi, že je hňup, se obrátila proti mně. Budu rád, když mě poučíte lépe, než pouhým tvrzením. Děkuji.

03

Odpovědět

+Daniel99nekomentuj slovensku gramatiku, ked jej nerozumies, co je smutne, vzhladom k tvojmu veku

02

Odpovědět

+v m vargaJá bych řekla, že Danielovi ve skutečnosti není 99 :)

00

Odpovědět

+Klároslavaaa to kde tvrdim

01

Odpovědět

Liest? Ty niekam lesies? Vzdy som myslela,ze sa lezie...kto neovlada pravopis by zas nemal liezt do diskusii ...aspon nie s takouto zhadzovacnou kritikou;)

01

Odpovědět

To je akože varenie ,tak to tam možem isť aj s mojim receptom chleba maslo džem a aké je to dobré :)

45

Odpovědět

Když to podáš tak jako ona tak klidně, ale myslím že na tebe by se nikdo nekoukal. :D

80

Odpovědět

Prosím pěkně, jak vypadá "Oselená voda"? :-D (čas 0:29)
Překlepy se stávaj, to je v pohodě ... akorát tu jsem si představil Osla ve velkým hrncu :-D

31

Odpovědět

Díky za připomínku :) . Opraveno

00

Odpovědět

cca v 50. sekundě říká "… česnek nakrájený na tenké plátky, z kterého odstraníme jádro…"
jaký je k tomu důvod? to jádro je jedovaté?
·
video je to pěkné, podnětné

10

Odpovědět

To "jádro" zhořkne a zkazí jídlo. Proto je lepší ho dát pryč ;) Ale jedovatý určitě neni :D

30

Odpovědět

taky z nej muze palit zaha

11

Odpovědět

Děkuji všem předřečníkům za snahu o záchranu mého života.
Česnek žeru ve velkém množství celý život bez "odstraňování jádra" a žáha mne nikdy nepálila, ani jiné problémy jsem neshledal.
(pokud někomu páchnu česnekem není problém můj ale jeho)

20