Galaxie z ničehoVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:76
Počet zobrazení:8 711

Astrofyzici dlouho nemohli přijít na to, jak vysvětlit vznik planet, hvězd a galaxií. Podle nejnovějších výzkumů ale nemohly vzniknout bez vlastností svého opaku – prázdného prostoru.

Přepis titulků

Existence planet, hvězd a galaxií nám připadá samozřejmá, protože jsou pro nás viditelné. Ale tyto struktury existují jedině díky povaze ničeho, prázdného prostoru. Ale za vysvětlením se musíme vrátit na začátek. Úplný začátek, až k Velkému třesku. Vždy jsem si myslel, že vesmír začal jako bod a pak se pořád zvětšoval až dodnes.

Ale tak to úplně nebylo. Rozpínání vesmíru má čtyři stádia. Zpočátku se rozpínal rovnoměrně, ale po mikroskopickém zlomku vteřiny se nerozpínal, ale přímo vybouchl. Celý vesmír se zvětšil asi deset na dvacátou šestou krát během velmi krátké doby. Tato doba se jmenuje inflace.

Ale stejně rychle, jako začala, se inflace zastavila. Vesmír se rozpínal i potom, ale pomalejším tempem. Expanze se tedy zpomalovala. Což je přesně to, co byste čekali od vesmíru plného obrovských těles, která se přitahují. Ale před asi 5 nebo 6 miliardami let se expanze zase začala zrychlovat.

A to způsobuje temná energie. Energie vázaná k prázdnému prostoru. Před tímto zlomem byla hustota hmoty dost vysoká na to, aby vše táhla k sobě, což zpomalovalo rozpínání. Ale jakmile vesmír dosáhl určité velikosti, bylo tu dost temné energie, aby začala tělesa tlačit od sebe. A to je fáze, ve které stále jsme. Rozpínání vesmíru se zrychluje.

Tento příběh ale nevysvětluje vznik galaxií, dokud tedy nepočítáte s podstatou ničeho. Většinou si všechno představujeme složené z částic, atomů a elektronů, ale nejlepší fyzikální teorie jsou teorie polí. Podle nich by se měly částice vnímat jen jako excitace v polích. Slovo pole mě vždy zmate, protože si představím... No, pole.

Ale pole je jen něco, co má hodnotu všude ve vesmíru. Takže každá subatomární částice má své pole. Elektronové pole, kvarkové pole, neutrinové pole a tak dále. A kdekoliv je v poli excitace, tedy je tam nějaká energie, tam můžeme částice naměřit. Takže v úplně prázdném vesmíru je hodnota všech polí prakticky nulová.

Ale jde o tohle. Je nemožné, aby pole bylo čistě ploché a nulové. Neexistuje kvantové pole, které by bylo úplně klidné. Podle principu neurčitosti nemůžete vzít částici a dát jí přesně nula energie. Stejně tak to nemůžete udělat s kvantovým polem. Tohle je důležité, protože tyto výchylky jsou malé.

Ovlivňují jen subatomární procesy. Ale během doby inflace se vesmír rozpínal tak neuvěřitelně rychle, že tyto malé fluktuace se nafoukly do měřítka viditelného vesmíru. Bez nich by rozdělení energie ve vesmíru bylo úplně homogenní. Všude stejné. To znamená, že gravitační síla na jakékoliv těleso by byla stejná ve všech směrech.

Nic by se tedy nikdy nespojilo do velkých struktur, které známe. Ale díky těmto fluktuacím byly o něco hustší a řidší místa a ta hustší měla silnější gravitační pole, takže k sobě stáhla okolní hmotu a tím se vytvořila obrovská mračna, ze kterých se později staly galaxie, které obsahují planety a hvězdy a všechno z dnešní doby.

Po těchto fluktuacích jsou vidět stopy ve zbytku záření z Velkého třesku neboli reliktního záření. Kvantové fluktuace v polích byly znásobeny díky běžné fluktuaci hustoty hmoty. A tyto fluktuace jsou vidět až dodnes jako rozdíly v teplotě reliktního záření a nakonec i jako hvězdy, planety a galaxie.

Myslím si, že je neuvěřitelné, že bez těchto fluktuací ve vakuu, bez malých rozdílů, kterých si ani nevšimneme, by náš vesmír mohl být plný akorát ničeho. Alespoň ničeho zajímavého. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Popravdě neuznávám žádnou takovouhle smyšlenou teorii, která neuznává něco, co bylo předtím. Ať už je to uznání Stvořitele nebo cyklické smršťování a třesk. Hawking by se v hrobě obracel, kdyby někdo věřil, že je to z ničeho. To uznával víc možnost Stvořitele, než takovouhle kravinu.

13

Odpovědět

Astrofyzika jde mílovými kroky dopředu a každý den se přichází na nové a nové poznatky. Důležité je, že vědci své závěry jsou ochotni měnit, vyvracet a změnit pohled na věc. Proto třeba si troufám tvrdit, že v oné přednášce níže od prof. Kulhánka z roku 2012 budou již také nepřesnosti. A Hawking by se jistě v hrobě neobracel, protože nepřesnosti a nedokonalosti vesmíru sám věřil - možná jsou to i jeho výpočty. Zde krátké video, kde to vysvětluje .... An Imperfect Universe - Stephen Hawking - An Imperfect Universe ostatně jeho jeden ze známých citátů zní:"Až si příště bude někdo stěžovat, že jste udělali chybu, tak mu řekněte, že je to možná dobře. Protože bez nedokonalostí a chyb bych neexistoval ani já ani vy." A na Stvořitele nevěřil - jen ho často zmiňoval v různých citátech např "Víra ve Stvořitele nemusí být v rozporu s vědou" viz třeba náš J. Grygar, který je věřící.

50

Odpovědět

Za 5 minut stihne akorát naházet na hromadu klíčová slova. Nejlepší je Kulhánek: Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. - Velký třesk pohledem současné fyziky

101

Odpovědět

Líbí se mi jak to všechno podává jako danou věc, že se to tak stalo. Přitom většina z toho jsou pouze teorie. Neříkám, že to tak nemohlo být a opravdu nebylo jen by bylo vhodné se alespoň zmínit o tom, že si myslíme, že to tak bylo :-)

85

Odpovědět

Je to teorie asi jako teorie evoluce... nebo gravitace.

55

Odpovědět

+TaanPro teorii evokuce a OTR máme experimentální důkazy. Pokud je mi známo tak pro inflaci nemáme ani prd. Takže to neni vubec to samé. Nechci aby to znělo špatně, ale teorií, které davaji smysl a neco by vysvětlili dokáže spousta lidi vyblejt za hodinu kýbl... to co je odděluje od OTR je chybějící experiment s pozitivním vysledkem.

22

Odpovědět

+TaanPro evoluci rozhodně žádné experimentální potvrzení není. Vlastně ani archeologické, mezičlánky nebyy nalezeny, což věděl už Darwin.
U gravitace máme ověřené, jak to v praxi funguje, avšak teoretické popsání je pořád jen teorie, která byla od dob Einsteina neustále upravvána a není kompletní.

U teorie vzniku vesmíru máme tisíce teorií, některé vážně směšné... Naštěstí se neberou jako jistá věc, jako u evoluce a stále je to předmětem debat.

Ldé by si opravdu měli uvědomit, že většina teorií není faktem, i když se tak berou, jako například právě evoluce, která je v dnešní době spíše vědou (moderní biologií) vyvracována. Prakticky o vývinu života víme stejně málo jako o vzniku vesmíru.

32