93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:155
Počet zobrazení:8 788

Tento příběh vypráví o divokém vlkovi, který se setkal s labradorem Nick Janse. Ale místo krvavého boje se tato dvě zvířata začala kamarádit. Brzy nato se vlk začal přátelit a hrát si i s ostatními psy z města, a vzniklo z toho několik let trvající přátelství mezi třemi druhy.

Přepis titulků

Psi jsou naši věrní společníci. Jsou roztomilí, milí a někdy až trochu hloupí. Ale podle vědců byli domestikováni před 15 až 36 tisíci lety. Předtím vypadali a chovali se jako jejich předci vlci. Vlci jsou divocí predátoři, kterých se prý máme bát. Má to své důvody. Můžete si myslet, že setkání mezi vlkem a psem skončí bitvou na život a na smrt.

Tento příběh však dosvědčuje opak. Nick Jans je aljašský lovec, fotograf a spisovatel. Napsal mnoho knih o životě a divokých zvířatech na Aljašce. V roce 2003 navštívil svoji chatu v Juneau na Aljašce se svou ženou a svým labradorem. Díky tomu, že v divočině strávil asi 20 let, Nick toho o vlcích věděl hodně. Toho osudného dne se za rozbřesku objevil za chatou černý vlk. Když se zvědavý pes vydal vlka prozkoumat, mohl se tak akorát dívat.

Nick se bál nejhoršího, protože vlci jsou divocí a nepředvídatelní. Překvapivě se ukázalo, že vlk je přátelský. Tato dvě zvířata si začala hrát. Nick se musel vzpamatovat ze šoku, ale brzy si začal dvojici fotit. Návštěvy vlka byly brzy pravidelné a fotograf mu dal jméno Romeo. Zanedlouho se přidali i další obyvatelé města. Brali své psi do blízkého národního parku, aby si hráli s vlkem. Nejdříve se divokého zvířete báli, ale brzy si ho oblíbili.

Zjistili, že si vlk jen chce hrát. Podle Nicka je to velmi vzácný případ. Samotné spatření vlka bylo neobvyklé. Nick také poznamenal, že vlk nebyl nemocný ani se nechoval hloupě. Vycházel z parku, protože si chtěl hrát se psy. Vlk byl divokým zvířetem, ale pochopil spojení mezi psy a lidmi a zavedl harmonii mezi třemi druhy.

Bylo to poznat z toho, že si vlk nehrál jen se psy, ale i s lidmi. Vlk měl i své hračky jako například polystyrénový splávek. Nosil ho k lidem a pak ho aportoval. Vlk pochopil chování psů a lidí a chtěl být jeho součástí. Ještě úžasnější je, že to nebyl jen ojedinělý případ. Vlk se neustále vracel. Tento vztah vydržel šest let. Během té doby se stával čím dál více domestikovaným.

Dokonce doprovázel lyžaře a ležel na slunci s jinými lidmi. Během těch let trávil Nick volno doma a dokumentoval toto dobrodružství. Jeho zkušenosti sepsal do knihy Vlk jménem Romeo. Romeo byl také hrdinou několika podobných knih. Bohužel Romeův příběh končí smutně. Byl zastřelen pytláky z jiného státu. Možná Romea přitahovali jiní psi. Možná se vlk považoval za jiného psa.

Možná se jen snažil přežít v divočině. Ale jisté je, že Romeo zůstal ve vzpomínkách všech. Po jeho smrti místní dokonce uspořádali vzpomínkovou akci. Dokonce mu vytvořili zvláštní plaketu. Romeo reprezentuje všechny vlky v dějinách, kteří se k lidem nepřiblížili jako predátoři, ale jako přátelé. Je to příběh, který by mělo znát víc lidí. Romeo a Nick mezi sebou měli pouto, které cítili první lidé, kteří kdysi domestikovali první psi.

Místo budování důvěry to bylo o potřebě přátelství, kterou cítí i to nejdivočejší zvíře. Přestože Romeo zemřel, jeho příběh bude dál žít na stránkách knihy. Bude to odkazem na důvěru, kterou může přinést porozumění mezi neobvyklými přáteli. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

že jsou vlci, kteří se domestikovali, to dokládá i české, v poslední době velice oblíbné, plemeno Československý Vlčák. Mám zato, že jedna chovka snad dokonce má i pravého vlka vesvém repertoáru plemených psů

00

Odpovědět

Divoká zvířata, která žíjí volně, ale chodí k lidem nebo se jim nevyhýbá, ty nakonec vždy nějaký hovado zastřelí. Nebo, když je to nějaký pěkný a vzácný kus. Lidé jsou přemnožení a zvířata vymírájí kvůli lidem a stejně to světové elity neřeší. Až začnou aj lidé vymírat kvůli lidské nenažranosti, tak už bude pozdě. Každým rokem vyhyne několik DRUHŮ zvířat, jen kvůli lidem. Z těch větších druhů to jsou třeba: tygři, vymřeli některé druhy tygrů a těch zbývajících taky už moc není, nosorožci taky, žirafy vymírají, velryby, někteří jiní primáti, dokonce i lvi. A vlci byli na spoustě místech člověkem vyhubeni taky a to včetně naší ČR, vlci se někde ještě drží jen díky tomu, že je to relativně dobře přizpůsobivé zvíře. Dinosaury vyhubil následek dopadu meteoritu a klimatické změny, ale tohle vymírání druhů způsobil člověk. Smutné, že ve filmech se lidé považují za ty správné tvory, ale člověk je ve skutečnosti v tomto vesmíru záporák.

181

Odpovědět

Vic zavadejici video jsem snad nevidel

512

Odpovědět

nieže by som povyšoval život zvery nad ľudský, ale takého pytliaka by som odjebal s rovnakou radosťou ako teroristu... len to škodí...

163

Odpovědět

Zasraní pytláci

440

Odpovědět

Popravde vlka jsem jeste nemel, ale stejne by me asi nechutnal. Velka plemena, at si rika kdo chce co chce, me proste nechutnaji. Nejlepsi maso maji aspon podle me civavy. Skoda, ze jich v utulku maji na vyber zridkakdy a venku uz je vubec neodchytnete.

2013

Odpovědět

The GG - Nojo, ale čivavy potřebuješ na oběd aspoň tři a je to jen neekonomická obíračka kostí.
Zato třeba takovej zadní náhon z vlčáka — to už je pěkná hromada žrádla.
(nic proti tvému výběru, každý máme jiné preference)

122

Odpovědět

něco přímo ze života:

Přijde starší seriozní pán do zvěřince paní Marty Kubišové: "Potřeboval bych nějakého pejska."
"A jak by měl takový pejsek vypadat?"
"To je jedno, hlavně aby byl větší, tak pro šest lidí."

102