Přidat do sledovaných sérií 61
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:6 130

V tomto krátkém videu vysvětluje Vox, proč jsou děti na středověkých malbách tak ošklivé a taky proč se to s příchodem renesance změnilo.

Přepis titulků

Jedete do muzea a je to super. Ochranka vám prohledá batoh, abyste třeba, co já vím, nezastřelili obraz, vyjedete po pár nóbl eskalátorech, uvidíte pár nahatých soch a pak se to stane: spatříte strašně ošklivé středověké mimino. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Proč vypadají středověká mimina jako oškliví čtyřicátníci? Tohle mimino vypadá, jako by vám chtělo říct, že kupovat si loď jsou vyhozený peníze.

Možná to vypadá, že středověcí malíři prostě neuměli malovat, ale ukázalo se, že mimina ve středověkém umění jsou ošklivá z určitého důvodu. Ačkoliv k průlomům v anatomii a perspektivě došlo až v renesanci, mimina byla ve středověku ošklivá záměrně. Kdyby vás někdo poprosil, ať malujete jako Picasso, a vy byste imitovali Normana Rockwella, bylo by to špatně.

A pro středověké malíře v italských kostelech to bylo stejné. Většina těch dětí byla totiž na vyobrazeních Ježíška a Marie. Ty byly ovlivněné představou homunkula, což v latině znamená malý muž. Ty děti vypadají jako Benjamin Button, protože filozofové věřili, že se Ježíš narodil perfektní a neměnitelný. Dospělý Ježíš byl obsažen v Ježíškovi. Až do renesance, kdy se všechno změnilo. Běžně považujeme za středověk období od 5.

do 15. století a to se trochu překrývá se začátkem renesance ve 14. století. Renesance nejspíš začala ve Florencii v Itálii, ale je důležité připomenout, že se šířila celá staletí do mnoha zemí, v dobách, kdy bylo vše pomalé. Takže nebyla okamžitě všude krásná mimina. Ale ta změna stylu probíhala a to z několika důvodů. Místa jako Florencie náhle bohatla a kostely už nebyly jediná místa, která si mohla dovolit kupovat malby.

Lidé si nechávali malovat své děti. A chtěli, aby vypadaly jako roztomilá, buclatá mimina, ne homunkulové. A protože v renesanci šlo o klasiku, vzhlíželi k řeckému a římskému umění. Šlo o dokonalé tvary, tak se vykašlali na středověkou abstrakci, zvolili krásu a... Kdo tam dal to ošklivý mimino? Každopádně jde o to, že po renesanci už nevypadali andílci nepatřičně a roztomilejší obrázky Ježíška taky ne, jak se renesance šířila Evropou.

A nějak to tak od té doby zůstalo. Chceme mimina, která potřebují štípnout do tváře, ne zkontrolovat prostatu. Chceme je baculatá a roztomilá. Chceme mimča, která odpovídají našim představám. Protože ta středověká mimina mají obličej, který může milovat jenom jejich matka.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Děsivé, ale asi upřímné.
Něco takového se v nějaké vesnici narodit, tak musí celou famílii upálit i s tím malým ošklivcem.

20

Odpovědět

A ona existují i krásná mimina? Já jsem si vždy myslel, že krásné mimino je takový ideální vybájený tvor, něco jako jednorožec nebo drak. Prostě taková společensky vykonstruovaná lež, aby jsme zbytečně nedráždili mateřské obrané instinky. :-D

Jinak fajn video, ostatně ono si středověké (předrenesanční) malířství potrpělo na nejrůznější bizardní výstřelky.

228

Odpovědět

A no existují, především ta tvoje.

10

Odpovědět

+kotjaToto je ryze subjektivní hodnocení.
Kdyby se to stalo v reálu, jednalo by se o hříčku přírody.
Každý normální čerstvý novorozenec vypadá jako opičák po mrtvici.

71

Odpovědět

+mykanecJá mám děti dvě a jedno se narodilo hnusný. Flekatý, boulaty, s vyvalenym pupkem a pleší a druhý bylo celkem hezký. Ale většinou jsou roztomilá až batolata.

20