Ekonomická analýza Homera SimpsonaVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:8 859
Homer Simpson vystřídal za 27 sérií 191 zaměstnání. Od ochutnávače samohonky přes tvůrce vzkazů do štěstíček až po osobního asistenta Aleca Baldwina. Vox tyto zaměstnání srovnává v přehledném žebříčku a porovnává je se současnou ekonomikou střední třídy v USA.

Přepis titulků

V této epizodě Simpsonových z roku 1995 prochází Homer s Marge centrem Springfieldu a řekne: Buď opatrná. Tyhle ulice jsou pro nás, vyšší nižší střední třídu, nebezpečné. Tohle je Homerova první zmínka, kde říká, že je ze střední třídy. Ale nám ostatním to bylo vždycky jasné. Žije ve skromném domě na předměstí se svou ženou a třemi dětmi. Nemá vysokou školu a zdá se, že jeho práce vyžaduje minimální technický výcvik. To se potvrdilo, když jsme v sedmé sérii mohli zblízka vidět jeho výplatu.

No tohle, jak to, že mám tak málo? Podle toho dostává Homer před zdaněním týdenní mzdu ve výši 479,60 dolarů. Tedy 11,99 dolarů na hodinu. Takže dostává roční plat ve výši 24 395 dolarů. Po započtení inflace to je 37 416 dolarů ročně. Cože? To je skandál! Spoustu fanoušků si myslí, že je seriál inspirován městem Springfield v Oregonu. A když se podíváme na Homerův plat, tak ho to pohodlně dostane do nižší střední třídy příjmů.

To je ale založeno na jedné práci bezpečnostního technika ve springfieldské jaderné elektrárně. Homer měl ale za 27 sérií přes 191 pracovních míst, což ho umístilo napříč celým ekonomickým spektrem. Už jsem dělal leccos. Boxera, maskota, astronauta, Krustyho dvojníka, pokusnýho králíka, tiráka, hipíka, pluháře, degustátora, výtvarníka, obchodníka s tukem, starostu, šejdíře, bodyguarda, manažera, popeláře, horolezce, farmáře, vynálezce, Smitherse, Poochieho, asistenta celebrit, technika, tvůrce slibů, pivního barona, tajemníka, homofoba a misionáře, ale chránit Springfield mě naplňuje ze všeho nejvíc.

U některých z těchto prací bylo doslova nemožné určit platy. Jako pivní pašerák nebo smrtka. Také tu jsou sezónní práce, jako Santa v obchoďáku, a ty byly také vyloučeny. Nakonec jsem zúžil Homerův životopis na 100 pracovních míst a pak vyhledal ke každému průměrný plat.

Tohle jsme našli. Tři z Homerových deseti nejlépe placených míst byly v elektrárně. Ve 13. sérii byl výkonným viceprezidentem závodu, jen aby v další sérii dočasně převzal funkci generálního ředitele pana Burnse. - Tati, jsi v čele obrovské společnosti. - Máš pravdu. O tři roky později byl vedoucím zařízení. Asi polovina Homerových prací ho umísťuje do střední třídy.

A jeho nejméně výdělečné práce jsou dost zvláštní. Byl maskot, šejdíř, ochutnávač samohonky, střílel na sebe z děla a byl chodící poutač. - Co tam ty nápisy dělají? - Vydělávají nám sto babek týdně, jasný? Sestavil jsem Homerovy hypotetické platy v lineárním pořadí podle čísla epizod. A napříč 597 epizodami, takže od roku 1989 do roku 2016, je jasné, že si příliš ekonomicky nepolepšil.

Navzdory několika úspěchům tu a tam stagnoval. A to z něj dělá skutečnou americkou střední třídu. Až do 70. let rostl příjem průměrné americké rodiny spolu s národní ekonomickou produktivitou. Od té doby mzdy stagnují a nedokáží udržet krok s inflací. Ekonomové to nazývají sevření střední třídy. Homerův medián příjmu nikdy nepřekonal medián příjmu ve Spojených státech.

I přes krátké zásahy do jednoho procenta zůstává Homer paradigmatem Ameriky střední třídy. O tři desetiletí později je přesně tam, kde začal. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zlatý Standart
Vzhledem k tomu, že Spojené státy americké měly po druhé světové válce značné zásoby zlata, se držel systém poměrně dlouho, ale koncem 60. let se začal rozpadat.[9] Spojené státy na to v březnu 1968 reagovaly úpravou, podle které mělo být americké měnové zlato obchodováno zcela odděleně (stále za cenu 35 dolarů za unci) od zlata na světových trzích. Ostatní vlády se zavázaly neprodávat ani nenakupovat toto zlato jinde.[10] Tím, že Spojené státy přestaly držet světovou cenu zlata na 35 dolarech za unci, došlo k jejímu prudkému vzrůstu. Například na začátku roku 1973 byla cena zlata 125 dolarů za unci.[10] Konečně prezident Nixon rozhodl o definitivním opuštění zlaté kotvy v roce 1971.[11] Od toho okamžiku zlato ztratilo téměř veškeré své někdejší použití jako prostředek směny.
Samozřejmně korelace neimplikuje kauzalitu, ale je to zajímavý.

00

Odpovědět

Sakra i Homer bere víc než já :(

111

Odpovědět

Nižší střední třída v USA = má dům, dvě auta, tři děti a manželku v domácnosti.

Tohle je husté samo o sobě.

290

Odpovědět

A v jednom díle mají dokonce hrášek na splátky. :D

120

Odpovědět

...a 2 hypotéky.

Ale u nás je to hodně podobný (počítám s tím, že střední třída bere cca 25-35 000Kč, v Praze 35-40))... ale stejně ti hodně lidí řekne, že za komárů bylo líp...

50

Odpovědět

Barák možná mají, ale Amíci staví všechno ze dřeva. Kdyby to měli dělat z cihel nebo panelů jako u nás, tak se jim to hezky prodraží. :D

30

Odpovědět

Prakticky celý svět si za poslední dekády dost polepšil, kromě střední třídy v Evropě a USA. Už to začíná mít svoje důsledky, politické i sociální. A až přijde pořádná krize, tak to bude teprv zábava.

151

Odpovědět

Tak to je luxusní p******a... samozřejmě záleží, kolik dekát máš na mysli a co přesně si představíš pod pojmem střední třída, ale když se podíváš na srovnání ceny/výplaty, tak si lidi v EU hodně polepšili (samozřejmě se najde pár výjimek, aleto je všude a mluvim jen u EU, netušim jakej byl vývoj v USA).

A ano, krize příjde, už se na ní těším.

04

Odpovědět


Odpovědět

+jjkLoL tohle číslo je úplně k ničemu. Musíš vzít posledních 50 let, rozdělit lidi podle společenských tříd a oblastí, očistit o inflaci a porovnat. Pak se můžeme dál bavit o nákladech na bydlení a dalších nezbytnostech a co člověku zbyde.

Viděl jsem na to krásný graf, bohužel ho nemůžu najít. Bylo tam vidět, jak si ohromně polepšili Asiaté a ti nejbohatší na světě, docela i ti nejchudší a mírně si pohoršila akorát střední třída na Západě.

20

Odpovědět

+DurangaPravda, to číslo neodráží zvyšující se náklady atd.
Nemám k tomu žádné grafy ani čísla, ale čistě pocitově mi přijde, že se jako střední třída nemáme vůbec špatně. Když spolu dva žijou, tak mají průměrně hrubého 53 000 Kč. Z toho se dá docela dobře existovat. Třeba úroveň střední třídy dále výrazně neporoste, protože už prostě není třeba.

01

Odpovědět

+jjkPrůměrný člověk neexistuje. Když zprůměruješ premiéra a bezdomovce, ani o jednom z nich ti to nic neřekne. Průměrování mimochodem nenávidím na zpravodajství ČT, kde to taky s oblibem používají, ale při jejich vzdělání je to do nebe volající.
Docela dobrý pohled na věc je tady: https://www.irozhlas.cz/rozdeleni-svobodou
Když se první článek jmenuje V Česku žijí čtyři miliony lidí v ohrožení, tak asi máme sakra problém.

01

Odpovědět

+DurangaAha. No když jsi na začátku mluvil o "střední třídě", tak jsem chápal, že mluvíš o zbylých 6 milionech lidí, kteří v ohrožení nejsou. Já do střední třídy neřadím důchodce, dělníky, lidi s exekucí nebo nezaměstnané.

10

Odpovědět

+jjkOukej, asi jsem pomíchal bývalou střední třídu na Západě, tu současnou a naší domácí situaci.

10

Odpovědět

Omyl, za posledné dekády si prilepšil každý priemerný človek na svete a dokonca aj ľudia ktorý boli v extrémnej chudobe. Akurát označenie stredná trieda ne nesprávne, existujú 4 stupne, my, sa nechádzame v 4 stupni spolu s bohatou sortou ktorá tvorí malé % 4 stupňa.
zdroj, kniha - Faktomluva ale pozri si aj https://www.gapminder.org/tools/

00

Odpovědět

Počítejme na chvíli, že máš pravdu. Je krize, bavíš se?

00

Odpovědět

Jestli nebude trochu Homerův problém, že nemá vůbec žádné vzdělání (v podstatě ani nic neumí). Maturita je dnes i na střední třídu dost málo. Homer je v podstatě kde před 30 lety začal, ale střední třída se mezitím trochu dovzdělala.
Pokud má vejšku nebo aspoň nějakou tu pavejšku 46% populace v produktivním věku, sotva dosáhne na mediánový příjem s maturitou. Je otázka proč se Homera snaží zuby nehty udržet ve střední třídě a přitom mu nedopřejou vzdělání.

51

Odpovědět

Homer vlastně získal diplom v epizodě "Homer Goes to College".
https://en.wikipedia.org/wiki/Homer_Goes_to_College

130

Odpovědět

Nemám rád tohle kastování. Podle mě člověk, pokud fakt chce, může něčeho dosáhnout i se základní školou. Zároveň, vysedět si vejšku není zárukou úspěchu.

51

Odpovědět

+jjkAle obvykle to tak nebývá. 😀

30

Odpovědět

+jjkTaké to nemám rád, bohužel z mnoha důvodů to tak staticky je.
Nejdříve je zde to, že v naší společnosti je úspěch spojený s vysokoškolským vzděláním. Je jedno, co píšou absolventi VŠŽ na facebooku, tak to je. Ostatně proto vznikla propast, díky které tlačí děti na gympl a dále na vysokou.

Dále ten fakt, že učňáky neskrývají "řemeslo má zlaté dno", ale jsou to bohužel odkladné školy pro "hloupé" a "nezvedené děti". Řemeslník může být bohatý podnikatel i bez vysoké. ale třeba ČR nemá způsob jak ty řemeslníky dělat - učňáky je nevypouštějí. Ty vypouštějí frustrovanou mládež která se možná sem tam stane řemeslníkem.

A mezi jeden z posledních problémů je to, že člověk je ze základkou prostě nebude nikde brán vážně. Jsem si poměrně jistý, že existují jedinci, kteří mají jen základku a jsou veleúspěšní - ale kolik je? V jakém odvětví pracují? Čím se vymykají od jiných? Jak přišli ke znalostem které mají?
Mě z hlavy napadá jen Josef Trojan a - a to nemyslím zle, je to prostě jen pravda - to je privilegovaný běloch s významným jménem a hereckým talentem.

50

Odpovědět

+CathanVysoká škola života, no. Někdo si to dá i do životopisu. :D

00

Odpovědět

+CathanPravda, statisticky to tak je. Nejspíš proto, že pokud má člověk potenciál něco dokázat, tak si dost často tu výšku udělá, protože proč ne. Tzn., výška nevytváří schopné lidi, spíš schopní lidi jdou na výšku.

Např. ten šikovný vyučený řemeslník má na trhu obrovský potenciál. To, že ale učňáky spíš jen generujou odpad, je bohužel smutná pravda.

10

Odpovědět

+jjka může si vysedět superjob se základní školou? Pokud fakt chce?

00

Odpovědět

+CTOKOKOTOBVe skutečnosti ti střední škola / gympl v ničem moc nepomůže. Gympl spíš dává obecný rozhled, než aby člověka něco konkrétního použitelného naučil. Takže pokud máš např. talent na programování a od mala se hrabeš v PC, tak máš šanci uspět na trhu práce s jakýmkoliv vzděláním. Potřebné se doučíš za běhu. Ale, jak jsem psal výš, prakticky tihle talenti dost často pokračujou na gympl / výšku, protože proč ne.

00

Odpovědět

Ak by boli práce homofóba a hipíka naozajstnými zamestnaniami, nezamestnanosť by klesla na 0%.

183