Jak požáry v Austrálii souvisí se záplavami v AfriceVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:5 403

Pravděpodobně jste slyšeli o ničivých požárech v Austrálii z přelomu roku. Víte ale, jaké jsou jejich příčiny? Úlohu zde hrají souvislosti, které byste možná nečekali – co způsobí ohnivé peklo na jednom místě, vyvolá zdánlivý opak na jiném kontinentu...

Přepis titulků

Apokalyptické záběry zrovna přicházejí z Austrálie. Hoří šest požárů v kritickém rozsahu. Kouř je tak rozsáhlý a hustý, že je vidět z vesmíru. 2 000 domů bylo zničeno. Shořelo šest milionů hektarů půdy. Nezměrné škody na místní divočině. Tohle je zkrátka srdcervoucí. Tyto rekordní požáry v Austrálii byly odstartovány údery blesků, několika případy žhářství a větrem.

Především však za jejich extrémní povahou stojí jev, který zároveň způsobuje zaplavování východní Afriky. Požáry v Austrálii jsou přirozenou součástí místního ekosystému. Jejich období se mění napříč regiony. I Nový Jižní Wales, nejobydlenější stát, je zvyklý na jejich vzplanutí. V roce 1974 požáry spálily 3,5 milionu hektarů a v roce 2003 podlehly ohni další 2 miliony hektarů.

Ale požáry, které začaly v roce 2019, jsou ještě horší: 4,9 milionu hektarů již bylo spáleno v Novém Jižním Walesu – a bude jich přibývat. Proč je toto období požárů tak hrozné? Jak se svět otepluje v důsledku klimatické změny, otepluje se i Austrálie. Rok 2019 byl zde zatím nejteplejším rokem, kdy teplota dosahovala v prosinci až ke 45 °C.

Rok 2019 byl zároveň nejsušší – označené šedé zóny zažily historická sucha. To vše poskytuje ideální podmínky pro vznik a rychlé šíření požárů. Během roku ovlivňují místní počasí i další světové klimatické faktory a s tím i možnost požárů. Jedním z nejvlivnějších je takzvaný „indicko-oceánský dvojpól“ neboli IOD. IOD představuje teplotní gradient povrchové vody v Indickém oceánu, který sahá od okraje Afriky až k pobřeží Austrálie.

Meteorologové měří tyto teplotní změny již desítky let, a to ve třech fázích: pozitivní, neutrální a negativní. Při neutrálním IOD má celý povrch Indického oceánu stejnou teplotu. Při negativní fázi vanou větry ze západu a ženou teplou vodu směrem k Austrálii. Teplá voda znamená více vypařovaní, což znamená více dešťů. Tudíž je v Austrálii více dešťů, než je běžné, a někdy dokonce záplavy.

Ale chladnější voda u Afriky způsobí, že bude v Africe méně dešťů, či dokonce sucha. Pozitivní fáze probíhá právě teď. Nastává, když větry vanou z východu a přemístí teplou vodu k Africe. Což zapřičiní v Africe záplavy a v Austrálii naopak období sucha. Tento proces změn teploty povrchové vody je přirozený. Ale rok 2019 byl extrémní. Pozitivní IOD bylo jedno z nejsilnějších zaznamenaných, kdy teplotní rozdíl vody mezi Afrikou a Austrálií byl neobyčejně velký.

Tudíž nastalo extrémní počasí v Austrálii, ale i v Africe. Nejhorší záplavy za 20 let. Za pouhé čtyři dny spadlo 3x více srážek, než je zdejší roční průměr. Vědci věří, že je to spojeno s teplotami, jež panují v Indickém oceánu. IOD se naštěstí již mění zpět do neutrální fáze, což by mělo Austrálii a Africe na začátku roku 2020 přinést nezbytnou úlevu. Ale kvůli oteplování planety jsou někteří vědci znepokojení tím, jak to může dále ovlivnit fenomény, jako je IOD.

Jedna studie předvídá, že pozitivní IOD, jako vidíme nyní, mohou být častější kvůli růstu globální teploty a ohřívání Indického oceánu. To spolu s celkovou rostoucí teplotou v Austrálii znamená, že se tyto ničivé požáry, jež pohání nezvykle vysušená vegetace, mohou stát běžným jevem. Přeložil: voidbot www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nevím proč, ale pro jistotu jsem se díval jestli to není The Onion

00

Odpovědět

Jeden živel střídá druhý, živel od slova živý.

02

Odpovědět

absolutne nijak, poziare su blaho pre prirodu

69

Odpovědět

ale nie v takej frekvencii a sile, pozri si video a potom komentuj

46

Odpovědět

+ňäôJo a co jsi se prosimte z videa dovedel, ze global warming je real a muze za to Trump a pokud se vsichni nestaneme gretofilimy tak do deseti let vymreme. By me zajimalo co tou frekvenci myslis jako ze to je dneska a vcera to bylo taky ?

313

Odpovědět

+The GGgMě by spíš zajímalo proč píšeš "globální oteplování" a "skutečné" anglicky. :D

124

Odpovědět

+ZzzzBecause je to přece cool :-)

05