ZemětřeseníVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:183
Počet zobrazení:12 312

Jak vypadá pořádné zemětřesení, jaké škody může způsobit a můžeme tomu vůbec nějak zabránit?

Přepis titulků

V roce 1906 San Francisco postihlo zemětřesení o síle 7,8 ° Richterovy škály. Vypukly požáry trvající 4 dny, 25 000 budov bylo zničeno, a způsobilo přibližně 3 000 ztrát na životech. Toto zemětřesení bylo důsledkem události staré 20 milionů let, kdy se dvě tektonické desky přiblížily k sobě a vytvořily zlom San Andreas. 1287 km dlouhý systém zlomů, který způsobuje zemětřesení. V jednom z nich se právě teď nacházíme.

Otázkou ale je, kdy přijde další velké zemětřesení. Já jsem Jake a tohle je Extrémní věda. Představte si, že zemský povrch je jako skořápka vajíčka. Nebo spíše rozbitá skořápka se všemi těmito kousky na povrchu. Tektonické desky. Neustále se posunují, o zhruba 34 metrů každých 1 000 let.

Přestanou-li se pohybovat, hromadí se napětí. Jako když napínáte gumičku, dokud vám nepraskne. Všechna tato energie se šíří zemí a způsobí zemětřesení. Odhaduje se, že každý rok proběhne 12 - 14 tisíc zemětřesení. To je 35 za den. Přes tisíc z nich jsou tak malá, že nezpůsobí žádné škody. Na zlomu, kde právě stojím, se tyto desky srazily. Doslova vytlačily zem na povrch.

Když je řeč o zemětřesení v Severní Americe, každého hned napadne Kalifornie. Nedávno byl v kinech film "San Andreas" o zemětřesení magnitudy 9, které zničilo velkou část státu. Tak silné zemětřesení už jsme zažili i ve skutečnosti. Tam, kde se odehrálo 9 z 10 největších zemětřesení v historii USA. Přes 5 600 km daleko. Na Aljašce. Zemětřesení z roku 1964 na Aljašce bylo nejsilnější v historii USA.

Velikost 9,2 stupňů Richterovy škály. Některá místa se zvedla o 9 metrů, jiná se propadla 2,5 metru do země. Vzniklé tsunami se dostalo až k Havaji a Japonsku. Bylo tak silné, že ho bylo možné pocítit až v Texasu. Abyste si představili, jak silné může být zemětřesení magnitudy 9,2, sestupme na Richterově škále na stupeň číslo dva. Na dvojce bychom jej sotva pocítili, šestka by byla jako odpálení 54 000 tun TNT.

To už je docela síla. Na osmičce je zemětřesení v San Franciscu roku 1906. Jeho energie je srovnatelná se sopečnou erupcí Svaté Heleny. Na devítce je zemětřesení na Aljašce. Ekvivalent 1,8 miliardy tun TNT. Nejsilnější zemětřesení, které jsme zaznamenali, bylo v Chille v roce 1960. To dosáhlo na magnitudu 9,5.

V roce 2004 vědci vrtali 3 kilometry pod povrch zlomu San Andreas a objevili docela zajímavé věci. První vzorky, které vytáhli na povrch, byly doslova vařící. Také se jim povedlo zaznamenat nejslabší zemětřesení. Tak malé, že se na Richterově škále dostalo do záporných hodnot. Když byla Richterova škála vytvořena, 0 byla přiřazena k tehdy nejmenšímu měřitelnému zemětřesení. Když by bylo zemětřesení o síle -0,2, jeho energie by byla srovnatelná se zapálením 30 zápalek.

To je tak slabé, že bychom ho vůbec necítili, ale vědci ho změřit dokážou. Jak se ukazuje, zvládáme měřit i zemětřesení, která vůbec nejsou na Zemi. V 60. a 70. letech astronauti umístili seismometry na Měsíc, které naměřily otřesy silné až 5,5 stupně Richterovy škály. Trvaly 10 minut. Na Zemi se otřesy zklidní mnohem rychleji.

Na rozdíl od naší přirozené družice máme na Zemi vodu, která dokáže otřesy tlumit. Jak vidíte, za mnou se vegetaci docela daří. Je to proto, že u zlomů se vytváří střižné fraktury a skrze ně se dostává voda k povrchu. Vznikají tak oázy. Zlom neprobíhá jenom pouští. Jsou na něm postavěná i města, jako je toto.

Škody, které by tu zemětřesení způsobilo, by byly katastrofické. Earthquake Center v J. Karolíně vytvořilo simulaci, jak by vypadalo zemětřesení magnitudy 8 na zlomu San Andreas. Američtí geologové vytvořili vlastní video o dopadech zemětřesení 7. stupně. 53 000 raněných, škody v hodnotě 213 miliard dolarů. Jak tomu tedy můžeme zabránit? To je na zemětřesení to nejděsivější. Nemůžeme.

Ani nedokážeme dobře předpovídat, kdy k nim dojde. Poslední velké tu v Kalifornii bylo v roce 1857. Podle vědců by k nim mělo docházet každých 150 let. Od toho posledního je to ale už 158 let. Musíme být připraveni. SCEC rozjíždí program Shakeout, který nás učí, že se máme skrčit, schovat a setrvat. Země pod našima nohama se neustále pohybuje, mění a sráží.

Nezbývá nám nic jiného, než se pohybovat také a snažit se to vydržet. Já jsem Jake a tohle byla Extrémní věda. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Trochu přehání s těmi ekvivalenty TNT. Trochu dost. Je to hodně zavádějící.
To co uvedl (4 biliony liber - 1,8 miliard tun TNT) je ekvivalentem okolo 30ti nejsilnějších atomovek (Car-bomba), která udělá desítky kilometrů pustinu a stovky kilometrů urazí tlaková vlna. A to mluvím o jedné takové bombě!
Takže srovnání s výbuchem TNT to opravdu nejde porovnat. Samozřejmě energie uvolněná v epicentru může mít takovou sílu, nicméně je to energie vesměs kinetická, která se využije na posun obrovské masy zeminy o pár metrů až desítek metrů. Ničivá síla takového zemětřesení v ekvivalentu ničivé síly TNT je o dost řádů nižší. I kdyby odpálili byť jen 1000x méně TNT než kolik uvedl, tak by tam nezůstala ani tříska. :)

Takže sice se snaží zapůsobit, ale je to hodně zavádějící.

00

Odpovědět

Ještě odpověď na otázku v popisku, zda se tomu dá zabránit. Dá se snižovat následky. V Japonsku, kde jsou zemětřesení hodně častá, se běžně už staví mrakodrapy, co díky odlišné architektuře zemětřesení ustojí.

00

Odpovědět

Neni to zavadejici, ale naopak celkem presne. Nejde o nicivou silu, ale dany pomer je brany jako UVOLNENA ENERGIE. Kdyz nechas nekde svitit zarovku rekneme rok, bude vyzarena energie stejjna, jako kdyz doma rozdelas ohen na opejkani burtu (ber to jako priklad, ne jako ze bych to nejak pocital). Energie stejna, efekt jinej.

00

Odpovědět

Hned v úvodu nesmysl. Ty jejich miliony a miliardy let si mohou strčit někam. Je to teorie, ne fakt. Tedy nevím proč o tom mluví jako o faktu.

Druhá věc co mě naštvala je (a já na to čekal jestli to řekne) že řekl že nemůžeme předvídat kde zemětřesení potom udeří. Není to pravda. Už dávno se o tom mluvilo. Něco ve smyslu že zemětřesení jdou po sobě v jistém sledu. A podle desek se dá předvídat kde bude další zemětřesení a dokonce i kdy. Už to bylo testováno v praxi.

310

Odpovědět

1. část souhlasím, ale co se týče "druhé věci, tak jsi zřejmě viděl to, co jsi chtěl vidět v těch titulcích. Ve skutečnosti mluví pouze o tom, že nemůžeme přesně určit "KDY". Což je pravda. Můžeme vytvářet pouhý odhad.

12

Odpovědět

+LasakDetaily bohužel neznám. Já je zapomněl. Ale jistý vědec upozorňoval na nějakou svojí teorii a tvrdil kde bude zemětřesení a že se blíží a měli by evakuovat to místo. No všichni vědci se tomu vysmáli (Protože oni mají 100% pravdu a kdokoliv nesouhlasí je pitomec) a za pár měsíců umřelo pár tisíc lidí minimálně.

Tuším že to jde nějak postupně. Kéž bych si tak pamatoval jak přesně to bylo. :/

14

Odpovědět

Mám trochu problém k té uvolněné energii, jelikož se uvolnila na sakra velkem prostranství, tak bych rekl, ze to neni totez, jako vybuch bomby o sile prislusnych megatun tnt na jednom místu.. Bral bych spíš nějaké největší megatuny na m2 nebo tak něco.

12

Odpovědět

A co představa, že příslušné megatuny TNT zničí také určitý objem prostoru, a tedy srovnání je v pořádku?

21

Odpovědět

+orcinusorca2014Jistě, ale je rozdíl, jestli ty tntečka rozmístíme po povrchu celého Česka a nebo je všechny naskládáme na Václavák...

11

Odpovědět

+orcinusorca2014Podle definice této jednotky to je jedno. Jedna tuna TNT odpovídá uvolnění energie 1 Gigakalorie.

Tedy při tebou uvedeném výbuchu by buď vybuchlo celé česko (všechny budovy), nebo místo václaváku by byla díra o velikosti celého česka.

Což je tak nějak stejně.

50

Odpovědět

moc pekny

11

Odpovědět

Není tedy mnohem pravděpodobnější že se najde naleziště diamantů někde hluboko pod zlomem san andreas než kdekoliv jinde?

110

Odpovědět

The question is, what is mahna mahna?

210

Odpovědět

Fakt skvělé přirovnávat zemětřesení k TNT. Naprosto přesně totiž vím jaké je to odpálit 54 kilotun TNT :D

920

Odpovědět

to máš zato že si počúval ako malý zákaz pyrotechniky.. mi drsňáci si to predstaviť vieme.. :D

152

Odpovědět

Nějak takhle.

https://youtu.be/bIQr62lZbsM?t=18s

42

Odpovědět

+MikeSpíš 1000x víc, jestli se nepletu?

120

Odpovědět

Je to zhruba polovina energie, která se uvolní, když manželce rozflákáš porcelán po babičce.

600

Odpovědět

+Not Shakespearestudená fúze v praxi

180

Odpovědět

+Not ShakespeareTak studená, až mi z ní běhal mráz po zádech.

190

Odpovědět

Pomaha to prevest na atomovky, je to cca 2,5x vybuch v Nagasaki .

30

Odpovědět

ad patejl - je to 2,5×toto: https://www.youtube.com/watch?v=6l5jI4iO4-g

10