Život uvnitř jakuzy

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:390
Počet zobrazení:13 890

Japonská jakuza je organizací, která se podobá mafii, ale přesto má svá specifika. Belgický novinář směl po několik let navštěvovat jednu takovouto rodinu a měl povolení fotografovat. V tomto krátkém videu se s vámi podělí o některé své poznatky.

Přepis titulků

Čekal jsem, že vstoupím do jakéhosi světa Kill Billa, kde lidé běhají s meči, sekají ostatním hlavy, po ulicích teče krev a tak dále. Tak jsem si to představoval. Jako všichni jsem to viděl ve filmech. Avšak viděl jsem velmi odlišný a mnohem rafinovanější svět, který se opírá o útlak, vystupování a nadvládu. Není to ani tolik o násilí. S 50 tisíci členy patří japonská jakuza mezi největší zločinecké sítě na světě.

Belgický fotograf Anton Kusters měl v roce 2009 možnost nahlédnout do fungování jedné rodiny. Dokumentoval ji dva roky. Po deseti měsících vyjednávání jsem byl představen kmotrovi. Zde sedí uprostřed, po jeho stranách je jeho pravá a levá ruka. Byla to neuvěřitelná chvilka, protože kmotr se na veřejnosti příliš často neukazuje, a většinou je chráněn svými bodyguardy.

Kmotr si vzal do ruky žádost, přečetl si ji lehce pokynul a řekl: "Dobře, můžete fotografovat." Název ja-ku-za znamená 8-9-3, nejhorší číselnou kombinaci ve hře podobné Blackjacku. Vznik jakuzy je nejasný, ale zřejmě vzešla z potulných samurajů na počátku 17. století. V 18. století se tito chudí a potulní bandité začali sdružovat do rodin. Struktura, kterou jsem v této rodině jakuzy viděl, potažmo zřejmě v každé takové rodině, je silně založena na oyabun-kobun, což znamená něco jako vztah mezi otcem a synem.

Je to velmi striktní. Existuje tu striktní hierarchie. Kmotr je šéf, jeho zástupce poslouchá kmotra, druhý zástupce... Vše je téměř vytesáno do kamene. Mladým lidem, nováčkům, které naverbují na ulici, se prezentují jako alternativní rodina. Odtrhnou je od pokrevní rodiny a nabídnou jim lepší život. Rodina, se kterou Anton trávil čas, ovládá tokijskou čtvrť červených luceren Kabukicho.

Živí se především prostitucí. Jiné klany jakuzy se věnují pašování drog, praní špinavých peněz, hazardu a uplácení. Největší kriminální organizací Japonska je Jamaguči-gumi. Podle odhadů vydělá ročně 80 miliard dolarů. Obrat italské 'Ndranghety byl v roce 2013 69 miliard dolarů. V Japonsku má jakuza možnost si legálně založit společnost. V Tokiu můžete vidět budovy s vývěsním štítem, na kterém je napsán název jakuzy.

Je to očividně jen zástěrka skutečného obchodu, ale i tak mají možnost tohle dělat. Tetování jsou samozřejmě velmi důležitá. Je to jejich hlavní rozlišovací znak. Tetované výjevy například zobrazují něco, co se událo během života tetované osoby. Nebo nějakou charakterovou vlastnost. Je to zobrazováno skrz typické japonské mýty.

Setkávají se v termálních lázních. V lázních musíte být samozřejmě nazí. Takže vidíte tetování ostatních a zároveň víte, že u sebe nikdo nemá schovanou zbraň. Když se od vás očekává nějaká omluva, musíte si sami useknout kus prstu a ten přinést na bílém prostírání svému šéfovi. Když jakuza bojovala samurajskými meči, nejdůležitějšími prsty byly malíček a prsteníček.

A když jste si musel useknout kus malíčku, už jste samurajským mečem nemohli bojovat tak dobře jako předtím. Nyní je to však gesto, které už tak dobře nefunguje. Ke konci projektu v březnu 2011 byl Anton doma v Evropě, když mu rodina zavolala. Miyamoto, vysoce postavený člen, ležel po infarktu v nemocnici. Anton se vrátil a směl se zúčastnit pohřbu. Pro jakuzu je to způsob, jak sjednotit rodinu a jak ukázat jakési společné truchlení.

Lidé z jiných rodin se pohřbu také účastní a lidé z této rodiny jsou otočeni k rakvi zády, aby přivítali lidi, kteří chtějí vyjádřit upřímnou soustrast. Velmi intimním momentem bylo, když jsem byl v domě bratra zesnulého Miyamota. Dovolil mi pořídit si snímek Miyamota v jeho rakvi. Tehdy jsem si neuvědomoval, že je to tak citlivá věc...

Až později jsem si uvědomil, že jsem asi dosáhl maximální důvěry, kterou jsem od nich mohl získat. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dřív jsem něco četl o Yakuze. Sice jsou po světě známí jako gangsteři, ale jsou úzce spjati s japonskou vládou. Tvoří 1/3 celé japonské ekonomiky. Faktem je i to, že jejich služby využil i prezident (už nevím zda současný..) k tomu, aby jej chránili před nebezpečím. Není to zkrátka takový ten klasický černošský gang. Je to mnohem hlubší a lépe strukturně postavené..

20

Odpovědět

Japonsko nemá prezidenta...

01

Odpovědět

+LukA kdo psal, že má?

03

Odpovědět

Zdá se mi že v 4:47 autor říká: "Now of course its playing golf that wouldnt work so well anymore"
Takže místo horšího zacházení s mečem, mu tak dobře nepůjde mávat golfovou holí ;)

70

Odpovědět

Tvl dyt ten debil k tomu vubec nic nerekl. To mel byt dokument jako nebo co ?

3115

Odpovědět

Deset měsíců vyjednávání, dva roky dokumentace života přední rodiny Jakuzy.... a proč? Aby mu někdo nadával do debila. A to ještě neprávem. Skvělé....

1. Neměl to být dokument ale jen vylíčení pocitů Antona Kustera z jeho práce s Jakuzou.
2. Je to fotograf, který ty dva roky shrnul do knihy plnou fotografií s názvem "YAKUZA".

73

Odpovědět

Hipsterské kecy místo něčeho zajímavého... Jinak něco obsáhlejšího na toto téma by nebylo k zahození

488

Odpovědět

Jak znám Japonce, tak mu ukázali jenom to co chtěli, aby viděl... a publikoval.

419

Odpovědět

Bravo! Tleskám tvému intelektu! Neskutečným způsobem jsi prokoukl to že mafie ukázala novináři pouze to, co je nemůže nijak ohrozit. Kdo by to čekal že to takhle bude.

384

Odpovědět

jakuzy jsou dnes v podstatě tím hlavním poskytovatelem kmenově-hierarchické struktury uspořádání společnosti, tudíž i hlavním vyzyvatelem národně-demokratické struktury společnosti... tyhle dvě možnosti společenského uspořádání spolu posledních dejme tomu tisíc let dost tvrdě soupeří a jsem rád, že poslední dobou vyhrává ta "naše" společnost, založená na národních státech a demokracii... poslední případ, kdy to konkurenční kmenové uspořádání plně převládlo na nějakém větším území, bylo hitlerovské Německo, a to nebylo úplně šťastné období...

722

Odpovědět

Nejsi náhodou takovej trochu sluníčkovej?

721

Odpovědět

+LovecCour42to určitě ne... proč? naopak můj příspěvek je pro zdravé národovectví - za mě je lepší, když Japonci budou hrdí na svou zemi a národnost a díky tomu budou chodit k volbám a starat se o to, jak se věci v jejich zemi mají, než aby byli hrdí na svého mafiánského bosse a řízení společnosti přenechali na něm... čili před tíhnutím k mafiím nás chrání národní identita...sluníčkáři většinou národy neradi, ne?

105

Odpovědět

+freak thinkerJo, to máš pravdu.

22

Odpovědět

To tam byl tak dlouho a vy prelozite jen 6 minutove video? Jste lina prasata! :D

1919

Odpovědět

Pravdu díš! Jediné, co jsem se z videa dozvěděl bylo, jak vypadá mrtvý mafián v rakvi.

76

Odpovědět

Takovej uspávač hadů ale docela zajímavý video ikdyž se jakuza moc neliší např. od italské mafie atd.

818

Odpovědět

Velice se mi líbila ta atmosféra v tom videu, skvělé video i když mohlo být delší. Arigato!

723

Odpovědět

Brrr, takový dýchavičný a pomalý hlas je velmi nepříjemný na poslech.

832

Odpovědět

ale videoreportáž pěkná

141