78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:463
Počet zobrazení:6 338
Umíte klingonsky? Nebo na'vijsky? Ať už ano nebo ne, podívejte se na další známé fiktivní jazyky.

Přepis titulků

10 fiktivních jazyků Klingonština Vytvořena Marcem Okrandem pro mimozemskou rasu ve Star Treku. Mnoho děl včetně Hamleta bylo do klingonštiny přeloženo. Huttština Jazyk Huttů proslavil Jabba v Návratu Jediho. Dále se rozvinul díky hrám a románům ze světa Star Wars. Vyskytuje se v kontroverzní knize Anthonyho Burgesse Mechanický pomeranč Nadsat je podivný, z ruštiny odvozený, londýnský slang, kterým mluví Alex a jeho parťáci.

Newspeak Oficiální jazyk Oceánie z knihy 1984 George Orwella. Zrušil nevhodná slova, čímž znemožnil ho použít pro vyjádření myšlenek odporujících vládní ideologii. Jazyk Daeder Abeceda z herní série The Elder Scrolls.

Daedry jsou nesmrtelné nadpřirozené bytosti, jejichž runy vyplňují svět Nirn. Mimozemština Abeceda sloužící k vytvoření vtipů pro fanoušky ve Futuramě. Rozluštili ji za 30 minut po premiéře, a proto vznikla druhá abeceda. Jazyk bohů Byl vytvořen Millou Jovovich a Lucem Bessonem pro film Pátý element. Besson a Jovovich v něm měli být schopni během filmování konverzovat. Hieroglyfický systém vytvořený autorem hororů H.P.

Lovecraftem. Mluví jím bůh Cthulhu a smrtelníky přivádí k šílenství. Na'vijština Mluví jím Na'vi ve filmu Jamese Camerona Avatar. Jazyk pro film vytvořil profesor klinického managementu a komunikace. Elfština Tolkien vytvořil několik elfských jazyků, nejznámější jsou Quenya a Sindarin, které jsou zároveň nejpropracovanější. Vychází z finštiny a velštiny.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (65)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Docela mi tam chybí žvatlání dětí. :D

200

Odpovědět

Hrál jste někdo Dragon Age 2? Tam je taky docela zajímavý jazyk.

'Anaan esaam Qun!'

190

Odpovědět

No česky je to Quenijština jazyk vznešených elfů například Noldor a Sindárština jazyk šedých elfů, kteří nikdy neviděli světlo dvou stromů Valinorských stromů Telperionu a Laurelinu. No nic stačí otevřít Simarilion a nebo najít nějakého blázna co se učí elfštinu běhá jich tu docela dost...

191

Odpovědět

Osobně mě výskyt Daedrické abecedy dost potěšil, i když abeceda samozřejmě není jazyk (přesto že Daedrický jazyk existuje). Ale kdyby se do tohoto výčtu měl vybrat nejpopulárnější byl by to asi Dračí jazyk, který zná snad každý kdo se dal v poslední době do křížku se Skyrimem. Ovšem v Elder Scrolls jsou i jiné jazyky/abecedy, které stojí za zmínku - jako třeba Dwemerská abeceda, Alyleidský jazyk nebo Falmerská abeceda... Každopádně bych ale netvrdil, že Daedrická abeceda je "známa jen hrstce nerdů", jelikož se začala vyskytovat už v Battlespiru a v Morrowindu a v Oblivionu jsme na ni mohli narazit na každém kroku.

180

Odpovědět

V Oblivionu byla pořádně vidět jen v Mysterium Xarxes, a to ani většina lidí netušila, že to je daedrická abeceda. Dokonce si myslím, že většina lidí nemá ani šajn, že znak Oblivionu je ve skutečnosti daedrické "O". Moje pointa je, že deadrická abeceda hrála vdycky roli výplně a kulisy, byla tam jen tak na dokreslení, nenesla důležitou roli v příběhu. A ano, daedrická abeceda je v TES od začátku, ale právě proto říkám, že ji znají jen nerdové - protože skutečně masovou popularitu si série získává až postupně a mezitím se její výskyt ve hrách zmírňuje. Teprve dračí jazyk ve Skyrimu je doopravdy globálně známý a navíc hraje důležitou roli v příběhu, protože právě schopnost jím mluvit a učit se řevy Thu'um odlišují hlavního hrdinu od zbytku světa.
Doufám, že už si rozumíme. :)

182

Odpovědět

Jednotné číslo z daedra je daedroth (i když to nedodržuje často ani Bethesda), každopádně slovo daedra je v množném čísle nesklonné. Nicméně, korekturu TAK obskurních chyb asi nevyžadujeme, to jen machruju, jakej jsem nerd. :-)

182

Odpovědět

A propos, je pravda, že daedrická abeceda není jazyk. (Ne že by daedra vlastní jazyk neměly, akorát není zpracovaný a známý.) To by ale světu TES ostudu dělat nemělo.

Ostatně, mnohem známější než daedrická abeceda (která se vyskytovala hodně v Morrowindu, méně v Oblivionu a téměř vůbec ve Skyrimu, každopádně nikdy důležitá) je dračí jazyk, včetně znaků, který hraje dost výraznou roli v dějové linii Skyrimu. (Cool věc ohledně dračích znaků je, že všechny sestávají ze tří různých čar, protože draci mají tři prsty, kterými je vyrývají.)

Doufám tedy, že tohle TOP 10 bylo vytvořeno před 11/11/11, protože vybrat sem daedrickou abecedu, kterou zná pár nerdů a většina hráčů ji snadno přehlédne, namísto dračího jazyka, který z traileru ke Skyrimu slyšely miliony lidí a virálně se parodoval (třeba po česku - http://youtu.be/N3TCpH2Qqlg), by se mi jevilo býti hloupým.

181

Odpovědět

Když už zajímavost ohledně Nadsatu, tak spíš to, že v české verzi jsou slova odvozená nejen z ruštiny, ale hodně i z angličtiny(hendka, skrímovat, ajko), případně z němčiny(šlágovat se). Aby se pak někdo nedivil. Anglickou verzi jsem nečetla, viděla jsem jen film a tam jsem si teda českých výrazů nevšimla.

180

Odpovědět

Zajímavost: Ten jazyk v Mechanickém pomeranči se dost liší v originále a v češtině, protože Orwell čerpal ze slovanských jazyků včetně češtiny, takže se v angličtině objevují česká slova, což by v českém překladu nevyznělo - proto je česká verze Mechanického pomranče o něco více "ruská".

182

Odpovědět

Sice to tak je, ale mechanický pomeranč napsal Anthony Burgess.

190

Odpovědět

+merenHups, jsem těsně předtím rozebíral s někým 1984, který se ve videu taky zmiňuje, tak mi to nějak splynulo dohromady.
Ale tak aspoň jsem potěšil Zlosynka.

181

Odpovědět

Trošku fail :-)

181

Odpovědět

fajn dalsi top 10

182

Odpovědět

Jazyk Na'vi je totální p******a a nechápu jak může být mezi Lovecraftem a Tolkienem, to je urážka :D

191

Odpovědět

Svatá pravda. To už je lepší tam dát daleko propracovanější jazyk Antiků z Hvězdné brány, odvozený od latiny + jejich písmo :-)

200

Odpovědět

A kaj je slečna z obrázku ..? :D jenom kvuli ni sem se dival na tohle video ..:D

180

Odpovědět

Naprosto parádní thumbnail.

182

Odpovědět

Je to ze série Clockwork fashion od Andrease Gradina http://bit.ly/YgYPaT

182

Odpovědět

Tak nejlepší z těchto jazyků je elfština. Pochybuju že ty ostatní snad kromě klingonštiny, je tak propracovaných. Tolkien ten jazyk vymyslel kompletně sám i s abecedou, písmem a historií což u těch ostatních chybí.

201

Odpovědět

klingonština - hodně známý, hlavně ty starší série
Huttese - známý hlavně starwars-filům
Nadsat - četl někdo z vás tu knihu ? já teda ne
Newspeak - o tom jsem ani nikdy neslyšel
Daedric - abeceda není jazyk
Alienese - Futuramu jsem viděl, vtipy dobré ale jazyk to není
Divine - film jsem viděl, kde byl použitý jazyk nevím
R'lyehian - tohle neznám vůbec
Na'vi - o tomhle musel slyšel každej, ale nic extra
Elvish - od Tolkiena sem jsem viděl akorát Pochod do Mordoru, ale tam jim nebylo rozumět.

1891

Odpovědět

Tys neviděl Pána Prstenů ?? o.O :o

185

Odpovědět

+JakeePána Prstenů jsem viděl........
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
V knihkupectví. :D :D

1967

Odpovědět

+JakeeHAHAHAHAH WHAT A JOKE

180

Odpovědět

Až do toho posledního se s tebou dá relativně souhlasit. Většina nejsou vůbec jazyky, ale jen shluky náhodných symbolů použitých v jednom filmu nebo knize. Ale říct, že kvůli tomu, že jsi nečetl Pána prstenů a viděl jen kousek, kterému jsi nerozuměl, není přeci obhajoba pro to, aby to nebyl nejpropracovanější a nejlépe vytvořený fiktivní jazyk, kterým dnes na světě mluví docela dost lidí!

180

Odpovědět

k tomu Nadsatu...já to čet...máme to k maturitě, navíc to proslavila Kubrickova filmová adaptace...pro někoho nestravitelné...ale to je spíše slang, než jazyk

180

Odpovědět

Rovnou sem napiš, že jsi nevzdělanec, ušetříš si práci s bušením do klávesnice.
Zbytek, co jsem chtěl napsat už za mě napsal Novom.

180

Odpovědět

uz som sa bal ze ta nedaju tolkiena :)

182

Odpovědět

Půlku z nich neznám ale nevadí :D

185

Další