Blíží se konec olympiád?

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:7 027

olympijské hry vždy sledují miliony lidí, zájem měst pořádat upadá. Může za to fakt, že většina měst vynaloží obří finanční prostředky za nová sportoviště, která se po hrách jen rozpadají. Existuje z toho cesta ven, nebo jsme svědky konce olympiády?

Přepis titulků

Olympijské hry, nejlepší sportovci soupeří o slávu na nových stadionech a sledují je lidé ze všech koutů světa. Ale poslední olympiády trpí utrácením, plýtváním a kontroverzí. Většina diváků ani nevidí škodu, kterou hry páchají na pořadatelském městě. Můžeme být svědky konce olympiád? Těžko říct. Ale tato tradice se každým rokem zdá být čím dál morbidnější. Pořádání je drahé.

Každé hry za posledních 50 let překročily svůj rozpočet. Zimní hry v Soči v roce 2014 překročily svůj 10 miliardový rozpočet o dalších 41 miliard dolarů. Nikdo to neví lépe než profesor Andrew Zimbalist. Napsal o olympiádě několik knih, včetně Rio 2016: Olympijský mýtus, tvrdá realita. Je třeba postavit certifikovaná závodiště. Je třeba olympijská vesnička, která stojí 1,5 až 3 miliardy dolarů, podle okolností.

Je třeba mediální a televizní produkční centrum, které stojí 0,5 až 1 miliardu dolarů. Je třeba mediální vesnička, místo pro ceremoniály, odpočinkové parky, doprava mezi stanovišti. A jsou třeba speciální silnice pro činovníky výboru, kteří cestují mezi sportovišti. Města na olympiádách vydělávala. Částečně proto, že získala velkou část peněz z televizních práv.

Ale v poslední době většinu výdělku získá Mezinárodní olympijský výbor. V 90. letech si bral 4 % výdělku. Srovnejte to se 70 %, které získal za olympiádu v Riu. Údržba nových stadionů může stát až 30 milionů dolarů ročně a tyto stadiony často stojí na lukrativních pozemcích. Většina měst pro ně po hrách ani nemá využití. Sportoviště se bez údržby rozpadají, čímž klesá hodnota majetku. Také to způsobuje enviromentální škody.

Před současnou olympiádou v Pchjongčchangu byl zničen celý svah hory. Trpěly stromy i zvířata, z nichž některá jsou téměř vyhynulá. Takže kdo by olympiádu chtěl pořádat? Málokdo. Po každém finanční neúspěchu se o každé další hry uchází méně měst. I pouhé ucházení se o pořadatelství zabere 10 let plánování. Chicago za kampaň na pořádání her v roce 2016 utratilo 100 milionů dolarů. Prohrálo.

Boston stáhl svou nabídku na pořádání her v roce 2024. Skupina Stop bostonské olympiádě město donutila nabídku stáhnout. O olympiádu v roce 2004 se ucházelo 12 měst, pět o tu v roce 2020 a o zimní olympiádu v roce 2022 mají zájem jen dva státy: Čína a Kazachstán. To je vše? Konec olympiády? Ne, neskončí.

Thomas Bach, prezident MOV, je i přes mou kritiku chytrý chlap. Pozná, kdy stojí proti zdi, a ví, že teď proti ní stojí. V roce 2014 prezident MOV sepsal seznam 14 řešení, kterými mohou utvořit lepší budoucnost olympiády. Patří tam vyhodnocování měst podle klíčových příležitostí a rizik, snížení ceny kandidatury a zahrnutí udržitelnosti do všech aspektů her. Na papíře to zní dobře, ale až čas napoví, jaké budou výsledky.

Staneme se udržitelnějšími, dostupnějšími a flexibilnějšími. A díky tomu, že model lehce upraví a budou pronášet různá prohlášení, znovu obnoví zájem měst o pořadatelství. Model olympiády byl lehce reformován, je nyní trošku citlivější než před kandidaturou na olympiádu v roce 2020. Zimbalist propaguje jinou myšlenku. Zbavme se kandidujících měst a vytvořme permanentního pořadatele. Někde, kde mají zázemí, infrastrukturu a dějiště her.

Pro letní olympiádu takové město máme, je to Los Angeles. Nemusí nic stavět. Už zde funguje infrastruktura, je to druhé největší město a zábavní centrum USA. Fungují zde profesionální týmy ze všech lig. Stálé město by mohlo pomoct i zimním hrám. Jak se klima mění, čím dál méně měst z minulosti dokáže zajistit dostatek sněhu. MOV není fanouškem této myšlenky.

Ale jak se snižuje počet kandidátů, zmenšují se i možnosti. Letní olympiády jsou naplánovány až do roku 2028, zimní až do roku 2022. Olympiáda 2026 má několik kandidátů, včetně dvou předchozích pořadatelů, Salt Lake City a Sapporo v Japonsku. Německo, Austrálie a Indie vyjádřily zájem o olympiádu v roce 2032. I přes své chyby jsou olympijské hry zábavou pro lidi. MOV provádělo v kandidátských městech průzkum a 74 % Tokia, 76 % Madridu a 83 % obyvatel Istanbulu myšlenku podporovalo.

Možná olympiády neskomírají. Ale je na Mezinárodním olympijském výboru, aby vše dobře zajistil. Na sportovištích i mimo ně. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ne neblíží

10

Odpovědět

Když už má někde olympiáda zůstat tak určitě v Athénách a ne v posraným LA.

173

Odpovědět

Myšlenka pěkná, ale reálně to musí být země, která je schopná dlouhodobě udržet fungující olympijské městečko. A zrovna Řecku nějak moc nevěřím.

121

Odpovědět

+jjkMožná by nebylo odvěci MEZINÁRODNÍ soutěž MEZINÁRODNĚ dotovat.

00

Odpovědět

+MikeTo není o množství peněz ale o tom, jak s nimi umí ta daná země hospodařit.

10

Odpovědět

Jako to, že si ten Olympijský výbor bere 70% zisku namísto měst z přenosů je trochu jeblé...

250

Odpovědět

Asi tak - to je ta nejdulezitejsi otazka rekl bych. Tak jasne ze prezident MOV bude podepisovat, slibovat a tu-tu-nu-nu hlavne kdyz on bude mit prachy.

By me zajimalo jakym zpusobem obhajili tenhle narust, kdyz pred 20 lety meli nula nula kulove.

90

Odpovědět

Zbombit nějakej africkej shithole a postavit tam letní olympiady.
Zbombit severokorejskej shithole a postavit tam zimní olympiady.
Bum, solved.

98

Odpovědět

aj generátor náhodných slov sníva o olympiáde s Poľskom.

111

Odpovědět

No lepší cpát peníze do zcela zbytečných olympiád než do shithole zemí.

715

Odpovědět

Proč?

56

Odpovědět

+Daniel99A není to zřejmé? Když zadotuješ olympiádu, tak ty peníze spláchneš do hajzlu a dál tě to nebolí. Ale když ty peníze pošleš do nějaké africké díry, tak je místo budování soběstačnosti prožerou a za 20 let jich máš miliony před prahem, protože v té jejich díře se překvapivě stále nedá normálně žít.

56

Odpovědět

+TaanMáte úzké myšlení.. a jen tím směrem, který do Vašeho názoru pasuje. Mohu dát stejně tak úzký příklad, kterým podpořím názor opačný.
Ale neudělám to, použiji Váš příklad s jiným druhem myšlení.
Olympiáda je spláchnutí peněz do hajzlu. z globálního pohledu je to akce, na které vydělávají dílčím způsobem jen bohaté subjekty z bohatých zemí.. jako jsou televizní stanice, tiskoviny, apod. Dále vydělají nárazovým způsobem prodejci v místě konání a dále vydělají stavitelé zázemí z místa konání. Což je vždy ze zemí ekonomicky nad světovým průměrem. Navíc ekonomika vždy funguje tak, že vydělá nejvíce ten, co má nejvíce.
Takže obecně, část investice se přesune od globálně bohatých lidí, k ještě bohatších a zbylá část investice přijde vniveč vzhledem ke zbytečné infrastruktuře, apod.
Na druhé straně, investice do tzv. africké díry formou prožrání znamená, že náklady se rozředí mezi lokální obchodníky a obecně lid, kdy ono prožrání je jistou potřebou. Ani zde neopomíjím korupci, nicméně jde o to, že finance z mnohem větší části zůstávají v místě a okolí, tedy v tomto případě ve spodní příčce globální chudoby. A základní předpoklad pro budoucí stabilitu světa je pouze a jen snaha o co největší sblížení ekonomiky všech států.
A pokud to něčí představivost nedokáže rozlišit, dosaďte si do rovnice ten příklad z druhé strany spektra.. tedy na místo prožrání dejte vzdělání, ekologická ochrana, ochrana kulturního a přírodního bohatství, tedy vše to, co je pro Afriku nynějším, i budoucím ekonomickým artiklem.

00

Odpovědět

+Daniel99Dojímá mě tvůj optimismus, ale nikde není naspáno, že první krok "shithole elity" nebude snaha chytit první letadlo/loď do vyspělé země, či vyspělého civilizačního okruhu (USA+Kanada; Společenství národů, EU27+Švýcarsko, Monako, Norsko) a objíždět země tohoto civilizačního okruhu s turném "Jak jsem utekl z shithole země?"

Takhle nevydělá nikdo, ani "shithole země", ani náš civilizační okruh, kterým je pořád EU27+Švýcarsko, Monako, Norsko.

Problémem republiky v následujících pěti, deseti letech nebudou uprchlíci, k nám přicházející, ale naopak elity pracující v Německu, Francii prostě proto, že tam mohou vydělávat daleko více. (Mobil ti smontuje kdejaký Číňan/Ind, ale složitý lékařský zákrok potřebuje zkušeného operatéra a také slušné vybavení. Jasně můžeme tak dva, tři roky ždímat Rumunsko, či Bulharsko, ale někteří tamější lékaři půjdou rovnou do Německa, Francie a zbytek nebudeme schopni zaplatit.)

00

Odpovědět

+HeliumTo jste nepochopil, co jsem tím chtěl říci.
Jinak
Měla babka, čtyři jabka a děd....
A zkuste si udělat rozbor, jak se rovnost těchto dvou ekonomik mění mezi začátkem a koncem říkanky.
A vyvarujte se pohádek okolo, protože když můj nezaujatý ismus označujete za optimismus, značí to pouze o Vašem negativistickém přístupu.
Bez neutrální diskuse není diskuse, ale jen cílení za argumentační výhrou pomocí vlastního překreslování mapy v průběhu hry.

00

Odpovědět

+Daniel99No nevím, co chcete říct, ale ta říkanka pokračuje, že měl děda kožíšek a babička (jen) jupku. Děda pak vyzve babičku k tanci (slovy já si s tebou dupnu). Tedy děda nabízí tanec a chce jablíčko, kde je problém?

00

Odpovědět

04:47 ve videu je 70% (je to napsaný i ve videu) a v titulkách je 74%

00

Odpovědět

Ako vidim vo videu, riesenia su vzdy... To by ale neboli ludia, ak by vsetko neposrali kvoli vizii velkeho zarobku a prestize

30