Bojovnice proti plýtvání jídlem

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:194
Počet zobrazení:8 612

Selina Juul je mladá ruská imigrantka žijící v Dánsku. Začala si všímat enormního plýtvání jídlem, a protože jí situace nebyla lhostejná, založila facebookovou stránku, zkusila oslovit největší supermarket v zemi, a propracovala se až k postu národní hrdinky moderní doby.

Přepis titulků

Vyhazujeme celou třetinu světové produkce jídla, kterou bychom nakrmili miliardu hladovějících. Každoročně vyhodíme 1,3 miliard tun jídla. Většina končí na skládkách. Kodaň, Dánsko Země, která během pěti let snížila plýtvání jídlem o 25 % s pomocí jedné ženy, která se nevzdala. Citrony jsou fajn, zaplní tak akorát tuhle mezeru.

Takhle? Jako miminko? BOJOVNICE PROTI PLÝTVÁNÍ Selina Juul Pocházím ze země, kde byl jídla nedostatek. Tehdy v Moskvě po pádu komunismu zkolabovala infrastruktura. Neměli jsme jistotu, že budeme mít co k večeři. Po příchodu do Dánska jsem viděla obchody plné jídla. Takový nadbytek! A pak přišel šok z toho, kolik se toho každý den vyhodí. V roce 2008 Selina založila facebookovou stránku Konec plýtvání jídlem. O týden později byla v centru pozornosti.

Takhle bláznivá Ruska vešla do dveří s plánem na omezení plýtvání jídla. A od té doby ušla dlouhou cestu. V podstatě změnila dánskou mentalitu. Dánové mají vůdce. Nikdy nepodceňujte sílu odhodlaného jedince. Jako první změnila supermarkety... REMA 1000 má 283 prodejen po celém Dánsku. Díky Selině zrušili množstevní slevy. Místo nich nabízejí slevu na jeden kus.

Většinou jsme každý den vyhodili 80 až 100 banánů, ale pak jsme rozmístili cedule s nápisem "vezmi si mě samotného" a počet zbytečně vyhozených banánů klesl o 90 %. Pak přišli na řadu spotřebitelé. V Dánsku nejvíc plýtvají sami spotřebitelé. A je to tak v celé západní společnosti, v Británii i Spojených státech. Nejvíc plýtváme my sami. Vydala kuchařku Vaříme ze zbytků.

Spolupracuje s vládami třech zemí. Zařizuje vzdělávací programy ve školách. Rozdala 80 000 krabiček na jídlo do restaurací. Jinými slovy, má napilno. V podstatě nemám žádný život. Ani čas na soukromí, volné víkendy... Fajn. TAK PROČ? Je to neuctivé. Plýtvání jídlem je projevem neúcty naší přírodě, společnosti, lidem, kteří jídlo pěstují, vůči zvířatům... Je to nedostatek úcty vůči vašemu času a penězům, protože vyhazujte jídlo, které jste si koupili.

Plýtváte časem a penězi. Dánská vláda oceňuje zásluhu Seliny na dramatickém poklesu plýtvání jídlem. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to blba zelinarka - veganka.. klasika ze ma rada vsechno,,. ja lidi nemam rad.. Polib mi muj honosnej pozlacenej zadek !

011

Odpovědět

A všechny ty nakoupené banány díky ní jedou zpět kde se s nimi nakrmí tisíce a možná i statisíce hladových. Doufejme jen že jim ty banány nelezou krkem. Jinak jim budeme muset zpět poslat i další jidlo. Ale to je neekologicke. Posílat to tam a zpět. Lepší bude když si od nich koupíme méně. A necháme jim to tam. Snad ta firma u které pracují jim dá ty banány zadarmo. Sice prodela a možná zkrachuje ale všechny ty banány zůstanou u nich a už nebudou trpět hlady.

05

Odpovědět

Tak tragicky bych to neviděl, spíš se jen zpomalí další kurvení přirody a netýká se to jen černochů s banánama tam někde v hajzlu, ale i nás, obří velkopěstírny, výkrmny a zahnojený toho přírodě taky moc nedaj, když už nic, tak místo toho bude víc řepky pro babiše na dotace. :D :D

10

Odpovědět

Konečně nějaký opravdový bojovník, který bojuje za dobrou věc na rozdíl od těch vypatlaných Social Justice Warriorů.

32

Odpovědět

Vím vůbec autor textu jaký je rozdíl mezi imigrantem a emigrantem? Co takhle tetička Wiki, ani Vás nenapadlo se tam podívat co? Rovnou napíšeme blbost . . . cituji a zvyrazňuji: "Juul was born in Russia and EMIGRATED to Denmark at the age of 13. She has a BA from the Danish School of Media and Journalism (formerly known as the Graphic Arts Institute of Denmark).[1]"

16

Odpovědět

Právě jste propásl jedinečnou možnost neudělat ze sebe blbce.

103

Odpovědět

+J-KCo takhle vyvrátit to co jsem napsal než ze sebe toho blbce dělat blbým komentářem? Co jsem napsal špatně? Pokud jsem něco přehlédl omluvím se, pokud ne tak mi laskavě bez vysvětlení vyližte p***l a to s veškerou prozatímní neúctou!

01

Odpovědět

+Carpenter DiemV Rusku je to emigrant a v Dánsku imigrant. Jinak souhlas s J-K.

01

Odpovědět

+Carpenter DiemPointa tkví v úrovni vyjadřování. ;)

01

Odpovědět

Je to podle mě takový boj s větrnými mlýny. Ví madam odkud jsou obvykle ony banány? Tvrdí tady jak plýtváme jídlem a jinde trpí hlady, a přitom trpí hlady lidé, kteří žijí vcelku nedaleko od farem, kde ti šťastnější z nich si vydělají pár drobných tím, že ty banány trhaj, házej do beden a posílaj do Kodaně (zelené, nedozrálé, dozrávaj v těch bednách). Proti čemu přesně bojuje? Proti tomu, že rajčata neskončí v žaludku, ale v koši? To je ovšem naše chyba, že to nesníme... a nebo je to taky chyba toho ovoce a zeleniny... jsem milovník nektarinek, švestek, meruněk, broskví... když jsou v obchodě, koupím je, jaké rozčarování, když po kousnutí se můžu tak maximálně křenit jak blbec, protože jsou kyselé a nahořklé... jistě, že půjdou do koše, co s nima, tohle bych si nedala ani do koláče... Stejně tak jsem schopná kilo pomerančů spořádat v podobě freshe během pár dní. (a jednou putovaly rovnou do koše všechny, protože krásné oranžové pomeranče jsem rozřízla a slupka byla tlustá přes půlku průměru a dužina totálně seschlá), ale když po prvním vypití džusu mi naskáče na jazyku šest aftů (bohužel, občas na to trpím), tak musím čekat týden, než můžu nromálně jíst, a dva až tři týdny, než můžu jíst kořeněné jídlo a citrusy, a to pomeranče často nevydržej..... Večer chodím nakupovat mrkve, klidně dvě-tři kila, pro kobylu, přes den se teď ceny mrkví šplhají až na 20 Kč/kg, večer jak jsou slevy, tak chytnu mrkev i za 6,- Kč/kg. Ale nikdy bych si nepomyslela, že v otevřeném igelitovém sáčku přes noc ta mrkev totálně zčerná a zplesniví tak, že poputuje rovnou do koše. Maliny jsou úplně stejný problém, dopoledne jsem koupila dvě balení malin, že přijde na večeři kamarádka s pětiletou neteří, která maliny miluje. Večer také putovaly rovnou do koše coby plesnivé. A pak kdo plýtvá? Česnek, který se vyšeptá za 4 dny? Běžně sem česnek měla doma skoro měsíc, a vydržel, a teď abych kupovala česnek na stroužky ne?

1012

Odpovědět

Krásný odstavec plný konstruktivní negace. A teď nám tu povězte, co děláte pro společnost vy, že vás to video takhle vzalo? Nejspíš prd, že? Tahle holka (nebo jak vy říkáte "madam") má skvělou myšlenku, rozhodně posouvá věci k lepšímu, ale dle vaší logiky je to stejně na hovno, protože farmáři nemají banány a v Africe čistou vodu. Super myšlení, bravo.

133

Odpovědět

+El Moralistoco dělám? Co bych dělala na balkoně pěstuju základní zeleninu, beru si zeleninu i od babičky, což samozřejmě ale nejde celý rok a toho množství taky není moc. Takže jsem odkázána na koupi zeleniny či ovoce z obchodu. A ano občas se mi stane, že tu zeleninu nesním a pak se zkazí, protože na ní prostě nemám chuť a nevydrží tak dlouho. Noa? To se mi občas stává is mojí úrodou. Tahle madam, a nechápu proč vám vadí, že jí říkám madam, není jí 17 abych jí říkala holka, tvrdí, že plýtváme jídlem, a že by se jím dali nasitit potřební. A tak mě zajímá, jestli z těch ušetřených banánů ti potřební něco dostali, a nebo je to jen o tom se zviditelnit.

16

Odpovědět

Vetsinou s tvym kometarem souhlasim a vadi mi treba ze te urazeji za to jak vypadas na fotce kterou mas u sveho profilu, ale dneska jsi holka teda uplne mimo. Tady nejde o to ze by se to jido poslalo potrebnym. Ale o to ze si ho lidi koupi sni a nevyhodi ho ani obchod kde se zbozi skazi ani dotycny clovek ktery za to utratil penize. A co si myslis ze se stane s okurkou ktera neni dost rovna nebo s jablkem ktere neni dost kulate? Vetsinou se to hodi do odpadu. Protoze supermarkety prece nebudou odebirat zbozi ktere ma stejnou vyzivovou hodnotu jako ostani kusy ale vzhledove je na prd. Myslim si ze jsme jako lidi celkem zdegenerovali a netrvalo nam to ani tak dlouho. Jeste pred 30 lety jste byli radi ze v krame vubec neco sezenete a dneska to s klidem vyhodime. A tobe slecno by jsem doporucil prober se z te diskoteky uz davno zkoncila.

02

Odpovědět

+Pipe McPiepa jsme u velikostí a zakřiveností.... Víte, že požadavek na cca podobný tvar a velikost má absolutně banální důvod? Ano, je to tak, Je určité množství okurek, které se mají vejít do bedny, a pak že když si chceš jít koupit okurku, tak všechny bývají obdobné velikosti a váhy.
A co si myslím, že se s takovou zeleninou, nebo ovocem stane? Dělá se z nich pyré, nebo džusy a nebo se prodají v krmné kvalitě. V ČR už Penny zavedla "nestandardní kusy" nebo jak se to jmenuje, kde si tyto kusy můžeš koupit.
Třeba vzhledově špatné ale jinak úplně zdravé maso tady v ČR skupuje jistý veterinář, a dělá z něj masové konzervy pro psy a kočky.
Ono by stačilo, aby se ovozelo z obchodů nevyhazovalo do kontejnerů ale zřídily se nějaké odvozy na kompost.

20

Odpovědět

Jezis to je p******a. Tak urcite 1 zenska premluvi desitky firem aby se zacali chovat jinak. Navic kdyby nebyl nadbytek, pojdou hlady zemedelci. Jak by se jim libilo kdyby ste jim pustili tohle video ? Mele tam o neucte k zemedelcum. To je prave pravej opak. Kdyz nebude nadbytek tak nebude treba tolik zemedelcu a vseho okolo vyroby potravin. Nadvyroba ma svuj smysl.
Kdyz se vyhodi o 100 bananu min, nebude mit jejich pestitel co jist, protoze jich proda 100x min.

619

Odpovědět

Zajímavé počty.. vyhodí se o 100 banánů méně a pěstitel rázem prodá jen 1% toho co před tím. No možná pokud nabídne 101 banánů a bude jediný dodavatel. Nehledě na to, když se nevyhodí, tak to automaticky neznamená, že se neprodají.

13

Odpovědět

A nějaký dopad na ty hladovějící o kterých se zmiňuje to taky mělo?

50

Odpovědět

Jasný, že má. Můžou přiletět do Kodaně a koupit si kusovku banána za stejnou cenu na kilo, jako trs.

80

Odpovědět

Tohle je snad nejmenší problém na světě. Plýtvání jídlem ve vyspělé a bohaté společnosti kde nikdo netrpí hladem a i ty nechudší můžou bejt tlustý jak prasata.

1013

Odpovědět

pokud lidi začnou šetřit jídlem, méně ho nakoupí a supermárkety budou muset zvýšit cenu. Jediná cesta, jak si udržet nízkou cenu a zajistit tak dostatek jídla pro všechny je plýtvat!

106

Odpovědět

Když přestanou lidi plýtvat, budou kupovat míň, takže ušetří. A když se zvednou cenu tak utratí co ušetřily ;) Výsledek: občan zaplatí stejně, obchod vydělá stejně, spotřeba se zmenší ;)

77

Odpovědět

To je hrozný s těma imigrantama. Jeden vám uřeže hlavu a druhej seberu půlku knedlíků.

282

Odpovědět

A půlku Evropy

31

Odpovědět

+MorceKdyby jenom pulku...

30

Odpovědět

menší plýtvání jídla je dobrá věc, ale určitě ne proto, abych nakrmil celou planetu - když někde jídlo není, nemá se tam uměle podporovat zvyšování populace - to je dlouhodobě neudržitelné
jinak video je fajn a cérka celkem sympatická

201

Odpovědět

takova marfusa ! sem to musel vypnout.

316

Odpovědět

Bohužel přestat plýtvat potravinami problém neřeší. Svět už teď produkuje dostatečné množství potravin pro všechny své obyvatele. Problém není v nedostatečném množství potravin, ale v jejich distribuci (jak se vyjádřila např. Brette Waters z organizace Chefs to End Hunger).

202

Odpovědět

Myslím si, že v ČR, hlavně tedy v mimoměstských částech jídlem moc neplýtváme. Nevím jak v Praze či jiných městech. Doma sním více méně všechno co najdu. A pokud mi chleba stihne uschnout, dostanou ho slepice. Pokud mi ovoce začne kvasit, jde do bečky. Pokud mi zbude zelenina, jde slepicím, nebo do kompostu. A maso mi rozhodně nezbude. A nejsem vidlák ani tlusťoch, jen mám velký energetický výdej!

260

Odpovědět

Vy spasíte asi celou ČR. A v jiných zemích samozřejmě venkovský styl života neexistuje a nedělá se to tam stejně... tak je to jen u nás. :D

418

Odpovědět

Bohužel i u nás jde veškeré zemědělství víceméně do kytek. Lidé si neumí udržovat ani zdravou půdu, ani zdravá životaschopná zvířata, natožpak zdravý rozum :)
Ovšem to malé procento obyvatel, kteří si chovají/pěstují cosi sami pro sebe je určitě hodnotné - hlavně pro ně samotné. A to je zatraceně dobrý začátek (nebo smutný konec).
Jenže o ČR jako celku nemůže být řeč. Samo za sebe mluví množství supermarketů, kde se (na menších prodejnách) vyhazují desítky až stovky kg potravin denně. Jen tak. Prostě protože kdyby se tam nedovezly, pár lidí by muselo počkat na maso (/pomeranč/jogurt/...) do zítřka. A to by vedlo k odlivu zákazníků. Protože lidi to co chtějí chtějí hned a málokoho (alespoň podle současné představy) bude zajímat že právě to že musí počkat do druhého dne znamená, že se nic zbytečně nevyhodilo (ve velkém - to co lidé vyhodí doma by se beztak vyhodilo v obchodě, zpravidla právě kvůli množstevním slevám).
Třeba nám sem také napochoduje nějaký mladý nadšenec, který všecko změní. :))
Přeji pěkný den

53

Odpovědět

Já si to dřív taky myslel, že plýtvání je věc zemí západu. U nás doma se taky vyhazovalo jen minimálně. Ale život na koleji mě vyvedl z omylu.

11

Odpovědět

Never underestimate the power of a passionate individual.
Hmm, to znie povedome... :)

62

Další