Co by se stalo, kdyby socha Svobody najednou zmizela?

Thumbnail play icon
25 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:38
Počet zobrazení:2 677
Socha Svobody patří mezi nejdůležitější symboly nejen New Yorku, ale také USA. Jak by svět reagoval, kdyby tento symbol najednou zmizel?
 

Přepis titulků

Vyrazil jsem na dovolenou a tentokrát jsem si vybral americké velkoměsto, konkrétně New York. Říká se mu také The Big Apple a žije tam přes 8 milionů lidí. Najdeme tam Broadway, Empire State Building a sochu Svobody. Lady Liberty byla roku 1885 poslána z Francie do Ameriky, rozložená na 300 částí. Byl přiložen i návod: musí být sestavena, neobsahuje baterie.

Byl to dárek od Francie pro Ameriku. Zní to pohádkově, ale nejdřív se socha musela sestavit. Mohla skončit i v Baltimoru, Filadelfii, Bostonu nebo San Franciscu, všechna tato města byla připravena převzít náklady na sestavení sochy. Ale New York byl ambicióznější, zorganizoval sbírku a potřebné peníze rychle získal. Od roku 1886 je tedy tato dáma oficiálně Newyorčankou. Sorry, Fili, tvoje steakové sendviče se sýrem jsou pořád skvělý.

Každopádně, socha Svobody byla moje první zastávka a fakt jsem se těšil. Kdybych tak věděl, co mě čeká. Den 1 Dorazil jsem do New Yorku a hned jsem se vydal na Liberty Island. Už cestou jsem sochu viděl, byla ještě daleko uprostřed přístavu. Jak se trajekt přibližoval, všichni hned začali fotit. Ani já nebyl výjimkou, někoho jsem poprosil, aby mě se sochou vyblejsknul, otočil jsem se a usmál jsem se do foťáku, ale ten chlápek vypadal šokovaně.

Když jsem se zeptal, jestli se něco děje, nevydal ani hlásku. Jen ukázal na sochu Svobody, tedy aspoň tam, kde stávala, protože socha zmizela. Podle toho chlápka socha prostě najednou zmizela. Ostatní si toho všimli taky a všichni byli zmatení, nikdo nevěděl, co se stalo. I tak jsme na ostrově vystoupili.

Připadalo nám to jako vtip, ale socha opravdu zmizela, podstavec byl prázdný. Samozřejmě na něj někteří lezli a napodobovali sochu Svobody. Zanedlouho přijely úřady a nikoho z ostrova nepustily. Řekly, že okamžitě začnou s vyšetřováním a zadrží zloděje, ten přece musí být na ostrově. Jako kdyby někdo mohl ukrást sochu. Úřady všechny vyslechly, na ostrově strávily celý den a nakonec nás stejně musely nechat jít, takže opravdu nikdo neměl sochu Svobody v kapse.

Den 2 To je ale šílená situace! Rozhodl jsem se ještě zůstat v New Yorku, abych viděl, jak se to bude vyvíjet. Ráno bylo samozřejmě všechno v novinách, v časopisech i v televizi. Na Times Square byly všude k vidění fotky sochy s nápisy: Neviděli jste ji? Socha Svobody je pryč! Nebo ještě dramatičteji: Jde o krádež století!

Socha Svobody byla ukradena. The Big Apple zaplavil smutek. Hodně lidí se oblékalo do stejné barvy, jakou má patina na soše, nosili oblečení a korunu sochy Svobody z obchodů se suvenýry, které lidé úplně vykoupili, nebyla už ani jedna koruna nebo figurka. Já se snažím držet od sociálních sítí dál, ale celebrity i ostatní přidávali fotky sochy s brečícím emoji a zlomeným srdcem. Internet se proměnil v pamětní místo.

Večer se na počest sochy zeleno-modře nasvítil Empire State Building. Den 5 New York City je mnohem přeplněnější než obvykle. Jako kdyby přijeli všichni Američané, aby se přesvědčili, že socha je opravdu pryč a není to jen výmysl médií. Jako by jich nebylo dost. Přístav, ze kterého jezdí trajekt na ostrov, je plný lidí.

Praví fanoušci oblečení do zeleno-modra, kteří mi fakt nahánějí strach, tam jsou celý den a doufají, že se socha Svobody zázrakem vrátí. Nikdo na ostrov nesmí. Případ vyšetřují nejlepší vyšetřovatelé světa a hledají na ostrově stopy. Den 10 Francie prohlásila, že pro Ameriku postaví novou sochu Svobody. Lidé v New Yorku se ale obávají, že nic nenahradí jejich milovanou Lady Liberty.

Vzpomínáš si ještě na ta ostatní města, která o sochu bojovala? Ta teď obviňují New York za její ztrátu a nechápou, jak někdo může ztratit 50 m vysokou a 200 tun těžkou sochu. To by se Bostonu nebo Fili nestalo. Absurdní, že? Věděli jste vůbec, že na světě je víc soch Svobody? Je jedna její menší verze, kterou Amerika poslala Francii jako poděkování. Tento malý, 11 m vysoký pomník stojí na Pont de Grenelle v Paříži.

Nebo tam aspoň před pár dny stál. Francie ho totiž poslala jako útěchu do New Yorku, kde ho postavili na původní podstavec sochy. Ale protože je pomník zhruba desetkrát menší než socha, vypadá to trochu… komicky. Aspoň tam konečně zase stojí dáma v tunice, to je útěcha pro všechny. V Paříži existuje ještě jedna věrná kopie, kterou také přesunuli do New Yorku a postavili na ostrov.

Lidé v hotelu a casinu New York-New York v Las Vegas jsou neobvykle v klidu a nedělají ohledně zmizení sochy takový povyk. Den 20 Založila se obrovská celosvětová sbírka, která vybírala peníze na novou sochu. Šlo to velmi rychle. Za pouhé 2 hodiny a 47 minut se vybralo potřebných 100 milionů dolarů. Za dva týdny se v Paříži začalo stavět, jako za starých dobrých časů.

Druhá Lady, druhá plavba lodí. V Bostonu si pořád myslí, že by se socha neměla svěřit New Yorku, ale svět už asi přesvědčit nedokáže. Nemůžu si pomoct, tahle malá kopie prostě vypadá vtipně. Ode dneška můžou lidé poprvé od té události vstoupit na Liberty Island. Očividně si to nikdo nenechá ujít, takže úřady musí nainstalovat rezervační systém. Všechny vstupenky jsou okamžitě vyprodány.

A to v prvních 10 minutách. Když vezmu v úvahu těch 8 milionů Newyorčanů a přes 250 tisíc turistů, můžu s návštěvou ostrova počítat tak v dalším desetiletí. Den 31 Neuvěřitelné novinky! Nemůžu tomu uvěřit! Socha Svobody, tedy ta opravdová, je zase zpátky! Proslýchá se, že se objevila v noci. Malá kopie stojí vedle podstavce a pravá Lady stojí na svém původním místě.

To musím vidět! Nebyl jsem jediný, kdo sprintoval k přístavu, ale hlavně že je zpátky. Nikdo neví jak. Ani nejchytřejší mozky světa pro to nemají vysvětlení. David Copperfield má aspoň perfektní alibi. Ale podle mě socha jednoduše sama utekla. Třeba potřebovala dovolenou. Představte si, jak leží na pláži v Karibiku.

Teď vážně. Už přes 100 let stojí na svém podstavci a musí denně pózovat na fotkách. To chce přece trpělivost! Není to jednoduchá práce. Já osobně jsem rád, že si taky vzala volno. Třeba teď zase na dalších 150 let zůstane na ostrově. My jsme si dělali takové starosti a ona tam stojí, jako by se nechumelilo. Klid, lidi, jsem přece zpátky. Překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A co by se stalo kdyby vyhořela katedrála Notre-Dame, nebo třeba shořelo Národní divadlo? Vůbec nic - postavili bychom je znovu :-D

41

Odpovědět

Do USA míří v těchto dnech i mustr, podle kterého je ' větší ' sestra postavena.

02

Odpovědět

Už tam žádná není, za chvíli už nebude ani "Amerika".
Nemáte zač.

43

Odpovědět

Policajt: "Kde je ta socha?"
Vyslýchaný: "Já nevím."
Policajt: "Ptám se naposledy, kde je ta socha?"
Vyslýchaný: "Já fakt nevím!"
Policajt: "Do p****e, Copperfield neser mě a řekni mi, kde je ta socha!"

69

Odpovědět

lvl zakladni skola

67

Odpovědět

+vm vargaJa viem ze si miestny nasierac, ale pre pripad ze ti chybal kontext:
David Copperfield - Vanishing the Statue of Liberty

17

Odpovědět

+Hadatkono s**t, sherlock

24

Odpovědět

+vm warga;) Skoda ze nevies ventilovat svoju podrazdenost niecim uzitocnym. Mozno by z teba nieco bolo ;)

02