Čtečka otisků prstů přímo v displeji

Thumbnail play icon
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:5 011

Asijská společnost Vivo představila na CES 2018 první telefon s čtečkou otisků prstů, která je integrovaná přímo v displeji. 

Přepis titulků

Ahoj, hlásí se Vlad z The Verge, právě jsem na CES 2018 a tento telefon je první s čtečkou otisků integrovanou v displeji. A opravdu funguje. ČTEČKA OSTISKŮ PRSTŮ V DISPLEJI PRVNÍ POHLED Tohle je první telefon s čtečkou integrovanou v displeji. Je dole v této oblasti, kterou používáte tak jako u kteréhokoliv telefonu. Ale když telefon zamknete a chcete ho odemknout, změní se na čtečku otisků.

Funguje stejně jako ty kapacitní čtečky iPhonů nebo Samsungu Galaxy S. Rozdíl je, že máte nahoře i dole velmi tenké rámečky. Ale stále máte senzor vpředu, kde dřív býval a kde by podle mnoha lidí... měl být. Když nemáte rámečky, není ho kam dát. Proto mnoho firem udělalo kompromis. Samsung to vyřešil přesunutím dozadu, ale až sem na stranu, což je velmi neergonomické.

Apple své Touch ID na iPhone X zcela opustil. Ani jedno ale nebylo ideální. Objevily se zprávy, že se Samsung snaží integrovat čtečku přímo do displeje pod OLED panel. A to je přesně to, co udělalo Vivo, s pomocí Synaptics. Vivo to představil jako první, patrně jej budou ve zbylém roce 2018 následovat i další.

Je to velmi působivé. Je to přesně... Funguje přesně jako normální kapacitní senzor, ale prostě je integrovaný v displeji. Je to ale úžasné. Displej používáte stejně jako u kteréhokoliv jiného telefonu, ale když telefon zamknete a chcete ho odemknout, přiložíte prst a pozná vás to. Provádí obvyklé biometrické rozpoznání, je to optické jako dříve.

Ale funguje jen s OLED panely protože je to optické. Tady dole je senzor Synaptics, který snímá skrz OLED tečky. To by s LCD nefungovalo, neboť podsvícení brání v rozpoznání. Proto to bude jen u letošních telefonů s OLED displeji. Jediný rozdíl oproti běžným senzorům je ten, že je trochu pomalejší. Není to tak rychlé jako u starších iPhonů, OnePlus 5T a dalších, ale je to přijatelné, není to...

něco, co vás zpomalí. I když není zrovna známý, je Vivo světovým výrobcem telefonů, za což vděčí svému trhu v Číně. Tato firma je první s takovou integrovanou čtečkou otisků Synaptics. Ale věřím, že mnoho dalších se připojí v průběhu roku 2018. Telefon, který tu na CES máme, je téměř finálním produktem. Má hliníkové tělo, žádná čtečka otisků na zadní straně, jelikož je integrovaná v displeji.

Také jsem rád za konektor sluchátek, takže palec nahoru. Nicméně vedle něj vidím microUSB port, což nedává moc smysl. USB-C je budoucím standardem, je oboustranný a lepší takřka ve všem. A jelikož jde o jejich příští vlajkovou loď, která má novou futuristickou technologii, dávalo by smysl, že jí Vivo dá to nejlepší vybavení. I když si třeba tenhle telefon s čtečkou otisků prstu v displeji nekoupíte, věřím, že po této technologii bude toužit hromada lidí.

Hlavně proto, že je tak futuristická. Je to technologie, která bývala na samostatné části hardwaru. Nyní je integrovaná v displeji. Je to nenápadné a celkem úchvatné. Pro další takové technologie navštivte theverge.com a youtube.com/theverge.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ďalšia zbytočná technológia, ktorá nespĺňa bezpčečnostné štandardy a vyrába viac problémov ako rieši.

Keď sa vám rozbije displej, ste v piči.
Kedykoľvek si mobil overí, že ste to vy kto s ním pracuje, čo uľahčuje vaše sledovanie.
Špinavé ruky a ste zas v piči.
Oklamanie senzoru? Brnkačka, stačí z displeja odobrať odtlačok prsta. To je nápad ako si písať heslo na klávesnicu.

Ale podstatné je, že to vyzerá cool a je to futuristické.

00

Odpovědět

Brzo už budu muset vraždit jen v rukavičkách :D

10

Odpovědět

Jen člověk nesmí pracovat na pile nebo u drtičky, protože takový se pomoci nedovolá. :-D

10

Odpovědět

"Futuristický" to bude až si do mobilu nastavím všech 10 prstů a bude to reagovat jen na ně. Do tý doby to je jen to, že se otisk přesunul z tlačítka na display, což je pro "normálního" uživatele telefonu nezajímavý.

23

Odpovědět

Za mě určitě zajímavá informace. Těším se na další video!

41

Odpovědět

ohofnu

11

Odpovědět

Má nás za dementy, nebo jen potřeboval natáhnout délku videa. Nebo proč tam každou informaci zmínil 3x?

211

Odpovědět

Hrozně jsem se po tý druhý minutě smál. Ale obdivuju, že o tom dokázal udělat 3 a půl minutový video:DD

20

Odpovědět

Hlavní tlačítko a hvězdička. Víc netřeba.

72

Odpovědět

Problém je, že takýto telefón neodomknete pri vypnutom displeji, ako pri použití kapacitných snímačov. To je podľa mňa dosť nepraktické.

27

Odpovědět

Nevidim v tom problem, vacsina dnesnych telefonov sa prebudi, hned ako ich chytis do ruky a rozsvieti sa na nich displaj.

31

Odpovědět

Problém je, že si lidi myslí, že jsou experti na všechno. Apple and Samsung WISH they could make this phone - On-screen Fingerprint Reader tady můžeš vidět jak to ve skutečnosti funguje. Není třeba mít zapnutý display, snímač není součástí displeje.

PS: ta vrchní reklama je fakt nasírací. Načítá se později a vždy kliknu na něco jiného jak se to posune po načtení dolů. To tam nemůžete nastavit nějakou fixní výšku? Díky

21

Odpovědět

Na TouchID a FaceID taky potřebuješ mít zaplý displej. Proč bys odemykal mobil, pokud s ním nechceš pracovat?
Pokud jsem Tě nepochopil správně, tak mě prosím oprav :)

21